تعمیراتتعمیرات یخچال

فن یخچال دوو در کجای یخچال قرار دارد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

همانگونه که می دانید برند دوو بسیار در لوازم خانگی معروف است و تقریباً در خیلی از خانه ها از یخچال دوو استفاده می‌کنند زیرا بسیار با کیفیت است. امکان دارد شما هم با مشکل خرابی فن یخچال فریزر دوو روبرو شده باشید می خواهیم در این مقاله از ایبک امداد برای شما بگوییم که فن یخچال دوو در کجا قرار دارد تا بتوانید در صورت لزوم آن را بررسی کنید. لطفاً با ما همراه باشید.

از کجا متوجه شویم که فن یخچال دوو خراب شده است؟

فن یخچال دوو

 

توجه داشته باشید هر کدام از فن های یخچال دوو کار مخصوصی را در یخچال انجام می دهند گاهی ممکن است شما صداهای اضافی و غیر عادی از یخچال بشنوید که ممکن است این صداها نشانه خراب شدن فن یخچال باشد خراب شدن فن یخچال دلایل مختلفی دارد که عبارت است از :

  • سوختن فن
  • کثیف شدن فن یخچال
  •  تمام شدن عمر مفید فن یخچال
  • نوسانات برق

در ادامه مطالب می خواهیم شما را با انواع مختلف فن در یخچال دوو آشنا کنیم.

وظیفه فن کندانسور یخچال چیست و در کجا قرار دارد؟

فن کندانسور در قسمت پشت یخچال قرار گرفته است وظیفه ای آن هم خنک کردن کویل های کندانسور و یا شلنگ ها می باشد اگر شما به پشت یخچال با دقت نگاه کنید آن را می بینید. فن کندانسور دارای یک موتور است و اگر این موتور خراب شود سر و صدای زیادی خواهد کرد. اگر شما از یخچال سر و صدای غیر عادی شنیدید دلیل خراب شدن موتور فن کندانسور می باشد. برای اینکه از بروز این مشکل جلوگیری کنید هیچ گاه درب یخچال را برای مدت طولانی باز نگذارید و قبل از اینکه مواد غذایی را داخل یخچال قرار دهید از داغ نبودن زیاد آن مطمئن شوید.

۱- فن کندانسور

اگر شما مجبور به تعویض فن کندانسور شدید دقت داشته باشید که خودتان بدون داشتن مهارت به این کار اقدام نکنید و اگر در این زمینه مهارت ندارید حتما از متخصصین کمک بگیرید زیرا اگر کار را درست انجام ندهید باعث واردشدن صدمات زیادی به یخچال خواهد شد.

اگر شما مهارتی در این زمینه دارید و می‌خواهید فن کندانسور را تعویض کنید می توانید به روش زیر عمل کنید: برای عوض کردن فن کندانسور شما نیاز به وسایل زیر دارید:

  • پیچ گوشتی
  •  انبردست
  • دستکش ایمنی
  • آچار
  • و سوکت ها

در مرحله اول یخچال را کمی جلو بکشید تا بتوانید به پشت یخچال دسترسی کامل داشته باشید. پوششی را که در پشت یخچال قرار دارد به طرف جلو بکشید البته برای انجام این کار می توانید از پیچ گوشتی استفاده کنید گرد و غباری که روی آن نشسته را با دستمال پاک کنید. پیچ هایی روی آن قرار گرفته که می‌توانید آن را با پیچ گوشتی جدا کنید. برای اینکه فن جدید را روی دستگاه نصب کنید پروانه فن را به طور دقیق و کامل روی موتور بگذارید و اتصالات آن را وصل کنید موتور را هم روی براکت موتور گذاشته و به کمک پیچ گوشتی همه پیچ ها را محکم ببندید بعد از آن به ترتیب، تیغه فن، سوکت فن و جیب های موتور را نصب کنید و در آخر هم پیچ های پایه را به جای خود ببندید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیرات پلوپز| علت خرابی پلوپز

در این مرحله کار شما تمام شده است و می توانید پوشش پشت یخچال را دوباره در جای خود وصل کنید و یخچال را سر جای خود برگردانید

۲- فن کمپرسور

در قسمت پایین و پشت یخچال، کمپرسور قرار دارد. فن در مجاورت کمپرسور است و باعث خنک شدن سیم پیچ موتور می شود شما باید از فن کمپرسور با دقت و خوب نگهداری کنید زیرا اگر فن کمپرسور خراب شود باعث خرابی موتور یخچال خواهد شد.

۳- فن اپراتور

اپراتور یخچال یک فن دارد که داخل فریزر یا یخدان قرار گرفته است وظیفه فن اپراتور این است که گرمای هوا را گرفته و آن را به گاز یخچال منتقل خواهد کرد اگر این فن خراب شود صداهای زیادی از یخچال خواهید شنید

۴- فن داخلی یخچال دوو در کجا قرار دارد و وظیفه آن چیست؟

فن داخلی یخچال دوو ، هوای سرد را به گردش درمی آورد و وظیفه آن این است که دما را با سرعت منظمی پایین بیاورد حالا می‌خواهیم ببینیم محل قرار گرفتن این فن کجا است؟ این فن در داخل یخچال قرار داده شده است و اگر خراب شود باعث می شود که داخل یخچال گرم شده و مواد غذایی درون یخچال خراب شود.

اگر فن یخچال خراب شود چه اتفاقی می افتد؟

فن یخچال دوو

 

همانگونه که در بالا برای شما توضیح دادیم در یخچال دوو چند فن قرار داده شده است که هر کدام مسئولیت خاصی بر عهده دارند فن اواپراتور یا تبخیر در قسمت فریزر قرار دارد و سرمای محیط داخل یخچال را مدیریت می کند اگر این فن خراب شود دمای یخچال بالا خواهد رفت و همه مواد غذایی که داخل یخچال قرار دارد خراب شده و مواد غذایی داخل فریزر هم آب می شوند همانگونه که می دانید آب شدن یخ ها باعث آسیب و گاهی هم باعث سوختن یخچال خواهد شد. فن کمپرسور باعث می‌شود که موتور زیاد داغ نکند. اگر این موتور داغ شود  امکان دارد که بسوزد و سوختن موتور هزینه بسیار زیادی برای شما خواهد داشت.

فن کندانسور گرمای محیط را گرفته و باعث خنک شدن کویل کندانسور می شود اگر فن کندانسور خراب شود در نتیجه کویل ها خنک نشده و هوای یخچال هم سرمای لازم را نخواهد داشت.

روش تست سالم بودن فن یخچال

برای اینکه شما بتوانید سالم بودن فن کندانسور را بررسی کنید در مرحله اول باید یخچال را از برق بکشید بعد از آن پنل پشتی را باز کرده تا بتوانید به فن کندانسور دسترسی یابید احتمال دارد که گرد و غبار در یاتاقان موتور فن جمع شود و از فعالیت آن جلوگیری کند اگر متوجه شدید که فن سخت می چرخد می توانید کمی روغن روی آن اسپری کنید ولی اگر پره های فن به راحتی می چرخید باید سیم کشی فن را بررسی کنید. برای بررسی کردن فن اپراتور ابتدا یخچال را از برق بکشید و پس از آن پنلی را که در فریزر قرار دارد جدا کنید تا بتوانید به فن اواپراتور دسترسی یابید اگر پره های اواپراتور یخ بزند باعث می شود که فن اواپراتور کار نکند. اگر بعد از بررسی متوجه شدید که فن اواپراتور یخ زده است ولی موتور سالم می باشد، مقداری صبر کنید که یخ ها آب شود . بعد از اینکه یخ ها آب شد اواپراتور دوباره کارش را شروع می کند احتمال دارد کار نکردن فن به دلیل وجود گرد و غبار در لای اتاقان موتور فن باشد که در این صورت می‌توانید روی آن را اسپری روغن پاشیده و تمیز کنید با این کار مشکل برطرف می شود. اگر به نظرتون رسید که موتور فن اواپراتور سالم است به وسیله یک ولت سنج می توانید آن را بررسی کنید و ببینید آیا در پایانه های موتور، ولتاژ برق وجود دارد یا خیر؟  و یا می توانید ولتاژ ۲۲۰ ولت را هم به فن وصل کنید اگر متوجه شدید که فن کار نمی کند دلیل بر اشکالات برق رسانی می باشد و اگر اصلاً کار نکرد یعنی کاملا خراب شده باید آن را عوض کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خطرات تعمیر کولر آبی چیست؟

روش تعمیر کردن فن یخچال

اگر فن را روغن کاری و تمیز کردید ولی باز هم فن درست نشد و یا متوجه شدید که از نظر ظاهری آسیب دیده است باید آن را عوض کنید برای این منظور در مرحله اول یخچال را از برق بکشید تا دچار برق گرفتگی نشوید، سپس داخل یخچال را کاملا خالی کرده و مواد غذایی را از آن درآورید. اول بررسی کنید و ببینید کدام یک از فن های یخچال خراب شده است ؟ اگر فن کمپرسور یا فن کندانسور خراب شده باشد شما باید پنل پشتی یخچال را باز کرده تا بتوانید به آن دسترسی داشته باشید.

اگر فن داخلی یخچال خراب شده است باید در مرحله اول قفسه های داخلی یخچال را در آورده و بعد پنل داخلی را باز کنید تا بتوانید به فن دسترسی داشته باشید. اگر فن اواپراتور خراب شده باید پنل فریزر را باز کنید.

برای این منظور بهتر است که در ابتدای کار دفترچه راهنمای یخچال تان را مطالعه کنید البته دقت داشته باشید که اگر شما مهارت کافی در تعمیر یخچال فریزر ندارید هیچگاه برای عوض کردن فن های یخچال خودتان اقدامی نکنید زیرا تعویض فن یک کار تخصصی می باشد که باید توسط تکنسین متخصص انجام گیرد.

برای اینکه فن را عوض کنید بهتر است مراحل زیر را انجام دهید ابتدا همه قفسه ها و وسایل داخل یخچال را بیرون بیاورید و بعد از آن داخل یخچال را کاملاً خشک کنید بعد از این که فن را پیدا کردید آن را از موتور جدا کرده و گیره هایی که فن را نگه داشته اند از آن جدا کنید فن معیوب را بیرون بیاورید و فن جدید را به جای آن قرار دهید.

نتیجه گیری:

امکان دارد شما هم با این مشکل روبه رو شده باشید که فن یخچال تان ایران پیدا کرده باشد. در مرحله اول باید جای فن را در یخچال خود پیدا کنید و سپس به بررسی خرابی آن بپردازید و اگر متوجه شدید که فن معیوب شده،  باید آن را تعویض کنید همانگونه که گفتیم تعویض فن یک کار بسیار تخصصی می باشد اگر شما در این زمینه مهارت ندارید به هیچ وجه اقدام به تعویض فن نکنید.

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

فن یخچال دوو در کجای یخچال قرار دارد

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش تعمیر کردن فن یخچال چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا