تعمیراتتعمیرات اجاق گاز

ایرادات رایج اجاق گاز و آموزش عیب یابی اجاق گاز

آمزوش کامل عیب یابی اجاق گاز و حل مشکلات رایج اجاق گاز

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

دنیای امروز به لحاظ گستردگی صنعت و مدرنیته ، زندگی بشر را با چیزهای جدیدی آمیخته کرده که ناگزیر باید نسبت به خیلی از آنها اطلاعاتی داشته باشیم تا بتوانیم در مشکلات از این آگاهی خود بهره مند شویم . در مقالات گذشته با المنت اجاق گاز، فندک اجاق گاز و… آشنا شدید اما در این مقاله از ایبک امداد به سراغ عیب یابی کامل اجاق گاز می رویم و ایرادات رایج اجاق گاز را به صورت تخصصی برای شما بررسی خواهیم کرد.

آشپزخانه های امروزی پر شده از وسایل پیچیده ای که زندگی بدون وجود این وسایل غیر قابل تصور است یکی از این وسایل پیچیده و البته پر کاربرد امروزی، اجاق گاز است البته اجاق گازهای قدیمی که بیشتر بصورت سنتی و  متشکل از محفظه ای برای سوختن چوب بودند علی رغم مشکلات فراوانی که برای خانوارها ایجاد می کردند، پیچیدگی خاصی نداشتند نوع و شکل این اجاق گازها در طول تاریخ با تغییر در محفظه های نگهداری چوب پیشرفته تر می شد.

تا جایی که اجاق گازهای سنگی جای خود را به اجاق گازهای آجری دادند اما در دنیای جدید امروز اجاق گازها ،هم به لحاظ پیچیدگی هم به لحاظ استفاده از دو منبع انرژی برق و گاز قابل مقایسه با انواع قدیمی آن نیستند از آنجایی که هر دستگاهی به مرور دارای اشکالاتی می شود در این مقاله تلاش شده تا ایرادات رایج اجاق گاز و و عیب یابی آن مورد بررسی اجمالی قرار بگیرد.

ایرادات رایج اجاق گاز و عیب یابی آن

خرابی ترموکوپل

ترموکوپل قطعه ای است در اجاق گاز های جدید که اتصال به برق شهری دارد  و ضریب امنیت را در اجاق گاز  بالا می برد ، در واقع وظیفه این قطعه قطع جریان گاز در مواقعی هست که به هر دلیلی شعله اجاق گاز خاموش می شود تا از آتش سوزی احتمالی جلوگیری نماید این قطعه از دو میله ساخته شده که یک سر آن به شعله و سر دیگر آن به ورودی جریان گاز متصل می باشد نحوه عملکرد این قطعه مثل باطری هست تا زمانی که گرما وجود داشته باشد جریان الکتریکی مسیر خروج گاز را با استفاده از انرژی مغناطیسی باز نگه می دارد و در صورت سرد بودن سر میله ،انرژی مغناطیسی قطع شده و به تناسب جریان گاز به واسطه بسته بودن مسیر انتقال گاز بسته می شود.در صورتی که عملکرد این قطعه با اختلال روبرو شده حتماً باید تعمیر یا تعویض شود و به جهت پیچیده بودن ساختار این قطعه پیشنهاد می شود حتماً از افراد متخصص استفاده شود.

جرقه نزدن و روشن نماندن فندک

فندک در اجاق گاز وظیفه ایجاد احتراق را دارد اگر فندک جرقه نزند یقیناً احتراقی هم اتفاق نمی افتد علت این حادثه معمولاً به انسداد یا نوسان در جریان برق و سوختن فندک مربوط می باشد یا شاید به دلیل سر رفتن غذا یا آب، محل اتصال جریان برق مسدود شده باشد یا به علت شکستگی فندک عملکرد آن دچار اختلال شود یا به علت کم بودن طولانی مدت شعله و فشردن بیش از حد دکمه فندک ،در عملکرد آن اختلال ایجاد شده که در هر حال باید ابتدا بررسی نمایید تا سیم متصل به فندک خراب نباشد که اگر خراب بود باید تعویض شود در مرحله بعد به کمک مولتی متر از وجود جریان برق در فندک مطمئن شوید در صورتی که به هر دلیلی فندک خراب باشد باید نسبت به تعویض آن اقدام نمود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از یخچال‌‍ دوو Daewoo | نصب و راه اندازی

ایرادات رایج اجاق گاز و عیب یابی آن

ضعیف بودن جرقه فندک

ممکن است ایراد در ماژول جرقه سبب ضعف جرقه ایجاد شده بر روی مشعل گردد زیرا این قطعه انرژی که مورد نیاز الکترود برای جرقه زدن هست را فراهم می نماید با خرابی این قطعه برق کافی به الکترود تزریق نمی شود البته در پاره ای از موارد ممکن است برق شهری دارای نوسان باشد.

روشن نشدن شعله اجاق گاز یا کم بودن شعله

برای روشن شدن شعله پس از چرخاندن اهرم نحوه عملکرد ترموکوپل و فندک ضروری است اگر شعله روشن نشد ابتدا موارد گفته شده را بررسی نمایید در غیر این صورت ممکن است سوراخ های شعله یا پیلوت ،گرفتگی داشته باشد که بهتر است با یک برس تمیز  یا وسیله ای باریک و تیز سوراخ های شعله را باز کنید.

نشت بوی گاز در فضا

در صورت استشمام بوی گاز به سرعت باید در خصوص رفع آن اقدام نمود معمولاً استشمام بوی گاز مربوط به پارگی یا شل بودن بست شیر گاز می باشد که کاملاً سفت نشده است یا احتمال پارگی و تا خوردن شلنگ وجود دارد که حسب مورد نسبت به رفع یا تعویض یا سفت کردن بست و شلنگ گاز اقدام نمایید.

دود کردن شعله گاز

علت اصلی دود کردن شعله گاز در اجاق گاز هایی که تازه خریداری شده غالباً روغنی است که برای عایق دستگاه استفاده شده فلذا قبل از استفاده آن را مواد شوینده مخصوص تمیز نمایید ولی در اجاق گاز های کار کرده می تواند دود کردن شعله به علت کثیفی صفحه یا شعله ها باشد .

ایرادات رایج اجاق گاز

صدای زیاد شعله اجاق گاز

اگر شعله ایجاد شده در اجاق گاز با سر و صدای زیاد همراه است مشکل در نحوه هوا رسانی و تنظیم نبودن هوای ورودی اجاق گاز می باشد فلذا باید میزان گاز ورودی و هوا تنظیم شود در نوع قدیمی اجاق گازها محفظه مخلوط کن هوا و گاز زیر صفحه رویی قرار دارد که با چرخاندن پیچ تنظیم هوا یا گاز در خلاف یا موافق عقربه های ساعت میزان گاز یا هوای  ورودی را کم یا زیاد نمایید اما در انواع جدید اجاق گاز ها غالباً نیاز به تنظیم هوا و گاز به علت وجود فاصله بین لوله رابط و نیز تنظیم بودن قطر نازل ، وجود ندارد در هر حال در صورت اختلال  در اجاق گاز ها هم باید فاصله لوله رابط و قطر نازل را کم و زیاد کرد.

زرد یا نارنجی  سوختن شعله گاز

دقت شود شعله باید شکل و رنگ مناسب داشته باشد ، در صورتی که ارتفاع شعله نامتوازن باشد یعنی در حدود ۲۰ میلی متر ارتفاع نداشته باشد و یا به رنگ آبی نسوزد باید برای رفع آن اقدام نمود ممکن است این مشکل به علت عدم تنظیم میزان گاز و هوا در صفحه مخلوط باشد که در بالا توضیح داده شد یا اینکه کثیفی شعله سبب سوختن گاز به شکل نامتوازن و رنگ زرد و نارنجی باشد که در این صورت هم باید سعی شود کثیفی و چربی و مواد غذایی چسبیده شده  روی شعله را با وسایل نظافت مخصوص تمیز کرد.

جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز

در صورت جرقه زدن مداوم فندک موارد زیر را بررسی نمایید :

 • جعبه فندک سوخته است که باید تعویض شود
 • نفوذ آب و رطوبت به جعبه فندک، که باید رطوبت کاملاً برطرف شود.
 • در اجاق گازهایی که فندک به وسیله دکمه زده می شود احتمال خرابی دکمه فندک وجود دارد که باید تعمیر شود.
 • خرابی فندک به علت سر رفتن غذا که باز هم باید تعویض شود.
 • البته ترانس فندک هم باید بررسی شود چون ممکن است مشکل از جعبه فیوز یا ترانس دستگاه باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  معنای کلمات روی کلیدهای یخچال ساید بای ساید

خرابی ولوم یا اهرم  کم و زیاد کردن شعله اجاق گاز

وظیفه این قطعه کم و زیاد یا قطع و وصل کردن حجم گاز وارد شده به مشعل اجاق گاز می باشد خرابی این قطعه می تواند کلاً عملکرد اجاق گاز را مختل نموده یا خدای نکرده باعث نشت گاز شود فلذا شفت و بوبین را بررسی کرده تا شل نباشد و یا در مسیر چرخش ولوم اشکالی نباشد.

حرارت و شعله کافی نداشتن فر اجاق گاز

علت نداشتن حرارت مناسب در فر دستگاه به موارد زیر بر می گردد:

 • اختلال در جرقه زنی یا المنت فر
 • مسیر ورودی گاز مسدود شده است
 • خرابی المنت
 • خرابی سنسور دمای فر
 • انسداد ورودی جریان گاز از ناحیه مشعل ها
 • عدم تنظیم درست درجه دمای فر

نحوه مراقبت از اجاق گاز:

با تمام مطالبی که گفته شد اما این بهتر است که با مراقبت کردن از اجاق گاز طول عمر آن را زیاد کرده و از خرابی قطعات آن جلوگیری کنیم.

حال به برخی از راه های مراقبت از اجاق گاز اشاره می کنیم.

جلوگیری از سر ریز شدن غذا و پاشیدن خوراکی ها روی گاز: برای جلوگیری از سر ریز شدن مواد غذایی بهتر است از قابلمه و ماهی تابه هایی استفاده شود که عمق بیشتری داشته باشند.

لکه های روی اجاق گاز باید سریع پاک شود: برای اینکه لکه ها زود پاک شوند و به گاز نچسبند باید زود به زود پاک شوند، برای این کار یک دستمال نمدار و یا اسفنج  استفاده کنید، از مواد و پودر های ساینده نباید برای تمیز کردن گاز استفاده کرد: برای از بین بردن لکه های قدیمی نباید از مواد و پودر های ساینده استفاده کنید بهتر است در یک ظرف آب گرم و کمی سرکه و مایع شستشو دهنده بریزید و آن را روی سطح گاز بریزید و لکه ها را پاک کنید.

هر از چند وقت باید برای مراقبت از اجاق گاز قسمت های مختلف آن را تمیز کنید: علاوه بر روی صفحه گاز باید زیر شعله ها و دستگیره های اجاق گاز را نیز پاک کنید. برای مراقبت از اجاق گاز باید سر شعله ها و خوب تمیز کنید، خودداری کردن از ریختن آب به صورت مستقیم بر روی اجاق گاز: اگر بر روی اجاق گاز به صورت مستقیم آب بریزید ممکن است این آب وارد مجراها و لوله های اجاق گاز شود و کارکرد سیستم برق رسانی را مختل کند.

نتیجه گیری

همانطور که ملاحظه فرمودید غالب ایرادات رایج در اجاق گاز و عیب یابی آن به نحوه نگهداری کاربر مربوط می باشد فلذا باید دقت شود تا همیشه اجاق گاز تمیز بوده و از سر رفتن غذا یا ریختن آب یا هر رطوبتی به روی اجاق گاز خود حتی المقدور اجتناب کنید تا عملکردی بهتر و طولانی را از دستگاه خود مشاهده نمایید. سعی کنید هنگام تنظیف اجاق گاز از زدن ضربه یا شستن آن با وسایل غیر استاندارد خودداری شود .

 

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

ایرادات رایج اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزشی کامل برای بررسی ایرادات رایج اجاق گاز و عیب یابی آن

امتیاز کاربر: ۴.۰۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا