تعمیرات کولر آبی

علائم نشتی کانال کولر | تعمیر نشتی کانال کولر

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

وقتی به فصل گرما نزدیک می شویم باید به فکر تهیه هوای مطبوع، راحت و  سالم باشیم. شاید این دفعه Ac شما مثل سال‌های گذشته خوب کار نکند و متوجه تغییرات زیادی در کیفیت هوا، خنکی و رطوبت داخل منزل شوید و یا حتی متوجه تغییرات شایانی در قبض برق خود شوید!

بعضی توضیحات جهت تغییرات در راندمان Ac وجود دارد که ممکن است کانال شما مقصر باشد . در ادامه مقاله از ایبک امداد شما را با علائم نشتی کانال کولر آشنا خواهیم کرد لطفاً با ما همراه باشید.

علائم نشتی کانال کولر چیست؟

در ادامه می خواهیم شما را با علائم نشتی کانال کولر آشنا کنیم اگر هر کدام از این نشانه ها و علائم را دیدید متوجه خواهید شد که کانال کولر شما دارای مجاری نشت دار است. این علائم عبارتند از:

  1.  سرمایش و گرمایش ناهموار
  2. زیاد شدن ناگهانی قبض برق منزل
  3. غبار آلود شدن منزل
  4. قدیمی بودن کانال کولر

۱- سرمایش و گرمایش ناهموار

در صورتی که متوجه شدید قسمت های خاصی از منزل و اتاق خواب در تابستان به اندازه مناطق دیگر گرم و یا در زمستان خنک نمی شوند امکان دارد کانال شما دارای نشتی باشد. اگر کانال به شکل درست نصب شده باشد حتماً باید گرما و سرما به طور یکنواخت در منزل انجام شود.

نشتی کانال کولر

۲- زیاد شدن ناگهانی قبض برق خانه

کلاً مصرف انرژی نباید در سال تغییرات زیادی داشته باشد. اگر متوجه شدید که قبض برق شما به مقدار بسیار قابل توجهی از سال های دیگر بیشتر شده است باید کانال را بررسی کنید. حتی یک نشتی کوچک هم می تواند تأثیر بسیار منفی در سیستم داشته باشد. وقتی که کانال نشتی داشته باشد به سیستم فشار وارد شده و باعث می‌شود بیشتر از آنچه که نیاز است کار کند تا بتواند سرما و یا گرمای مورد نیاز را تهیه کند و این می‌تواند منجر به هزینه های بیشتر انرژی شود.

۳- غبار آلود شدن منزل

اگر متوجه شدید که بیش از حد معمول در منزل گرد و غبار می آید، در صورت تجمع زیاد گردوغبار در خانه باید متوجه نشتی در کانال شوید. سیستم های تهویه مطبوع و یا کولر در صورتی که به درستی کار کنند باید در جذب گرد و غبار در فیلتر ها، کار خود را به خوبی انجام دهند. در صورتی که در مجرای یک کانال نشتی وجود داشته باشد، گرد و غبار در مکان هایی که فیلتر وجود دارد می تواند فیلتر را دور زده و به راحتی وارد خانه شده و اجازه می‌دهد تا گرد و غبار در تمام منزل پخش شود.

۴- کانال شما قدیمی و کهنه باشد.

حتی اگر در نصب و نگهداری از کانال دقت کامل و مراقبت زیادی انجام دهید، باز هم در اثر مرور زمان ممکن است کانال کولر شما نیاز به تعمیر کردن و یا حتی تعویض داشته باشد. اگر این طور بود هیچ گاه این کار را به سال های بعد موکول نکنید در صورتی که لوله کشی شما فرسوده و قدیمی شده است وقت آن رسیده که کانال کشی سیستم تهویه خود را تعویض کنید. در غیر اینصورت ممکن است در دراز مدت آسیب‌های بیشتری از جهت هزینه به شما وارد کند زیرا اگر دستگاه درست کار نکند، شما نیاز به سرویس دهی بیشتری دارید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با کولر آبی رومیزی | آموزش مراحل نصب کولر آبی

روش رفع نشتی کانال کولر

روش هایی وجود دارد که شما خودتان می توانید برای شناسایی محل نشتی انجام دهید. مانند نگاه کردن با چشم و یا استفاده کردن از مداد دود، ولی بهتر است برای پیدا کردن نشتی کانال کولر از یک متخصص حرفه‌ای کمک بگیرید تا سیستم شما را ارزیابی کند.

متخصص می تواند با یک آزمایش ساده و سریع، سوراخ ها را تشخیص داده و آب بندی سوراخ را جهت اندازه گیری نشتی به راحتی انجام دهد. حتی متخصص می‌تواند عایق کاری انواع کانال هوا را هم انجام دهد تا از داخل کانال های شما آب بندی شود و تعمیر سریعتر و کامل تری خواهد داشت پس بهتر است این کار را به متخصصین بسپارید.

 عایق‌کاری کانال کولر

هر پوسیدگی و شکاف کوچک و یا بزرگی که در کانال وجود داشته باشد به سیستم HVAC فشار وارد شده و می تواند برای شما هزینه بر باشد. گروه های تخصصی تهویه هوا می توانند با خدمات عایق کاری، کانال کولر را عایق کاری کرده و باعث کارکرد درست سیستم تهویه مطبوع هوا شوند.

در صورت نیاز می توانید از خدمات متخصصین ایبک امداد استفاده کنید. برای این منظور با واحد پشتیبانی تماس بگیرید.

تعمیر نشتی کانال کولر

تعمیرات کانال های کولر و همچنین سایر کانال های تهویه مطبوع از اهمیت زیادی برخوردار است. حتی یک سوراخ کوچک هم می تواند کارایی سیستم شما را کاهش دهد. در حالیکه در حین کم کردن کارایی سیستم، می تواند مشکلاتی را هم برای شما به وجود بیاورد از قبیل: زیادشدن هزینه انرژی، ورود گرد و خاک در منزل و….

در مورد تعمیر کانال کولر گزینه های زیادی وجود دارد از جمله روش های که می تواند جزو راه حل های موقتی باشد تا زمانی که بتوانید به طور دائمی مشکل را رفع کنید. در ادامه می خواهیم شما را با چند روش ساده برای رفع نشتی کانال کولر آشنا کنیم.

روش های ساده جهت تعمیر کانال کولر

عیب یابی و همچنین تعمیر نشتی کانال کولر بستگی به نوع طراحی مسیر کانال کشی ساختمان و همچنین مهارت شخص دارد. اگر مسیر کانال به شکلی باشد که بتوانید تمام بخش ها را بررسی کنید می توان یکی از راه های زیر را جهت درزگیری و تعمیر پوسیدگی و سوراخ کانال انجام دهید. اگر مهارت کافی در این زمینه ندارید توصیه می کنیم از یک کارشناس و کانال ساز کمک بگیرید.

روش های ساده جهت تعمیر کانال کولر عبارتند از:

  1.  استفاده از نوار چسب مخصوص درز بندی برای کانال کولر
  2. استفاده از نوار آب بندی برای کانال کولر
  3. تعمیر و همچنین درزگیری کانال کولر به وسیله ماستیک
  4. درزگیر مخصوص کانال کولر

۱- استفاده از نوار چسب مخصوص درز بندی برای کانال کولر

وقتی می خواهیم نشتی های جزئی کانال کولر را سریع برطرف کنیم یکی از این روش ها، استفاده کردن از نوارچسب مخصوص است این نوار چسب ها به شکلی طراحی شده که به راحتی به کانال می چسبند و برای مدت زیادی هم در آنجا باقی می ماند.

بسیاری از مارک های این چسب در برابر سرما و همچنین گرما بسیار مقاوم هستند یعنی از آنها می‌توان در کانال کشی های خنک کننده و همچنین کانال کشی های گرمایشی هم استفاده کرد. البته امکان دارد گاهی این چسب ها متراکم شوند اگرچه نمی توان گفت این روش بهترین گزینه است ولی می‌توان گفت که ارزان ترین و سریعترین روش برای رفع نشتی کانال کولر، استفاده از نوار چسب مخصوص می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش گام به گام تعمیر موتور کولر آبی | عیب یابی موتور کولر آبی

۲- استفاده از نوار آب بندی برای کانال کولر

یکی از روش هایی که می تواند نشتی کانال کولر را آب بندی کند نوارهای مخصوص آب بندی کانال است. این نوار های آب بندی کانال hvac به عنوان نوارهای فویل آلومینیومی هم نام دارد که به شکل رول بوده و در هر ابزار فروشی شما می‌توانید آنها را پیدا کنید. اگر کانال هوایی شما مداوم چرب یا کثیف می شود استفاده از این راه برای تعمیر پوسیدگی و سوراخ مناسب نیست.

۳- تعمیر و همچنین درزگیری کانال کولر به وسیله ماستیک

درست است روش هایی را که نام بردیم یعنی نوار درزگیر و چسب، می تواند آسان و سریع کار را انجام دهد ولی استفاده از ماستیک بسیار با دوام تر است. ماستیک را بعد از اینکه روی نشتی و سوراخ کانال زدید، سفت می شود. این درزگیر بهترین گزینه است زیرا هم بهتر تمیز می شود و هم ماندگاری طولانی دارد.

وقتی از ماستیک به تنهایی برای درزگیری و پوشاندن سوراخ کولر و تعمیر آن استفاده می‌کنید باید از یک قلم موی ساده استفاده کرده و روی قسمت های سوراخ و پوسیده شده را بمالید البته دقت کنید که بسته به مقدار نشتی باید ماستیک مایع را با ماده دیگری مثل نوار مش فایبرگلاس هم ترکیب کنید این کار برای شکاف هایی که از یک چهارم اینچ بزرگتر باشد لازم است.

۴- درزگیر مخصوص کانال کولر

امروزه انواع مختلفی از درزگیر ها برای تعمیر کانال در دسترس می باشند. تولید کنندگان این محصول جهت آب بندی کانال، ادعا می کنند که محصول آنها در صورتی که درست استفاده شود مزیت بیشتری نسبت به نوار چسب و یا درزبندی دارد. بیشتر محصولات آئوروسل راحت انجام می شوند و از یک عامل برای آب بندی استفاده می شود.

این دو مزیت باعث می‌شود که کانال در معرض دید قرار گرفته و جذاب دیده شود و از تکه چسباندن روی کانال جلوگیری می کند. علاوه بر آب بندی نشتی کانال، این موضوع هم مهم است که از خراب نشدن و زنگ نزدن کانال های فلزی خود اطمینان پیدا کنید. استفاده کردن از منابع کانالی که شستن دوره ای کانال را برای شما امکان پذیر کند، می‌تواند از تجمع کپک ها در کانال و همچنین از آسیب رسیدن به کانال کولر هم جلوگیری شود.

تمیز کردن کانال با کمک پلیمر های شفاف و یا درزگیر های دیگر در قسمت بیرونی کانال، می تواند از بخش های مختلف کانال محافظت کند و در برابر انواع شرایط آب و هوایی از آسیب دیدگی کانال جلوگیری کند. در این نگهداری و همچنین تعمیر کانال می توانید به عمر سیستم کانال خود اضافه کنید و نیازی هم نیست که بخش‌های مختلف کانال را هر ساله تعویض کنید.

نشتی کانال کولر
علائم نشتی کانال کولر چیست؟

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با علائم نشتی کانال کولر و همچنین تعمیر آن به روش ساده آشنا کردیم توصیه می کنیم در صورتی که با نشتی کانال کولر خود روبه رو شدید در صورتی که مهارتی در این زمینه ندارید حتماً از شخص متخصص کمک بگیرید.

مقالات مشابه با تعمیرات کانال کولر را می توانید در سایت ایبک امداد مشاهده کنید. متخصصین ایبک امداد پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

علائم نشتی کانال کولر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های ساده جهت تعمیر کانال کولر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا