خدمات ساختمان

رفع نشتی آب از لوله پلاستیکی و فلزی

راهکارهای متفاوتی جهت ترمیم و برطرف کردن نشتی آب از لوله و شوفاژ وجود دارد که بر اساس محل نشتی، نوع نشتی و جنس لوله با یکدیگر تفاوت دارند. در حال حاضر خیلی از خانه‌ هایی که قدیمی هستند دارای لوله کشی آب فلزی می‌ باشند اما در ۲۰ سال گذشته لوله‌ های پلاستیکی و لوله‌ های ۵ لایه جایگزین آنها شده‌ اند. لوله فولادی شوفاژ هم اخیراً جای خود را به لوله پلیمری داده است. جدا از جنس لوله ممکن است همه آنها دچار نشتی‌ های زیادی شوند که این مورد می‌ تواند در لوله فلزی، لوله پلاستیکی، لوله ۵ لایه و یا هر لوله دیگری اتفاق بیفتد. نشتی آب ممکن است هر زمانی رخ دهد. در صورت عدم دسترسی شما به لوله کش مجرب، با تهیه ابزارآلات و اجناس مورد نیاز می‌ توانید به رفع نشتی آب از لوله پرداخته و آن را ترمیم کنید.

راهکارهایی برای ترمیم و برطرف کردن نشتی لوله آب

گاهی اوقات به نظر می‌ رسد که با عوض کردن مقطعی لوله کشی پس از مدت کوتاهی دوباره نشتی بروز می‌ کند و این بار باید همه لوله کشی ساختمان و آپارتمان اعم از لوله کشی آب، شوفاژ و … بازسازی شود. مواردی که در انتخاب روش درست ترمیم لوله آب و همچنین برطرف کردن نشتی آن دخیل هستند عبارتند از:

 • توکار بودن یا روکار بودن لوله
 • محل دقیق نشتی
 • جنس لوله
 • مهارت تکنسین
 • محدودیت مکانی در تعمیر و یا تعویض لوله کشی
 • تجهیزات و لوازم

نخستین مرحله این است که محل دقیق نشتی مشخص شود و اگر لوله کشی به صورت روکار بود نقطه دقیق آن معین گردد و چنانچه لوله به صورت توکار بود لازم است که آن قسمت کنده شده و یا تخریب شود و با کنده کاری مکان دقیق نشتی مشخص گردد ولی به صورت کلی روش‌ های رفع نشتی در لوله آب و لوله شوفاژ به صورت زیر می‌ باشد.رفع نشتی آب از لوله پلاستیکی و فلزی

 • عوض کردن لوله اتصالات صدمه دیده به صورت کامل
 • حدیده کردن لوله گالوانیزه و لوله شوفاژ
 • جوشکاری لوله‌ های سیاه فولادی
 • استفاده نمودن از مهره ماسوره برای تعویض کردن لوله آسیب دیده
 • استفاده نمودن از کمربندی لوله پلی اتیلن جهت آب‌ بندی کردن لوله آب پلاستیکی و فلزی
 • بستن تیوب لاستیک و بست شلنگی بر روی آن
 • استفاده نمودن از میخ و پیچ روی سوراخ لوله و همچنین بست شلنگ
 • استفاده نمودن از انواع مختلف چسب نواری و مایع برای رفع نشتی لوله

به کار گرفتن هر کدام از روش‌ هایی که در بالا گفته شد بستگی به شرایط موجود، محل نشتی و نوع لوله کشی دارد.

نشتی لوله‌ های آب توکار چگونه برطرف می‌ شود؟

چنانچه مطمئن شدید که لوله کشی آب دچار نشتی شده و لوله کشی به صورت توکار انجام شده است نخستین مرحله این است که محل دقیق آن را مشخص کنید و با آزمون و خطا و همچنین کنده کاری محل نشتی را پیدا نمایید. بعضی از افراد فکر می‌ کنند با دستگاه‌ های تشخیص رفع ایراد لوله کشی می‌ توانند بدون آنکه تخریبی ایجاد کنند نسبت به برطرف کردن نشتی اقدام نمایند ولی متاسفانه امکان‌ پذیر نمی‌ باشد. اگر به وجود نشتی و یا محل دقیق نشتی شک داشتید می‌ توانید از دستگاه‌ های تشخیص ترکیدگی استفاده کنید تا میزان کنده کاری و تخریب کاهش پیدا کند. گاهی اوقات ممکن است محل نشتی آب با نقطه‌ای که نشتی از آنجا بروز کرده است چند متر فاصله داشته باشد. در مرحله بعد یعنی پس از کنده کاری و مشخص شدن محل دقیق نشتی لازم است به تعویض لوله اقدام گردد زیرا ترمیم کردن لوله و برطرف کردن نشتی آن به صورت موقت کارساز نیست و باید تعمیرات اساسی برای جلوگیری از هزینه اضافی انجام شود. پس از آنکه نقطه دقیق محل نشتی را پیدا کردید باید شیر فلکه را ببندید و با در نظر گرفتن شرایط، لوله نو را جایگزین آن کنید. چنانچه لوله کشی که در اطراف محل نشتی وجود دارد ضعیف باشد و یا احتمال آنکه نشتی در آینده به وجود آید زیاد باشد بهتر است تعویض لوله‌ ها تا محدوده قوی و سالم لوله پیش برود و قسمت‌ های مشکوک همگی تعویض شود. برای برطرف کردن نشتی لوله‌ های شوفاژ و لوله آب توکار باید اتصالات مورد نظر تا جایی که امکان دارد تعویض شود و بعد از آن برای اطمینان از درست بودن راهکار رفع نشتی تست انجام شده و سپس روی آن پوشانده شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه اجرای لوله کشی برق از کف ساختمان و معایب آن

برطرف کردن نشتی لوله‌ های آب فلزی

برای رفع نشتی لوله‌ های آب فلزی باید نوع خرابی و مکان دقیق نشتی مشخص شود. چنانچه نشتی لوله شوفاژ و یا لوله آب از یک نقطه یا اتصال خراب باشد، بهترین کار این است که اتصالات مورد نظر تعویض شود. در گذشته به علت رواج لوله کشی فلزی دنده‌ ای، استفاده کردن از پدیده دستی و برقی هم بسیار رایج و در دسترس بود ولی خوشبختانه بعضی از تکنسین‌ های تاسیسات و یا فروشگاه‌ ها هستند که به صورت سفارشی و یا آماده لوله‌ های دو سر دنده را به فروش می‌ رسانند. چنانچه می‌ خواهید یک قطعه از لوله فلزی را تعویض کنید راهکارهای متفاوتی پیش رو خواهید داشت.

 • خرید لوله گالوانیزه مدل دو سر دنده و نصب کردن آن به جای بخش آسیب دیده
 • استفاده کردن از مهره ماسوره جهت ایجاد دنده بر روی لوله آهنی و پس از آن استفاده نمودن از لوله پلاستیکی و یا لوله ۵ لایه و قرار دادن آن به جای بخش صدمه دیده
 • استفاده کردن از راهکارهای موقت برای ترمیم لوله فلزی آب

روش ترمیم لوله‌ های فلزی آب

راهکارهایی که در بالا ذکر شد روش‌ های اصولی برای ترمیم کردن لوله فلزی آب می‌ باشند ولی گاهی اوقات ممکن است دسترسی پیدا کردن به امکانات فوق نیاز به زمان زیادی داشته باشد و علاوه بر آنکه آب هدر برود به ساختمان هم آسیب وارد کند.رفع نشتی آب از لوله پلاستیکی و فلزی یکی از راهکارها برای ترمیم لوله فلزی پیچیدن تیوب لاستیک بر روی لوله صدمه دیده و محکم نمودن آن به کمک بست شلنگ می باشد که در ابعاد مختلف هم وجود دارد. چنانچه بست در دسترس شما نبود از سیم مفتول هم می‌ توانید استفاده کنید و به صورت موقتی آن را ببندید. دقت کنید که این راهکار برای آب بندی کردن اتصالات مناسب نیست و بیشتر بر روی بدنه لوله‌ های فلزی قابل انجام می‌ باشد. یک روش دیگر هم فرو کردن میخ یا پیچ در سوراخ ریز لوله آب است که در این صورت به صورت موقتی می‌ توان لوله را ترمیم کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل بازسازی بنا چیست | نکات مهم برای بازسازی بنا

برطرف کردن نشتی لوله‌ های پلاستیکی آب

به طور اصولی برای برطرف کردن نشتی لوله‌ های پلاستیکی آب باید اتصالات و لوله به صورت کامل تعویض شود. چنانچه نشتی آب از بدنه لوله باشد ممکن است به علت سوراخ شدن آن توسط مته و یا سایر موارد و همچنین اتصالاتی مانند زانو، بوشن و … اتفاق افتاده باشد که در این صورت برای ترمیم آن می‌ توان از اتو پلاستیکی استفاده کرد. چنانچه آسیب و نشتی ریز هم اتفاق افتاده باشد با همین راهکار می‌ توان آن را برطرف نمود. به دلایلی مثل عدم دسترسی داشتن به اتوی لوله کشی، برطرف کردن نشتی لوله‌ های پلاستیکی آب ممکن است به صورت موقت انجام گیرد. اگر محل دقیق نشتی روزنه‌ ریز باشد می‌ توان آن را با چسب و یا میخ ریز به صورت موقت بسته و تعمیر کرد و محل نشتی را برطرف نمود. برای انجام این کار باید جریان آب برای مدتی قطع شود و چسب کاملاً خشک گردد زیرا فشار آب ممکن است باعث تخریب چسب شود.

استفاده از چسب برای رفع نشتی لوله‌ های آب

از چسب دو قلو، چسب همه کاره، چسب سیلیکونی، چسب آکواریوم، چسب هل و … می‌ توان برای برطرف کردن نشتی لوله‌ های آب استفاده کرد. مزیت چسب هل و چسب دوقلو این است که به سرعت آب بندی می‌ شوند. انواع مختلف چسب نواری هم می‌ توان برای آب‌ بندی کردن لوله‌ ها استفاده نمود که این روش هم روشی کارآمد می‌ باشد. چسب نواری پهن مثل نوار پرایمر و یا چسب فویل‌ دار می‌ تواند باعث برطرف کردن نشتی لوله‌ های فلزی و پلاستیکی گردد.

تعمیر لوله‌ های سوراخ شده

گاهی اوقات هنگام دریل کاری و یا سوراخ کردن دیوار جهت نصب روشویی و یا دیگر لوازم بهداشتی حمام و سرویس بهداشتی ممکن است بر اثر سهل انگاری و بی توجهی، مسیر لوله کشی و همچنین لوله‌ های آب و فاضلاب سوراخ شود.رفع نشتی آب از لوله پلاستیکی و فلزی برای آنکه بتوانید این سوراخ را برطرف کنید و نشتی آب را رفع نمایید همه کاشی‌ ها، سنگ‌ ها و گچ‌ های اطراف باید کنده شوند. چنانچه لوله آب از جنس پلاستیک باشد می‌ توان از مهره ماسوره یا بوشن برای ترمیم لوله استفاده نمود.

کلام پایانی

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای لوله‌ های آب و فاضلاب پیش آید، نشتی آب از آنها می‌ باشد. نشتی آب باید هر چه سریع‌ تر برطرف گردد زیرا می‌ تواند در صورت سهل انگاری و عدم توجه به آن موجب خرابی‌ ها و خسارت‌ های بیشتری شود. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی روش‌ ها و راهکارهایی برای برطرف کردن نشتی آب از لوله‌ های پلاستیکی و فلزی پرداختیم. چنانچه در این رابطه نیاز به راهنمایی و کمک داشتید، می‌ توانید با کارشناسان ایبک امداد ارتباط برقرار کرده و از آنها مشاوره بگیرید.

رفع نشتی آب از لوله پلاستیکی و فلزی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

رفع نشتی آب از لوله پلاستیکی و فلزی، روش‌ ترمیم لوله های فلزی آب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا