تعمیرات کولر آبی

مشکلات رایج در کولر آبی پرتابل و چگونگی رفع آنها

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

نیاز به هوای دلچسب و مطبوع باعث شده تا ما در فصل گرما به دنبال وسیله مناسبی جهت خنک کردن محیط زندگی باشیم امروزه وسایل سرمایشی زیادی در بازار وجود دارد که هر کدام ویژگی خاصی دارند. کولرهای آبی یکی از محبوب ترین و پرمصرف ترین وسیله سرمایشی می باشد که می تواند فضای محیط را خنک و دلچسب کند. وسایل سرمایشی جدیدی به بازار وارد شده که یکی از بهترین آنها کولر آبی پرتابل می باشد که در مقایسه با کولرهای آبی معمولی قابلیت ها و مزایای زیادی دارد.

در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با کولر آبی پرتابل و همچنین مشکلات رایج در آن آشنا کنیم و روش های رفع مشکلات کولر آبی پرتابل را برایتان توضیح دهیم با ما همراه باشید.

آشنایی با کولر آبی پرتابل

برای بیان مشکلات رایج در کولر آبی پرتابل اول باید با این وسیله سرمایشی آشنا شوید و معایب و مزایای آن را بدانید . به کولر آبی پرتابل، کولر رومیزی هم می گویند این کولر قابل حمل بوده و برای استفاده از آن نیازی به کانال کشی ندارید. همانطور که می دانید این کولرها قدرت نسبتاً کمی داشته و برای خنک کردن فضاهای بزرگ مناسب نمی باشد. از این کولر رومیزی بیشتر در محیط های کوچک استفاده می شود مانند انبار، اتاق، دفتر کار و….

این کولرهای آبی به دلیل تولید رطوبت، برای محیط های خشک و گرمسیری مناسب بوده و جهت استفاده در مکان های مرطوب مناسب نمی باشد. این کولر در نوع بدون پایه و پایه دار هم طراحی و تولید شده است.

در گذشته به صورت دستی در مخزن آب کولر آبی پرتابل، آب را می ریختند ولی کولر های جدید طوری طراحی شده اند که با نصب شلنگ ورودی آب می توانید به راحتی آب مورد نیاز کولر را تأمین کنید.

در ادامه می خواهیم شما را با مشکلات رایجی که امکان دارد برای کولر آبی پرتابل شما به وجود بیاید آشنا کرده و چگونگی رفع آن را هم برایتان توضیح دهیم با ما همراه باشید.

کولر آبی پرتابل

چرا کولر آبی پرتابل باد خنک نمی زند؟

کولر آبی پرتابل قدرت های مختلفی داشته و باید در هنگام خرید توجه داشته باشید قدرت این کولر را با توجه به متراژ محیطی که می خواهید در آن از کولر استفاده کنید تعیین کرده و بر اساس آن کولر مورد نظر خود را بخرید تا بتوانید به این طریق، از عملکرد درست و مناسب دستگاه اطمینان داشته باشید.

اگر کولر آبی پرتابل شما در هنگام خرید این مشکل را داشت می تواند به دلیل قدرت پایین کولر باشد ولی اگر وقتی هوای محیط گرم می شود با این مشکل روبرو می‌شوید، باید مخزن آب کولر خود را بررسی کنید و از کافی بودن آب در آن اطمینان پیدا کنید و یا اگر کولر شما به لوله آب شهری متصل شده است فلکه آب را بررسی کرده و از وصل بودن آب آن اطمینان پیدا کنید.
اگر در مواردی که گفته شد مشکلی نبود بهتر است لای پنجره و یا درب اتاق را باز بگذارید تا هوا در اتاق جریان پیدا کند. معمولاً در روزهای بسیار گرم تابستان ممکن است این مشکل به وجود بیاید.

چرا کولر آبی پرتابل روشن نمی شود؟

در صورتی که کولر را به برق زدید ولی روشن نشد ابتدا باید پریز برق را چک کنید ممکن است پریز برق مشکل داشته باشد برای این منظور از یک فازمتر استفاده کنید و یا اینکه وسیله برقی دیگری را به پریز متصل کنید.

سپس دوشاخه کولر را بررسی کنید ممکن است دو شاخه دچار خرابی و یا قطعی شده باشد. اگر پریز و دوشاخه مشکلی نداشتند و متوجه این موضوع شدید که چراغ پاور هم روشن بوده و درست کار می کند ولی کولر روشن نمی شود؛ احتمالا موتور کولر آبی شما خراب شده است.
بررسی و تعمیر موتور کولر آبی پرتابل حتماً باید به وسیله تعمیرکار حرفه ای انجام شود چون تعمیر موتور کولر، کاری تخصصی بوده و در صورتی که مهارتی در این زمینه ندارید باید از دستکاری آن خودداری کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  همه چیز درباره پمپ آب کولر آبی | ویژگی های پمپ کولر

چرا وقتی کلید کولر آبی پرتابل را می زنیم فیوز می پرد؟

اگر وقتی که کلید کولر آبی پرتابل خود را می زنید، فیوز می پرد مطمئن باشید که مشکلی در اتصال این دستگاه و یا پریز آن به وجود آمده است در مرحله اول پریزی که دستگاه را به آن متصل کرده اید بررسی کنید برای این کار می توانید کولر خود را به پریز دیگری وصل کنید. اگر دوباره این اتفاق افتاد سیم های بیرونی و همچنین دوشاخه را بررسی کنید در صورتی که سیم های بیرونی و دوشاخه مشکلی نداشتند، ابتدا درپوش کولر خود را باز کنید و سیم کشی داخل آن را چک کنید. اگر در محل اتصالی پیدا کردید، آن را برطرف کنید. اگر باز هم با زدن کلید، فیوز پرید از دستکاری کردن بیشتر دستگاه جداً خودداری کرده و با تعمیرکار تماس بگیرید.

چرا کولر آبی پرتابل روشن می شود ولی فن آن درست نمی چرخد؟

ممکن است در اثر فرسودگی و یا حتی ضربه، فن کولر درست حرکت نکند ابتدا آن را روغن کاری کنید، احتمالاً مشکل برطرف خواهد شد؛ ولی اگر باز هم با این مشکل روبرو شدید روغن کاری جوابگو نبوده و باید فن کولر خود را تعویض کنید.

چرا پره های خارجی کولر آبی پرتابل حرکت نمی کند؟

دقت داشته باشید حتماً باید کولر آبی پرتابل خود را به وسیله ریموت تنظیم کنید. هیچ وقت به شکل دستی پره ها را تغییر وضعیت ندهید.
البته مدل هایی که دارای ریموت نمی باشند می توان به وسیله دست، پره را تغییر داد و اتفاقی هم نمی افتد ولی اگر کولر آبی پرتابل شما دارای ریموت باشد حتماً باید تغییر وضعیت پره ها، به وسیله ریموت انجام شود.
احتمال دارد میله اتصالی کناری پره ها از جای خود رها شده باشد در این صورت آن را در جای خود قرار دهید و اگر این قسمت شکسته بود در صورتی که شکستگی جزئی باشد می توان با چسب مشکل را رفع کرد ولی اگر شکستگی شدید بود حتماً باید آن را تعویض کنید.

نکات ضروری و مهم جهت نگهداری صحیح از کولر آبی پرتابل

اگر می‌خواهید کولر شما عمر زیاد و کارایی بالایی داشته باشد حتماً باید از آن خوب و اصولی نگهداری کنید. در ادامه می خواهیم نکات مهم را برای نگهداری صحیح کولر آبی پرتابل برای شما توضیح دهیم:

 • هیچگاه کولر آبی را به طور مکرر جابه‌جا نکنید.
 • سعی کنید کولر خود را در کنار پنجره و یا در نزدیک درب بگذارید و در هنگام استفاده از کولر، پنجره یا درب را باز کنید تا هوا جریان پیدا کند.
 • اگر در منبع کولر آبی پرتابل شما، آب وجود دارد، در هنگام جابجایی آن دقت کنید.
 • کولر آبی پرتابل را در نزدیک رومیزی، پارچه و یا پرده قرار ندهید.
 • در هنگام استفاده از کولر آبی پرتابل باید کولر با وسایل منزل حداقل یک متر فاصله داشته باشد.
 • در روی کولر آبی پرتابل هیچ وسیله ای قرار ندهید.
 • در صورتی که ریموت به دستگاه متصل است، پره های کولر را با دست جابجا نکرده و برای این کار از ریموت استفاده کنید.
 • در صورتی که کولر آبی شما با مشکلی روبرو شد برای تعمیر آن حتماً دستگاه را از برق بکشید.
 • هیچ گاه در کنار کولر آبی پرتابل خود، وسایل الکترونیکی مثل تلویزیون، کامپیوتر و…. قرار ندهید زیرا به آنها آسیب وارد می شود.
 • مدل هایی از کولر آبی پرتابل که به صورت دستی پر می شوند؛ حتماً در هنگام ریختن آب در مخزن آنها، دقت کنید تا آب در روی بدنه کولر نریزد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل آتش گرفتن موتور کولر آبی چیست؟

کولر آبی پرتابل به دلیل مزایای زیاد از طرفداران بسیاری هم برخوردار است و در کنار این مزایا، معایبی هم دارد که در ادامه می خواهیم برای شما بیان کنیم.

مزایای استفاده از کولر آبی پرتابل

مهمترین مزایای استفاده از کولرهای آبی پرتابل موارد زیر هستند:

 • قابلیت حمل راحتی دارند.
 • نیاز به کانال کشی ندارند.
 • بازدهی بالایی در خنک کردن دارند.
 • فضای کمی اشغال می کنند.
 • قابلیت تنظیم دارند.

۱- کولر آبی پرتابل قابلیت حمل راحتی دارد.

یکی از مزیت های مهم این کولر قابل حمل بودن و همچنین سبک بودن آن است. با این قابلیت به راحتی می توانید کولر آبی پرتابل را به هر اتاق و یا مکانی که می خواهید منتقل کنید و از هوای مطبوع و خنک آن لذت ببرید و حتی در زمان سرما و استفاده نکردن از کولر آبی پرتابل هم می توانید آن را به مکان دیگری برده تا در تابستان سال بعد دوباره در اتاق قرار دهید.

۲- به کانال کشی نیاز ندارد.

یکی دیگر از ویژگی های کولر آبی پرتابل نیاز نداشتن به کانال کشی می باشد شما به راحتی می توانید این کولر را نصب کرده و نیازی به تخصص در این کار ندارید و بدون کانال کشی می توانید از هوای خنک این کولر استفاده کرده و لذت ببرید.

۳- کولر آبی پرتابل در خنک کردن هوا بازدهی بالایی دارد.

در کولرهای آبی پرتابل از پدهای سلولزی استفاده می‌شود که به‌ راحتی می توانند هوای محیط را خنک کنند و بازدهی بالایی برای خنک کردن محیط دارند. این پدهای سلولزی رسوب و شوره نمی گیرند و به همین دلیل هوایی که تولید می کنند بازدهی بیشتری دارد.
کولرهای آبی پرتابل نیازی به تعویض پوشال نداشته و فقط کافی است شما هر چند وقت یکبار پد سلولزی آن را تمیز کنید.

۴- کولر آبی پرتابل فضای کمی اشغال می کند.

وسایل سرمایشی مانند چیلر ها و کولر های آبی معمولی، فضای زیادی اشغال می‌کنند ولی کولر آبی پرتابل کم حجم و سبک بوده و فضای کمی را هم اشغال می کند.

۵- قابلیت تنظیم

این کولرها قابلیت تنظیم گسترده‌ای داشته و دارای تایمر هم می باشند. تایمر باعث می شود شما در زمان مورد نظر برای خاموش و روشن کردن، کولر را تنظیم کنید تا در مصرف انرژی هم صرفه جویی کرده باشید.
این کولر ها دارای ریموت کنترل می باشند که به وسیله یک ریموت می توان کولر را خاموش و روشن کرده و سرعت باد آن را از راه دور کنترل کنید. کولر آبی پرتابل مصرف برق کمی داشته و از قیمت مناسبی هم نسبت به کولرهای آبی معمولی برخوردار است.

معایب خرید کولر آبی پرتابل

همانطور که گفتیم کولر آبی پرتابل هم مانند وسایل دیگر دارای مزایا و معایبی می باشد که معایب آن عبارت است از:

 • سر و صدای زیاد
 • تولید گرما

۱- سر و صدای زیاد

یکی از معایب کولر آبی پرتابل، سر و صدای زیاد آن است. این کولر آبی به دلیل اینکه در اتاق قرار می گیرد سر و صدای آن ممکن است برای شما آزاردهنده باشد و این یکی از معایب مهم کولر آبی پرتابل است.

۲- تولید گرما

موتور کولر آبی پرتابل در حین خنک کردن محیط، مقداری گرما هم تولید می کند و به دلیل این که راهی برای دفع گرما ندارد، این گرما را به محیط داده و در کم شدن خنکی محیط تأثیر می گذارد.

کولر آبی پرتابل

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با کولر آبی پرتابل و همچنین خرابی های رایج آن و روش رفع این خرابی ها آشنا کنیم. اگر با راهنمایی‌های ما موفق به برطرف کردن مشکل کولر آبی پرتابل خود نشدید حتماً با تعمیرکار تماس بگیرید و از دستکاری کردن کولر آبی پرتابل خود خودداری کنید.
امیدواریم مطالب بیان شده برای شما مفید بوده باشد .

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

مشکلات رایج در کولر آبی پرتابل و چگونگی رفع آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مزایای استفاده از کولر آبی پرتابل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا