مجله لوازم خانگی

چیدمان کتابخانه با استفاده از 15 ایده مختلف جهت دگرگونی فضا

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

کتابخانه یکی از بهترین وسایل جهت نگهداری کتاب ها و افزون بر آن طراحی دکوراسیون خانه است، چرا که چیدمان کتابخانه نقشی اساسی در دکوراسیون و زیبا سازی محیط خانه دارد.

بسیاری از افراد کتابخانه و محیط اطراف آن را به منظره محیطی جهت آرامش و استراحت روح می شناسند و برخی دیگر افزون بر مبحث مطالعه به کتابخانه به عنوان عنصری برای طراحی داخلی خانه نگاه می کنند. بنابراین چیدمان کتابخانه جدای از هدف داشتن آن، امری مهم و تاثیر گذار است.

در مقاله پیش رو تلاش شده است تا راهکارهایی خلاقانه برای چیدمان کتابخانه به کاربران معرفی شود که به طور قطع مطالعه آن سودمند خواهد بود.

چیدمان کتابخانه

به طور معمول همه افراد برای نگهداری از کتاب های خود از کتابخانه استفاده می کنند، در این مورد بهتر است که چیدمان کتابخانه به گونه ای باشد که افزون بر نقش کاربردی آن بتواند در هماهنگی با سایر اجزای مربوط به دکوراسیون و وسایل زینتی زیبایی خاص و چشم نوازی را در محیط ایجاد کند.

امروزه انواع مختلفی از قفسه و کمد کتاب در سبک های مختلف تولید می شود که بهتر است نوعی از آن را انتخاب کرد که با سبک کلی دکوراسیون هماهنگ باشد که انتخاب انواع آن در سبک، رنگ و طرح بستگی به سلیقه افراد استفاده کننده از آن دارد.

جدای از هماهنگی میان قفسه و دیگر عناصر خانه باید توجه داشت که نحوه چیدمان کتابخانه نیز تاثیر بسزایی در خلق جلوه های خاص در خانه دارد. در اینجا باید اشاره کرد روش های نوین و خلاقانه بسیاری برای چینش کتابخانه وجود دارد که در انتخاب و اجرای آن ها محدودیتی وجود ندارد.

در همین راستا و با هدف پیشنهاد ایده هایی ناب در چینش کتابخانه، راهکارها و توصیه هایی برای تغییر دکوراسیون و به دنبال آن تغییر فضای خانه ارائه شده است.

حتما بخوانید:   نحوه تعمیر اتو هیتاچی | آموزش تعمیرات اتو هیتاچی

چیدمان کتایخانه به شکل موثر

روش های مختلف چیدمان کتابخانه

 1. تزیین کتابخانه به ساده ترین روش

ساده ترین راهکار برای تزیین کتابخانه استفاده از وسایل دکوری موجود در خانه است، در این راستا می توان از وسایل زینتی مانند تابلو و آثار هنری، مجسمه، قاب عکس، گل و گلدان و … استفاده نمود.

برای چینش کتابخانه هم در این روش پیشنهاد می شود که ابتدا وسایل اصلی و بزرگتر در محل مورد نظر قرار گیرند و سپس بقیه اجزا در تناسب با آن ها و بر اساس سلیقه در جای مناسب خود قرار داده شوند.

 1. استفاده از رنگ ها در چیدمان کتابخانه

رنگ یکی از مهم ترین عناصر بصری در دکوراسیون است که از آن می توان برای انتخاب و حتی چینش قسمت های مختلف از جمله چینش کتابخانه نیز بهره گرفت.

در این مورد می توان کتاب ها را با توجه به یکسان بودن و یا یکنواختی تن رنگی آن ها دسته بندی کرد و از وسایلی با همان تن رنگی برای تزیین و جدا سازی کتاب ها از یکدیگر نیز استفاده نمود.

برای اجرای این شیوه بهتر است چندین بار وضعیت کتاب ها و سایر عناصر را مورد بررسی قرار داد و سپس چینش آن ها را مطابق با سبک و سلیقه تغییر داد.

 1. استفاده از یادگاری ها در چینش قفسه های کتابخانه

به طور معمول همه افراد تمایل دارند یادگاری ها و یا اشیایی که یادآور خاطره ای خاص برای آن ها می باشد را در مکانی مناسب نگه داری کنند. شاید بتوان گفت کتابخانه مکانی مناسب برای نگهداری از یادگاری ها و سوغاتی ها می باشد،  بنابراین هنگام چینش کتاب ها و برای تغییر فضای کتابخانه و به دنبال آن فضای خانه می توان از این وسایل بهره گرفت.

 1. استفاده از لوازم تزیینی در قفسه های کتابخانه

یکی از بهترین راهکارها برای زینت بخشیدن به کتابخانه و چشم نواز نمودن آن به گونه ای که توجه افراد را به خود جلب کند، استفاده از وسایل تزیینی می باشد. در این مورد می توان از تم های رنگی جسور، قاب عکس و تابلو کوچک و وسایل دلخواه استفاده نمود.

افزون بر این می توان تعدادی مجله جهت سرگرمی و یا دفتر، خودکار و مداد نیز در قفسه کتابها جای داد تا در مواقع لازم بتوان به سادگی از آن ها استفاده کرد.

بهترین چیدمان برای کتابخانه

 1. چگونگی قرار دادن کتاب ها در کتابخانه

مرتبی، نظم و چگونگی چیدمان کتاب ها در قفسه های کتابخانه نیز تاثیر بسیاری بر چگونگی فضا می گذارد. می توان کتاب ها را بر اساس رنگ، موضوع، اندازه و سایر ویژگی های آن ها دسته بندی و در کتابخانه قرار داد.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات چرخ گوشت فلر | نمایندگی تعمیر چرخ گوشت Feller

در اینجا باید اشاره کرد که محدودیتی در انتخاب نحوه چینش کتاب ها وجود ندارد و می توان کتاب ها را در دسته های عمودی و افقی مرتب و سپس در کتابخانه قرار داد.

 1. طراحی دکور کتابخانه به صورت لایه ای

به طور معمول کتابخانه هایی که دارای عمق بیشتری هستند این امکان را به افراد می دهند که بتوانند ابعاد و اندازه قفسه ها را به دلخواه تغییر داد، بنابراین با تغییر این اندازه و از طرفی با قرار دادن برخی اشیا نظیر قاب عکس در قسمت عمقی قفسه می توان آن را عمیق تر نشان داد.

لازم به ذکر است برای عمیق نشان دادن قفسه های کتابخانه می توان از قرار دادن چند وسیله جلوی یکدیگر بهره گرفت. برای مثال در این مورد می توان یک قاب عکس و یا تابلوی هنری را در ته و یک یا تعدادی گلدان یا مجسمه (کوچکتر) را در جلوی آن قرار داد یا آنکه یک قاب عکس کوچک را جلوی گلدان بزرگتر گذاشت.

 1. تزیین ساده و جسورانه کتابخانه

در برخی از موارد افراد کتاب هایی را در کتابخانه قرار می دهند که جلد ساده ای دارند و یا اینکه جلد آن ها زیبایی خاصی ندارد. در این حالت و برای به نمایش گذاشتن بهتر چیدمان کتابخانه می توان رنگ کتابخانه را در تضاد با رنگ دیگر اجزا انتخاب کرد و یا آن را تغییر داد و سپس کتاب ها را با چینش های دلخواه در آن قرار داد.

در این مورد می توان از اشیا تزیینی با رنگ متضاد و جسورانه نیز استفاده نمود.

 1. رعایت اصول تقارن و قرینه در چینش کتابخانه

شاید بتوان یکی از راه های منظم جلوه دادن کتابخانه را به ویژه در فضا های رسمی و اداری به چیدمان متقارن آن نسبت داد.

برای رعایت اصل قرینه کافی است که دو سمت قفسه ها را مشابه هم چید و یا اینکه اگر دو کتابخانه در مکان مورد نظر وجود دارد از وسایل و چیدمان تا حد ممکن مشابه برای آن ها استفاده نمود.

 1. بهره گیری از نگهدارنده های جدید و زیبای کتاب در کتابخانه

در مرتب کردن کتاب ها و نظم بخشیدن به چیدمان کتابخانه نباید نقش نگهدارنده های کتاب را نادیده گرفت. در اینجا باید اشاره کرد که نگهدارنده کتاب برای مرتب کردن و حتی محافظت از مجله ها، کتاب های سبک، نازک و یا کتاب هایی که جلد آن ها نسبتا نازک است امری ضروری می باشد.

در اینجا باید اشاره کرد که استفاده از نگهدارنده های سنگین، زیبا و شکیل افزون بر مرتب کردن باعث زینت بخشی و زیبایی بیشتر فضا می شود.

 1. استفاده از فضای غیر کتابخانه ای برای نگهداری و چینش کتاب ها

گاهی برای چیدمان کتاب ها نیازی به تهیه کتابخانه نیست و می توان با قفسه بندی بخشی از خانه (به ویژه دیوارها) و قرار دادن کتاب ها در کنار دیگر وسایل به دکوراسیونی خلاق دست یافت.

حتما بخوانید:   نحوه بستن تیغه چرخ گوشت های گوناگون| راههای بستن تیغ چرخ گوشت

تغییر در فضا با چیدمان کتابخانه

 1. بهره گیری از ایده های مدرن در چیدمان کتابخانه

سبک مدرن یکی از پرطرفدارترین سبک های چیدمان خانه است که امروزه در طراحی بیشتر خانه ها از آن استفاده می کنند. در این سبک مانند سبک های قدمی و کلاسیک از کتابخانه ها با قفسه های پر از کتاب استفاده نمی کنند.

در این سبک و در چیدمان کتابخانه معمولا از تعدادی کتاب با اندازه هماهنگ به علاوه اشیا مناسب این سبک (گلدان، مجسمه و …) استفاده می کنند.

 1. نظم دهی به فضای کتابخانه

نحوه چیدمان کتابخانه باید به گونه ای منظم و مرتب (توجه به رنگ، اندازه، موضوع و …) باشد که زیبایی محیط را دو چندان کند. در این مورد توصیه می شود از چیدن اشیا تزیینی اضافی و قرار دادن غیر اصولی کتاب ها خودداری شود.

 1. چیدمان کتابخانه در اتاق نشیمن یا پذیرایی

کتابخانه می تواند عنصری مناسب برای طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن و یا پذیرایی باشد چرا که می توان به وسیله آن کتاب های نفیس، ارزشمند و همچنین کتاب هایی که جلد زیبایی دارند را به شکل مناسبی (به صورت افقی، عمودی، پلکانی و …) در کتابخانه و یا قفسه های داخل پذیرایی قرار داد.

 1. بهینه نمودن کارایی کتابخانه

برای بهینه نمودن کتابخانه و کاربرد آن می توان تعدادی جعبه عمودی و یا افقی مناسب جهت نگهداری از مجله ها،  کاغذ و لوازم تحریر ساده در کتابخانه قرار داد تا بهم ریختگی آن را سر و سامان بخشد و از سوی دیگر در کنار دیگر وسایل تزیینی آن را زیبا کند.

 1. نحوه انتخاب رنگ کتابخانه

بهتر است که رنگ کتابخانه با رنگ دیگر اجزای موجود در خانه از جمله فرش، مبلمان و … در هماهنگی خاصی باشد.

چیدمان کتابخانه و تغییر غذا

افزون بر موارد بالا توجه به تاثیر گذاری در چینش کتابخانه، استفاده از وسایل قدیمی و عتیقه برای جلوه بخشی به چیدمان کتابخانه، توجه به چینش کتب ها در کتابخانه اتاق خواب، بهره مندی از امکان ترکیب سبک های هنری در چیدمان کتابخانه و موارد بسیار دیگر تاثیر بسزایی در تغییر فضای خانه و جلوه بخشی به آن دارد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

چیدمان کتابخانه با استفاده از 15 ایده مختلف جهت دگرگونی فضا

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چیدمان کتابخانه با استفاده از 15 ایده

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x