تعمیرات یخچال

علت خاموش و روشن شدن سریع یخچال فریزر و نحوه برطرف کردن آن

خاموش و روشن شدن سریع یخچال فریزر و ساید از جمله مشکلاتی است که امکان دارد کاربران با آن مواجه شوند. بروز این مشکل دلایل گوناگونی می‌تواند داشته باشد. قبل از اینکه این دلایل را مورد بررسی قرار دهیم، بهتر است بدانید که خاموش و روشن شدن یخچال طبیعی است و یخچال به صورت مداوم همیشه کار نمی‌کند. یخچال و یا ساید بای ساید پس از مدتی کار کردن خاموش می‌شود، یعنی موتور یا کمپرسور آن پس از مدتی روشن بودن، خاموش می‌شود که به آن اتومات کردن یخچال گفته می‌شود.

اما خاموش و روشن شدن یخچال نباید در بازه زمانی کوتاهی رخ دهد. در صورتی که با مشکل خاموش و روشن نشدن سریع یخچال مواجه شدید، می‌توانید برای عیب‌یابی دستگاه خود این مقاله را مطالعه کرده و اقدامات لازم را برای رفع آن انجام دهید.

خاموش شدن ناگهانی یخچال

باید بدانید که موارد ابتدایی وجود دارند که سبب خاموش شدن یخچال به صورت ناگهانی می‌شوند و در این شرایط جای نگرانی نخواهد بود. که برخی از این موارد عبارت هستند از:

قطع بودن برق

در برخی مواقع که به یخچال فریزر برق نمی‌رسد، یخچال خاموش می‌شود. در این شرایط علائم زیر وجود خواهند داشت:

  • از یخچال صدایی مبنی بر کار کردن شنیده نمی‌شود.
  • صفحه ال‌سی‌دی و چراغ‌های نمایشگر دستگاه خاموش هستند.
  • باید فیوز را مورد بررسی قرار دهید که نپریده باشد.
  • همچنین از اتصال درست دو شاخه به پریز برق باید اطمینان حاصل نمایید.
  • در نهایت پریز برق را مورد بررسی قرار دهید. برای این کار می‌توانید از فازمتر استفاده کنید.
  • در صورتی که از محافظ برق یا سه راهی برای یخچال خود استفاده می‌نمایید، باید اطمینان حاصل کنید که آنها نیز سالم هستند.

ترموستات معیوب است

یکی از اجزای مهم یخچال ترموستات است که وظیفه خاموش و روشن کردن کمپرسور آن را بر عهده دارد. در صورتی که ترموستات یخچال ایرادی داشته باشد، ممکن است که برای دستگاه شما مشکلاتی به وجود آید. در مواقعی که یخچال در حال کار کردن است، ترموستات خراب می‌تواند سبب شود که فرمان به موتور نرسیده و دستگاه شما به صورت یکسره کار کند.

در مواقعی که کمپرسور در حال کار نیست و یا به عبارت دیگری یخچال شما خاموش است، ترموستات خراب می‌تواند سبب خاموش ماندن آن شود. چون نمی‌تواند به کمپرسور فرمان روشن شدن را ارسال کند.

همچنین وقتی ترموستات یخچال خراب است، تنظیم دمای یخچال به صورت صحیح انجام نمی‌شود. بنابراین در مواقعی که با مشکل خاموش و روشن شدن سریع یخچال مواجه شدید، باید ترموستات دستگاه شما و ولتاژ آن مورد بررسی قرار گرفته و در صورت معیوب بودن اقدامات لازم برای تعویض آن انجام شود.

برد الکترونیکی ایراد دارد

ایراد و خرابی در برد الکترونیکی یخچال می‌تواند سبب خاموش شدن ناگهانی یخچال شود. این مشکل معمولاً در ساید بای سایدها بیشتر اتفاق می‌افتد، هرچند در یخچال‌های دیگری که دارای برد هستند، نیز ممکن است اتفاق بیفتد. در این صورت وقتی که یخچال به صورت عادی در حال کار است، ناگهان خاموش خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل بوی سوختگی یخچال | علت سوختگی یخچال

برای اینکه اطمینان حاصل کنید، برد الکترونیکی یخچال خراب شده است، در ابتدا باید دوشاخه آن را از برق بکشید و پس از گذشت ده ثانیه دوباره آن را متصل نمایید. در صورتی که کمپرسور و یخچال مجدداً کار کردند، احتمالاً برد الکترونیکی ایراد دارد و باید توسط تکنسین متخصص مورد بررسی قرار بگیرد و تعمیر و یا تعویض آن به صورت اصولی انجام شود.

خاموش و روشن شدن سریع یخچال

موتور و اورلود کمپرسور بیش از اندازه داغ شده است

به دلایل گوناگونی مانند خراب بودن کمپرسور، ایراد داشتن برد و تنظیمات اشتباه دما ممکن است که یخچال برای مدت طولانی کار کرده و روشن بماند. در این حالت موتور و بدنه یخچال بیش از اندازه داغ خواهند شد و در نتیجه برای محافظت از کمپرسور، اورلود کمپرسور رخ می‌دهد. این روند سبب خاموش شدن یخچال خواهد شد.

بنابراین در مواقعی که با مشکل خاموش و روشن شدن سریع یخچال مواجه می‌شوید، باید این مورد را نیز مورد بررسی قرار دهید.

موتور یا کمپرسور یخچال ایراد دارد

بهتر است که در ابتدا بدبین نباشید و دلیل خاموش شدن ناگهانی یخچال را سوختن موتور یا کمپرسور ندانید. با این حال، یکی از احتمالات همین مورد است. متأسفانه در این صورت هزینه تعمیر یخچال بسیار زیادتر خواهد بود. چون تعمیرات کمپرسور محدود بوده و باید به صورت کلی آن را عوض کنید. در این شرایط پیشنهاد می‌شود که حتماً از خدمات مراکز معتبر استفاده نمایید.

دلایل خاموش و روشن شدن سریع یخچال

همانطور که گفته شد، خاموش و روشن شدن یخچال مربوط به سیکل کاری دستگاه است. با گذشت مدتی از کار کردن یخچال و روشن بودن موتور آن، دمای دستگاه به دمای تنظیم شده و مورد نظر می‌رسد. در این حالت یخچال خاموش می‌شود و تا گذشت مدتی (با توجه به تعداد دفعاتی که درب یخچال باز می‌شود و یا دمای محیطی که یخچال در آن قرار داده شده است و بعضی عوامل دیگر ) در این حالت باقیمانده و سپس به فرمان ترموستات مجدداً روشن می‌شود.

اما در مواقعی که یخچال برای مدت کوتاهی خاموش می‌ماند و مشکل خاموش و روشن شدن سریع یخچال اتفاق می‌افتد، احتمالاً یخچال مشکلی پیدا کرده و شرایط عادی نیست.

ترموستات یخچال خراب است

همانطور که قبلاً گفته شد، ترموستات خراب می‌تواند سبب شود که تنظیمات دمای یخچال به صورت کلی به هم بریزد. بنابراین می‌تواند یکی از دلایل خاموش و روشن شدن سریع یخچال باشد. البته در ابتدا باید تنظیمات دستگاه خود را کنترل کنید و آن را چند درجه تغییر دهید. در برخی موارد انجام دادن همین کار ساده موجب می‌شود که مشکل به وجود آمده برای یخچال شما برطرف گردد.

برد یخچال خراب است

یکی دیگر از دلایل خاموش و روشن شدن مداوم یخچال، ایراد داشتن برد یخچال می‌باشد. در این حالت ولتاژ لازم یا فرمان برای به جریان افتادن موتور یخچال صادر نمی‌شود. وقتی که برد الکترونیکی خراب است، یخچال عملکرد درستی نخواهد داشت.

نشت گاز و کمبود سرما

خاموش و روشن شدن سریع یخچال و یا قطع و وصل شدن موتور یخچال، ممکن است که به علت نشت گاز و کمبود سرما در یخچال رخ دهد. علت خاموش و شدن سریع یخچال‌های قدیمی معمولاً به علت ایجاد برفک و در نتیجه جلوگیری از تبادل هوا در یخچال رخ می‌دهد. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، یخچال خود را از برق بکشید و اجازه دهید که برفک‌ها به صورت کامل آب شوند . پس از اینکه برفک‌ها به صورت کامل ذوب شدند، آن را تمیز نموده و دوباره به برق وصل نمایید. این کار را باید به صورت مرتب انجام دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای نصب و راه اندازی یخچال فریزر بوش BOSCH و معرفی امکانات آن

در صورتی که یخچال از نوع بدون برفک است، احتمال دارد که از جایی گاز یخچال دچار نشتی شده باشد. امکان دارد که لاستیک درب یخچال فرسوده شده باشد، مواد بسیار داغ را در یخچال قرار داده باشید، یخچال را به صورت درست تمیز نکرده باشید و… همه این موارد می‌توانند سبب بروز مشکل نشت گاز در یخچال شوند. در این حالت برای رفع مشکل باید گاز یخچال را شارژ نمایید. در غیر این صورت موتور یخچال مجبور خواهد بود برای خنک کردن به صورت دائمی کار کند و کمپرسور در این حالت یکسره خواهد شد و یا خاموش و روشن شدن سریع یخچال اتفاق می‌افتد.

زمان نرمال خاموش و روشن شدن یخچال

زمان نرمال خاموش و روشن شدن یخچال بدین معنا است که موتور دستگاه پس از مدت مشخصی کار کردن، برای مدت کوتاهی استراحت می‌کند. زمان مشخص آن، به نوع کمپرسور یخچال بستگی دارد. اما به صورت تقریبی پس از اینکه یخچال برای ۴۵ دقیقه کار کرد، حدود ۱۵ دقیقه موتور آن خاموش شده و استراحت می‌کند. در برخی موارد که موتور مشکل یکی از این دو حالت به وجود خواهد آمد:

  • موتور به صورت یکسره کار خواهد کرد، که در این حالت فشار زیادی به آن وارد می‌شود و باید در مدت زمان بسیار کوتاهی توسط تعمیرکاران مورد بررسی قرار گرفته و تعمیر آن انجام شود.
  • موتور یخچال کاملاً خاموش می‌شود.

وقتی با مشکل خاموش و روشن شدن سریع یخچال مواجه شدید باید همه دلایلی که گفته شد را مورد بررسی قرار دهید به صورت کلی وقتی یخچال بیش از اندازه خاموش و روشن می‌شود دمای آن مناسب نخواهد بود و یخچال از حد معمول گرمتر خواهد بود در این حالت باید دلیل مشکل را پیدا کرده و در کمترین زمان ممکن آن را برطرف نمایید. اگر عیب یابی و تعمیر یخچال به موقع انجام نشود، تمام مواد غذایی که در آن قرار داده شده است در مدت زمان بسیار کوتاهی فاسد خواهند شد. بنابراین همیشه باید از عملکرد درست یخچال خود اطمینان حاصل نمایید و سرویس آن را به موقع انجام دهید.

خاموش و روشن شدن سریع یخچال

سخن تکمیلی

از مشکلاتی که ممکن است برای یخچال رخ دهد، خاموش و روشن شدن سریع یخچال می‌باشد. کمپرسور یخچال یکی از قطعات مهم در این دستگاه می‌باشد. وقتی که به صورت نرمال خاموش و روشن می‌شود، فرایند خنک سازی در یخچال انجام می‌شود. همانطور که گفته شد، خاموش و روشن شدن یخچال باید در فواصل زمانی مشخص و نرمال رخ دهد. در غیر این صورت احتمالاً یخچال مشکلی پیدا کرده است.

دلایلی که سبب خاموش و روشن شدن سریع یخچال می‌شود، متفاوت هستند که از جمله می‌توان به خراب بودن ترموستات، خراب بودن برد یخچال، نشت گاز از یخچال، سوختن موتور یخچال و… اشاره نمود.

خاموش و روشن شدن سریع یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

دلایل خاموش و روشن شدن سریع یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا