تعمیرات پکیج و آب گرمکن

عیب یابی پکیج بوتان | مشکلات رایج در پکیج بوتان

پکیج بوتان دارای کیفیت بالایی بوده و به همین دلیل طرفداران زیادی هم در بازار دارد، ولی این پکیج هم مثل تمام دستگاه‌های دیگر ممکن است به مرور زمان و یا حتی استفاده نادرست شما از پکیج، دچار خرابی شود. اگر این مشکلات پکیج جزئی باشد شما می‌توانید به راحتی آن را برطرف کنید، فقط لازم است بعضی نکات ساده را رعایت کنید ولی گاهی امکان دارد مشکلات پکیج جدی بوده و نیاز باشد برای تعمیر و یا عیب یابی آن به تکنسین مراجعه کنید.

چرا پکیج بوتان اتومات نمی کند؟

یکی از مهمترین مشکلاتی که ممکن است برای پکیج بوتان اتفاق بیفتد این است که پکیج شما اتومات نکند. البته روشن نشدن پکیج در هوای سرد می‌تواند عامل مهمی برای خرابی پکیج بوده و پکیج بوتان شما اتومات نکند، در این صورت بعد از اینکه پکیج بوتان شما در هوای سرد روشن شد به دمای واقعی نخواهد رسید. البته در هوای سرد بهتر است ۴۰ دقیقه صبر کنید تا دمای پکیج بالا برود اگر بعد از آن دوباره متوجه شدید که پکیج به دمای مورد نظر نرسیده، احتمالاً سنسور دما یعنی NTC در پکیج دچار مشکل شده است. NTC یعنی همان سنسور دما، جهت اندازه گرفتن دما در پکیج استفاده می‌شود. توصیه می‌کنیم قبل از اینکه پکیج را عیب یابی کنید ابتدا با اجزای آن آشنا شوید.

در پکیج حسگرها مقاومتی هستند و نسبت به دما هم عملکردی کاملاً معکوس دارند، مثلاً این حسگرها در دمای ۲۵ درجه، به ۱۰ کیلو اهم مقاومت نیاز دارند. سنسور دما یعنی NTC که به آن دیده‌بان برد هم می‌گویند، وظیفه دارد به پکیج دمای آب را اعلام کند. در صورتی که سنسور با اختلاف این دما را اعلام کند باعث خواهد شد پکیج شما اتومات نکند.

پکیج بوتان

عیب یابی پکیج های بوتان مدل پارما

پکیج‌های بوتان مدل پارما در سال ۱۳۹۳ برای اولین بار در بازار عرضه شد. ویژگی‌های مهم این پکیج سیستم عیب یابی الکترونیکی، سیستم بای پس خودکار و سیستم ضد یخ زدگی می‌باشد. این پکیج جزو پکیج‌های فن‌دار بوده و دودی که از احتراق آن حاصل می‌شود به وسیله دودکش بیرون می‌رود. پکیج مدل پارما هم مانند تمام پکیج‌های دیگر ممکن است با مشکلاتی روبرو شود که شما را با آن آشنا می‌کنیم.

حتما بخوانید:   خرابی آبگرمکن بوتان | نشانه های خرابی آبگرمکن بوتان

افت فشار در پکیج های بوتان مدل پارما

پایین بودن و افت فشار جزو مشکلات رایج در پکیج های بوتان مدل پارما می‌باشد. دلایل زیادی می‌تواند باعث ایجاد این مشکل شود که به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم. البته به این نکته مهم توجه کنید که وقتی عمر پکیج از ۳ سال بگذرد معمولاً شما هفته ای یک بار با افت فشار مواجه می شوید.

یکی از دلایل مهمی که می‌تواند باعث کاهش و یا افزایش فشار در پکیج‌های بوتان مدل پارما شود، خراب شدن منبع انبساط است. منبع انبساط در پکیج وظیفه ثابت نگه داشتن و بالانس آب گرم را در این سیستم بر عهده دارد‌. وقتی منبع انبساط سوراخ می‌شود تعادل فشار هم در پکیج بهم می‌ریزد و اکثراً شما با افت فشار روبرو می‌شوید.

دلیل دیگری که می‌تواند باعث افت فشار در این پکیج شود، نشتی آب می‌باشد. نشتی آب در رادیاتور، در اثر سوراخ شدن رادیاتور خواهد بود. هرچند که این پروسه بسیار کم است ولی باعث کاهش فشار در پکیج می‌شود. اگر در داخل سیستم گرمایشی و رادیاتورها هوا وجود داشته باشد، باز هم ممکن است شما در پکیج خود با افت فشار مواجه شوید. برای اینکه مشکل را برطرف کنید می‌توانید پکیج را به وسیله پیچ هواگیر که در قسمت انتهای رادیاتور قرار دارد، هواگیری کنید.

دلایل سرد شدن آب در پکیج‌های بوتان مدل پارما چیست؟

یکی دیگر از مشکلاتی که کاربران از آن گله می‌کنند سرد شدن آب است. اگر آب پکیج گرم نمی‌شود ممکن است به دلیل خراب شدن سنسورهای NTC باشد که وظیفه دارند دمای آب را تشخیص دهند. اگر این سنسور کار کرد درستی نداشته باشد، باعث می‌شود به برد پکیج دمای اشتباه خبر داده شده و از گرم شدن آب جلوگیری کند.

البته تنها دلیل گرم نشدن آب پکیج، خراب شدن سنسور دما نمی‌باشد بلکه گاهی ممکن است مسیر گرمایش دچار گرفتگی شده و یا افت فشار ایجاد شود. در این صورت آب داغ وارد مسیر گرمایش نخواهد شد و این باعث می‌شود که آب به مقدار کم وارد رادیاتور شود. این موضوع هم می‌تواند باعث وارد شدن فشار به پمپ و خراب شدن پمپ شود.

حتما بخوانید:   روش ریست کردن پکیج بوتان | چه وقت باید پکیج‌ را ریست کنیم؟

دیگری که باعث می‌شود آب پکیج شما سرد شود می‌تواند کمی ارتفاع شعله مشعل باشد. مشعلی که در این پکیج به کار می‌رود جزو تولیدات داخلی است و کیفیت خوبی هم دارد. پکیج های بوتان مدل پارما دارای ۱۲ شعله بوده و جزو دستگاه‌های دارای توان ۲۲۰۰۰ می‌باشند، ولی این پکیج در متراژ‌هایی که بالای ۷۰ متر دارند نمی‌توانند آب گرم مناسبی را ارائه بدهند و ارتفاع شعله هم در آنها کم است.

دلایل سروصدا در پکیج های بوتان مدل پارما چیست؟

پکیج‌های بوتان مدل پارما جزو پکیج‌های فن دار بوده و برای منازلی مناسبند که دارای متراژ کمی هستند. فن این پکیج ایتالیایی است و دارای کیفیت خوبی بوده و صدای کمی هم از خود تولید می‌کند. ولی با این حال ممکن است در اثر گذشت زمان و استهلاک قطعات، این پکیج با مشکلاتی روبرو شده و شما صدای زیادی از آن بشنوید. وجود هوا در این پکیج، سرد بودن آب و همچنین رسوب در لوله ها باعث سر و صدا در پکیج بوتان می شود.

عیب یابی پکیج های بوتان مدل بیتا

پکیج‌های بوتان مدل بیتا جزو ارزان‌ترین ‌مدل های پکیج بوده و آنالوگ هم می‌باشند. در مدل‌هایی که آنالوگ هستند نمایشگر دیجیتال و سیستم عیب یابی خودکار قرار ندارد. این پکیج بر خلاف مدل‌های دیگر دارای قطعات خارجی نیستند و از قطعات داخلی در آنها استفاده شده است. این  موارد باعث می‌شود که پکیج‌های بوتان مدل بیتا قیمت مناسبی داشته باشند. این پکیج دارای ظرفیت حرارتی ۲۲ و ۲۴ هزار بوده و برای واحد‌هایی مناسب است که دارای متراژ کمی هستند. به این نکته مهم هم توجه کنید که این پکیج‌ها فن‌دار می‌باشند و به دلیل قیمت مناسب، بسیار هم پرطرفدار هستند ولی گاهی ممکن است این پکیج‌ها هم دچار خرابی‌هایی بشوند که شما را با آنها آشنا خواهیم کرد.

دلیل اتومات نشدن پکیج های بوتان مدل بیتا چیست؟

یکی از مشکلاتی که کاربران از آن گله می‌کنند این است که گاهی امکان دارد پکیج‌های بوتان مدل بیتا اتومات نشوند. همانطور که ابتدا هم برایتان گفتیم این پکیج‌ها دارای ظرفیت ۲۲ و ۲۴ هزار هستند و برای منازلی مناسبند که متراژ آنها کمتر از ۱۴۰ متر باشد. در این شرایط باید پکیج برای مدت بیشتری روشن باشد تا بتواند محیط را به دمای واقعی برساند. علاوه بر این مقدار گرمای خانه با تعداد رادیاتورهایی که نصب می‌کنید رابطه‌ای مستقیمی دارد. پکیج آب گرم را تولید کرده و به رادیاتورها می‌فرستد و گرما هم به وسیله رادیاتورها به واحد منتقل می‌شود. اگر پکیج‌های شما اتومات نمی شود، شما باید ضرب حرارت در رادیاتورها را با ضریب حرارتی که در منزل نیاز دارید، چک کنید.

حتما بخوانید:   چرا پکیج‌ بوتان و ایران رادیاتور بوی گاز می دهند؟

دلیل یکسره روشن بودن پکیج های بوتان مدل بیتا چیست؟

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای پکیج شما به وجود بیاید یکسره روشن بودن آن است که بعضی کاربران از آن گله‌مند هستند. روشن بودن مداوم پکیج می‌تواند به رادیاتور مربوط شود اگر تعداد رادیاتورها نسبت به متراژ واحد مسکونی کم باشد می‌تواند از خاموش شدن پکیج شما جلوگیری کند.

دلیل نشتی در پکیج بوتان چیست؟

ممکن است بعضی از پکیج‌های بوتان با نشت آب مواجه شوند و دلیل آن هم می‌تواند سوراخ بودن و یا خرابی قسمتی از پکیج بوتان باشد. اگر شما هم با این مشکل روبرو شدید ابتدا لوله‌ها را چک کنید. گاهی احتمال دارد قسمت‌هایی که لوله‌ها با یکدیگر در ارتباطند نشتی پیدا کرده باشد در این صورت باید آنها را کاملاً محکم کنید و به همین سادگی مشکل را برطرف کنید. گاهی هم ممکن است مخزن پکیج سوراخ شده باشد که در این صورت حتماً باید به تعمیرکار مراجعه کنید.

چرا پکیج بوتان انفجاری روشن می شود؟

گاهی ممکن است پکیج بوتان شما در هنگام روشن شدن صدای زیادی داشته و به شکل انفجاری روشن شود. اگر با این مشکل مواجه شدید باید بدانید که احتمالاً فشار گاز در شیر برقی زیاد است. البته احتمال هم دارد که فاصله در الکترود جرقه زن و مشعل تنظیم نشده باشد. در این صورت با تنظیم کردن فاصله  بین جرقه زن و مشعل مشکل برطرف می سود.

مسدود شدن و رسوب گرفتن سوراخ‌های میله جرقه زن هم باعث خواهد شد که پکیج بوتان به شکل انفجاری روشن شود. اکثراً افراد برای برطرف کردن مشکل، سمباده نرم را در روی میله می‌کشند و مشکل را برطرف می‌کنند ولی توصیه می‌کنیم برای اینکه به دستگاه شما خسارت زیادتری وارد نشود برای عیب یابی به تعمیرکار مراجعه کنید.

پکیج بوتان

دلایل صدای زیاد در پکیج بوتان چیست؟

گاهی احتمال دارد در اثر سرد و گرم شدن آب در لوله‌های پکیج ، لوله‌ها منقبض و منبسط شوند و این باعث خواهد شد که سر و صدایی در پکیج ایجاد شود. البته علاوه بر این، وجود هوا هم در لوله‌های پکیج می‌تواند ایجاد سر و صدا کند در اینصورت باید پکیج را هواگیری کنید.

31

عیب یابی پکیج بوتان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مشکلات رایج در پکیج بوتان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x