دیجیتال

آموزش رمزگذاری روی فلش مموری و فولدرهای آن | رمز گذاشتن روی فلش با گوشی

چگونه روی فلش در ویندوز ۱۰رمزگذاری کنیم؟

برای رمزگذاری روی فلش و فولدرهای آن می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید. با استفاده از روش هایی که در این مقاله به آن می پردازیم، می توانید به راحتی از اطلاعات و حریم خصوصی خود محافظت کنید.

اهمیت رمزگذاری فلش و فولدرهای آن

امروزه استفاده از فلش ها برای انتقال اطلاعات و ذخیره سازی فایل ها بسیار رواج یافته است. به این صورت که کاربر می‌ تواند فایل‌ های حائز اهمیت خود را در آن قرار دهد و همواره با خود به همراه داشته باشد. اما بسیاری از اطلاعاتی که با خود حمل می کنیم ممکن است بسیار خصوصی و ارزشمند باشند. و در صورتی که در دسترس دیگران قرار بگیرد، ضررهای جبران ناپذیری را متوجه کاربر نماید. بنابراین بهترین روش برای جلوگیری از سرقت اطلاعات فلش، رمزگذاری فلش و فولدرهای آن است. در این صورت اگر حتی فلش شما در اختیار شخصی دیگر قرار بگیرد، تا زمانی که از رمز فلش شما اطلاعی نداشته باشد، دسترسی به اطلاعات آن برای وی غیرممکن خواهد بود.

چگونه روی فلش در ویندوز ۱۰رمزگذاری کنیم؟

رمزگذاری فلش و فولدرهای آن  یک راه عالی برای محافظت از اطلاعات شخصی و مهم شما است. با رمزگذاری روی فلش، می توانید از دسترسی غیرمجاز به فایل ها و پوشه های خود جلوگیری کنید.

برای رمزگذاری روی فلش در ویندوز ۱۰، شما می توانید از ابزار BitLocker استفاده کنید. BitLocker یک ویژگی ویندوز است که به شما اجازه می دهد تا درایوهای خود را با یک رمز عبور قفل کنید. برای فعال کردن BitLocker روی فلش خود، شما باید مراحل زیر را دنبال کنید:

  • ابتدا فلش خود را به کامپیوتر خود وصل کنید و صبر کنید تا سیستم آن را شناسایی کند.
  • سپس در پنجره Windows Explorer، درایو فلش خود را پیدا کنید.
  • روی درایو فلش خود، کلیک راست کنید و گزینه Turn on BitLocker را انتخاب کنید.
  • در پنجره ای که باز می شود، تیک گزینه Use a password to unlock the drive را بزنید.
  • سپس باید یک رمز عبور برای قفل کردن فلش خود انتخاب کنید. برای جلوگیری از اشتباه، شما باید رمز عبور خود را دو بار تایپ کنید.

بعد از انتخاب گزینه Next، در پنجره بعدی، باید یک روش ذخیره سازی کلید پشتیبان خود را مشخص کنید. کلید پشتیبان یک کلید یدکی است که به شما کمک می کند تا در صورت فراموش کردن رمز عبور خود، به فلش خود دسترسی داشته باشید. شما می توانید کلید پشتیبان خود را در قالب یک فایل متنی ذخیره کنید، چاپ کنید، یا به حساب Microsoft خود وصل کنید.

در مرحله بعد، باید نحوه رمزگذاری فلش خود را انتخاب کنید. شما می توانید از دو گزینه استفاده کنید: Encrypt used disk space only (سرعت بالاتر) یا Encrypt entire drive (امنیت بالاتر). معمولاً گزینه دوم توصیه می شود.

در نهایت، باید نحوه سازگاری فلش خود با سیستم های دیگر را تعیین کنید. شما می توانید از دو گزینه استفاده کنید:

  • Compatible mode (سازگار با سیستم های قدیمی تر)
  • New encryption mode (سازگار با سیستم های جدیدتر).
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش های بالا بردن امنیت وای فای چیست

معمولاً گزینه اول توصیه می شود.

در آخر، باید روی دکمه Start encrypting کلیک کنید تا فرآیند رمزگذاری شروع شود. این فرآیند ممکن است چند دقیقه زمان ببرد. پس از اتمام رمزگذاری، فلش شما با رمز عبور قفل خواهد شد.

بهترین نرم افزار قفل گذاری روی فلش مموری

همانطور که گفتیم، رمزگذاری فلش و فولدرهای آن یک راه عالی برای محافظت از اطلاعات شخصی و مهم شما است. برای قفل گذاری روی فلش مموری، شما می توانید از نرم افزارهای مختلفی استفاده کنید. برخی از این نرم افزارها، گزینه های بیشتری دارند و قابلیت های پیشرفته تری را ارائه می دهند.

برخی از بهترین نرم افزارهای رمزگذاری روی فلش و فولدرهای آن عبارتند از:

VeraCrypt

یک نرم افزار رایگان و منبع باز است که به شما اجازه می دهد تا درایوهای خود را با استفاده از الگوریتم های قوی رمزنگاری کنید. VeraCrypt قابل استفاده بر روی ویندوز، مک و لینوکس است و قابل حمل بوده و نیاز به نصب ندارد. VeraCrypt دارای واسط کاربر ساده و قابل تنظیم است و به شما اجازه می دهد تا حجم، الگوریتم و رمز عبور درایو را تعیین کنید.

USB Secure

یک نرم افزار پولی است که به شما اجازه می دهد تا با چند کلیک ساده، فلش مموری خود را با یک رمز عبور قفل کنید. USB Secure قابل حمل بوده و نصب آسان دارد. USB Secure به شما اجازه می دهد تا هر نوع فایل چه تصویر، صوت، ویدئو یا سند را روی فلش محافظت کنید.

رمزگذاری فلش و فولدرهای آن

BitLocker

یک ویژگی ویندوز است که به شما این امکان را می دهد تا درایوهای خود را با یک رمز عبور قفل کنید. BitLocker قابل استفاده بر روی ویندوز ۱۰، ۸٫۱، ۸ و ۷ است و نیاز به نصب ندارد. BitLocker دارای واسط کاربر ساده است و به شما اجازه می دهد تا حالت، سطح و کلید پشتیبان درایو را تعیین کنید.

کدگذاری روی فلش مموری در اندروید

 رمزگذاری فلش و فولدرهای آن در اندروید یک روش بسیار موثر جهت حفاظت از اطلاعات شما در فلش است. با رمزگذاری روی فلش مموری، شما می توانید از دسترسی غیرمجاز به فایل ها و پوشه های خود جلوگیری کنید. برای رمزگذاری روی فلش مموری در اندروید، شما می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید. برخی از این روش ها عبارتند از:

استفاده از تنظیمات گوشی

برخی گوشی های هوشمند اندروید، قابلیت رمزگذاری حافظه های خارجی را دارند. برای استفاده از این قابلیت، شما باید فلش مموری خود را به گوشی خود وصل کنید و به تنظیمات گوشی بروید.

سپس به قسمت Security & Privacy یا Security & Location بروید و گزینه Encrypt SD Card یا Encrypt External Storage را پیدا کنید.

با فعال کردن این گزینه، شما میتوانید فلش مموری خود را با گذرواژه، الگو یا اثرانگشت خود قفل کنید.

استفاده از نرم افزار USB Lockit

 USB Lockit یک نرم افزار رایگان و ساده است که به شما اجازه می دهد تا با چند کلیک ساده، فلش مموری خود را با چهار رقم قفل کنید. USB Lockit قابل حمل بوده و نصب آسان دارد. USB Lockit به شما اجازه می دهد تا هر نوع فایل چه تصویر، صوت، ویدئو یا سند را روی فلش محافظت کنید.

برای استفاده از USB Lockit، شما باید نرم افزار را دانلود کرده و آن را روی فلش مموری خود نصب کنید. سپس با وصل کردن فلش مموری به گوشی خود، نرم افزار USB Lockit را باز کرده و چهار رقم دلخواه خود را به عنوان پین وارد کنید. با تایید پین، فلش مموری شما قفل خواهد شد. برای باز کردن فلش مموری، شما باید پین خود را دوباره وارد کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مشکلات رایج گوشی های ال جی | راهکارهای کاهش شکنندگی بدنه گوشی‌های ال‌جی

استفاده از نرم افزار Folder Lock

 Folder Lock یک نرم افزار پولی است که به شما اجازه می دهد تا با استفاده از الگوریتم های قوی رمزنگاری، فلش مموری خود را با گذرواژه، الگو یا اثرانگشت خود قفل کنید. Folder Lock قابل استفاده بر روی اندروید، ویندوز و iOS است و دارای ویژگی های پیشرفته ای مانند پنهان کردن فایل ها، پشتیبان گیری ابری، حذف امن و ضبط تصاویر سارقان است.

برای استفاده از Folder Lock، شما باید نرم افزار را دانلود کرده و آن را روی گوشی خود نصب کنید. سپس با وصل کردن فلش مموری به گوشی خود، نرم افزار Folder Lock را باز کرده و گذرواژه، الگو یا اثرانگشت خود را به عنوان رمز عبور تنظیم کنید. با این کار، شما می توانید به قسمت Encrypt Files بروید و فایل ها و پوشه های مورد نظر خود را روی فلش مموری انتخاب کنید. با تایید انتخاب های خود، فلش مموری شما رمزگذاری خواهد شد.

چگونه رمز فلش را برداریم ؟

برای برداشتن رمز فلش، ابتدا باید بدانید که با چه روشی رمزگذاری شده است. اگر با استفاده از تنظیمات گوشی، نرم افزار USB Lockit یا نرم افزار Folder Lock رمزگذاری کرده اید، شما باید همان روش را برای برداشتن رمز دنبال کنید.

به عبارت دیگر، شما باید رمز عبور، الگو یا اثرانگشت خود را وارد کنید تا فلش مموری باز شود. اگر فراموش کرده اید یا نمی توانید وارد شوید، متاسفانه هیچ راه دیگری برای باز کردن فلش وجود ندارد.

اما اگر با استفاده از ابزار BitLocker در ویندوز ۱۰ رمزگذاری کرده اید، شما می توانید با دو روش زیر رمز فلش را بردارید:

استفاده از پسورد

این روش ساده ترین روش است. شما باید فلش مموری خود را به کامپیوتر وصل کنید و پسورد خود را وارد کنید تا فلش باز شود. سپس به تنظیمات BitLocker بروید و گزینه Turn off BitLocker را انتخاب کنید. با این کار، فلش مموری شما دیگر قفل نخواهد بود.

کدگذاری فلش و فولدرهای آن

استفاده از کلید پشتیبان

این روش زمانی مفید است که پسورد خود را فراموش کرده اید یا نمی توانید وارد شوید. شما باید فلش مموری خود را به کامپیوتر وصل کنید و در صورت درخواست پسورد، گزینه More options و سپس Enter recovery key را انتخاب کنید.

سپس باید کلید پشتیبان خود را وارد کنید تا فلش باز شود. کلید پشتیبان ۴۸ رقمی است که هنگام فعال کردن BitLocker ذخیره یا چاپ کرده اید. اگر نمی دانید کجا ذخیره کرده اید، می توانید به حساب Microsoft خود وارد شوید و آن را پیدا کنید.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی روش های مختلف رمزگذاری فلش و فولدرهای آن پرداختیم. در صورتی که شما نیز تجربه ای در این خصوص دارید، یا راه دیگری برای رمزگذاری فلش و فولدرهای آن سراغ دارید، خوشحال می شویم در قسمت پایین صفحه در بخش نظرات برای کاربران ما به اشتراک بگذارید.

رمزگذاری فلش و فولدرهای آ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونگی رمزگذاری فلش و فولدرهای آ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا