تعمیراتتعمیرات یخچال

دلیل خشک شدن لاستیک دور درب یخچال چیست ؟

در مقاله های گذشته آموزش کاملی برای افزایش طول عمر یخچال برایتان داشتیم ، تا به امروز با بخش های زیادی از یک دستگاه یخچال آشنا شدید ، همچنین در قسمت لاستیک لای درب یخچال هم با مواردی مانند سخت باز شدن درب یخچال  ، حل مشکل بسته نشدن درب یخچال و… آشنا شدید که هر کدام از این موارد مستقیما با لاستیک لای درب یخچال ارتباط داشتند ، در این مقاله به سراغ موضوع مهمی در رابطه با لاستیک لای درب یخچال خواهیم رفت یعنی خشک شدن لاستیک دور درب یخچال که می تواند آسیب هایی به مواد غذایی به علت درست بسته نشدن درب یخچال و قطعات دیگر وارد کند ، چرا که بسته نشدن درست درب یخچال می تواند باعث خروج مستقیم سرما از یخچال شود و خروج سرما از یخچال یعنی خرابی مواد غذایی درون یخچال و از سمتی فشار بیشتری بر روی موتور دستگاه خواهد بود تا اینکه بتواند سرمای از دست رفته را جبران کند ، پس تا به اینجا متوجه اهمیت این قسمت از یخچال فریزر شدید.

چرا لاستیک درب یخچال خشک می شود ؟

همانطور که می دانید یخچال یک وسیله ی ضروری و پر استفاده در منزل می باشد . یخچال ها زمانی بطور درست کار می کنند که درب آن کامل بسته شود و اگر اشکالی در بسته شدن درب یخچال به وجود بیاید هوای گرم وارد یخچال شده و هوای سرد از آن خارج می شود و این باعث فاسد شدن مواد غذایی در یخچال خواهد شد . گاهی ممکن است که درب یخچال با مشکل باز و بسته شود ، این می تواند به دلیل خشک شدن دور درب یخچال باشد اگر این مشکل برای شما هم پیش آمده است ما در این مقاله از ایبک امداد دلیل ایجاد این مشکل در یخچال را برای شما توضیح می دهیم لطفا با ما همراه باشید .

طریقه ی تشخیص خراب شدن لاستیک دور درب یخچال

اگر درب یخچال خوب بسته نمی شود یا نوار لاستیک نمی چسبد به احتمال زیاد لاستیک یخچال دچار خرابی شده است . راه های دیگری هم هست که به شما کمک میکند که متوجه این خرابی شوید :

 • گاهی یخچال بیش از حد نرمال کار می کند حتی امکان دارد که کمپرسور بدون وقفه کار کند  و این به دلیل خروج هوای سرد و داخل شدن هوای گرم به داخل دستگاه باشد از این رو کمپرسور بدون وقفه کار خواهد کرد .پس احتمال دارد لاستیک دور درب ایراد پیدا کرده باشد
 • اگر برای لاستیک دور درب یخچال مشکلاتی از قبیل پارگی ، ترک  ، کنده شدن و شل شدن ، به وجود آمد درب یخچال بسته نخواهد شد  برای آزمایش می توانید یک تکه کاغذ را بین درب و لاستیک قرار دهید و سپس درب را ببندید بعد به آرامی سعی کنید کاغذ را در آورید اگر کاغذ از لای در بیرون آمد نشانه ی خرابی لاستیک می باشد و باید تعویض شود .
حتما بخوانید:   مراحل سیم کشی برق سقف کاذب

دلیل خشک شدن لاستیک دور درب یخچال چیست ؟

خشک شدن لاستیک دور درب یخچال

نوار دور درب یخچال تقریبا یکی از مهم ترین اجزای یخچال می باشد که در کار کرد یخچال و سلامت مواد غذایی نقش بسزایی دارد . لاستیک درب یخچال وظایف زیادی دارد مثلا : وارد شدن و خارج شدن هوای سرد و گرم را کنترل کرده و مانع فاسد شدن مواد غذایی می شود . اگر این قطعه خراب شود کمپرسور برای سرد کردن فضای داخل یخچال ، بیشتر کار می کند در نتیجه استهلاک آن زیاد شده و باعث خراب شدن مواد غذایی می شود . در هنگام خرابی لاستیک ، باید آنرا تعویض کنید . البته دقت داشته باشید امکان دارد لاستیک نیازی به تعویض نداشته باشد و فقط نیازمند یک نظافت ساده باشد .

اگر این نوار خراب شود باعث خرابی مواد غذایی خواهد شد و علاوه بر این در طولانی مدت باعث آسیب وارد شدن به قسمت های دیگر یخچال نیز می شود ، به همین دلیل قصد داریم بررسی کنیم که چرا لاستیک دور درب یخچال خشک می شود .

 • لاستیک درب یخچال به صورت کامل دور تا دور درب یخچال چسبیده شده است علاوه بر اینکه این لاستیک برای باز و بسته شدن راحت درب یخچال قرار داده شده ، همچنین مانع از کوبیده شدن درب است و باعث می شود که آسیب ناشی از کوبیده شدن ، به قسمت های دیگر دستگاه وارد نشود .
 • گاهی امکان دارد در اثر بعضی از عوامل این لاستیک خشک شود .
 • یکی از این دلایل ، تنظیم غلط درجه ی یخچال می باشد .
 • حتما دقت داشته باشید اگر یخچال را خوب نظافت نکنید اینکار هم می تواند باعث خشک شدن لاستیک شود .
 • یکی دیگر از دلایلی که باعث این مشکل  می شود عمر طولانی یخچال می باشد .
 • با توجه به اینکه از یخچال زیاد استفاده می کنیم و وسیله ی پر مصرفی است ، لاستیک آن در اثر مرور زمان دچار کهنگی و خشکی خواهد شد .
 • این احتمال هم وجود دارد که لاستیک شما بی کیفیت بوده و جنس آن خوب نباشد و در اثر گذشت زمان کوتاه ، دچار خشکی می شود .
 • امکان دارد گاهی از اوقات لاستیک دور درب یخچال از جای خود خارج شود و در نتیجه ، در مجاورت هوا قرار گرفته و خشک شود .
حتما بخوانید:   شستشوی کویل موتورخانه و منبع آن با اسید

خشک شدن لاستیک درب یخچال چه مشکلاتی در یخچال به وجود می آورد ؟

خشک شدن لاستیک دور درب یخچال

خشک شدن لاستیک چه مشکلاتی در یخچال به وجود می آورد ؟ این سوال یکی از بیشترین سوالاتی است که با آن مواجه می شویم  که اگر در این مورد اطلاعات کافی نداشته باشید احتمال دارد آسیب های زیادی به یخچال شما وارد شود ، در ادامه مطالب ، بعضی از این مشکلات را برای شما توضیح خواهیم داد .

 • خراب شدن لاستیک دور درب یخچال باعث وارد شدن هوا به داخل یخچال شده و از طرفی هم هوای سرد را از یخچال خارج میکند .این موضوع باعث به هم خوردن تعادل دما در یخچال می شود .
 • یکی از دلایلی که این لاستیک را در یخچال قرار دادند ، این است که در هنگام باز و بسته کردن درب یخچال ، از یخچال محافظت می کند . و ضمنا یک فیلتر هم درون یخچال قرار دادند که کار آن حفظ تعادل دمای یخچال می باشد .
 • وارد شدن هوای گرم به درون یخچال باعث ایجاد اختلال در کار ترموستات یخچال خواهد شد .
 •  اگر لاستیک دور درب یخچال خشک شود بعد از گذشت زمان ، پاره می شود و این پارگی باعث اختلال در کار ترموستات خواهد شد .
 • اگر هوای خارج یخچال ، به داخل یخچال راه پیدا کند ، باعث می شود دمای یخچال مرتب تغییر کند  و در این هنگام ترموستات دستور فعالیت دوباره یخچال را ، به جهت تنظیم شدن هوای داخل یخچال ، صادر می کند .
 • وقتی که ترموستات اعلام کار می کند ، کمپرسور یخچال مجبور خواهد بود که مدت زیادتری کار کند و بعد از مدتی هم باعث می شود یخچال یکسره کار کند . این موضوع می تواند به یخچال آسیب های بسیاری وارد کند و همچنین باعث می شود مجبور به پرداخت هزینه های سنگین بابت تعمیر کمپرسور و ترموستات شوید .

چگونه می توانیم از خشک شدن لاستیک دور درب یخچال جلوگیری کنیم ؟

شما می توانید برای جلوگیری از خشک شدن لاستیک دور درب یخچال ، کارهای زیر را انجام دهید :

 • بایدسعی کنید در هنگام تعویض لاستیک دور درب یخچال ، از جنس خوب و مرغوب استفاده کنید زیرا اگر لاستیک از جنس خوب نباشد در اثر مجاورت هوا خشک و خراب می شود.
 • دقت داشته باشید اگر دمای یخچال پایین باشد باعث خشکی لاستیک دور درب خواهد شد پس در تنظیم دمای یخچال بسیار دقت کنید .
 • اگر متوجه شدید که یخچال یکسره کار می کند حتما سریعا آن را تعمیر کنید زیرا باعث خشک شدن لاستیک دور درب یخچال خواهد شد .
 • اگر خواستید لاستیک دور درب یخچال را عوض کنید به دو نکته توجه داشته باشید : اول اینکه حتما از لاستیک جنس خوب استفاده کنید و دوم اینکه این کار باید توسط یک متخصص مجرب انجام شود .
حتما بخوانید:   بهترین قرص ظرفشویی در ایران چیست ؟

انواع لاستیک درب یخچال

لاستیک به دو شکل بر روی یخچال نصب می شود . در بیشتر یخچال ها ، لاستیک را با پیچ به بدنه محکم می کنند .و در حالت بعدی لاستیک را بدون پیچ و با چسب ، به بدنه وصل می کنند . لاستیک یخچال ، به ابعاد مختلف ساخته شده در ابعاد ۷۰ ، ۹۰ ، ۱۲۰ ، ۱۴۰ ، ۱۶۰ سانتی متر طراحی شده است . هنگام خرید لاستیک حتما به مدل دستگاه دقت کنید تا لاستیک مناسب را برای دستگاه خود انتخاب کنید .

نتیجه گیری از دلیل خشک شدن لاستیک دور درب یخچال

در مقاله بالا از ایبک امداد برای شما دلایل خشک شدن نوار دور درب یخچال را توضیح دادیم . شاید به نظر شما خشک شدن لاستیک دور درب یخچال مهم نباشد  ولی به مرور که متوجه مشکل در کارکرد یخچال شوید ، خودتان به اهمیت موضوع پی خواهید برد . زیرا اگر لاستیک خشک شود ، به مرور زمان نیز پاره خواهد شد . در صورت پارگی لاستیک ، هوای بیرون ، به داخل یخچال راه پیدا خواهد کرد و دستگاه دچار آسیب های جدی می شود . پس اگر هر تغییری در لاستیک مشاهده کردید حتما آن را عوض کنید تا از آسیب های بیشتر جلوگیری شود . دقت داشته باشید برای تعمیرات وسیله ای مانند یخچال ، حتما به شخص ماهر و باتجربه مراجعه کنید تا از مشکلات بیشتر جلوگیری کرده باشید .

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد .

 

خشک شدن لاستیک دور درب یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل و تخصصی در رابطه با خشک شدن لاستیک دور درب یخچال

امتیاز کاربر: 4.3 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا