مجله لوازم خانگی

مشکلات متداول در سماور برقی | عیب یابی سماور برقی

چای جزو نوشیدنی‌های پرطرفدار است و برای تهیه آن بهترین وسیله، سماور برقی می‌باشد زیرا به بهترین نحو باعث دم کشیدن چای می‌شود . سماورها انواع متفاوتی دارند که با توجه به جنس و کارکرد سماور، می‌توان آنها را دسته‌بندی کرد، مانند تقسیم بندی سماورها به دسته بندی های  زغالی، نفتی، گازی و برقی و یا گاهی هم به دسته‌بندی‌هایی مانند سماور شیشه‌ای، سماور استیل، سماور برنجی، سماور طلا و… آنها را نامگذاری می‌کنند.

سماور نفتی و زغالی امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی سماورهای برقی و گازی هنوز هم رایج هستند. البته سماور برقی به دلیل اینکه وقت کمتری برای دم کشیدن چای صرف می‌کند، محبوب‌تر از سماورهای دیگر است. سماور برقی دارای محفظه‌ای می‌باشد که یک المنت در زیر آن قرار دارد و به وسیله المنت آب گرم می‌شود. بعد از اینکه آب جوشید، چای به وسیله بخار آب دم می‌کشد. تنها فرقی که بین سماور گازی و سماور برقی وجود دارد این است که سماور برقی با المنت روشن می‌شود ولی سماور گازی با گاز روشن شده و آبی را که در داخل محفظه می‌ریزید، گرم می‌کند.

سماور جزو وسایلی می‌باشد که در آشپزخانه هر روز استفاده می‌شود به همین دلیل ممکن است بعد از مدتی دچار خرابی و مشکلاتی شود. سماور برقی هم احتمال دارد بعد از استفاده طولانی مدت و یا حتی استفاده غلط، دچار خرابی شده و نیاز به تعمیر پیدا کند. بعضی از این مشکلات بسیار متداول هستند مانند روشن نشدن سماور، روشن نشدن لامپ، نشتی آب از سماور برقی، خاموش شدن سماور و….

مشکلات متداول در سماور برقی

همانطور که گفتیم سماور برقی هم مانند وسایل دیگر آشپزخانه ممکن است بعد از مدتی و یا به دلایل مختلف دچار خرابی‌ها و مشکلاتی شود که شما را با آنها آشنا خواهیم کرد. گاهی این مشکلات بسیار جزئی بوده و شما می‌توانید به راحتی آن را در خانه رفع کنید ولی در صورتی که نتوانستید سماور برقی خود را تعمیر کنید بهتر است به یک فرد ماهر در این زمینه مراجعه کنید.

سماور برقی

چرا سماور برقی روشن نمی‌شود؟

یکی از مشکلات بسیار متداول در سماورهای برقی این است که ممکن است گاهی بدون دلیل روشن نشود. روشن نشدن این سماورها می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد و مهم‌ترین آن نبودن جریان برق است. اگر در سیم بندی سماور اتصالی ایجاد شود، ممکن است از روشن شدن سماور جلوگیری کند. در اینصورت باید سیم کشی را کاملاً بررسی کنید و اگر متوجه شدید که سیمی قطع شده حتماً آن را تعمیر کنید.

سماور برقی دارای  ترموستات و المنت است و یکی از دلایل مهم که باعث می‌شود سماور برقی شما روشن نشود، خراب شدن ترموستات است. ترموستات نقش بسیار مهمی در تنظیم درجه حرارت دارد و اگر خراب شود می‌تواند باعث روشن نشدن سماور برقی شود.

خراب شدن کابل برق و یا دو شاخه هم باعث می‌شود سماور برقی شما روشن نشود. پس باید از سالم بودن دو شاخه و پریز اطمینان پیدا کنید.

معمولاً تمام سماورهای برقی چراغ‌های نشانگر و یا لامپ‌ های مخصوص دارند که اگر سماور روشن باشد، چراغ هم روشن می‌شود و شما را از روشن بودن و یا حتی خاموش بودن دستگاه آگاه می‌کند. یکی از مشکلات متداول در سماورهای برقی این است که لامپ آن روشن نمی‌شود، در این صورت حتماً لامپ سوخته و یا سیم لامپ قطع شده است پس گاهی ممکن است سماور روشن شود، ولی چراغ آن سوخته باشد و شما تصور کنید سماور برقی شما، روشن نمی شود. پس لامپ را بررسی کرده و از سالم بودن آن مطمئن شوید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیرات محصولات بیمکث BIMAX

دلایل نشتی در سماور برقی چیست؟

یکی از مشکلات مهم سماورهای برقی نشت آب از سماور است. در اصل می‌توان گفت که نشت آب در سماور برقی خطرات جدی به دنبال خواهد داشت. اگر آب از شیر سماور چکه کرد، می‌توانید به وسیله پیش گوشتی شیر سماور را سفت کنید و مشکل را به راحتی برطرف کنید، ولی اگر آب از کف سماور برقی شما چکه می کند، مشکل بسیار جدی است و ممکن است که المنت خراب شده باشد. در این صورت باید واشر المنت را عوض کنید. اگر المنت معیوب شده بود حتماً آن را تعویض کنید. در صورتی که نسبت به نشتی آب بی توجه باشید ممکن است المنت بسوزد.

دلایل روشن نشدن لامپ سماور چیست؟

یکی دیگر از مشکلات احتمالی در سماورهای برقی این است که لامپ آن روشن نشود. همانطور که گفتیم سماور برقی دارای لامپ مخصوصی است که به شما اطلاع می‌دهد سماور روشن است. وقتی شما دو شاخه سماور را به پریز وصل می‌کنید، اگر لامپ روشن نشود، احتمالاً لامپ سوخته و یا سیم‌های آن قطع شده است. در این صورت لامپ را تعمیر و یا تعویض کنید.

چرا سماور برقی با اتصال دوشاخه به برق، روشن می شود؟

وقتی شما دو شاخه را در پریز برق وارد می‌کنید، بدون اینکه کلید خاموش و روشن را فشار دهید ، سماور سریع روشن می‌شود. این مشکل به خرابی ترموستات مربوط است. اگر ترموستات را تعمیر کنید، مشکل هم برطرف می‌شود.

چرا دمای آب در سماور برقی زیاد نمی شود؟

اگر سماور برقی شما روشن است ولی زیاد شدن دما کُند انجام می‌شود، این می‌تواند جزو مشکلات رایج در سماورهای برقی باشد و دلیل آن هم رسوب گرفتن تنوره یا المنت است. اگر می‌خواهید مشکل را برطرف کنید بهتر است که تنوره یا المنت را جرم‌گیری کنید. برای جرم‌گیری سماور می‌توانید از جوش شیرین و یا پودرهای مخصوص استفاده کنید. هنگامی که المنت را جرم‌گیری می‌کنید، کاملاً مراقب باشید تا به آن آسیب نرسد.

چرا سماور قبل از اینکه جوش بیاید خاموش می‌شود؟

گاهی ممکن است شما سماور را روشن کنید ولی آب آن به نقطه جوش نرسد. در اصل قبل از اینکه آب بجوشد سماور برقی شما خاموش می شود. این مشکل احتمالاً به خراب شدن ترموستات مربوط می‌شود. برای رفع مشکل به روش زیر عمل کنید:

 • در مرحله اول باید در خلاف جهت عقربه ساعت و سپس در جهت عقربه ساعت درجه را بچرخانید تا جایی که سماور برقی شما روشن شود. این کار باعث خواهد شد که تنظیمات ترموستات درست کار کند.
 • گاهی خراب شدن ترموستات می‌تواند به دلیل فرسوده شدن عایق حرارتی باشد. اگر عایق حرارتی خراب شود ترموستات گرم شده و درست کار نمی‌کند.
 • ترموستات سماور برقی یک تیغه حساس دارد که اگر خراب شود، عملکرد ترموستات هم مختل خواهد شد و قبل از اینکه آب به جوش بیاید مدار قطع شده و المنت خاموش می‌شود.
 • اگر متوجه خرابی ترموستات شدید باید آن را تعویض کنید تا مشکل برطرف شود.

دلیل برق داشتن بدنه سماور برقی چیست؟

یکی از مشکلاتی که بیشتر کاربران از آن گله می‌کنند، برق داشتن بدنه سماور است. دلیل این مشکل هم می‌تواند فرسوده شدن عایق‌های حرارتی و یا حتی خراب شدن المنت باشد. اگر این فرسودگی زیاد شود، باعث خواهد شد عایق سیم بندی و عایق نسوز تحت تأثیر قرار بگیرند و باعث اتصال بدنه شوند. پس برای اینکه مشکل را برطرف کنید باید عایق نسوز و عایق حرارتی را عوض کنید و عایق سیم بندی را هم بررسی کرده و سماور برقی خود را تعمیر کنید. گاهی خراب شدن المنت می‌تواند به اتصال بدنه سماور منجر شود، به همین دلیل برای برطرف کردن مشکل باید اتصال المنت را بررسی کرده و آن را تعمیر کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع مخلوط کن | کاربردهای مخلوط کن

چرا سماور برقی اتومات نمی‌کند؟

اتومات نکردن سماورهای برقی می‌تواند دو دلیل اصلی داشته باشد:

 1. ترموستات دچار مشکل شده است یعنی اینکه کنتاک‌ های ترموستات به یکدیگر جوش خورده‌اند‌. برای اینکه مشکل را برطرف کنید باید ترموستات را عوض کنید.
 2.  اتومات نشدن سماورهای برقی گاهی به ترموستات ربطی ندارد و احتمال دارد مدار سماور به درستی اجرا نشود. اگر به هر دلیلی شما مدار سماور را دستکاری کرده باشید ممکن است در سیم بندی مدار، دچار اشتباه شده باشید.

چرا سماور برقی روشن می‌شود ولی آب سماور گرم نمی‌شود؟

در صورتی که سماور شما روشن شده ولی آب آن گرم نمی‌شود، احتمالاً دلیل این مشکل می‌تواند به المنت مربوط شود. در مرحله اول باید چک کنید و ببینید که المنت سماور برق دارد یا خیر؟ اگر مشکل از المنت بود با رعایت کردن نکات ایمنی مشکل را رفع کنید. گاهی احتمال دارد المنت سماور برقی شما سوخته باشد، برای اینکه مشکل برطرف شود باید المنت را عوض کنید.

سماور برقی

روش مراقبت از سماورهای برقی

همانطور که ابتدا برایتان توضیح دادیم سماورهای برقی هم مانند تمام وسایل دیگر آشپزخانه ممکن است به دلایل مختلفی دچار خرابی شوند. اگر با خرابی‌ در سماور برقی خود روبرو شدید به هیچ وجه به سادگی از آن عبور نکنید و سریعاً برای رفع آن اقدام کنید. دقت داشته باشید که تمام وسایل آشپزخانه نیاز به مراقبت صحیح و اصولی دارند برای کمک به افزایش عمر مفید سماور برقی خود به موارد زیر توجه کنید:

 • از آبی برای سماور استفاده کنید که فیلتر شده باشد.
 • هیچ وقت سماور برقی خود را بدون آب و یا با آب کم روشن نکنید.
 • دیده شده بعضی از افراد سماور برقی را روشن گذاشته و از منزل خارج می‌شوند، ممکن است به دلایلی مجبور شوید مدت زیادی را در بیرون از منزل بمانید، پس قبل از بیرون رفتن، سماور را خاموش کنید.
 • سماور برقی را هیچگاه بیشتر از خط نشانه پر نکنید زیرا ممکن است آب سرریز شده و به سماور شما آسیب برسد.
 • برای تمیز کردن فضای داخلی سماور برقی، حداقل هر سه ماه یک بار به وسیله سرکه و آب، سماور را جرم‌گیری کنید.
 • برای این منظور سرکه و آب را با هم مخلوط کرده و در داخل سماور برقی بریزید و کمی صبر کنید تا کاملاً بجوشد.
 • سپس محلول را از سماور خالی کنید و دوباره در داخل سماور خود آب خالی بریزید و صبر کنید تا دوباره بجوشد. بعد از جوش آمدن آب را خالی کرده و از سماور استفاده کنید.

در صورتی که از سماور برقی خود خوب استفاده کنید مطمئناً سال ها می‌توانید به وسیله آن چای خوشمزه آماده کنید. پس به نکاتی که برای حفظ و نگهداری سماور برایتان بیان کردیم توجه کنید تا عمر مفید سماور برقی شما افزایش پیدا کند.

 

مشکلات متداول در سماور برقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

عیب یابی سماور برقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا