تعمیرات پکیج و آب گرمکن

معرفی و اجزا قطعات مختلف پکیج به زبان ساده

معرفی اجزا و قطعات مختلف پکیج به زبان ساده | آشنایی کامل با قطعات پکیج

یکی از وسایل گرمایشی که این روزها در خانه‌های ایرانی زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد، پکیج می‌باشد. استفاده صحیح از پکیج و سرویس به موقع و دوره‌ای آن موجب بهبود عملکرد و افزایش طول عمر مفید آنها خواهد شد. در صورتی که با قطعات و اجزای گوناگون پکیج آشنایی کافی داشته باشید، به شما کمک خواهد کرد که ایرادات و خرابی‌هایی که برای این دستگاه به وجود می‌آید را راحت‌تر و زودتر برطرف کنید.

مهم‌ترین قطعه های پکیج

پکیج‌ها دارای اجزا و قطعات گوناگونی هستند. برای اینکه بتوانید از این دستگاه به صورت صحیح استفاده کنید و در مواقع خرابی، راحت‌تر آن را عیب یابی کنید، لازم است که با این اجزا و قطعات آشنایی داشته باشید:

قطعات پکیج

برد پکیج

برد پکیج به عنوان مغز این دستگاه شناخته می‌شود. برد از قطعه‌های گوناگونی مانند ترانس تغذیه، رله، آی سی، فیوز و آی سی رگولاتور تشکیل شده است. برد پکیج هماهنگی‌های لازم بین ورودی و خروجی دستگاه را برقرار می‌کند. اجزای مختلف برد پکیج بسیار حساس می‌باشند و محافظت از آنها باید با دقت انجام شود.

در صورتی که برد پکیج ایراد و خرابی پیدا کرد، حتماً باید این قطعه توسط کارشناسان متخصص در این زمینه عیب یابی و تعمیر گردد. چون اگر اشتباه کوچکی در عیب یابی و تعمیر برد پکیج به وجود آید، آسیب دیدگی جدی در آن به وجود خواهد آمد.

وریستور

وریستور پکیج از مدارهای الکترونیک پکیج در برابر تغییرات ولتاژ محافظت می‌کند. بنابراین از جمله اجزای مهم پکیج محسوب می‌شود.

ترمیستور پکیج

دو نوع ترمیستور در پکیج وجود دارد:

ترمیستور PTC: با بالا رفتن دما مقاومت آنها افزایش پیدا می‌کند این ترمیستورهای پکیج به اسم ترمیستور ضریب حرارتی مثبت نیز معرفی می‌شوند.

ترمیستور NTC: وقتی که دما کم می‌شود، مقاومت ترمیستور کاهش پیدا می‌کند و به اسم ترمیستور ضریب حرارتی منفی نیز شناخته شده هستند.

فلوسوئیچ

فلوسوئیچ یا کلید جریان مثل کلید در برابر مسیر آب ورودی به رادیاتور دستگاه قرار می‌گیرد. فلوسوئیچ جریان الکتریکی در دستگاه را قطع و وصل می‌کند. چنانچه این قطعه در دستگاه ایراد و خرابی پیدا کند، قطع و وصل شدن جریان آب نیز مختل خواهد شد.

برد جرقه پکیج

یکی از قطعه‌های مهم پکیج که جریان برق ورودی از برد اصلی را چند برابر می‌کند، برد جرقه می‌باشد. چنانچه گاز پکیج باز باشد، موجب جرقه و در نتیجه روشن شدن مشعل خواهد شد و ولتاژ دستگاه را تا ۱۲ هزار ولت افزایش خواهد داد.

پمپ خطی یا پمپ سیرکولاسیون

پمپ خطی با استفاده از خازن به مدار الکتریکی دستگاه متصل گردیده است. وظیفه پمپ سیرکولاسیون این است که افت فشار پکیج را در هنگام استفاده از دستگاه جبران نماید. چنانچه فشار پکیج کاهش پیدا می‌کند، احتمال دارد پمپ خطی یا پمپ سیرکولاسیون دچار ایراد و خرابی شده باشد.

شیر سه طرفه

وقتی که شیر آب داغ باز می‌شود، شیر سه طرفه مسیر آب گرم را از قسمت رادیاتورها به طرف مدار آب مصرفی تغییر خواهد داد.

شیر پر کن پکیج

یکی دیگر از قطعات مهم پکیج شیر پرکن می‌باشد که در راه بین پکیج و لوله‌های آب سرد ورودی نصب شده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با علت های خاموش شدن آبگرمکن دیواری | تعمیرات آبگرمکن

شیر تخلیه پکیج

از شیر تخلیه آب در پکیج برای تخلیه کردن آب موجود در دستگاه استفاده می‌گردد. در مواقع خرابی تعمیر دستگاه نیاز است که پکیج خالی شود. در این هنگام شیر تخلیه آب باز می‌شود تا همه آبی که در سیستم وجود دارد، خالی شود.

سنسور حرارتی یا NTC

سنسور حرارتی برای تشخیص دمای مبدل آب گرم مصرفی در دستگاه نصب می‌گردد. چنانچه دمای مبدل بیش از اندازه زیاد باشد، این سنسور پکیج را خاموش خواهد کرد تا گرمای مبدل به پکیج آسیبی نرساند.

شیر اطمینان

شیر اطمینان به فشار و دمای دستگاه بسیار حساس می‌باشد. چنانچه دمای دستگاه بیشتر از ۹۹ درجه سانتیگراد یا فشار آن از سه بار بیشتر شود، مجرای شیر اطمینان باز می‌شود تا آب اضافه و فشار پکیج تخلیه گردد و از حوادث و انفجار جلوگیری شود.

گیج دما و فشار

این گیج مانند دماسنج و فشارسنج عمل می‌کند. اغلب بر روی بدنه دستگاه گیج دما و فشار نصب شده است تا فشار و دمای دستگاه قابل مشاهده باشد.

سنسور دود یا ترموستات دود

این سنسور در قسمت بالایی دستگاه و در بخش کلاهک نصب گردیده است. چنانچه به هر دلیل گاز کربن دی اکسید پکیج از دودکش دستگاه بیرون نیاید و درون دودکش بماند، کلاهک تعدیل گرم می‌شود و دمای بالا موجب می‌شود که سنسور دود فعال گردد و فرمان خاموشی پکیج را به برد دستگاه ارسال نماید. در این حالت سیستم خاموش می‌شود و از مشکلات بعدی جلوگیری خواهد شد.

شیر هواگیری اتوماتیک

یکی از اجزای مهم پکیج دیواری شیر هواگیری اتوماتیک است که بر روی پمپ خطی دستگاه نصب شده می‌باشد و با استفاده از آن می‌توان به صورت اتوماتیک هواگیری سیستم را انجام داد.

منبع انبساط دیافراگمی

منبع انبساط دیافراگمی دارای دو قسمت است. یک قسمت مخصوص آب مدار و قسمت دیگر مخصوص هوا می‌باشد. چنانچه فشار منبع انبساط از یک پایین‌تر یا بالاتر برود، امکان دارد که مشکلاتی برای پکیج به وجود آید.

سیستم ضد یخ زدگی پکیج

سیستم ضد یخ زدگی پکیج موجب می‌شود که پکیج دچار یخ زدگی نگردد و برای اینکه از یخ زدگی پکیج جلوگیری شود، هر چند دقیقه مدار گرمایشی و آب گرم را روشن و خاموش می‌کند.

فن پکیج

همه پکیج‌ها دارای فن نمی‌باشند. پکیج‌های فن‌دار مخصوص نصب در محیط‌های بسته و آشپزخانه می‌باشند. فن پکیج، گازها و دودهای به وجود آمده را از درون محفظه احتراق بیرون می‌کنند. این سبب خواهد شد که دی اکسید کربن از فضا بیرون رفته و شعله به صورت بهتر بسوزد.

نحوه عملکرد پکیج دیواری

در همه پکیج‌ها قطعه‌ای وجود دارد که کنترل الکترونیکی نام دارد. این قطعه ایمنی پکیج را تأمین خواهد کرد. برای اینکه بتواند وظیفه خود را عمل کند، مواردی مانند جرقه، دما و گاز و… را کنترل می‌کند. نحوه عملکرد پکیج در حالت تابستانه و زمستان با یکدیگر متفاوت می‌باشد. اما به صورت کلی بدین شرح می‌باشد:

  1. وقتی که شیر آب باز می‌شود، سنسور جریان آب جریان آب را تشخیص خواهد داد.
  2. برد جرقه ولتاژ برق را بالا می‌برد و جرقه زده و مشعل پکیج روشن خواهد شد.
  3. از درون لوله‌های مبدل آب مورد نیاز که دمای آن زیاد است، عبور می‌کند.
  4. واحد کنترل الکترونیکی میزان آب مصرفی و دما را تشخیص می‌دهد و با توجه به آن تنظیم را انجام می‌دهد.
  5. چنانچه پکیج در حالت زمستان تنظیم شده باشد، وقتی شیر آب باز می‌شود، آب از رادیاتورها به طرف پکیج با استفاده از شیر سه طرفه مسیرش را تغییر خواهد داد. در این صورت آب گرم رادیاتورها آماده مصرف خواهد شد و پکیج مجدداً برای رادیاتورها آب گرم تولید می‌کند.
  6. در صورتی که پکیج در حالت تابستان قرار داشته باشد، شیر سه طرفه باز نخواهد شد و آب به طور مستقیم به پکیج وارد شده و گرم می‌شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه رسوب زدایی پکیج و رادیاتور | راهنمای کامل رسوب زدایی پکیج

قطعات پکیج

سرویس پکیج و عملکرد بهتر قطعات

تفاوتی ندارد که شما در خانه ویلایی ساکن هستید یا آپارتمان نشین می‌باشید. سرویس پکیج برای هر کدام از واحدهای مسکونی به صورت جداگانه طراحی گردیده است و هر کدام از منازل سیستم جداگانه‌ای دارند که برای سرویس کردن آن باید از افراد متخصص در این زمینه کمک گرفته شود.

افرادی که دانش کافی در مورد سرویس و تعمیر پکیج دارند به شما کمک خواهند کرد که در فصل زمستان با خیال آسوده از این دستگاه استفاده کنید. وقتی که سرویس سالیانه پکیج انجام می‌شود، عملکرد قطعات بهتر خواهد بود و اگر ایراد و خرابی در هر کدام از اجزا و قطعه‌های مختلف پکیج وجود داشته باشد، در مدت زمان کمتری تشخیص داده شده و عیب یابی و تعمیر خواهد شد. بدین ترتیب هزینه‌های سرویس و تعمیر صرفه‌جویی خواهد شد.

سرویس پکیج‌ها دارای انواع مختلفی می‌باشد در برخی مواقع امکان دارد که سیستم داخلی دستگاه نیز مورد بررسی قرار بگیرد. بنابراین با بازدید کارشناسان متخصص نحوه سرویس پکیج تعیین خواهد شد. یکی از مراحل بسیار مهم در سرویس پکیج‌ها رسوب زدایی آن می‌باشد. در مواقعی که پکیج دارای رسوب است، ترکیباتی مانند منیزیم و کلسیم در جداره مبدل‌های پکیج وجود خواهد داشت. این رسوب‌ها همانند عایق عمل کرده و موجب می‌شود که عملکرد و راندمان پکیج کاهش پیدا کند و برای بالا بردن راندمان پکیج مجبور خواهد شد که در دمای بالاتری کار کند در نتیجه این عمل موجب خواهد شد که پکیج رسوب بیشتری به خود بگیرد و عملکرد آن کاهش پیدا کند.

در صورتی که متوجه شدید پکیج دارای دمای مطلوبی نیست، مدار گرمایشی آن به کندی گرم می‌گردد، از پکیج صدای غیر طبیعی شنیده می‌شود و یا فشار آب گرم کاهش پیدا می‌کند، همگی از نشانه‌های رسوب گرفتگی پکیج می‌باشد. که در این صورت باید هرچه سریع‌تر برای رسوب زدایی پکیج اقدامات لازم را انجام دهید.

سخن تکمیلی

پکیج‌ها دارای اجزا و قطعات مختلفی هستند که هر کدام از این قطعات وظیفه خاصی را بر عهده دارند. برای اینکه پکیج عملکرد مناسب و خوبی داشته باشد، باید از سالم بودن هر کدام از این قطعات اطمینان حاصل کنید. در صورتی که با نحوه عملکرد هر کدام از قطعه‌های پکیج آشنایی کافی داشته باشید، می‌توانید به عملکرد بهتر پکیج کمک کرده و در مواقع خرابی، عیب یابی و تعمیر آن را در مدت زمان کمتری انجام دهید. در مواقع خرابی پکیج بهتر است که برای عیب یابی و تعمیر آن از کارشناسانی که در این زمینه مهارت و دانش کافی دارند کمک بگیرید.

معرفی قطعات و اجزای مختلف پکیج به زبان ساده

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آشنایی کامل با قطعات و اجزای مختلف پکیج

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا