تعمیرات پکیج و آب گرمکن

دلایل برق‌دار شدن بدنه پکیج و نحوه برطرف کردن این مشکل

دلایل برق‌دار شدن بدنه پکیج و نحوه برطرف کردن آنها | عیب‌یابی پکیج

در برخی مواقع امکان دارد متوجه شوید که بدنه پکیج شما دارای برق است و وقتی که به آن دست می‌زنید برق گرفتگی خفیف رخ می‌دهد. چنانچه به برق داشتن بدنه پکیج بی توجهی کنید، امکان دارد که احتمال به وجود آمدن آن بیشتر باشد.

کدام یک از اجزای پکیج نیاز به برق دارد؟

چنانچه نگاهی به پکیج خود بیندازید، متوجه می‌شوید که بعضی از قطعه‌های درون پکیج الکتریکی می‌باشند و برای اینکه بتوانند کار کنند نیاز به برق خواهند داشت. اما بعضی از قطعه‌ها مکانیکی هستند و نیاز به برق نخواهند داشت. یکی از این قطعات شیر آب متصل به دستگاه است که نیازی به برق ندارد. با توجه به این موضوع، قطعاً برق داشتن بدنه پکیج به قطعه‌های الکتریکی مربوط است. بنابراین باید در ابتدا با این قطعات آشنایی داشته باشید و کارایی آنها را بدانید تا وقتی که این مشکل بروز می‌کند، بهترین اقدامات را انجام دهید.

قطعه‌های الکتریکی متصل به برد کنترل پکیج و برد اصلی می‌باشند و فرمان‌های صادر شده و جریان الکتریکی را برای عملکرد درست پکیج، بین قطعات مختلف رد و بدل می‌کنند.

قطعات الکتریکی و برقی پکیج

 • پمپ خطی یا سیرکولاتور
 • شیر گاز
 • جرقه زن
 • فن پکیج
 • شیر برقی یا سه راهی

پمپ خطی یا سیرکولاتور

پمپی که موجب می‌شود آب درون مدار به گردش درآید پمپ سیرکولاتور می‌باشد. این پمپ آب گرم را به طرف رادیاتورها و آب سرد را به طرف مشعل حرکت می‌دهد و موجب می‌گردد که عمل گرمایشی دستگاه به صورت درست انجام گردد. این پمپ به وسیله خازن جریان برق را دریافت کرده و آغاز به فعالیت می‌کند.

جرقه زن پکیج

جرقه زن به وسیله برقی که از برد پکیج می‌گیرد، آغاز به فعالیت می‌کند. یعنی با ایجاد جرقه‌های ادامه‌دار و کوچک موجب می‌گردد مشعلی که گاز از آن خارج می‌شود، روشن شود.

شیر گاز پکیج

شیر گاز پکیج در پایین جایگاه شعله پکیج قرار دارد. در حقیقت برقی که از برد صادر می‌شود، به محفظه مخصوص شعله پکیج و جرقه زن می‌رساند. همچنین با کنترل کردن جریان گاز برای تنظیم شعله نیز کاربرد دارد. عملکرد شیر گاز پکیج به برق وابسته است.

فن پکیج

یکی دیگر از قطعات دستگاه که عملکرد آن به جریان برق وابسته است و مشکلاتی که در آن به وجود می‌آید موجب برق دار شدن بدنه پکیج می‌گردد، فن پکیج می‌باشد. فن پکیج هوایی که شعله پکیج برای روشن ماندن لازم دارد را به درون پکیج هدایت می‌کند و هوای نامطلوب درون دستگاه که از روشن بودن شعله‌های آتش به وجود آمده است را به خارج منتقل می‌کند.

شیر برقی یا سه راهی

شیر برقی یا سه راهی پکیج در واقع به سیستم آب گرم و گردش آب مربوط می‌باشد. چنانچه آب گرم لازم باشد، شیر برقی یا سه راهی دستگاه باز می‌شود و آب گرم به گردش در خواهد آمد.

دلایل برق دار شدن بدنه پکیج

حالا که قطعات و قسمت‌های مختلف پکیج که با برق کار می‌کنند را شناختید بهتر است که علت برق دار شدن بدنه پکیج را بدانید. از علت‌هایی که موجب برق‌دار شدن بدنه پکیج می‌شود، می‌توان این موارد را نام برد:

 • آسیب دیدن یا خرابی قطعه‌های برقی پکیج
 • خرابی قطعه فیوز
 • برخورد داشتن سیم‌های درون پکیج با بدنه آن
 • آسیب دیدن محافظ سیم کشی یا روکش سیم کشی پکیج
 • استفاده نکردن از سیم یا کابل ارت
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه عیب یابی پکیج بوتان مدل اپتیما و تعمیر آن

بدنه پکیج

خرابی قطعه‌های برقی پکیج

قطعه‌های الکتریکی یا برقی پکیج نقش زیادی در عملکرد درست این دستگاه دارند. چنانچه هر کدام از این قطعات مانند جرقه زن، فن و… آسیب دیده باشند، عملکرد کل دستگاه مختل خواهد شد. همچنین در این صورت امکان منتقل شدن برق به بدنه و قسمت خارجی پکیج بیشتر است. این مشکل به علت به وجود آمدن اتصال کوتاه در دستگاه به وجود می‌آید.

آسیب دیدگی فیوز

فیوز پکیج از قطعه‌هایی است که نقش بسیار مهم و محافظتی را بر عهده دارد. برقی که به برد وارد می‌شود، ابتدا از فیوز عبور می‌کند و پس از آن با ولتاژ مناسب به برد می‌رسد. در مواقعی که فیوز آسیب دیده است، برق با ولتاژ بالا به قطعه‌های مختلف پکیج مانند برد می‌رسد و سبب آسیب دیدگی قطعه‌ها خواهد شد. همچنین در این حالت اتصال کوتاه ایجاد می‌شود و بدنه پکیج برق خواهد داشت.

سیم‌های درون پکیج به بدنه برخورد کرده‌اند

در برخی مواقع امکان دارد که سیم کشی درون پکیج با اختلالاتی مواجه شود. امکان دارد که یکی از این سیم‌ها از مکان خودشان خارج شوند و به بدنه دستگاه برخورد داشته باشند. در این شرایط برقی که به پکیج وارد می‌شود، بر روی قسمت خارجی و بدنه دستگاه پخش می‌گردد.

آسیب‌دیدگی روکش یا محافظ سیم‌کشی

همانطور که گفته شد اگر سیمی از محل خود خارج شود موجب برق دار شدن بدنه پکیج می‌گردد. علاوه بر این موضوع اگر محافظ یا روکش سیم که عملکردی مانند عایق دارد، دچار آسیب دیدگی شود، در این حالت از این محل آسیب دیده جریان برق خارج شده و به بدنه دستگاه خواهد رسید. بنابراین اگر روکش یا محافظ سیم کشی پکیج آسیب دیده باشد، می‌تواند دلیل برق دار بودن بدنه پکیج باشد.

استفاده نکردن از سیم یا کابل ارت

همانطور که اطلاع دارید سیم یا کابل ارث برای جلوگیری از انتقال بار الکتریکی اضافه دستگاه‌های برقی به زمین و جلوگیری از برق گرفتگی کاربرد دارد. در مواقعی که از سیم یا کابل ارت استفاده نمی‌شود برق و بار اضافه به زمین منتقل نخواهد شد و در نتیجه بدنه پکیج برق خواهد داشت.

راهکارهایی برای رفع مشکل برق‌دار بودن بدنه پکیج

برای جلوگیری یا رفع برق دار بودن بدنه پکیج می‌توانید راهکارهای زیر را امتحان نمایید:

 • به سرویس به موقع پکیج توجه داشته باشید. سرویس کردن لوازم برقی مانند پکیج، به صورت دوره‌ای و مرتب موجب خواهد شد که اگر ایراد و مشکل کوچکی در دستگاه وجود داشته باشد، شناسایی شده و اقدامات لازم برای برطرف کردن آنها انجام شود.
 • در صورتی که در بدنه پکیج شما برق وجود دارد، حتماً باید از متخصص کمک بگیرید تا قطعه‌های برقی پکیج مورد بررسی قرار بگیرند. قطعه‌هایی که دچار ایراد و خرابی شده‌اند تعمیر و در صورت لزوم تعویض شوند. با توجه به اینکه عیب یابی و تعمیر قطعه‌های الکتریکی پکیج بسیار خطرناک است، حتماً باید توسط افراد متخصص در این زمینه انجام شود.
 • نصب و راه‌اندازی پکیج حتماً باید به صورت اصولی انجام شود. سعی نمایید که همه لوازم برقی مانند پکیج را به کمک افراد متخصص و مجرب نصب نمایید. چون اگر پکیج به صورت غیر اصولی نصب شود، موجب خواهد شد که مشکلاتی برای دستگاه به وجود آید. از جمله این مشکلات می‌توان به ایجاد اختلال در سیم‌های دستگاه اشاره کرد که در این صورت بدنه پکیج برق خواهد داشت.
 • از سیم یا کابل ارت استفاده کنید. یکی از بهترین راهکارها برای جلوگیری از مشکلات مربوط به برق، مثل برقدار بودن بدنه دستگاه، بهتر است که از سیم ارت استفاده نمایید. برای اینکه از لوازم برقی، ساختمان و جان خود محافظت کنید چاه ارت ایجاد نموده و کابل یا سیم ارت را به زمین منتقل کنید.
 • در کنار همه راهکارهایی که گفته شد، استفاده از محافظ برق برای پکیج می‌تواند یک راهکار عملی ساده و ارزان قیمت برای برطرف کردن مشکل برق دار بودن بدنه دستگاه باشد. چون محافظ برق قادر است که بار الکتریکی اضافه را در پکیج تشخیص داده و برق ورودی به آن را قطع کند و تا وقتی که نوسان برق از بین برود، این کار را انجام خواهد داد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش نحوه نصب آبگرمکن گازی ایستاده /نکات مهم نصب آبگرمکن گازی ایستاده

برق بدنه پکیج

نکات مهم برای نگهداری پکیج

پکیج محصولی است که برای تأمین آب گرم و گرمایش منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد و موجب راحتی و آسایش مصرف کنندگان می‌شود. موقعی که از پکیج با دقت بالا و به صورت مناسب نگهداری می‌شود، عمر مفید آن افزایش پیدا خواهد کرد:

 1. به محل مناسب نصب پکیج توجه داشته باشید. بهترین محل نصب پکیج‌های دیواری در انباری، آشپزخانه، گاراژ یا فضاهای این چنینی می‌باشد. از جمله مزیت‌های این دستگاه این است که در فضاهای کوچک نیز می‌توانید آن را نصب کرده و مورد استفاده قرار دهید. در هنگام نصب باید دستگاه از زمین فاصله یک الی دو متری داشته باشد.
 2. باید به صورت مرتب فیلتر و صافی‌های دستگاه خود را چک کنید. اگر زود به زود پکیج شما با مشکل رسوب گرفتگی مواجه می‌شود، احتمالاً فیلتر یا صافی آن با مشکل مواجه شده است. بنابراین باید آنها را بررسی کرده و در صورت لزوم تعویض نمایید.
 3. دودکش و کلاهک پکیج‌هایی که در فضای بسته نصب می‌گردند از لحاظ ایمنی بسیار اهمیت دارند. بنابراین باید به محل نصب کلاهک و دودکش توجه کنید تا مشکلاتی مثل کمبود اکسیژن در محل و نامناسب بودن احتراق به وجود نیاید.
 4. از قرار دادن وسایل قابل اشتعال در نزدیکی و زیر پکیج خودداری کنید.
 5. به فشار آب پکیج باید توجه کافی داشته باشید.

سخن تکمیلی

پکیج‌ها از قطعات مختلفی تشکیل شده‌اند که برخی از آنها با استفاده از برق و برخی از آنها بدون برق کار می‌کنند. اگر هر کدام از قطعه‌های الکتریکی یا برقی دچار ایراد و مشکل شود، ممکن است که بدنه دستگاه شما برق داشته باشد. عیب یابی و تعمیر پکیج در این شرایط بسیار خطرناک خواهد بود. بنابراین توصیه می‌شود که در این مواقع از افرادی که در این زمینه مهارت دارند، کمک بگیرید تا عیب یابی و تعمیر پکیج به صورت اصولی انجام شود.

دلایل برق‌دار بودن بدنه پکیج و نحوه برطرف کردن آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل برق‌دار بودن بدنه پکیج و نحوه برطرف کردن آنها

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا