خدماتخدمات شستشو

روش تمیز کردن استخر

تمیز کردن استخر یکی از نکاتی است که باید بسیار به آن توجه کنید زیرا سلامت اعضای خانواده در صورت کثیفی استخر به خطر می‌افتد باید هر چند وقت یکبار استخر را به طور کامل تمیز کنید تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کرده باشید ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما روش تمیز کردن استخر را به طور کامل بیان می کنیم تا در صورت نیاز بتوانید آن را به کار بگیرید با ما همراه باشید.

روش تمیز کردن استخر

مردم تصور می‌کنند که داشتن یک استخر برای شنا بسیار هیجان انگیز است اگر شما هم در منزل خود استخر دارید باید تمام مواردی را که باید برای نظافت استخر رعایت شود بدانید شاید به نظر برسد که تمیز کردن استخر کار سختی است بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که تمیز کردن استخر را به خدمات نظافتی بسپارند ولی از جایی که این کار بسیار پر هزینه می‌باشد به شما پیشنهاد می‌کنیم که تمیز کردن استخر را خودتان انجام دهید در ادامه مطالب، موارد لازم را مرور می کنیم تا بتوانید خودتان به تنهایی استخر منزلتان را تمیز کنید.

برای تمیز کردن استخر چه وسایلی نیاز داریم؟

تمیز کردن و نظافت محیط های مختلف با توجه به نوع محیط و همچنین آلوده بودن آن، با یکدیگر فرق می کند به همین دلیل شما باید با توجه به روشی که می خواهید استخر خود را تمیز کنید وسایل مورد نیاز را هم آماده کنید وسایل مورد نیازی که شما برای تمیز کردن استخر به آن نیاز دارید عبارت می باشند از:

  • جاروی استخر
  •  فیلتر استخر
  •  برس
  •  توری
  •  مواد شوینده و مواد ضدعفونی کننده
  •  ph سنج

البته دقت داشته باشید که مواد ضدعفونی کننده و شوینده برای استخرهای خانگی بستگی به میزان آلودگی آب استخر دارد.

مراحل تمیز کردن استخر

تمیز کردن استخر

استفاده از توری استخر جهت تمیز کردن آن:

استخر هایی که در فضای باز قرار گرفتند با مشکلات مشابهی مانند ریخته شدن برگهای خشک، زباله ها و حشرات در داخل استخر  روبرو می باشند که حتماً باید آن را تمیز کنید برای اینکه آشغال های درون استخر را بردارید به توری و یا جارو استخر نیاز دارید اگر می خواهید وسیله ای که برای تمیز کردن استخر استفاده می کنید به همه بخش های استخر دسترسی داشته باشد، باید وسیله شما دارای یک دسته بسیار بلندی باشد تا بتواند به همه جای استخر دسترسی پیدا کند جاروی استخر و توری را به آن دسته وصل کنید حتی اگر استخر شما سرپوشیده هم باشد باز هم امکان دارد وسایلی درون استخر بیفتد و شما نیاز دارید که با استفاده از جاروی استخر و یا همان توری استخر وسایل را از استخر در بیاورید.

برای تمیز کردن استخر اولین قدم این است که شما آشغال های درون استخر را از آن خارج کنید و این کار را باید به کمک توری استخر انجام دهید اگر می خواهید استخر شما همیشه تمیز بماند باید با توجه به شرایط محیط خود، این کار را روزانه تکرار کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تست آداپتور دوربین مداربسته با دو روش

استفاده از برس استخر برای تمیز کردن آن

برای اینکه شما دیواره های استخر، گوشه ها، لبه ها، و حتی نردبان استخر را تمیز کنید نیازمند یک برس هستید برای تمیز کردن هر قسمت از استخر شما باید از برسی در اندازه های مختلفی استفاده کنید. دقت داشته باشید باید به جاهایی که حرکت آب در آن قسمت ضعیف می باشد بیشتر دقت کنید برای اینکه درست از استخر خود نگهداری کنید به شما توصیه می کنیم که حداقل هفته ای یک بار کف و دیواره های استخر را با برس تمیز کنید.

استفاده از جارو برقی مخصوص استخر برای تمیز کردن کف استخر

بعد از اینکه شما دیواره های استخر و سطح آب را از آشغال های ریز و درشت پاک کردید حالا نوبت به این می‌رسد که کف استخر را جارو کنید برای این منظور شما می توانید از وسیله های مختلف مثل جاروی اتوماتیک (رباتیک) یا نیمه اتوماتیک و یا دستی استفاده کنید . این کار را هم باید حداقل هفته ای یک بار انجام دهید مخصوصاً وقت هایی که از مواد شیمیایی استفاده کرده اید.

 توجه کنید:  بعد از اینکه شما شک دهنده ها را به آب اضافه کردید باید مقداری صبر کنید تا همه ی آلودگی ها در استخر ته نشین شوند.

فیلتراسیون

برای تمیز کردن استخر از فیلترهای مختلفی استفاده می کنند فیلتر استخر حدود ۹ ساعت در روز باید کار کند یکی از متداول ترین انواع فیلترها فیلترشنی می باشد روش کار این فیلتر تصفیه آب است که ذرات معلق را هم می گیرد فیلتر شنی را می توانیم در وضعیت های گوناگونی مانند شستشو، بک واش، تخلیه و فیلتر، قرار بدهیم تا آب را تصفیه کند.

تنظیم PH آب استخر

حتماً برای استخر خود یک کیت PH تهیه کنید و به طور مرتب آن را اندازه گیری کنید اگر PH استخر شما از ۷.۶ بالاتر بود ( البته این مشکل در استخرهایی رخ می دهد که دارای جلبک هستند) آنگاه باید از مواد شیمیایی استفاده کنید که PH را کم می کنند مثل بی سولفات سدیم باید طبق دستورالعمل های لازم این ماده را به آب استخر اضافه کنید.

هدف این است که PH آب استخر را در بازه بین ۷.۲ یا ۷.۶ قرار دهید زیرا کلر در این مقدار PH بیشترین اثر را در عملکرد دارد. بعد از اینکه برای تغییر PH آب استخر، هر نوع ماده شیمیایی را به آب افزودید حداقل دو ساعت باید صبر کنید و بعد از آن دوباره PH را  اندازه بگیرید. تست کیت های قطرهای و قرصی نسبت به کیت های نواری دارای دقت بیشتری می باشند اگر PH آب استخر به مقدار طبیعی خود رسید ولی قلیایی بودن آب بالای ۱۲۰ ppm بود باید برچسب مواد کم کننده PH را کاملا مطالعه کنید زیرا باید حتما قلیائیت آن در بازه  ۱۲۰ بین ۸۰ ppm باشد.

استفاده از کلر برای تمیز کردن آب استخر

یکی از روش های متداول برای تمیز کردن آب استخر استفاده از کلر می باشد برای این منظور شما می توانید از قرص های کلر استفاده کنید که کار آنها ضدعفونی کردن است این قرص ها را طبق دستورالعمل لازم استفاده کنید قرص کلر فشرده بوده و به آسانی و آهستگی حل می شوند و پیوسته در آب استخر کلر را آزاد می کنند و به این طریق باکتری ها از بین خواهد رفت و آب استخر هم تمیز می ماند می توانید آنها را به کمک توری های استخر و یا حتی شناور هایی که در استخر قرار دارند استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه هارد دوربین مدار بسته را ریکاوری کنیم؟

دستگاه های وجود دارند به نام دستگاههای کلرزن که می تواند برای ضدعفونی کردن استخر به شما کمک بسزایی کند این دستگاه آب و نمک را با یکدیگر مخلوط کرده و کلر تولید می کند و شما می توانید به جای استفاده مستقیم از کلر از این دستگاه برای آب استخر استفاده کنید وقتی می خواهید آب استخر را با‌ کلر تمیز کنید باید به این نکته دقت داشته باشید که بعضی از آلودگی ها مانند مواد شیرین، روغن، اسپری مو، لوسیون و غیره که داخل آب وجود دارند، کلر اضافه شده در آب را نگه خواهند داشت و از اثر کلر بر آب و از تمیز شدن آن جلوگیری می کند در این مواقع شما باید از شوک دهنده استفاده کنید شوک دهنده می تواند آلودگی ها را اکسید کند و همچنین کلر را هم آزاد کند تا آب استخر تمیز و شفاف شود شوک دهنده استخر جلبک هایی را که در آب وجود دارند هم از بین می برد.

تمیز کردن استخر های کثیف

تمیز کردن استخر

استخر هایی که بسیار کثیف هستند آب آنها به رنگ سبز در می آید مراحل تمیز کردن استخر کثیف هم مانند استخری است که آلودگی کمتری دارد ولی برای استخر کثیف شما باید زمان بیشتری را صرف کنید و یا گاهی از مواد شیمیایی بیشتری هم استفاده کنید در این نوع استخر به دلیل مواد آلاینده بیشتر باید حتماً بعد از افزودن کلر به آن شوک وارد کنید وقتی که شما مواد شوک دهنده و کلر را به استخر خود اضافه کردید باید یک روز صبر کنید و اگر احساس کردید که مواد بیشتری لازم است دوباره مواد را به استخر اضافه کنید تا وقتی که رنگ استخر کاملا تغییر کند.

اگر آب استخر بسیار آلوده باشد باید شما فیلتر استخر را به صورت ۲۴ ساعته و چند روز متوالی روشن بگذارید تا تمام آلودگی ها و باکتری های آن به طور کامل از بین برود اگر بعد از ۴ الی ۵ روز استخر تمیز نشد دوباره فیلتر را چک کنید زیرا احتمال دارد که سیستم فیلتر شما خراب شده باشد اگر سیستم فیلتر خراب شده بود آن را تعویض کنید.

نکات مهم

هنگام تمیز کردن استخر به گوشه ها و لبه های استخر بیشتر دقت کنید و تمیز کردن این قسمتها را فراموش نکنید زیرا در معرض رسوب گیری زیادی می باشند و اگر تمیز نشوند رسوبات آنها به سختی پاک می شود.

دقت داشته باشید استفاده از اسید برای تمیز کردن آب استخر کار بسیار خطرناکی است بعضی از مردم برای اینکه استخر را بدون آب تمیز کنند از اسید استفاده می کنند اسید باعث وارد آمدن صدمات زیادی به کاشی های استخر می شود اگر مجبور به استفاده از اسید برای تمیز کردن استخر شدید حتما نکات ایمنی را رعایت کنید به هر حال ما به شما استفاده از اسید را توصیه نمی کنیم بهتر است برای تمیز کردن استخر از مواردی که در این مقاله نام بردیم استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن استخر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

برای تمیز کردن استخر چه وسایلی نیاز داریم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا