خدماتخدمات ساختمان

چگونه مشکل نشتی لوله پنج لایه و پلی اتیلن را برطرف کنیم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

ممکن است در منزل خود مشغول استراحت کردن باشید ولی ناگهان متوجه شوید که لوله کشی منزلتان با مشکل روبرو شده است. اگر این مشکل به درستی رسیدگی نشود، می تواند برای شما دردسرساز شود. به همین علت ایبک امداد در این مقاله تصمیم گرفته است تا درباره  این موضوع که چگونه مشکل نشتی لوله پنج لایه و پلی اتیلن را برطرف کنیم؟ صحبت کند. یکی از پر دردسر ترین و سخت ترین قسمت های تعمیر ساختمان، تعویض لوله کشی آن می باشد. به همین خاطر پیشنهاد ما به شما این است که هنگام خرید لوله های ساختمانی سعی کنید با کیفیت ترین آنها را انتخاب کنید تا برای شما مشکل ساز نشود و شما را به دردسر نیندازد.

لوله پنج لایه

لوله های پنج لایه ترکیبی از لایه های پلیمر و فلز می باشند. این لوله ها با یک لایه از آلومینیوم و دو لایه پلیمر احاطه شده و به وسیله چسب های مخصوصی به هم می چسبند. به علت استفاده از آلومینیوم در ترکیب این لوله ها، استحکام آن ها افزایش یافته است . جهت متصل کردن دو سمت لایه آلومینیومی،  تکنولوژی جوشکاری التراسونیک به کار گرفته می شود. مزیت وجود پلیمر در لوله ها این است که این لوله ها سبک بوده و به راحتی نصب و نگهداری می شوند.

ترکیب ساختار لوله پنج لایه

لوله های پنج لایه متشکل شده اند از

 • چسب
 • نوار آلومینیوم
 • پلی اتیلن

انواع لوله پنج لایه

کیفیت لوله ها به نوع پلیمری که در آن استفاده شده است، بستگی دارد. به همین علت این لوله ها بر اساس پلیمری که در آنها به کار گرفته شده است به انواع مختلف تقسیم می شوند.

 1.  لوله های پنج لایه PE:این لوله ها با نشانهPE-AL-PE مشخص شده اند. پلیمری که در این دسته از لوله ها استفاده می شود، پلی اتیلن می باشد. این پلیمر در برابر فشار مقاومت کمی دارد. به همین علت جهت لوله کشی آب گرم مورد استفاده قرار نمی گیرد. اما به طور کل، راحتی در استفاده و قیمت مناسب آن باعث شده است که این محصول از پرفروش ترین ها باشد.
 2. لوله های پنج لایه PERT: در این نوع لوله ها هم پلیمر پلی اتیلن مورد استفاده قرار می گیرد. نوع مولکول این لوله ها با لوله های پنج لایه PE تنها تفاوت این دو گروه می باشد. پیوند مولکولی در گروه لوله های پنج لایه PERT باعث شده است که مقاومت آنها نسبت به فشار افزایش پیدا کند. به همین خاطر این لوله ها تا دمای ۷۰ درجه سانتیگراد می توانند کارایی داشته باشند. و به دلیل همین مزیت برای لوله کشی آبگرم مربوط به ساختمان ها انتخاب مناسبی می باشند.
 3. لوله های پنج لایه PEX: لوله های پنج لایه PEX دارای پلیمری در ساختار خود می باشند و پیوندهای محکمی دارد. این لوله ها تا دمای ۹۵ درجه قابلیت استفاده دارند. به همین خاطر انتخاب مناسبی جهت لوله کشی آبگرمکن و شوفاژ می باشند.

مشخصات و ویژگی های لوله پنج لایه

 1. مقاومت در برابر دما
 2. مقاومت مقابل نفوذ اکسیژن
 3. مقاومت زیاد مقابل مواد شیمیایی
 4. مقاومت مقابل فشار آب
 5. ضریب انبساط کم

کاربرد لوله های پنج لایه

 • قابلیت استفاده جهت لوله های آب سرد و آب گرم ساختمان
 • قابلیت استفاده جهت لوله کشی های آبگرمکن و شوفاژ
 • قابلیت استفاده جهت سیستم گرمایشی کف ساختمان
 • قابلیت استفاده در صنایع گوناگون
 • قابلیت استفاده در مصارف پزشکی

رفع مشکل نشتی لوله های پنج لایه

همان طور که گفته شد لوله های پنج لایه مقاومت زیادی دارند. چنانچه ضربه‌ای به آنها وارد شود یا یا با حرارتی بیشتر از اندازه مقاومتشان روبرو شوند، ممکن است دچار نشتی شوند. در صورت مواجه شدن با این مشکل می توانید جهت تعویض لوله ها اقدام کنید. اما این کار بسیار پر دردسر سخت و پرهزینه می‌باشد. پس به جای آن چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟چگونه مشکل نشتی لوله پنج لایه و پلی اتیلن را برطرف کنیم؟

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش های کاربردی نصب کردن شناور منبع آب

با عوض کردن لوله ها می توانیم جهت رفع مشکل نشتی لوله های پنج لایه اقدام کنیم. لوله های پنج لایه دارای بوشن هستند که می توانید هنگام نشتی از آنها استفاده کنید.

جهت رفع مشکل نشتی لوله های پنج لایه لازم است لوله ای که صدمه دیده را به اندازه ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر جلوتر و عقب تر از محل سوراخ شده برش دهید. پس از آن به وسیله بوشن های تبدیل لوله های جدید را در قسمتی که برش داده اید قرار دهید و به وسیله پرس آنها را پرس کنید. چنانچه نشتی به اتصالات مربوط باشد، لازم است اتصالات آسیب دیده را برش داده و آنها را با قطعه های جدید جایگزین کنید و مجددا پرس کنید. بیشتر اوقات تکنسین های مربوطه محلی را جهت اتصال قرار می دهند. چنانچه این امکان وجود نداشت شما می‌توانید به وسیله بوشن تک لوله هایی را اضافه کنید و یا اینکه اتصالات جدید را تقریباً کمی پایین تر قرار دهید. تشخیص دادن نشتی لوله در سیستم گرمایشی بسیار آسان است. اول اینکه بار سیستم و یا فشار تخلیه می شود و دوم گرمایش از کف یا رادیاتور ها به درستی کار نمی کند. علاوه بر آن این مشکل فقط در زمستان ها و هنگام استفاده از سیستم گرمایشی پیش می آید.

لوله پلی اتیلن

به طور کل مقاومت لوله های پلی اتیلن نسبت به لوله فلزی بسیار بیشتر است. لوله های پلی اتیلن از مواد پتروشیمی درجه یک ساخته شده اند. این مواد پتروشیمی که در لوله های پلی اتیلن به کار رفته اند، مقاومت زیادی دارند و همچنین نسبت به دیگر مواد مصرف شده در ساختمان سازی به صرفه تر هستند.

مزایای لوله پلی اتیلن

 • لوله پلی اتیلن در مقابل بیشتر خوردگی ها مانند خوردگی گالوانیکی مقاومت زیادی دارند.
 • این لوله ها قدرت جمع شوندگی و انعطاف پذیری بالایی دارند.
 • در برابر فشار، ضربه و پوسیدگی مقاومت بالایی دارند.
 • وزن این لوله ها کم است.
 • مقابل مشکلاتی مثل رانش، زمین لرزه و اشعه های زیان آور خورشید مقاوم هستند.

روش رفع مشکل نشتی لوله پلی اتیلن

در لوله کشی هایی که در گذشته انجام می شد به طور تقریبی در هر ۶ متر از قطعه اتصال نر و مادگی که عایق بندی شده بود، استفاده می کردند. این کار جهت ایجاد موقعیتی برای انجام دادن تعمیرات احتمالی که ممکن بود در آینده پیش بیاید صورت می گرفت. در گذشته بیشتر  لوله های فلزی مورد استفاده قرار می دادند که خوردگی آنها با سرعت بیشتری صورت می گرفت و همچنین نیاز به مراقبت بیشتری داشتند. لوله های پلی اتیلن برعکس لوله های فلزی معمولاً کمتر به خوردگی دچار می‌شوند و همچنین کمتر دچار فرسایش و فرسودگی می شوند و دائماً به مراقبت نیاز ندارند.

چنانچه لوله پلی اتیلن صدمه دیده بر روی زمین قرار داده شده باشد و بتوان آن را حرکت داد می توانید قسمت آسیب دیده را جدا کرده و به روش الکتروفیوژن قطعات سالم و جدید را جوش دهید. روشی که در بالا گفته شد جهت سیستم های زیرزمینی انجام پذیر نمی باشد. در سیستم های زیرزمینی لازم است از روش های تخصصی تر و پیشرفته تر مثل ماسوره، کوپلینگ های مکانیکی، قطعات فلنج دار و … استفاده کرد. روش هایی مثل الکتروفیوژن و کوپلینگ های مکانیکی، روش های به صرفه و آسانی می باشند. به همین علت جهت تعمیر کردن قسمت های صدمه دیده لوله ها و همچنین رفع مشکل نشتی لوله پلی اتیلن، می توان این روش ها را مورد استفاده قرار داد.چگونه مشکل نشتی لوله پنج لایه و پلی اتیلن را برطرف کنیم؟

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش باز کردن لوله فاضلاب با نوشابه

انواع روش رفع مشکل نشتی لوله پلی اتیلن

 1. رفع مشکل نشتی لوله پلی اتیلن با استفاده از جوش زینی: چنانچه اندازه سوراخی که در لوله ایجاد شده است از سه و نیم سانتیمتر کمتر باشد، به وسیله جوش زینی می توان یک سه راهی انشعاب گیر بر روی قسمت صدمه دیده لوله نصب کرد. در رفع مشکل به این روش لازم است جریان آب به طور موقت قطع شود تا بخشی که نیازمند تعمیر است کاملا خشک باشد. پیش از آن که کار جوش دادن را آغاز کنید، باید در دو سمت محل صدمه دیده سوراخ ایجاد کنید تا ترک خوردگی در این بخش بیشتر نشود. پس از آن که جوشکاری تمام شد، به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه منتظر بمانید تا آن محل خشک شده و پس از آن می توانید آب را وصل کنید.
 2. رفع مشکل نشتی لوله های پلی اتیلن به وسیله الکتروفیوژن: برای سوراخ هایی که اندازه آنها سه و نیم سانتیمتر یا کمتر می باشد می توان از این روش استفاده کرد. در این روش لازم است ابتدا محل مورد نظر کاملا خشک شود.
 3. استفاده از اتصالات مکانیکی برای رفع نشتی لوله پلی اتیلن: چنانچه میزان آسیبی که به لوله وارد شده کم باشد، شما می‌توانید به کمک نصب کوپلینگ مکانیکی، مشکل نشتی لوله پلی‌اتیلن را رفع کنید. جهت اتصال برخی از کوپلینگ‌ها، لازم است از لایه ای فلزی و همچنین ضدزنگ داخل  لوله استفاده کنید. لوله‌هایی که آسیب دیدگی آن‌ها به اندازه ۵ سانتی‌متر یا کمتر است، از اتصالات مکانیکی یا تیوب‌ها استفاده می‌شود. چنانچه این آسیب در لوله‌های آب رخ دهد، لازم است پیش از آن که جهت رفع نشت لوله پلی‌اتیلن اقدام کنید، جریان آب را قطع کرده تا لوله ها خشک شود. اگر محلی که آسیب دیده است کوچک باشد، باید اقدام به برش لوله کنید و دقت داشته باشید مابین دو سر آن ها اتصال فشاری نصب نگردد. اگر محل آسیب دیده بزرگ بود، باید در تمام محل برش انجام شود و از یک لوله جدید به علاوه دو قطعه اتصال فشاری استفاده گردد.
 4. رفع مشکل نشتی لوله های پلی‌اتیلن به وسیله ماسوره فلنجی: جهت استفاده کردن از ماسوره فلنجی نخست ناحیه مد نظر را با دقت اندازه بگیرید، بعد از آن متناسب با  ماسوره فلنجی، می توانید لوله را برش داده و رینگ و فلنج پشتیبان را درون آن بخش قرار دهید. سپس لازم است سر فلنج ها به لوله اصلی و همچنین لوله جایگزین به وسیله جوش دادن متصل گردد و نقطه  آسیب‌دیده تعمیر شود.
 5. رفع مشکل نشتی لوله های پلی‌اتیلن به وسیله ماسوره الکتروفیوژن: این روش مشابه روش ماسوره فلنجی می باشد اما روش جوش دادن آن متفاوت است. جهت متصل کردن ماسوره جدید به لوله اصلی و جایگزین کردن آن لازم است کوپلینگ‌های الکتروفیوژن مورد استفاده قرار گیرند.
 6. رفع مشکل نشتی لوله های پلی‌اتیلن به وسیله چسب‌های مخصوص: چسب‌های جدید، ساخته شده از مواد پلیمری می باشند و با ایجاد واکنش شیمیایی، بین ترکیبات  پیوندهای کووالانسی ایجاد می‌شود. چسب‌هایی که جهت برطرف کردن مشکل نشتی لوله های پلی‌اتیلن مورد استفاده قرار می گیرند، ضد آب می باشند و توانایی مقاومت در برابر رطوبت را دارند. این چسب ها در مقابله با مواد شیمیایی، چسب‌ها، خورندگی، و ترک‌خوردگی هم مقاوم می باشند.

نتیجه گیری

نشتی لوله های پلی اتیلن می تواند باعث ایجاد دردسر برای ساکنین خانه یا محل کار شود. ممکن است این مشکل به راحتی قابل حل باشد و یا برای برطرف کردن آن با زحمت و هزینه زیادی مواجه شوید. ایبک امداد در این مقاله شما را با رفع مشکل نشتی لوله ها آشنا کرده است. امیدواریم با مطالعه کردن این مطالب بتوانید جهت رفع مشکلتان تصمیم درستی بگیرید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

چگونه مشکل نشتی لوله پنج لایه و پلی اتیلن را برطرف کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله چگونه مشکل نشتی لوله پنج لایه و پلی اتیلن را برطرف کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا