تعمیراتتعمیرات یخچال

فن در یخچال فریزر

فن در یخچال چیست و چه کاری انجام می دهد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

فن در یخچال

یخچال ها از قطعات مختلفی ساخته شده اند که هر کدام برای درست کار کردن یخچال الزامی هستند و اگه یکی از قطعات آن خراب شود یا درست کار نکند باعث اختلال در کار یخچال میشود. یکی از مهم ترین کارهایی که یخچال انجام می دهد نگهداری از مواد غذایی و جلوگیری از فاسد شدن آنها است که این کار را با خنک نگه داشتن مواد انجام می دهد.

یکی از قطعات مهم در یخچال فن ها می باشند که با چرخش خود باعث خنک شدن یخچال می شوند ، بنابر این باید به موقع سرویس و تعمیر شود. با شنیدن نام فن بدون شک ذهنمان به این سو می رود که کار آن خنک کردن فضای داخلی یخچال ، فریزر و خنک نگه داشتن قطعاتی که با کار کردن گرما تولید می کنن است.

فن در یخچال ها زمانی که کار می کند گاز مبرد را از لوله های کندانسور و لوله های مویی به شکل سرما در می اورد ودر اوپراتور خودش را نشان می دهد.

یک سوال متداولی که برای همه شاید پیش بیاید این است که آیا فن یخچال باید همیشه روشن باشد و کار کند؟ نوع کر کردن فن بسته به یخچال فرق می کند اما به طور معمول نباید دایمی باشد و هر چند وقت یک بار روشن و بعد خاموش می شود یا همون اتومات کردن می گویند. برای جلو گیری از خراب شدن فن یخچال در ابتدا باید برای یخچال محافظ برق بخریم البته لازم به ذکر است که محافظ باید مخصوص یخچال باشد که برق مورد نیاز یخچال را تعمین کند تا در زمان نوسانات برق به فن آسیب نرسد. باید هر چند وقت یکبار فن ها را گرد گیری کنیم و با جارو برقی غبار و آشغال رو از روی آنها برداریم و فن ها را روغن کاری کنیم ،برای این کار به میل شفتی که وارد آرمیچر می شود کمی روغن اسپری کنید. در هنگام جابه جایی یخچال دقت کنیک که به پشت و فن آن که در پشت یخچال قرار دارد آسیب نرسد.

فن یخچال فریزر

انواع فن در یخچال

در یخچال های مختلف بنابر مدل آن ها تعداد فن های موجود در یخچال متفاوت است. در یخچال های قدیمی هیچ فنی وجود ندارد و مستقیما توسط اوپراتور سرما تولید می شود.

اما چهار نوع فن در همه یخچال فریزرها ی جدید مشترک می باشد؛

۱.فن کندانسور

۲.فن اوپراتور

۳.فن موتور یا کمپرسور

۴. فن داخلی یخچال

فن کندانسور

فن کندانسورمهمترین فن در یخچال است واز یک موتور و یک پره تشکیل شده است و وظیفه خنک نگه داشتن سیم پیچ کندانسور، یخ زدایی و تبخیر آب جم شده درظرف تخلیه را دارد به این صورت که فن کندانسور هوا را در کویل های کندانسور به گردش در می آورد تا گرمای آن توسط کویل ها گرفته شود و آن را از سینی تخلیه عبور میدهد تا آبی را که بر اثر برفک زدایی در این سینی جمع شده است را تبخیر کند . فن کندانسور همزمان با موتور فن اوپراتور و کمپرسور کار می کند که اگر دچار مشکل شود یخچال به اندازه ی کافی خنک نمی شود و داخل آن گرم است و در زیر یخچال آب جمع می شود و باعث خاموش و روشن شدن مکرر یخچال می شود. چون فن کندانسور وظیفه ی خنک کردن کندانسور و کمپرسور را دارد اگر خراب شود ممکن است منجر به سوختن موتور یخچال شود بنابر این در صورت دیده شدن مشکل در فن باید سریعا برای حل آن مشکل اقدام کنیم.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش تعمیر یخساز یخچال دوو

این فن معمولا در پشت و پایین یخچال کنار کمپرسور قرار دارد ابتدا قبل از هر چیزی باید یخچال را از برق بکشیم و پنل پشت یخچال را باز کنیم تا بتوانیم به موتور فن کندانسور دست رسی پیدا کنیم. ابتدا پروانه های ان را برسی کنید اگر مشکی بود آن را بر طرف کنید و گردو غبار و آلودگی را از روی موتور فن کندانسور و اپراتور پاک کنید تا نرم و بی صدا کار کنند. اما در صورتی که موتور فن خراب شده باشد باید موتور را بیرون بیاوریم و موتور سالمی را جایگزین آن کنیم.

فن اوپراتور

دومین فن مهم در یخچال فن اوپراتور یا تبخیر است در زمان کار کردن موتور کمپرسور فن اوپراتور وظیفه ی دارد هوای سرد را به سمت کویل های اپراتور و در کل به محفظه های ذخیره سازی مواد غذایی در یخچال بکشاند . موتور فن اوپراتور در قسمت پشت فریزر قرار دارد و کویل های اوپراتور هم در پشت اوپراتور قرار دارد اگر در قسمت فریزر یخچال صداهای بلندی به گوش برسد یعنی در فن اوپراتور مشکلی به وجود آمده است.

که در این صورت با علایمی مانند خنک نبودن یخچال و دیر یخ زدن آب در داخل فریزر مواجه می شویم.

فن اوپراتور بر اثر نوسانات برق یا یخ زدگی ممکن از خراب شوداما گاهی ممکن است فقط یخ زده باشد که اگر سشوار بگیریم یا یخچال را به مدت چند ساعت خاموش کنیم یخ هایش آب می شود و مشکل آن هم حل میشود.

اما گاهی این خرابی از یخ زدن نیست و مشکل دیگری دارد که برای پی بردن به مشکل ابتدا باید یخچال را خاموش کنیم و بعد تمام وسایل فریزر را بیرون می آوریم و پیچ ها و گیره هایی را که پنل داخل فریزر را نگه داشته اند را باز می کنیم . بعد از دست رسی به اوپراتور ابتدا پره های آن را با دست می چرخانیم تا از روان و سالم بودن آن اطمینان حاصل کنیم. اما اگر روان نبود و پروانه به سختی می چرخید آ ن را روغن کاری می کنیم و گردوخاگ و کثیفی را از روی آن پاک می کنیم تمام سیم ها و واشر ها را برسی می کنیم تا فرسوده نباشند اما اگر باز فن آزادانه حرکت نکرد ممکن است مشکل از سیم کشی آن باشد که باید قطعاتی را که خراب شده اند را تعویض کنیم.

فن یخچال فریزر

فن کمپرسور یا موتور

این فن کمپرسور دو نوع است معمولی و اینورتر

فن کمپرسور معمولی فنی ایست که وظیفه ی آن خنک نگه داشتم موتور است ،که با به گردش درآوردن هوا در سیم پیچ های موتور از داغ شدن آن جلوگیری می کند. اجزای تشکیل دهنده ی کمپرسور تشکیل شده است از پیستون، میلنگ، سوپاپ ها ، و در بدنه ی کمپروسر سه لوله وجود دارد ، لوله ی مخصوص شارژ گاز، لوله ی رفت و لوله ی برگشت. کمپرسور بر اثر کار دچار استحلاک می شود و درست کار نمی کنند و دچار مشکلاتی مثل سوختن سیمیچی یا ضعیف شدن از نظر الکترکی می شود یا آب بندی داخلی آن از بین می رود و یا اندازه اش افزایش می یابد و گریباژ می کند از علایم خرابی در فن کمپرسور شنیدن صدا از موتور آن است ، البته صدای خفیف از کمپرسور طبیعی است اما زمانی که صدای آن آنقدر بلند شود که از داخل اتاق شنیده شود و یا بیش از یک ساعت کمپرسور روشن باشد یا صدایی مانند وز وز از پشت و پایین یخچال شنیده شود که نشانه ی مشکلی در کمپرسوریا فرسودگی در آن می باشد. چون کمپرسور کنار فن کندانسور قرار دارد برای تشخیص اینکه صدا از فن کندانسور است یا کمپرسور ابتدا برق کندانسور را قطع کنید اگر باز هم صدا ادامه داشت نتیجه این است که ایراد در کمپرسور یخچال است . گاهی صدای قل قل از کنار کمپرسور شنیده میشود که شبیه جوشیده شدن چیزی می باشد ، در این صورت روغن کمپرسور به داخل کندانسور یا اوپراتور نفوذ کرده است در این هنگام به تعمیرکار زنگ بزنیم که با شستشوی مدار یخچال یا تخلیه و شارژ دوباره ی گاز یخچال و یا شارژ دوباره ی روغن کمپرسور مشکل حل می شود

پیشنهاد آی‌بک امداد :  یخچال دو قلو سامسونگ | مزایای یخچال دو قلو 

اما فن کمپرسور اینورتر فنی است که برای کمک به کمپرسور آمده است ودارای تکنولوژی ای است که حتی مواقعی که دمای موتور ثابت مانده است هیچ وقت خاموش نمی شود و برای حفظ دمای یخچال به صورت آرام کار میکند . مزایای کمپرسور اینورتر نصبت به کمپرسور معمولی این است که تا حد قابل توجهی در مصرف برق صرفه جویی میکند برخلاف کمپرسور معمولی که در تابستان با شدت بیشتری حرکت میکند تا دمای یخچال رو پایین بیاورد اما اینورتر در گرما تابستان هم به آرامی حرکت می کند و برق کمتری مصرف می کند و قدرت بالاتری دارد. علاوه بر صرفه جویی در مصرف برق سرو صدای کمتری هم دارد ،اما قیمت آن از کمپرسور معمولی بالاتر است

فن داخلی یخچال

این فن در قسمت داخلی یخچال قرار دارد تا با چرخش خود هوای خنک را به تمام قسمت های داخلی یخچال برساند و باعث سرد شدن هوای داخل یخچال می شود و موجب انجماد در یخچال می شود.فن داخلی یخچال همیشه روشن نیست فقط زمانی روشن می شود که دمای داخلی یخچال بالا رفته باشد با روشن شدن فن داخلی هوای گرم خارج شده تا همه جا خنک شود.

در این مقاله از مجموعه بزرگ ایبک ما با کار فن و انواع آن آشنا شده ایم و می دانیم که هر قسمت چه کاری را انجام می دهند و گفتیم که در صورت دیده شدن خرابی باید خیلی زود در صدد رفع آن براییم اما اگر دانش کافی را نداشته باشیم بهتر است کار را به یک تعمیر کار کار بلد بسپاریم زیرا در این دوران که قیمت وسایل برقی بسیار بالاست اگر احتمال خرابی بیشتر می دهید به یک تعمیر کار زنگ بزنید تا به صورت اصولی یخچال را تعمیر کند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

فن در یخچال فریزر

مجموع امتیازات

فن در یخچال فریزر چه کاربردی دارد و انواع فن در یخچال چیست ؟

امتیاز کاربر: ۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا