تعمیراتتعمیرات اجاق گاز

علت یکسره جرقه زدن فندک اجاق گاز چیست ؟

دلایل یکسره جرقه زدن فندک اجاق گاز

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از مشکلاتی که معمولا برای بیشتر شما ممکن است پیش آمده باشد این است که اجاق گاز شما یکسره جرقه بزند . البته دلایل زیادی می تواند باعث به وجود آمدن این مشکل شود ، باید دقت داشته باشید در صورت رفع نشدن این مشکل امکان دارد که صدمات و خطرات زیادی برای شما به همراه داشته باشد به همین دلیل توصیه می کنیم در صورت وجود این مشکل حتما سریعا آن را رفع کنید .در این مقاله از ایبک امداد به بررسی حل یکسره جرقه زدن فندک اجاق گاز  می پردازیم لطفا با ما همراه باشید .

 

اقدامات اولیه برای رفع مشکل جرقه زدن متناوب فندک اجاق گاز
 1. البته دقت داشته باشید که شایع ترین دلیل برای این مشکل می تواند وارد شدن آب بدلیل شستشوی اجاق و یا سر رفتن غذا به داخل فندک باشد .
 2. در وهله ی اول پریز اجاق گاز را از برق درآورید تا از سوختن فندک جلوگیری کنید
 3. بعد از این که اتصال برق را قطع کردید اصلا دوباره آن را به برق وصل نکنید زیرا اینکار باعث می شود که جریان برق آزاد ، وارد اجاق گاز شود و آسیب های جبران ناپذیری به اجاق گاز وارد کند .
 4. اگر فندک اجاق گاز شما دچار این مشکل شده برای رفع مشکل اصلا با فندک بازی نکنید زیرا فشار مداوم فندک باعث خواهد شد که به ترانس دستگاه شما آسیب برسد .
چرا اجاق گاز شما یکسره جرقه می زند ؟

اگر اجاق گاز شما بطور مستمر و پشت سر هم جرقه میزند علت آن می تواند یکی از موارد زیر باشد :

 • امکان دارد جریان برق ورودی به جرقه زن گاز ، دچار نوسان شده باشد که این باعث به وجود آمدن اختلال در کارکرد جرقه زن خواهد شد .
 • هنگام شستشوی اجاق و یا به دلیل سر رفتن مایعات و یا غذا ، رطوبت وارد ترانس فندک یا جعبه ی فندک اجاق می شود . در اینصورت حسگرهای ایمنی اجاق گاز فعال شده و اجاق بطور مداوم جرقه خواهد زد .
 • گاهی بعد از تمیز کردن اجاق ، رطوبت به داخل شعله راه پیدا می کند البته دقت داشته باشید این رطوبت هر چقدر هم که کم باشد باز هم امکان دارد که مانع از جرقه زدن فندک شود و در عملکرد آن اختلال به وجود بیاورد که البته در این مواقع بهترین راهکار آن است که برای برطرف کردن رطوبت از سشوار استفاده کنید .
 • اگر فندک اجاق گاز شما غیر اتوماتیک می باشد و شما عادت کردید که که هنگام استفاده ار فندک آن را مدت طولانی نگه دارید ، پس این احتمال نیز وجود دارد دلیل خراب شدن فندک همین کار باشد .
 • ممکن است بدون اینکه اطلاع داشته باشید قفل اجاق گاز شما فعال شده باشد ، در این هنگام فندک دیگر کار نخواهد کرد و جرقه هم نمی زند . عبارت Locked به شما نشان خواهد داد که قفل اجاق گاز فعال می باشد اگر این کلمه را روی صفحه ی نمایشگر دستگاه خود دیدید کافی است که چند لحظه دست خود را روی صفحه نمایشگر بگذارید تا قفل غیر فعال شده و فندک فعال شود .
 • معمولا در اجاق گازهای نو مشکل گرفتگی هوا به وجود می آید . اگر به تازگی اجاق گاز خود را خریده اید پیش از اینکه جریان گاز را وصل کنید برای چند دقیقه تمام شعله ها رو باز کنید تا هوای اضافی آن خارج شود .
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از کولرهای گازی آاگ AEG | نصب و راه اندازی کولرگازی آاگ
به چه دلیل فندک اجاق گاز به طور مستمر و مداوم جرقه می زند ؟

دقت داشته باشید به وجود آمدن هر  مشکلی در اجاق گاز شما که با منابع گازی در ارتباط باشد ، باید بسیار جدی گرفته شود و هر چه زودتر باید برای تعمیر آن اقدام کنید . جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز مسئله ی مهمی است و دلایل زیادی باعث بروز این مشکل می شود برای اینکه بدانیم این دلایل چیست با ما همراه باشید .

 

نوسانات برق یکی از دلایل یکسره جرقه زدن اجاق گاز

اولین دلیلی که می تواند باعث یکسره جرقه زدن اجاق گاز بشود ، نوسانات برق می باشد .همانطور که می دانید هر اجاق گازی که فندک دارد برای زدن جرقه به برق نیز نیازمند است . گاهی امکان دارد به دلیل استفاده فراوان از جریان برق ، برق به مقدار لازم به اجاق گاز نرسد در اینصورت اجاق گاز با مشکل نوسانات برق روبه رو خواهد شد به همین دلیل گاهی مواقع در صورت نوسانات برق ، فندک به صورت پشت سر هم جرقه می زند . البته توجه داشته باشید اگر مشکل اجاق گاز شما به دلیل نوسانات برق باشد باید سریعا آن را تعمیر کنید چون امکان دارد باعث سوختن ترانس اجاق گاز شود و اگر ترانس اجاق گاز بسوزد هزینه ی بالایی را برای تعمیر آن باید بپردازید . پس در صورت بروز این مشکل حتما سریعا اجاق گاز را از پریز برق جدا کنید .

یکسره جرقه زدن فندک اجاق گاز

خراب شدن ماژول و الکترود یکی دیگر از دلایل جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز

خراب شدن ماژول و الکترود یکی دیگر از دلایل خرابی و جرقه مداوم و مستمر در اجاق گاز می باشد .همانطور که می دانید هر اجاق گاز از قطعات مختلفی تشکیل شده است و خرابی قطعه ی ماژول و الکترود هم می تواند باعث بروز مشکل در کار کرد فندک شود . در این صورت تعمیرکار باید این قطعه را بررسی کرده و در صورت لزوم آن را تعویض کند .

 

وجود جرم در اطراف اجاق گاز می تواند باعث جرقه ی مداوم فندک اجاق گاز شود .

همانگونه که می دانید اجاق گاز جزو وسایلی است که زیاد مورد استفاده قرار می گیرد به همین علت به سرعت کثیف خواهد شد و اگر در اطراف چدن و اجزای دیگر اجاق گاز ، جرم بگیرد وجود این چربی ها و کثیفی ، مانع عملکرد صحیح فندک و قطعه ی جرقه زن خواهد شد پس سعی کنید بعد از هر بار مصرف ، حتما اجاق گاز را تمیز کنید تا از بروز مشکلات اینچنین جلوگیری شود .

 

راه های تعمیر یکسره جرقه زدن فندک اجاق گاز چه می باشد ؟

راه های گوناگونی برای رفع مشکل یکسره جرقه زدن فندک اجاق گاز وجود دارد ، که به وسیله آن می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد ، در ادامه ی مطالب برای شما راهکارهای رفع این مشکل را توضیح خواهیم داد .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  فر برقی یا گازی، کدام مناسب تر هستند | معایب و مزایای فر برقی و گازی

راه های رفع مشکل جرقه ی مداوم در فندک اجاق گاز :

 • اگر متوجه این موضوع شدید که فندک اجاق گاز شما به صورت مداوم جرقه می زند در مرحله ی اول دوشاخه ی برق اجاق گاز را از پریز جدا کنید . شما با اینکار از سوختن ترانس جلوگیری خواهید کرد زیرا اگر ترانس بسوزد باعث خرابی اجاق گاز می شود .
 • برای رفع این مشکل بهترین راه حل این است که با یک تعمیرکار ماهر تماس گرفته و تعمیر اجاق گاز خود را به او بسپارید زیرا این کار نیاز به مهارت دارد و دقت داشته باشید که قبل از تعمیر اجاق گاز هرگز دوشاخه را به پریز وصل نکنید.
 • اگر یکسره جرقه زدن فندک اجاق گاز شما به دلیل خرابی الکترود و ماژول بود ، حتما از تعمیرکار بخواهید این قطعه رو تعویض کند .
 • به شما توصیه می کنیم برای رفع مستمر جرقه زدن فندک اجاق گاز خود ، تمام بخش های مختلف اجاق گاز و حتی قطعات گاز را با استفاده از آب گرم و شوینده های مخصوص ، بشورید

یکسره جرقه زدن فندک اجاق گاز

نکاتی برای نگه داری صحیح اجاق گاز

 1. سعی کنید اجاق گاز را دور از رطوبت گذاشته و همچنین نزدیک شیر آب قرار ندهید .
 2. حتما دقت کنید که غذا روز اجاق گاز سر ریز نشود و اگر اینطور شد سریعا اجاق را کاملا تمیز کنید .
 3. برای تمیز کردن صفحه و شعله های اجاق گاز بهتر است که از یک دستمال مرطوب و شوینده های مخصوص استفاده کنید .

دلیل برق گرفتگی فندک اجاق گاز چیست ؟

گاهی امکان دارد در هنگام استفاده از اجاق گاز احساس برق گرفتگی کنید در این هنگام به سیم اطمینان اجاق نگاه کنید و اطمینان پیدا کنید که سیم به زمین متصل است .

دقت داشته باشید همیشه قبل از شستن و تمیز کردن اجاق گاز ، پریز را از دوشاخه جدا کنید چون احتمال دارد که آب به داخل فندک اجاق گاز رفته و باعث خرابی ترانس شود و هم احتمال برق گرفتگی را زیاد کند . البته فراموش نکنید در هنگامی که اجاق روشن است هیچگاه گاز را تمیز نکنید زیرا در این حالت خطر برق گرفتگی دوبرابر می شود .

نتیجه گیری ، دلایل جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز چیست ؟

در مطالب بالا از ایبک امداد برای شما دلایلی که باعث جرقه مداوم در فندک اجاق گاز می شود را توضیح دادیم همچنین راهکارهایی را که باعث حل این مشکل می شود بیان کردیم . همان طور که گفتیم تمیز کردن قطعات و اجزای روی اجاق گاز ، عوض کردن ماژول و الکترود و …. راهکارهایی است که می تواند باعث رفع این مشکل شود .

حتما دقت داشته باشید اگر خرابی اجاق گاز شما به دلیل خراب شدن قطعات اجاق گاز بود حتما باید به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید زیرا این کار نیاز به مهارت دارد .

امیدواریم مطالب فوق برای شما مفید بوده باشد.

 

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

حل مشکل جرقه زدن مداوم اجاق گاز

مجموع امتیاز

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه مشکل جرقه زدن مداوم اجاق گاز و راه حل آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا