خدمات ساختمان

انواع مختلف اتصالات لوله کشی فاضلاب در ساختمان

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

همانطور که می دانید اجرای لوله کشی فاضلاب بدون فیتینگ ها و اتصالات غیر ممکن می باشد. اگر سطح لوله کشی وسیع تر باشد همانطور نیز تعداد اتصالات بیشتر خواهند بود. اتصالات لوله کشی وظیفه دارند در شبکه لوله کشی لوله ها را به یکدیگر متصل کنند. در این مقاله از ایبک امداد به معرفی انواع مختلف اتصالات لوله کشی فاضلاب می پردازیم:

معرفی انواع مختلف اتصالات لوله کشی فاضلاب ساختمان

اتصالات مختلف لوله کشی ساختمان با توجه به جنس آن ها در انواع پوش فیت، پلی اتیلن، پی وی سی و یو پی وی سی طراحی و تولید شده اند، که در سیستم های لوله کشی فاضلاب استفاده می شوند. با توجه به جنس اتصالات، کاربری و شکل آن ها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. اتصالات لوله فاضلاب شامل موارد زیر می باشند:

 1. زانویی ۴۵ درجه ای
 2. زانویی ۹۰ درجه ای
 3. سه راهی تبدیل ۴۵ درجه ای
 4. درپوش لوله فاضلاب
 5. کوپلینگ
 6. کف خواب
 7. درپوش پیچی مسدود کننده
 8. رابط مادگی رزوه ای
 9. زانویی تبدیل
 10. تبدیل غیر هم مرکز
 11. دریچه بازدید
 12. چهار راهی
 13. سیفون
 14. فنج
 15. کلاهک
 16. بوشن کاهنده
 17. سه راهه خم

همانطور که متوجه شدید اتصالات لوله کشی فاضلاب انواع گوناگونی دارند که بهتر است با آن ها آشنا شوید.

معرفی اتصالات لوله های پلیکا

به جرأت می توان گفت لوله و اتصالات پلیکا از اولین های لوله های فاضلاب بوده که ساخته شده از آلیاژ پلیمر بوده، که در لوله کشی های ساختمان استفاده می شود. اتصالات لوله پلیکا به دو شکل upvc و pvc موجود می باشد. که این دو نوع فقط یک فرق با هم دارند و آن هم این می باشد آلیاژ اتصالات یو پی وی سی در واقع حالت نرم شده از لوله های پی وی سی است.

این دو نوع اتصال دارای یک نقطه ضعف مشترک بودند که مربوط به شکنندگی آنها بوده، که اکنون کاملا برطرف شده است.

پرکاربردترین لوله ها و اتصالات پولیکا می باشد که در مصارف لوله کشی های فاضلاب ساختمان بسیار استفاده می شود. چون از نظر اقتصادی استفاده از آنها مقرون به صرفه بوده و با گذر زمان هم توانسته، کیفیت و ماندگاری خود را حفظ کند.

مزایای اتصالات و لوله های پلیکا به شرح زیر می باشد:

 • در برابر خوردگی به واسطه خاک و مواد شیمیایی هم مقاومت بسیار بالایی دارد.
 • به دلیل وزن سبک لوله ها و اتصالات در حمل و نقل، کار با سهولت زیادی انجام می شود.
 • رسانای حرارتی و الکتریکی، مورد استفاده در لوله گذاری های برق ساختمان را دارا می باشند.
 • در مقایسه با لوله های پوش فیت قیمت بسیار مناسبی دارد.
 • در برابر اشتعال و آتش سوزی مقاومت بالایی دارند.

تا به اینجا شما با لوله و اتصالات پلیکا آشنا شدید. اکنون نوبت به اتصالات فاضلابی پلیکا می رسد.

لوله کشی فاضلاب

زانویی ها از اتصالات لوله فاضلاب

از پرمصرف ترین نوع اتصالات می باشند که در مدلهای سه راه خم، زانویی ۹۰ درجه ای و زانوی ۴۵ درجه ای در بازار به فروش می رسد. در لوله کشی فاضلاب هنگامی که قصد چرخش در مسیر لوله کشی را دارید می توانید از اتصال زانویی لوله های پلیکا به راحتی استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تأسیسات ساختمان و لوله کشی | انواع تأسیسات ساختمان
 سه راهی ها از اتصالات لوله فاضلاب

سه راهی ها اتصال هایی دارند که دو عدد از اتصالات در یک خط مستقیم قرار گرفته و یکی دیگر از آنها با یک زاویه مختلف در کنار آن دو می باشد.

در سیستم لوله کشی فاضلاب استفاده از سه راهی این اجازه را به شما می دهد تا یک خط لوله را به دو خط لوله جداگانه و با اتصال ۹۰ درجه ای تقسیم کرده و لوله کشی کنید.

سه راهی پلیکا می تواند دو خط لوله را به آسانی به یک خط لوله اصلی اتصال دهد. اغلب سه راهی های پلیکا انتهای سوکت لغزنده دارند، که نمونه رزوه ای این اتصال هم در بازار وجود دارد.

پس سه راهی پلیکا جهت تغییر مسیر لوله کشی فاضلاب و انشعاب گیری استفاده می شود.

یک مدل دیگر از آن به نام سه راه تبدیل وجود دارد، که هم با انشعاب گیری هم با ایجاد تغییر در مسیر لوله ها به شما این امکان را می دهد که به راحتی سایز لوله ها را تغییر دهید.

چهارراه ها

چهارراه پلیکا در اصل یک اتصال غیر متداول می باشد که بسیار مفید است به جهت اضافه کردن چهار انشعاب و با زاویه ۹۰ درجه ای استفاده می شود.

استفاده از چهار راه پلیکا مزیتی دارد که بسیار مهم است، آن هم این می باشد که ساختار یکپارچه‌ ی لوله به خوبی حفظ شده و همچنین سیال به راحتی می تواند در جهت های گوناگون حرکت کند.

رابط ها

رابط نیز مانند کوپلینگ ها موجب متصل شدن دو قسمت به هم می شود با این فرق که به راحتی آن ها را بعد از نصب می توان از روی اتصالات برداشت. شکل آنها شباهت زیادی به یک حلقه دارد که در مرکز اتصال قرار گرفته است و به دو قسمت چرخشی متصل شده و به راحتی باز یا بسته می شود.

درپوش ها

عملکرد درپوش های پلیکا در لوله کشی فاضلاب بسیار ساده می باشد به این شکل که اتصالات قسمت ورودی لوله را به راحتی بسته و یا مسدود می کند. پس اتصال درپوش مواقعی انجام می شود که دیگر نیازی نداشته باشید تا انتهای لوله را به یک لوله دیگر متصل کنید.

بعد از اتمام کار لوله کشی فاضلاب انتهای باز لوله ها به واسطه درپوش مسدود شده تا اجسام خارجی یا مصالح ساختمانی وارد لوله ها نشوند.

کوپلینگ کاهنده

در واقع اتصالات همه کاره می باشند این نوع اتصالات می‌توانند به انتهای لوله پلیکا متصل و سایز آن ها را تغییر داده و یا به لوله هایی با سایز های کوچک یا بزرگ به راحتی وصل شود. کاهنده دارای  دو نوع مادگی و نر است.

 کوپلینگ ها

ارزان قیمت ترین و ساده ترین اتصالات پلیکا هستند که به راحتی یک قسمت را به قسمت دیگر متصل می کند. کوپلینگ جهت اتصال لوله پلیکا به یک لوله دیگر یا اتصال لوله به اتصال دیگر نیز استفاده کرد. کوپلینگ کاهنده هم یک مدل دیگر از اتصالات کوپلینگ می باشد که با استفاده از آن لوله کوچکتر را می توان به لوله بزرگتر متصل کرد.

بوشن ها

بوشن ها از یک نوع دیگر از  اتصالات لوله های پلیکا هستند که به شکل استوانه و دارای دو سر مادگی می باشد. بوشن ها در دو نوع تخت و ترمز دار در بازار موجود می باشند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی ساختار آلاچیق ها | انواع مختلف آلاچیق

در اتصال لوله های پلیکا که نیاز به حرارت ندارند، از بوشن های مدل ترمز دار استفاده می شود. از بوشن های تخت جهت تعمیر شکستگی های لوله پلیکا و یا به وجود آوردن یک انشعاب جدید روی لوله مورد استفاده قرار می گیرند.

سه راه خم

از اتصالات مفید جهت لوله کشی فاضلاب سه راه خم ۸۷ درجه ای می باشد. این اتصال به علت حذف نقاط مرده و بی استفاده درون آن، موجب کم شدن صدای عبور مواد فاضلابی در لوله ها می شود.

استفاده از اتصالات سه راه خم در لوله کشی های فاضلاب از بسته شدن مواد فاضلابی جلوگیری کرده و همچنین حرکت مواد را در درون لوله ها سرعت می بخشد.

زیرا اتصالات سه راه خم پلیکا زاویه بیشتر و بهتری نسبت به اتصالات ۹۰ درجه ای دارد و به همین علت یک شیب خوب و مناسب برای حرکت راحت مواد فاضلابی در لوله ها و اتصالات پلیکا به وجود می آید.

کاهش سرعت مواد فاضلابی یکی از اصلی ترین عوامل انسداد لوله های فاضلابی در سیستم لوله کشی فاضلاب است.

سیفون لوله فاضلاب

استفاده از سیفون نقش چشمگیری در پیشگیری از برگشت مواد فاضلاب و همچنین جلوگیری از ورود جانوران موذی مانند سوسک، موش و مهمتر از همه مانع از انتشار بوی نامطبوع فاضلاب در ساختمان را بر عهده دارد.

در محل هایی مانند خروجی آب لوله کشی حمام، آشپزخانه و توالت از سیفون های پلیکا یی استفاده می شود که در سایز های مختلفی در بازار موجود است.

دریچه بازدید لوله فاضلاب

نام دیگر دریچه بازدید سه راه دریچه بازدید می باشد. هنگام گرفتگی مواد فاضلابی در زانویی ها، لوله ها و سیفون جهت برطرف کردن و همچنین تمیز کردن لوله ها بدون اینکه اتصالات باز شوند از دریچه بازدید استفاده می شود.

هنگام اجرای لوله کشی فاضلاب یکی از زمان ملزومات این می باشد که به تعداد کافی در سیستم از دریچه بازدید استفاده شود.

محل هایی که از دریچه بازدید استفاده می شود عبارتند:

 • هر تغییر در مسیر ها لوله های فاضلاب
 • لوله اصلی فاضلاب
 • سر راه سه راهی ها
 • در سر زانو های لوله ها
 • محل اتصال لوله اصلی به یک لوله فرعی
 • پایین ترین قسمت هر لوله فاضلاب به صورت قائم
کلاهک هواکش پلیکا در سیستم اتصالات فاضلاب

لوله های فاضلاب مانند سرویس بهداشتی، هود، آشپزخانه و حمام لوله کشی هواکش آن ها به پشت بام ساختمان فرستاده می شود. جهت جلوگیری از ورود پرندگان، آب باران و برگ درختان به داخل سیستم لوله های هواکش باید آن ها را به وسیله کلاهک پوشاند.

توجه داشته باشید به جز لوله کلاهک پلیکا می توانید از کلاهک سیمانی یا فلزی هم جهت این کار استفاده کنید. ولی چون لوله های کلاهک هواکش پلیکا، وزن کمی داشته به راحتی نیز نصب می شوند و همچنین در برابر خوردگی مقاومت بسیار زیادی دارند، بیشتر از آن استفاده می شود.

لوله کشی فاضلاب

جمع بندی

در این مقاله با انواع مختلف اتصالات لوله کشی فاضلاب ساختمان آشنا شدید. بهتر است توجه داشته باشید، اجرای لوله کشی فاضلاب باید توسط مجریان متخصص لوله کشی انجام شود تا در آینده دچار مشکلات نشوید. مجموعه ایبک امداد با همراهی کارشناسان ماهر آماده خدمت رسانی به شما می باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

انواع مختلف اتصالات لوله کشی فاضلاب در ساختمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

معرفی اتصالات لوله های پلیکا

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا