تعمیرات تاسیسات برقی

آسیب‌ها و خسارات قطع برق ساختمان | عیب‌یابی برق ساختمان

آسیب‌ها و خسارات قطع برق ساختمان | عیب یابی برق ساختمان، علت قطع و وصل شدن برق ساختمان

امروزه بیشتر وسایل که در هر مکانی وجود دارد انرژی خود را از طریق برق تأمین می‌کند. وقتی برق ساختمان قطع می‌شود، این وسایل بلا استفاده خواهند شد. قطع و وصل شدن برق ساختمان علاوه بر مختل کردن کارها و خاموشی محل، موجب آسیب دیدن وسایل برقی خواهد شد. با توجه به اینکه پس از وصل شدن برق، نوسان جریان وجود خواهد داشت، امکان دارد که به وسایل آسیب وارد شود و با شدت زیادی وارد آنها شده و برد آنها ایراد پیدا کند.

آسیب‌های قطع برق

همانطور که گفته شد وقتی برق قطع می‌شود، موجب خواهد شد که اکثر وسایل از کار بیفتند و به قطعات مختلف آنها مانند برد آسیب‌های جدی وارد شود. برخی از وسایل در اثر نوسان جریان برق امکان دارد که آسیب بیشتری ببینند. با به کارگیری برخی از روش‌ها می‌توانید از آسیب دیدن آنها جلوگیری نمایید وسایل و یا رفع آسیب‌های قطع و وصل برق را انجام دهید.

قطع برق ساختمان

تأثیرات قطع برق ساختمان بر یخچال فریزر

یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین وسایلی که در همه منازل و محل‌ها وجود دارد، یخچال فریزر می‌باشد با توجه به اینکه این وسیله کل شبانه روز روشن است و در آن مواد فاسد شدنی و مواد غذایی وجود دارد، اگر برای مدتی جریان برق قطع شود یا یخچال ایرادی داشته باشد موادی که درون آن قرار گرفته است فاسد خواهند شد. بنابراین باید یخچال فریزر به خوبی مراقبت کرده و از خرابی آن جلوگیری کنید.

همچنین یخچال فریزر یکی از اجناس گران قیمت است و در بیشتر مواقع امکان خریدن یخچال جدید در صورت خراب شدن آن وجود نخواهد داشت و باید در این شرایط آن را تعمیر نمایید.

آسیب مهمی که قطع بودن جریان برق ساختمان می‌تواند به یخچال فریزر بزند خرابی موتور و برد آن است. هر دو قطعه در این وسیله بسیار گران قیمت و مهم می‌باشند. بنابراین برای جلوگیری از خراب شدن و ایراد پیدا کردن آنها باید وقتی برق قطع از فیوزهای مربوط به آنها را قطع نمایید و از محافظ برق برای یخچال فریزر خود استفاده نمایید. بهتر است که وقتی جریان برق ساختمان قطع می‌شود، دو شاخه برق یخچال خود را از پریز بکشید.

حتما بخوانید:   طراحی تابلو برق اضطراری دیزل ژنراتور | انواع مختلف تابلو برق اضطراری دیزل ژنراتور

قطع برق ساختمان چه تأثیری بر ماشین لباسشویی دارد؟

ماشین لباسشویی در منازل از جمله ارکان مهم نظافت است. امروزه شستن لباس‌ها با استفاده از دست بسیار سخت و مشکل است. استفاده از ماشین لباسشویی موجب می‌شود که در زمان و هزینه افراد صرفه‌جویی زیادی شود. همچنین با توجه به اینکه قیمت این دستگاه هر روز بالاتر می‌رود، برای اکثر افراد خریدن ماشین لباسشویی جدید امکان‌پذیر نیست و در هنگام خرابی و ایراد پیدا کردن اقدامات لازم برای تعمیر را انجام می‌دهند.

آسیب‌هایی که قطع برق ساختمان به ماشین لباسشویی می‌زند، به آسیب‌هایی که به یخچال فریزر می‌زند مشابه است و در اکثر مواقع برد ماشین لباسشویی آسیب می‌بیند. برای اینکه از صدمه دیدن ماشین لباسشویی محافظت نمایید، باید از محافظ برق استاندارد استفاده نمایید. در مواقعی که از این وسیله استفاده نمی‌کنید، بهتر است که دو شاخه را از برق بکشید. پیشنهاد می‌شود وقتی برق وصل می‌شود، حداقل سی دقیقه ماشین لباسشویی خود را روشن نکنید تا جریان برق و ولتاژ ثابت گردد.

قطع برق ساختمان و تأثیر آن بر ماکروفر

ماکروفر یکی دیگر از وسایل است که در اثر قطع و وصل شدن برق ساختمان می‌تواند آسیب جدی ببیند این دستگاه در اکثر خانه‌ها به صورت دائمی به برق متصل است و هر زمانی که افراد به آن نیاز داشته باشند می‌توانند آن را با استفاده از چند دکمه راه اندازی کرده و استفاده کنند. اما این کار درست و صحیح نیست. در این مواقع اگر برق ساختمان گردد، و نوسان داشته باشد، جریان برق به ماکروفر با شدت زیادی وارد گردیده و موجب آسیب دیدن قطعات داخلی آن خواهد شد.

اگر ولتاژ برق ورودی به ماکروفر بیش از اندازه زیاد باشد امکان دارد که دستگاه شما جرقه بزند و در این حالت امکان آتش سوزی نیز وجود خواهد داشت. یکی از راهکارهای ساده برای جلوگیری از آسیب دیدن ماکروفر این است که پس از اینکه هر بار از آن استفاده می‌کنید، دو شاخه برق آن را از پریز برق بکشید.

قطع برق ساختمان چه تأثیری بر کرکره و درب برقی دارد؟

امروزه در اکثر ساختمان‌های که ساخته می‌شود درب و کرکره برقی استفاده می‌گردد. استفاده از آنها موجب زیباتر شدن ساختمان می‌شود و بسیاری از افراد در و کرکره‌های قدیمی خود را با آن عوض می‌کنند. یکی از معایب درب و کرکره برقی این است که اگر برق ساختمان قطع شود، از کار خواهند افتاد.

حتما بخوانید:   اصطلاحات تخصصی لوله کشی و تاسیسات به فارسی و انگلیسی

اگر در محل شما نوسان برق زیاد است یا قطع و وصل برق زیاد اتفاق می‌افتد، بهتر است که از درب‌های ساده استفاده کنید تا با این مشکل کمتر روبرو گردید. اگر برق ساختمان زیاد قطع و وصل شود و نوسان داشته باشد، موجب آسیب دیدن برد درب برقی خواهد شد.

آسیب قطع برق بر لوستر

لوستر در اکثر منازل به عنوان روشن کننده و همچنین برای جنبه‌های زیبایی و دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر برق ساختمان زیاد قطع و وصل شود به تجهیزات لوستر آسیب وارد خواهد شد. از آسیب‌های قطع برق ساختمان و یا قطع و وصل شدن آن به لوستر می‌توان به اتصالی و سوختن سیم کشی برق یا سوختن لامپ‌ها اشاره نمود.

برای اینکه نوسان برق به لوستر شما آسیبی وارد نکند و از این مشکل پیشگیری کنید، نمی‌توان راهکار خاصی را پیشنهاد داد اما اگر فیوز روشنایی‌ها را در موقع قطعی برق ساختمان خاموش نمایید و پس از وصل شدن برق ساختمان و گذشت چند دقیقه از آن، فیوز را روشن کنید، می‌توانید تا حدودی از آسیب‌های جدی جلوگیری نمایید.

قطع برق ساختمان چه آسیبی به تلفن وارد می‌کند؟

امروزه در محل کار یا منازل اکثراً از تلفن‌های بی سیم یا رومیزی استفاده می‌شود. قطع برق یا قطع و وصل شدن آن امکان دارد که به برد این تلفن‌ها آسیب‌های جدی وارد کرده و در برخی مواقع نیز موجب سوختن آنها شود. برای جلوگیری از این مشکل پیشنهاد می‌شود که تلفن را برای وصل کردن به برق از محافظ استاندارد استفاده نمایید. در این شرایط اگر نوسان برق وجود داشته باشد، محافظ اجازه نمی‌دهد که به تلفن شما برق وارد شود و بدین ترتیب از آسیب دیدن آن جلوگیری خواهد کرد.

عیب‌یابی برق ساختمان

در همه ساختمان‌ها باید برق کشی با در نظر گرفتن اصول و قواعد استاندارد انجام می‌شود. برای تأمین این نیاز باید به همه محیط‌های ساختمان مورد نظر برای تأمین روشنایی نگاهی جامع شده باشد و برای دسترسی مطلوب و منطقی برای کنترل روشنایی‌ها و نیازهای دیگر به برق پیش بینی گردد. همچنین باید همه این نیازها با در نظر گرفتن ایمنی تعریف و طراحی شود و در آخر این اتصالات در بتن دیوارها پنهان سازی شده و فضای مسکونی زیباتر گردد.

برای عیب یابی برق ساختمان در ابتدا باید نوع عیب درک شود و با رعایت نکات ایمنی، در حین کار امنیت تامین شده و در آخر با کمترین خرابی ایراد برطرف گردد. کسی که عیب یابی برق ساختمان را انجام می‌دهد، باید بر برق کشی کل فضا نگرش کاملی داشته باشد و توانایی بالایی در این زمینه داشته باشد. در این صورت در کمترین زمان ممکن عیب برق ساختمان پیدا شده و برطرف خواهد شد.

حتما بخوانید:   سیم کشی لامپ مهتابی های قدیمی دوقلو با دو ترانس

قطع برق ساختمان

قطع و وصل شدن برق ساختمان

اگر در جریان برق ساختمان نوسان وجود داشته باشد و به طور مرتب برق ساختمان قطع و وصل شود، ممکن است خرابی‌هایی در کامپیوتر، یخچال، تلویزیون و… به وجود آید. در مواقعی که دلیل نوسان برق را بدانید، می‌توانید در زمان مناسب آن را رفع نمایید تا موجب بروز مشکلات جدی نگردد.

  • شوک الکتریکی: یکی از دلایل بسیار مهم قطع و وصل شدن برق ساختمان شوک الکتریکی در جریان برق می‌باشد. این نوسان به علت استفاده نادرست از وسایل الکتریکی به وجود می‌آید. برای جلوگیری از این مشکل نباید وسایل پرمصرف مانند کولر، لباسشویی و جاروبرقی را همزمان روشن کنید. همچنین اگر کابل ها و سیم کشی ساختمان قدیمی باشد، احتمال شوک الکتریکی بیشتر خواهد بود.
  • اتصالی: یکی دیگر از دلایل قطع و وصل شدن برق ساختمان مربوط به اتصالی است. اگر از سیم‌های بی‌کیفیت استفاده شود و یا صاعقه به سیم‌های برق برخورد کند، احتمال خراب شدن سیم‌ها بیشتر خواهد بود. باید سیم کشی برق ساختمان خود را بررسی نموده و اگر در کابل و سیمی آسیب دیدگی وجود دارد، آن را به کمک متخصص تعویض نمایید.
  • جریان الکتریکی اضافه: یکی دیگر از دلایل بروز این مشکل اضافه شدن بار الکتریکی یا جریان الکتریکی به کنترل برق می‌باشد. در مواقعی که وسایل مختلف همزمان با هم روشن می‌شوند، این مشکل به وجود می‌آید و برق ساختمان با نوسان مواجه می‌گردد. در طولانی مدت این مشکل ممکن است موجب آب شدن سیم‌های برق و همچنین خرابی سوکت‌ها شود.
  • پیچ خوردگی و فرسودگی سیم برق: فرسوده و قدیمی بودن سیم‌های برق می‌تواند موجب نوسان در جریان برق ساختمان گردد. در ساختمان‌های قدیمی این مشکل بیشتر مشاهده می‌شود. برای جلوگیری از خطرات و آسیب دیدگی‌ها یکی از راهکارها این است که از فرسودگی یا پیچ خوردگی سیم‌های برق جلوگیری نمایید. سیم‌های برق نباید زیاد کشیده شوند و برای نظم دادن سیم‌ها بهتر است که از داکت‌های مخصوص سیم برق استفاده شود.
  • ظرفیت کم خروجی برق: یکی از دلایل نوسان جریان برق در ساختمان، همخوانی نداشتن خروجی و ورودی برق است. در این صورت سیم کشی برق ساختمان آسیب می‌بیند.

31

آسیب‌ها و خسارات قطع برق ساختمان | عیب یابی برق ساختمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آسیب‌ها و خسارات قطع برق ساختمان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x