خدمات نظافتی

چگونه می توانیم اقدام به پاک کردن لکه شمع روی سطوح مختلف نماییم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

شمع یکی از لوازم آرامش بخش و خاص است که معمولاً در همه خانه‌ ها وجود دارد. احتمالاً تاکنون شنیده‌ اید که شمع بر روی وسایل مختلف باعث ایجاد لکه شده و ممکن است گاهی اقدام به پاک کردن لکه شمع نمایید ولی موفق نشوید و فکر کنید که اصلاً نمی‌ توانید این لکه را به هیچ عنوان تمیز نمایید. بهتر است نگرانی خود را در این مورد کنار گذاشته و روش‌ های مختلف پاک کردن لکه شمع را آموزش ببینید تا بتوانید با این روش به حفظ وسایل و تمیز کردن آنها کمک نمایید.

روش اول

سرد کردن موم شمع

یکی از راهکارها برای پاک کردن لکه شمع که بر روی سطوح مختلف ایجاد شده این است که وسیله مورد نظر در فریزر قرار بگیرد. به عنوان مثال اگر لکه شمع بر روی رومیزی ایجاد شده است آن را داخل فریزر بگذارید تا موم کاملاً سفت شود. چنانچه فریزر به اندازه کافی جادار و بزرگ است می‌ توانید لوازم بزرگتر مانند شمعدان را نیز داخل آن بگذارید. اگر وسیله مورد نظر آنقدر بزرگ است که داخل فریزر جا نمی‌ شود می‌ توانید بسته‌ های یخ را داخل حوله قرار دهید و سپس آن را روی لکه بگذارید تا سرد شود.

منتظر بمانید که شمع سرد شود

وقتی که وسیله مورد نظر را داخل فریزر قرار دادید باید منتظر بمانید لکه شمع به صورت کامل سرد شده و خودش را بگیرد. با انجام این کار به راحتی می‌ توانید لکه شمع را از بین برده و مطمئن شوید که به جای دیگری انتقال پیدا نمی‌ کند.

شمع را بتراشید

برای پاک کردن لکه شمع می‌ توانید از ابزاری مانند کارت و یا یک وسیله پلاستیکی دیگر استفاده کرده و لکه شمع را بتراشید. چگونه می توانیم اقدام به پاک کردن لکه شمع روی سطوح مختلف نماییم؟در این صورت لکه‌ ها پوسته پوسته شده و جدا می‌ گردند. از وسیله فلزی مانند چاقو و یا وسایل تیز دیگر برای انجام این کار استفاده نکنید زیرا این احتمال وجود دارد که شی مورد نظر شما خراش بردارد.

حتما بخوانید:   روش های تمیز کردن جاکفشی توکار

لکه را شسته و پاک کنید

پس از آنکه با روش‌ هایی که در بالا بیان کردیم لکه شمع را از بین بردید جهت پاک کردن قسمت‌ های اضافی می‌ توانید وسیله مورد نظر را کاملاً شسته و تمام باقیمانده‌ های لکه را پاک کنید. بهترین راهکار برای انجام این مورد آن است که پارچه‌ ای را با محلول لکه بر کاملاً آغشته کرده و شی مورد نظر خود را تمیز کنید. علاوه بر آن می‌ توانید مقداری پاک کننده را نیز روی سطوح بریزید و سپس با برس کوچک مانند مسواک لکه را تمیز کنید.

روش دوم

از سشوار برای سطوح سخت استفاده کنید

سشوار را می‌ توانید بر روی حالت خشک کن قرار داده و روی سطح مورد نظر که لکه روی آن ایجاد شده است قرار دهید. حرارت سشوار باعث می‌ شود که موم شمع کم کم ذوب شده و به آسانی پاک شود. استفاده نمودن از این روش جهت وسایل سفت و صاف مانند میز و یا جاشمعی مناسب می‌ باشد. از این روش جهت پاک نمودن لکه‌ های شمع بر روی پارچه نمی‌ توانید استفاده کنید زیرا حرارت سشوار باعث می‌ شود که لکه ذوب شده و به قسمت‌ های دیگر پارچه نیز انتقال پیدا کند مخصوصاً چنانچه لکه رنگی باشد نتیجه کار به هیچ عنوان مطلوب نخواهد شد.

آنقدر حرارت به لکه بدهید تا کاملاً شمع ذوب شود

سشوار را باید روی حرارت زیاد تنظیم کرده و به صورت مستقیم بر روی لکه بگیرید. دقت کنید که سشوار فاصله مناسبی با لکه داشته باشد تا وسیله مورد نظر هیچ آسیبی نبیند. چگونه می توانیم اقدام به پاک کردن لکه شمع روی سطوح مختلف نماییم؟باید سعی کنید موم ذوب شده روی یک نقطه متمرکز شده و از انتشار یافتن آن به دیگر قسمت‌ ها جلوگیری شود تا بتوانید آن را راحت‌ تر تمیز کنید.

موم را پاک نمایید

از یک دستمال کاغذی و یا دستمال ارزان جهت پاک کردن لکه شمع استفاده کنید. موم معمولاً به سختی از روی پارچه و یا دستمال کاغذی پاک می‌ گردد به همین خاطر از دستمال‌ های گران قیمت و زیبای خود جهت پاک کردن لکه شمع استفاده نکنید. بهتر است این کار را با دستمال تنظیف و یا دستمال کاغذی انجام دهید.

باقیمانده لکه شمع را با یک پاک کننده محو کنید

چنانچه لایه‌ ای از لکه شمع بر روی سطح مورد نظر همچنان باقی مانده بود می‌ توانید از اسپری پاک کننده و یک اسفنج جهت برطرف کردن لکه استفاده نمایید. مقداری از این ماده را بر روی لکه شمع بریزید و آن را با اسفنج یا دستمالی پاک کنید. چنانچه سطح مورد نظر شکننده و ظریف بود مراقب باشید که پاک کننده روی آن هیچ خراشی ایجاد نکند.

حتما بخوانید:   جرم گیری بخارشوی و روشهای جلوگیری از رسوب در آن

اگر لازم بود مراحل را دوباره تکرار کنید

چنانچه با روش‌ هایی که در بالا گفتیم باز هم متوجه شدید که لکه شمع از روی سطح کاملاً از بین نرفته می‌ توانید دوباره سشوار را جهت ذوب کردن موم به کار گرفته و تا پاک شدن کامل لکه این کار را ادامه دهید سپس از تمیز کننده و دستمال استفاده نمایید و می‌ توانید آنقدر این مراحل را تکرار کنید که سطح مورد نظر کاملاً تمیز شود.

روش سوم

اتو بخار را بر روی درجه متوسط قرار دهید

زمانی که تصمیم گرفتید موم شمع و لکه آن را با اتو پاک کنید می‌ توانید یک دستمال کاغذی برداشته و همزمان که لکه و موم ذوب می‌ شود با دستمال آن را پاک کنید.

  • هنگام استفاده نمودن از اتو بخار احتیاط کنید و برای آنکه از میزان حرارت اتو اطلاع داشته باشید بهتر است چند قطره آب بر روی آن بریزید.
  • به هیچ عنوان این کار را با دست انجام ندهید.
  • هرگز اتوی داغ را به حال خود رها نکنید مخصوصاً چنانچه سطح اتو رو به زمین و یا یک وسیله دیگر قرار داشته باشد.

یک دستمال روی لکه شمع و موم قرار دهید

هر زمان که اتو بخار کاملاً داغ شد یک دستگاه کاغذی روی سطح بگذارید و مطمئن باشید که دستمال از سطح اتو بزرگتر می‌ باشد و به خوبی می‌ تواند لکه را بپوشاند. پس از آن سطح دستمال کاغذی را با یک حوله آشپزخانه به صورت کامل پوشانده و با این کار از سوختن دستمال کاغذی جلوگیری خواهید کرد.

اتو را روی حوله بکشید

حالا باید روی حوله را اتو بکشید. این کار باعث می‌ شود که حرارت به سطح زیرین آن انتقال پیدا کرده و لکه شمع ذوب شود و دستمال کاغذی که بر روی آن قرار گرفته موم ذوب شده را کاملاً جذب می‌ کند. برای آنکه دستمال کاغذی نسوزد بهتر است اتو بخار را در نقطه ثابت نگه ندارید و آن را حرکت دهید.

اگر نیاز بود دستمال کاغذی را تعویض کنید

بهتر است هر چند دقیقه اتو بخار برداشته و روند کار را مورد بررسی قرار دهید. چنانچه مشاهده کردید که موم شمع به دستمال چسبیده است بهتر است یک دستمال کاغذی نو را جایگزین آن نمایید. این کار باید آنقدر ادامه پیدا کند که شمع به صورت کامل به دستمال کاغذی جذب شود. چنانچه موم به همه دستمال کاغذی انتقال پیدا کند و بچسبد و شما آن را تعویض نکنید لکه می‌ تواند به دیگر قسمت‌ های پارچه نیز سرایت کند.

حتما بخوانید:   روش های کاربردی جهت تمیز کردن چدن گاز | نحوه تمیز کردن چدن گاز

اتو بخار را خاموش کنید

زمانی که کارتان پایان یافت اتو بخار را خاموش کرده و دستمال کاغذی را از زیر آن بردارید. برای انجام این کار ممکن است به بیشتر از ۵ دقیقه زمان نیاز داشته باشید بنابراین صبور باشید و آنقدر این کار را انجام دهید تا لکه کاملاً پاک شود. چنانچه موم شمع رنگی بود گاهی اوقات ممکن است مشاهده کنید که لکه رنگی به پارچه نیز انتقال پیدا کرده است.

روش چهارم

از قوطی‌ های حاوی هوای فشرده می‌ توانید استفاده کنید

برای پاک کردن لکه شمع می‌ توانید از قوطی‌ های حاوی هوای فشرده جهت سرد کردن موم استفاده نمایید و به آسانی آن را از سطح جدا کنید. از این روش جهت پاک کردن لکه‌ های کوچک که بر روی سطوح سختی مانند میز، کابینت و یا سطوح نرمی مثل چرم، جیر و … ایجاد شده است می‌ توان استفاده نمود.چگونه می توانیم اقدام به پاک کردن لکه شمع روی سطوح مختلف نماییم؟ اگر موم نرم و ژله‌ ای مانند بود از این روش جهت از بین بردن لکه می‌ توانید استفاده کنید.

هوا را بر روی لکه‌ های شمع اسپری کنید

اسپری کردن هوا بر روی لکه‌ های شمع باعث می‌ شود که لکه در یک نقطه باقی بماند. سرما خیلی سریع می‌ تواند موم را سفت و سرد کند در نهایت موم شکننده شده و خیلی راحت از سطح جدا می‌ شود.

موم را بتراشید

وقتی که موم کاملاً سرد و سفت شد از کارد و یا چیزی مشابه با آن استفاده کرده و شمع را بتراشید. در این صورت شمع به شکل تکه‌ های شکننده به آسانی از سطح جدا می‌ شود. از وسایل فلزی و تیز جهت جدا نمودن شمع استفاده نکنید زیرا در این صورت سطح مورد نظر ممکن است آسیب ببیند.

سخن پایانی

در این مقاله از آی بک امداد به بررسی روش‌ هایی جهت پاک کردن لکه شمع از روی سطوح مختلف پرداختیم. ممکن است لازم باشد همه مواردی که در بالا عنوان کردیم را چندین بار انجام دهید تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. در نهایت زمانی که موم شمع از سطح مورد نظر جدا شد می‌ توانید از شوینده مناسب استفاده کرده و کاملاً لکه‌ ها را از بین ببرید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

چگونه می توانیم اقدام به پاک کردن لکه شمع روی سطوح مختلف نماییم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه می توانیم اقدام به پاک کردن لکه شمع روی سطوح مختلف نماییم؟ پاک کردن لکه‌ شمع با حرارت دادن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x