مجله لوازم خانگی

راهنمای عیب‌یابی و تعمیر سماور برقی|خدمات تعمیر سماور برقی

راهنمای عیب‌یابی و تعمیر سماور برقی|خدمات تعمیر سماور برقی، روشن نشدن سماور برقی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در این مقاله عیب یابی و تعمیر سماور برقی را آموزش دادیم، تا با مطالعه آن بتوانید خرابی ها و ایرادات دستگاه خود را رفع نمایید. در صورتی که مشکل به وجود آمده برای سماوربرقی شما جزئی باشد، خودتان می توانید در منزل آن را عیب یابی و تعمیر کنید. اما اگر از عهده این کار بر نمی آیید، بهتر است، که تعمیرات سماور برقی خود را به افراد با تجربه و متخصص در این زمینه بسپارید.

عیب‌یابی و تعمیر سماور برقی

وسایل الکتریکی مختلفی که در آشپزخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند، با گذشت زمان و یا با استفاده نادرست دچار ایراد و مشکلاتی خواهند شد. حتی اگر از این وسایل به خوبی نگهداری و مراقبت نمایید روزی فرا خواهد رسید، که نیاز به تعمیر و یا تعویض خواهند داشت. سماوربرقی نیز از این گروه وسایل می باشد و امکان دارد با مشکلات و خرابی های گوناگونی مواجه شود. در ادامه مشکلات رایج سماور برقی را مورد بررسی قرار داده و راهکارهای برطرف کردن آنها را آموزش خواهیم داد.

سماور برقی

روشن نشدن سماور برقی

 • احتمال دارد، که پریزی که سماوربرقی به آن وصل شده است جریان برق نداشته باشد. با در نظر گرفتن نکات ایمنی و به وسیله ولت متر باید پریز برق را مورد بررسی قرار دهید. اگر پریز برق ایراد و مشکلی داشته باشد، باید آن را برطرف کنید.
 • یکی دیگر از مواردی که موجب روشن نشدن سماور برقی می‌شود، اتصال در سیم بندی است. برای رفع این مشکل درپوش زیر سماور برقی را باز کرده و چنانچه سیمی قطع شده باشد، باید آن را تعمیر نمایید.
 • از دلایل مهم دیگری که موجب می‌شود سماور برقی نتواند روشن شود، مشکل و خراب بودن ترموستات این وسیله می باشد. ترموستات از جمله قطعات مهم سماور برقی محسوب می‌شود. چون درجه حرارت را در این دستگاه تنظیم می کند. اگر مشکل و ایراد از ترموستات باشد، باید برای تعمیر و یا عوض کردن آن اقدامات لازم را انجام دهید.
 • چنانچه سیم هایی که درون سماور برقی قرار دارند چنانچه دچار سوختگی شوند، می تواند موجب روشن نشدن سماور برقی شود. سماور برقی مقوا یا همان عایق حرارتی دارند، تا سیم های داخلی دچار سوختگی نشوند. وقتی که این عایق فرسوده شده باشد، سیم ها و قطعه های دیگر با نفوذ حرارت آسیب خواهند دید. بنابراین باید عایق سماور برقی را مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز آن را تعمیر نمایید.
 • خرابی کابل و یا دوشاخه سماور برقی می تواند یکی دیگر از دلایل روشن نشدن سماور برقی شما باشد. باید به وسیله ولت متر و رعایت کردن نکات ایمنی از سلامت سیم رابط و دوشاخه سماور برقی خود اطمینان حاصل نمایید و در صورتی که متوجه شدید سیم و یا دو شاخه ایرادی دارد، باید آنها را عوض کنید.

سماور برقی وقتی به برق وصل می‌شود روشن می‌شود

اگر سماور برقی شما وقتی دو شاخه آن را به پریز وصل می کنید، بدون اینکه دکمه روشن و خاموش آن را بزنید روشن می‌شود، احتمالاً این مشکل به خراب بودن ترموستات سماور برقی مربوط خواهد بود. بنابراین برای رفع مشکل به وجود آمده باید ترموستات سماور برقی خود را تعمیر و یا تعویض نمایید. همان طور که گفته شد، ترموستات از جمله قطعات بسیار مهم در سماور برقی می‌باشد، که درجه حرارت آن را کنترل می‌کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ترمیم یا رفوگری فرش چیست و چگونه انجام می‌شود؟

سماور برقی برق دارد

 • اگر سماور برقی که شما برق دارد، دلیل آن احتمالاً مربوط به فرسوده بودن عایق حرارتی و یا مشکل داشتن و خرابی المنت دستگاه است. اگر عایق حرارتی دچار فرسودگی شده باشد، موجب خواهد شد، که بدنه سماور برقی اتصال داشته باشد. بنابراین باید وارنیش و عایق حرارتی را عوض کنید و عایق های سیم بندی سماور برقی را مورد بررسی قرار دهید.
 • خراب بودن المنت سماور برقی از دیگر مواردی است، که می تواند موجب برق داشتن بدنه سماور برقی شود. بنابراین بهتر است، که برای برطرف کردن مشکل به وجود آمده المنت سماور برقی را نیز مورد بررسی قرار دهید و در صورت لزوم آن را تعمیر و یا تعویض نمایید.

سماور برقی

سماور برقی اتومات نمی‌شود

 • اولین دلیل می‌تواند خراب بودن ترموستات سماور برقی باشد. چون درجه حرارت سماور برقی را کنترل می‌کند. بنابراین اگر این قطعه دچار ایراد و مشکل شود، سماور برقی اتومات نخواهد کرد. برای رفع مشکل به وجود آمده ترموستات سماور برقی را عوض نمایید.
 • اگر ترموستات سماور برقی ایرادی ندارد احتمال دارد، که مشکل به وجود آمده به دلیل اجرا نشدن صحیح مدار سماور باشد. اگر مدار سماور برقی به هر دلیلی دستکاری شده باشد، ممکن است، که در زمان سیم بندی کردن مدار اشتباهی شده باشد.

سماور برقی آب را گرم نمی‌کند

 • اگر سماور برقی شما روشن می‌شود ولی نمی تواند آب را گرم کند، دلیل این است، که المنت سماور برقی شما مشکل دارد. بنابراین باید المنت سماور برقی خود را از برق داشتن مورد بررسی قرار دهید.
 • اگر متوجه شدید، که المنت دستگاه شما مشکلی دارد باید آن را با رعایت نمودن نکات ایمنی برطرف نمایید.
 • در برخی مواقع احتمال دارد، که المنت سماور برقی سوخته باشد. در این شرایط باید آن را عوض کنید.

سماور برقی پیش از آنکه آب جوش بیاید خاموش می‌شود

 • بروز این مشکل احتمالاً به این دلیل است، که ترموستات سماور برقی به خوبی عمل نمی کند. بنابراین برای برطرف کردن این مشکل باید ترموستات سماور برقی را مورد بررسی قرار دهید. برای انجام دادن این کار ترموستات را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و پس از آن، ترموستات را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید، تا سماور برقی روشن گردد. این کار در برخی مواقع موجب عملکرد بهتر ترموستات خواهد شد.
 • در بعضی مواقع فرسوده بودن عایق حرارتی موجب خراب شدن ترموستات سماور برقی می گردد. وقتی که عایق حرارتی که در سماور برقی وجود دارد، خراب شده باشد، به ترموستات گرمای زیادی وارد خواهد شد و موجب می‌شود، که ترموستات عملکرد درستی نداشته باشد.
 • تیغه ترموستات سماور برقی بسیار حساس بوده و اگر خراب شده باشد موجب خواهد شد، که عملکرد ترموستات نیز مختل شود و پیش از آنکه آب به نقطه جوش برسد، مدار را قطع کرده و المنت را خاموش خواهد کرد. اگر تشخیص دادید که مشکل به وجود آمده به دلیل خراب بودن تیغه ترموستات است، می توانید آن را عوض کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر شوفاژ برقی دلونگی Delonghi | عیب‌یابی شوفاژ برقی دلونگی

افزایش دمای آب در سماور برقی بسیار کند است

 • وقتی که سماور برقی شما روشن می شود، ولی دمای آب افزایش پیدا نمی‌کند، احتمالاً دلیل آن رسوب داشتن تنوره یا المنت سماور برقی می باشد. برای برطرف کردن این مشکل باید المنت سماور برقی را جرم گیری نمایید. برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید، پیشنهاد می‌شود از جوش شیرین یا پودر های مخصوص استفاده نمایید. در زمان جرم گیری کردن سماور مراقبت کنید، که به المنت دستگاه شما آسیبی وارد نگردد.

سماور برقی نشت آب دارد

 • اگر سماور برقی نشت آب دارد یعنی اینکه از شیر سماور شما آب چکه می کند، شما می توانید به راحتی پیچ شیر سماور را سفت کنید و این مشکل را برطرف نمایید.
 • چنانچه نشت آب از کف سماور برقی رخ می دهد، باید در کمترین زمان ممکن مشکل به وجود آمده را مورد بررسی قرار داده و برطرف نمایید. در بیشتر مواقع اگر آب از کف سماور برقی نشت می‌کند، دلیل آن خراب بودن المنت دستگاه می‌باشد. برای رفع این مشکل با واشرهای المنت سماور برقی را مورد بررسی قرار داده و در صورتی که متوجه شدید، مشکلی دارند باید المنت سماور برقی را جدا کرده و واشرهای آن را تعویض نمایید.
 • اگر به نشت آب سماور برقی بی توجهی شود، برای سماوربرقی شما مشکلات جدی تر مانند سوختن المنت به وجود خواهد آمد.

لامپ سماور برقی روشن نمی‌شود

 • امکان دارد، که آب در سماور برقی به دمای جوش برسد، ولی لامپ دستگاه شما همچنان خاموش بماند. دلیل آن قطع بودن سیم لامپ و یا سوختن لامپ سماور برقی می‌تواند باشد.
 • برای برطرف کردن این مشکل، باید لامپ سماور برقی را با احتیاط جدا کرده و بررسی کنید. اگر لامپ سماور برقی سوخته باشد، باید آن را عوض کنید.

سماور برقی

مراقبت از سماور برقی

ایرادات و مشکلاتی که امکان دارد برای سماور برقی به وجود آید را مورد بررسی قرار دادیم و راهکارهایی برای برطرف کردن آنها ارائه دادیم. اگر از سماور برقی خود به صورت صحیح استفاده کنید و از آن مراقبت های لازم را انجام دهید، عمر مفید سماوربرقی افزایش یافته و تا حد زیادی از بروز ایرادات و خرابی ها جلوگیری خواهید کرد:

 • بهتر است، که در سماور برقی خود از آب فیلتر شده استفاده نمایید.
 • توجه داشته باشید، که قبل از روشن کردن سماور برقی باید از وجود آب کافی در آن اطمینان حاصل نموده و هرگز این دستگاه را بدون آب روشن نکنید.
 • سماور برقی را بیشتر از اندازه نباید پر کنید. چون در نقطه جوش احتمال دارد، که آب سرریز شده و به قطعات داخلی سماور برقی آسیب برساند.
 • محفظه درونی سماور برقی را باید به صورت مرتب با استفاده از مخلوط ها و محلول های مناسب جرم گیری نمایید. برای این کار می‌توانید یک فنجان سرکه و دو فنجان آب را با یکدیگر مخلوط کرده و آن را درون سماور برقی خود بریزید. پس از جوش آمدن آن را تخلیه نمایید و مجدداً درون سماور برقی چند فنجان آب ریخته و بعد از جوشیدن آن را تخلیه کنید.
تعمیر یخچال شبانه روزی

31

راهنمای عیب‌یابی و تعمیر سماور برقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی نحوه عیب‌یابی و تعمیر سماور برقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا