تعمیرات کولر آبی

نحوه تعویض یاتاقان کولر آبی | علائم خرابی یاتاقان کولر آبی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

سر و صدای زیاد از کولر آبی می تواند نشانه خرابی یاتاقان کولر باشد در این صورت باید یاتاقان را تعویض کنید البته ممکن است با یک سرویس ساده هم مشکل یاتاقان برطرف شود در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با نحوه تعویض کردن یاتاقان کولر آبی به طور کامل آشنا کنیم البته تعویض یاتاقان کولر کار بسیار تخصصی می باشد اگر در این زمینه مهارتی ندارید توصیه می‌کنیم برای این منظور به تعمیرکار مجرب مراجعه کنید.

وظیفه یاتاقان در کولر آبی چیست؟

یکی از اجزای مهم کولر آبی یاتاقان می باشد که وظیفه دارد نیروی حرکتی را به محور کولر انتقال دهد و باعث چرخش پروانه کولر شود. یاتاقان اینکار را به وسیله قطعات تسمه و پولی انجام می دهد در واقع می‌توان گفت که یاتاقان کولر آبی در دو طرف محوری قرار دارد که باعث حرکت پروانه می شود و به دلیل عملکرد حساس آن جزو قطعات مهم کولر به حساب می آید که در صورت خرابی می تواند عملکرد کولر را هم مختل کند.

انواع یاتاقان کولر آبی

به طور کلی می‌توان گفت یاتاقان هایی که برای کولر آبی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

 1.  یاتاقان های لرزشی: یاتاقان های لرزشی از چند ساچمه و دو رینگ فلزی تشکیل شده است که این دو رینگ به وسیله ساچمه ها روی هم می لغزند و باعث می شوند موتور پروانه کولر حرکت کند.
 2. یاتاقان های غلتشی: این یاتاقان نوع دیگر یاتاقان لغزشی می باشد که به جای ساچمه در آن از میله های کوچک فلزی استفاده کرده اند که این میله ها باعث حرکت دورینگ و در نتیجه چرخش محور اصلی پروانه خواهد شد.
 3. یاتاقان بلبرینگی: یاتاقان بلبرینگی با یاتاقان هایی که برایتان نام بردیم ظاهر متفاوتی دارد در این یاتاقان دو رینگ به دور خودشان می چرخند و دارای ساچمه و یا میله فلزی هم نمی باشد.

یاتاقان کولر آبی

اجزای تشکیل دهنده یاتاقان

قبل از اینکه نحوه تعویض یاتاقان کولر آبی را بررسی کنیم می خواهیم شما را با اجزای تشکیل دهنده آن آشنا کنیم که عبارتند از:

 • بدنه
 •  درپوش روغن
 • ارتعاش گیر
 •  پوش گرافیتی

 چرا یاتاقان کولر آبی نیاز به تعویض پیدا می کند؟

یاتاقان کولر جزو قطعاتی می باشد که کارکرد زیادی داشته و به همین دلیل زود خراب و فرسوده می شود و مجبور به تعویض آن خواهید شد در صورتی که یاتاقان کولر آبی خراب شود باعث خرابی قطعات دیگر کولر و همچنین از کار افتادن کولر خواهد شد.

در اثر کارکرد زیاد، این قطعه به مرور فرسوده خواهد شد و باید حتماً آن را به طور منظم سرویس کنید دقت داشته باشید روغن کاری کردن یاتاقان می تواند باعث حرکت راحت پروانه کولر شده و از خرابی آن جلوگیری کند روغن کاری یاتاقان جزو سرویس کاری کولر آبی محسوب می شود که حتماً باید سالی یکبار انجام دهید.

از کجا متوجه شویم که یاتاقان کولر آبی خراب شده است؟

اگر شما در سرویس کولر آبی خود کوتاهی کنید و یاتاقان را روغن کاری نکنید باعث خشکی و سخت کار کردن یاتاقان خواهد شد و به دنبال آن شما شاهد کم شدن راندمان کولر خود می شوید ولی گاهی نشانه ها و علامت هایی وجود دارد که به شما اعلام می‌کند که یاتاقان کولر آبی خراب شده است و باید آن را تعویض کنید این نشانه ها عبارتند از:

 • سخت کار کردن پروانه کولر آبی.
 •  صدای زیاد در کولر آبی.
 • بوی سوختگی و سوختن موتور کولر آبی.
 • خرابی محور پروانه.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه نصب برزنت کولر آبی

در صورتی که هر کدام از این علائم را مشاهده کردید باید حتماً به تعمیرکار مراجعه کرده و یاتاقان کولر خود را تعویض کنید. البته اگر شما در این مورد اطلاعات فنی دارید می توانید با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله برای شما مراحل گام به گام تعویض یاتاقان را توضیح دهیم.

روش عوض کردن یاتاقان کولر آبی

یاتاقان کولر مانند قطعات دیگر کولر ممکن است خراب شده و نیاز به تعویض داشته باشد روغن کاری و تمیز کردن آن هم نمی تواند مشکل یاتاقان را برطرف کند در ادامه می خواهیم شما را با روش تعویض یاتاقان کولر آبی آشنا کرده تا در صورت داشتن اطلاعات فنی بتوانید خودتان این کار را انجام دهید دقت داشته باشید در هنگام انجام مراحل، موارد ایمنی را کاملاً رعایت کنید برای این کار نیاز به تجهیزاتی دارید که عبارتند از یک عدد آچار تخت و یک عدد آچار بکس که به شما کمک می کند به راحتی پیچ و مهره ها را باز کنید.

مرحله اول برای تعویض یاتاقان کولر آبی

قبل از شروع هر کاری شما باید برق کولر آبی را قطع کنید و همچنین آب ورودی را هم از قسمت منبع ببندید سپس قاب و دریچه کولر را باز کرده تا بتوانید به راحتی به یاتاقان دسترسی پیدا کنید بعد از اینکه قاب کولر را باز کردید تسمه پروانه را هم باز کنید باز کردن تسمه پروانه به این دلیل می باشد که شما برای باز کردن یاتاقان فضای کافی داشته باشید و بتوانید این کار را به راحتی انجام دهید.

مرحله دوم برای روش تعویض یاتاقان کولر آبی

برای اینکه به راحتی به یاتاقان دسترسی پیدا کنید باید به وسیله آچار آلن، پولی پروانه را بیرون بکشید یاتاقان به محور پروانه و همچنین بدنه کولر وصل است به همین علت شما باید به وسیله آچار بکس پیچ های نگهدارنده یاتاقان را نگه داشته و از طرف دیگر به وسیله آچار تخت، مهره ها را باز کنید بعد از اینکه پیچ و مهره ها را باز کردید پروانه و همچنین محور آن را به طرف بالا حرکت داده تا یاتاقان از محور آزاد شود و حالا لازم است یاتاقان را با دست گرفته و آن را از قسمت محور پروانه به آرامی بیرون بیاورید.

مرحله سوم برای تعویض یاتاقان کولر آبی

در این مرحله یاتاقان آزاد شده و می توانید آن را بیرون بیاورید و یاتاقان سالم را به جای آن در محل مورد نظر نصب کنید قبل از اینکه یاتاقان جدید را در جای خود نصب کنید ابتدا قبل از نصب ، باید آن را با روغن خوب چرب کنید و بعد از آن یکی از یاتاقان ها را در یک طرفه انتهای محور پروانه بگذارید و پیچ های آن را هم محکم کنید سپس یاتاقان بعدی را در قسمت دیگر محور پروانه بگذارید و آن را هم محکم کنید بعد از اتمام کار یاتاقان سالم را روغن کاری کنید تا در مقابل رطوبت مقاومت داشته باشد. دقت داشته باشید که یاتاقانی خریداری کنید که از اجزای پلاستیکی درست نشده باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعویض و نصب موتور کولر آبی ا تعمیرات تخصصی کولر آبی

مرحله چهارم برای تعویض یاتاقان کولر آبی

وقتی کار نصب یاتاقان جدید تمام شد باید قاب های اطراف کولر را در جای خود قرار دهید و جریان آب ورودی و همچنین برق کولر را هم وصل کنید تا کولرآبی شما روشن شود.

نکته مهمی که جهت جلوگیری از خراب شدن یاتاقان باید به آن دقت کنید این است که حتماً باید قطعات داخلی کولر و همچنین یاتاقان آن را به طور مرتب تمیز و روغن کاری کنید اگر کولر آبی شما در محیط بیرون قرار دارد پس در معرض گرد و غبار بوده و باید بیشتر به روغن کاری آن توجه داشته باشید.

دلیل صدای زیاد در کولر آبی چیست؟

اگر از کولر آبی شما صدای جیر جیر به گوش رسید به دلیل خشک شدن یاتاقان کولر می باشد موارد دیگری که می توانند باعث خشک شدن یاتاقان کولر آبی بشوند خراب شدن محور پروانه و یا سخت کار کردن آن می باشد سوختن موتور کولر آبی هم می تواند باعث خشک شدن یاتاقان کولر شود در صورتی که با صدای زیاد در کولر خود رو به رو شدید حتماً باید به تعمیرکار مراجعه کرده و یاتاقان کولر را تعویض کنید.

نکات کلیدی برای حفظ و نگهداری کولر آبی

در هنگامی که می خواهید یاتاقان کولر را تعویض کنید باید به نکات مهمی توجه کنید:

 • در مرحله اول از قطع شدن جریان برق کولر اطمینان پیدا کنید.
 • سپس آب داخل محفظه کولر را ببندید.
 • بعد از اینکه یاتاقان را تعویض کردید برای نگهداری و مراقبت از آن به جهت زیاد شدن طول عمر یاتاقان، باید به طور مرتب آن را روغن کاری کنید.
 • بعد از هر بار سرویس کولر، از تنظیم بودن لوله های آبریز اطمینان پیدا کنید تا آب بر روی یاتاقان نریزد ریختن آب در روی یاتاقان می‌تواند به مرور باعث خرابی آن بشود.
 • نکته دیگری که در ارتباط با یاتاقانی که در قسمت تسمه و پولی قرار دارد، باید بدانید این است که یاتاقان به علت فشار زیادی که از پروانه و موتور به آن وارد می شود نیاز به مراقبت بیشتری دارد باید دقت داشته باشید که تسمه کولر زیاد سفت نباشد تا به آن آسیب نرساند.

قیمت یاتاقان بلبرینگی کولر آبی چقدر است؟

یاتاقان کولر آبی جزو قطعات می باشد که دارای قیمت زیادی نیستند و در صورت نیاز به تعویض، نباید نگران قیمت آن باشید.

یاتاقان کولر آبی

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد شما را با روش تعویض یاتاقان کولر آبی آشنا کردیم همانطور که می دانید هر وسیله برقی برای افزایش طول عمر نیاز به مراقبت صحیح دارد اگر می خواهید که یاتاقان کولر شما خراب نشود باید به طور منظم کولر را سرویس کرده و یاتاقان را روغن کاری کنید.

رعایت نکات کلیدی می تواند به شما کمک کند تا از هزینه‌های اضافه جلوگیری کرده و طول عمر کولر آبی خود را افزایش دهید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه تعویض یاتاقان کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

از کجا متوجه شویم که یاتاقان کولر آبی خراب شده است؟

امتیاز کاربر: ۳.۶۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا