تعمیرات کولر گازی

تبدیل کولر گازی معمولی به اینورتر | کم کردن مصرف برق کولرهای گازی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

بهتر است بدانید که کولرهای گازی اینورتر و معمولی تفاوت زیادی با هم دارند و عملکرد آنها متفاوت است. کولر گازی اینورتر در مقایسه با کولر گازی مدل معمولی مصرف برق کمتری دارند. به همین علت افراد زیادی مایل هستند که در محل سکونت خود از کولر گازی اینورتر استفاده کنند. علاوه بر مصرف کم، عملکرد بهتری نیز در خنک کردن دارند. برای اینکه بدانید چرا مصرف برق کولرهای گازی اینورتر کمتر و عملکرد آنها بهتر است و همچنین برای اینکه کولرهای معمولی را به کولرهای گازی اینورتر می‌توان تبدیل نمود یا خیر، ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی در قطعات

برخی از افراد این سوال را می‌پرسند که آیا کولرهای گازی مدل اینورتر در مقایسه با کولر گازی مدل معمولی از قطعات مجزا و کمپرسور موتور متفاوت استفاده می‌کنند؟ یا کولرهای گازی دارای قطعات بی‌کیفیتی هستند؟ در پاسخ باید گفته شود که این دو نوع کولر گازی از لحاظ قطعات تفاوتی با هم ندارند و فقط فرق آنها بین کیت کنترل و دستگاه کوچکی است که عملکرد مدل اینورتر را کنترل می‌کند.

عملکرد کولرهای گازی معمولی اینگونه است که این کولرها یا روشن هستند و یا خاموش. برای بررسی عملکرد این دستگاه شما باید برای کولرهای گازی قدیمی یک دمایی را تنظیم می‌کنید. در کولرهای گازی دمای محیط را سنجیده و خارج از دمای تنظیم شده کولر روشن می‌گردد و وقتی که به دمای مورد نظر می‌رسد، خاموش می‌شود.

این روشن و خاموش شدن کولر گازی سبب می‌گردد که به دستگاه فشار زیادی وارد شود و مصرف برق کولرها افزایش پیدا کند که این موضوع سبب بالا رفتن مصرف برق می‌شود و وقتی که کولر خاموش است مثل همان عملکرد را دارد و مصرف برقی نخواهد داشت، اما باید توجه نمایید وقتی کولر گازی آغاز به کار می‌کند، به شدت مصرف برق بالایی دارد.

برای اینکه متوجه این موضوع شوید، فقط کافی است که دمای محیط را تعیین کرده و پس از آن کولر را خاموش نمایید. وقتی که کولر گازی از دمای محیط مورد نظر خارج می‌شود و مجدداً آغاز به کار می‌کند، برق منزل شما تحت تأثیر آن قرار خواهد گرفت و همه لامپ‌هایی که روشن هستند، کم نور خواهند شد. این موضوع سبب می‌گردد که به وسایل دیجیتال دیگر که در منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد، آسیب‌های جدی وارد شده و طول عمر آنها کاهش پیدا کند.

کولر گازی اینورتر

همانطور که گفته شد، در کولر گازی قدیمی امکان کنترل دور موتور وجود ندارد و کولر گازی‌های قدیمی یا خاموش هستند و یا روشن. به طوری که دمای محیط مورد نظر را سنجیده و چنانچه دما را خارج از آن مشاهده کنند، دستگاه خاموش و روشن می‌گردد. البته برای کنترل دور موتور در گذشته قطعاتی تعبیه می‌شد. این کنترل دور موتور ثابت بود. بدین معنا که دور موتور یا زیاد بود یا کم.

ولی کولر گازی اینورتر این گونه عمل نمی‌کند و عملکرد این کولرها این گونه است که در لحظه به صورت خودکار دور آنها زیاد یا کم می‌شود. این کنترل دور موتور موجب می‌شود که عملکردی بسیار مناسب و تأثیرگذار در مصرف برق داشته باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش نحوه نصب و راه اندازی کولر گازی اجنرال

در این کولرهای گازی در صورتی که دمای محیط مورد نظر از دمایی که در نظر گرفته شده است خارج گردد، کولر روشن نمی‌شود. چون روشن است و فقط دور موتور آن بیشتر می‌گردد تا دمای محیط مناسب شود. در این شرایط مصرف برق کولرهای گازی مدیریت می‌گردد.

مصرف برق کولرهای گازی

آیا می‌توان کولر معمولی را به کولر اینورتر تبدیل کرد؟

با توجه به اینکه کولر گازی اینورتر دارای راندمان کاری مناسب و مصرف برق کمتری است، در بازار محبوبیت زیادی دارد و همه افرادی که از کولر گازی قدیمی استفاده می‌کنند، مایل هستند که این کولرها را تهیه کنند. اما متأسفانه در بازار افراد سودجویی وجود دارند که پیشنهاد می‌کنند کولر گازی معمولی را به اینورتر تبدیل نمایید.

این کار با استفاده از شیوه عوض کردن موتور یا کیت توصیه می‌شود که این کار با توجه به نحوه عملکرد هر کدام از این کولر گازی‌ها غیر ممکن است و افراد سودجو فقط قصد کلاهبرداری دارند. کولرهای گازی اینورتر ساخت و طراحی متفاوتی دارند و به هیچ عنوان تبدیل کولر گازی معمولی به اینورتر امکان‌پذیر نیست. با توجه به تجهیزات الکترونیکی کولر گازی اینورتر به کامپیوتر کوچک تبدیل گردیده و با توجه به نوع ساختار و برنامه نویسی که دارد، به هیچ عنوان تبدیل کولر معمولی به اینورتر ممکن نخواهد بود.

برای اینکه با کمک گرفتن از برنامه نویسان حرفه‌ای و با هزینه‌های بسیار زیاد این فرایند را انجام دهید. چنانچه این هزینه‌ها در نظر گرفته شوند، انجام این کار مقرون به صرفه نخواهد بود و می‌تواند برای افراد بار مالی زیادی را به همراه داشته باشد که در نهایت نیز ممکن است که به نتیجه خوبی نرسند. بنابراین توصیه می‌شود که به حرف افراد سودجو گوش ندهید و گول آنها را نخورید.

کم کردن مصرف برق کولرهای گازی معمولی

همانطور که گفته شد، امکان تبدیل کولر گازی معمولی به کولر گازی اینورتر وجود ندارد. اما باید بدانید که با استفاده از ترفندها و راهکارهایی می‌توانید مصرف برق کولرهای گازی معمولی را کاهش دهید. در ادامه به موارد مهمی اشاره می‌شود که از جمله تأثیرگذارترین و بهترین راهکارها برای کمتر کردن هزینه برق محسوب می‌شوند. با توجه به این موارد مطمئن باشید که مصرف برق کولرهای گازی معمولی شما کم خواهد شد.

توجه به محل قرارگیری کولر گازی

در هنگام نصب کولر گازی انتخاب بهترین محل برای آن بسیار حائز اهمیت است. چون همانطور که اطلاع دارید، هوا ممکن است گرم یا سرد باشد. هوای گرم به سمت بالا حرکت کرده و هوای سرد به سمت پایین حرکت می‌کند. بنابراین کولر گازی هر چه نزدیک‌تر به سقف باشد، هوای گرم زیادتری وارد آن می‌شود و تا رسیدن به دمای مورد نظر زمان زیادی صرف خواهد شد و مصرف برق کولرهای گازی افزایش پیدا می‌کند.

به همین علت پیشنهاد می‌گردد که کولرهای گازی معمولی از سقف فاصله ۴۰ سانتی متری داشته باشند. چون در این شرایط دستگاه راحت‌تر قادر خواهد بود که فرایند خنک کردن محیط و سنجش دمای محیط را انجام دهد و به این ترتیب به برق محل سکونت شما فشار کمتری وارد می‌شود و راندمان دستگاه نیز بیشتر خواهد بود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات کولر گازی کنوود KENWOOD

سرویس کاری کولر گازی

تفاوتی ندارد که کولر گازی از نوع معمولی یا اینورتر باشد، در صورتی که سرویس کاری منظم کولرهای گازی انجام شود، مصرف برق آنها مدیریت می‌شود و به کولر گازی فشار زیادی وارد نمی‌شود. در صورتی که فیلترهای دستگاه به صورت صحیح فرایند هوا را انجام ندهند، دستگاه به جای تولید هوای سرد، سبب گرم شدن هوا می‌شود که این مورد موجب کمتر شدن راندمان کولر و خرابی آن می‌شود.

همچنین در این شرایط مصرف برق کولرهای گازی به شدت افزایش پیدا می‌کند. توجه داشته باشید که سرویس کولرهای گازی نیاز به تخصص و ابزار فنی دارد و در صورتی که بخواهید سرویس کاری دستگاه را به صورت خودسرانه انجام دهید، این احتمال زیاد است که به کولر گازی آسیب‌هایی را وارد نمایید. برای این کار بهتر است که از افراد متخصص کمک بگیرید.

کندانسور زیر سایه باشد

یکی دیگر از راهکارهای بسیار موثر برای کم کردن مصرف برق کولرهای گازی معمولی این است که کندانسور زیر سایه باشد. کندانسور بخشی از دستگاه است که وظیفه وارد کردن هوای خنک و گردش هوا را بر عهده دارد. در صورتی که کندانسور دستگاه در زیر نور مستقیم آفتاب باشد، به محل مورد نظر هوای گرم وارد می‌شود و در نتیجه مصرف برق کولرهای گازی افزایش پیدا می‌کند. بنابراین در هنگام نصب کولر گازی حتماً باید به این نکته توجه داشته باشید که کندانسور را زیر سایه قرار دهید.

به دمای کولر توجه نمایید

دمای ۲۱ درجه دمای مناسبی برای محیط است. با توجه به تحقیقات انجام شده دمای ۲۱ درجه می‌تواند احساس آسایش و آرامش را به فرد دهد و دمایی را ایجاد نماید که برای افراد نه گرم و نه سرد باشد. در مواقعی که افراد دمای کمتری را برای کولر در نظر می‌گیرند، فشار برق بسیار زیادی به دستگاه وارد می‌گردد و علاوه بر اینکه محیط به دمای مناسبی نمی‌رسد و شما فقط احساس گرما می‌کنید، مصرف برق نیز بسیار بالاتر می‌رود.

در این صورت به قطعات دیجیتال مانند یخچال، تلویزیون و دیگر وسایل برقی خسارت بسیار زیادی وارد می‌شود. بنابراین باید تنظیم دمای کولر گازی را به درستی انجام دهید تا مصرف برق کولرهای گازی معمولی کاهش پیدا کند.

کولرهای گازی

محل سکونت را عایق‌بندی کنید

برای اینکه در محل سکونت خود بهترین دما را تجربه نمایید، باید از پنجره‌های دوجداره استفاده کنید. این پنجره‌ها از خارج شدن هوای سرد به بیرون جلوگیری می‌کنند. در این صورت محیط مورد نظر در مدت زمان کمتری به دمای استاندارد رسیده و به کولر گازی فشار زیادی وارد نمی‌شود.

سخن تکمیلی

با توجه به اینکه مصرف برق کولرهای گازی اینورتر کمتر است و در عین حال عملکرد بهتری دارند. اکثر افراد تمایل دارند که کولرهای گازی معمولی خود را به این نوع تغییر دهند. اما باید بدانید که تبدیل کولر گازی معمولی به اینورتر غیر ممکن است. فقط با انجام برنامه‌نویسی‌های بسیار خاص و تخصصی و هزینه کردن بسیار زیاد این کار امکان‌پذیر می‌باشد که با توجه به هزینه‌های بسیار زیاد این کار به صرفه نیست. اما می‌توانید با استفاده از ترفندهای مصرف برق کولرهای گازی معمولی را تا حد زیادی کاهش دهید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تبدیل کولر گازی معمولی به اینورتر | مصرف برق کولرهای گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

تبدیل کولر گازی معمولی به اینورتر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا