تعمیراتتعمیرات یخچال

پایین آمدن دمای فریزر به چه علت اتفاق می افتد؟

چرا دمای فریزر پایین می آید و چگونه می توان مشکل افت دما را حل کرد؟

همانطور که می دانید تولید سرما تنها فعالیت فریزر به حساب می آید، اگر سرمای فریزر کاهش یابد و با افت سرما رو به رو باشید بدون شک مواد غذایی درون آن از بین خواهند رفت و با مشکلات زیادی رو به رو خواهید شد، لازم است بدانید که پایین آمدن دمای فریزر در برندها و مدل های مختلف دلیل های گوناگونی دارد که در ادامه این مقاله از مجله ایبک امداد به بررسی همه آن ها خواهیم پرداخت.

دلیل پایین آمدن دمای فریزر چیست؟

ابتدا به صورت خلاصه وار مواردی که می توانند باعث افت سرمای فریزر شوند را برایتان شرح خواهیم داد، و راهکار حل هر کدام را برایتان بصورت مختصر ارائه می دهیم تا بتوانید در صورت بروز مشکل عیب یابی را به درستی انجام دهید.

 • معیوب شدن سنسور محیط یا ترموستات : سنسور محیط و همچنین ترموستات برای سنجش میزان دما تعریف شده اند، در صورت معیوب شدن هر کدام کارکرد کمپرسور یخچال با مشکل رو به رو خواهد شد.
 • خراب شدن کمپرسور فریزر : کمپرسور فریزر با استفاده از خازن و رله شروع به کار می کند، در صورت معیوب شدن هر کدام از این دو قطعه یعنی خازن و رله کمپرسور فریزر نمی تواند به درستی کار کند و با مشکل رو به رو خواهد شد.
 • مشکل در لوله های گاز فریزر :  کم شدن گاز فریزر، گرفتگی در لوله های گاز و نشتی در لوله های گاز از اصلی ترین دلایل کم شدن قدرت سرمای فریزر هستند، برای حل این مشکل باید بخش نشتی یا خرابی را پیدا کرده و بعد از رفع آن مجدد گاز را شارژ کنید.
 • خرابی در سیستم دیفراست :  ترموفیوز، المنت، سنسور دیفراست و ترمودیسک اگر دچار خرابی و مشکل شوند فعالیت یخ زدایی فریزر انجام نخواهد شد و در نهایت برفک زدگی ایجاد می شود و دمای فریزر شما کاهش پیدا خواهد کرد، در صورت خرابی این قطعات الزام به تعویض آن ها می باشد.
 • گرفتگی در مسیر لوله فاضلاب : مسیر فاضلاب برای خروج آب تعریف شده و در صورتی که در این بخش گرفتگی ایجاد شود و در نهایت برفک زدگی ایجاد می شود و باز هم در صورتی که برفک زدگی ایجاد شود مشکلات زیادی به وجود می آید که اصلی ترین آن افت دمای یخچال می باشد.
 • خراب شدن نوار لای درب و لولا : اگر لاستیک لای درب فریزر مشکل داشته باشد بدون شک هوای سرد از فریزر خارج می شود، در صورتی که لولا خراب باشد هم درب به درستی در جای خود قرار نمی گیرد و باز هم هوای سرد از یخچال خارج می شود، خروج هوای سرد هم برابر است با کاهش چشمگیر دما، برای حل این مشکلات هم اقدام به تعویض لولا و لاستیک لای درب فریزر خود نمایید.
 • خراب شدن برد الکترونیکی : همانطور که می دانید برد الکترونیکی مغز فریزر شما به حساب می آید و وظیفه ارسال فرمان به تمام بخش های فریزر شما را دارد، در صورت خرابی برد فریزر عملیات سرد کردن فریزر به درستی انجام نخواهد شد، برای رفع این مشکل اگر برد قابل تعمیر بود تعمیر کرده و در غیر این صورت اقدام به تعویض آن نمایید.
 • معیوب شدن فن کمپرسور و اواپراتور : همانطور که می دانید این دو فن وظیفه های مهمی در فریزر دارند که برای انتقال سرما و همچنین خنک کردن کمپرسور اهمیت زیادی دارند، برای حل این خرابی به سراغ مسیر ارتباط بین برد و فن ها بروید چون ممکن است ارتباطشان قطع شده باشد، سپس سوکت مربوط به برد را چک کنید که خارج نشده باشد، ممکن است پروانه فن به دلیل برخورد با بدنه شکسته باشد و نیاز به تعویض داشته باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  سیم پیچ موتور کولر آبی چه ویژگی‌هایی دارد؟

تا به این قسمت با دلایل پایین آمدن دمای فریزر آشنا شدید، لازم است بدانید که دمای فریزر شما باید به سطحی پایین باشد که در فصل گرم تابستان و در گرمای زیاد هم مواد غذایی شما را به اندازه کافی خنک نگه دارد، پایین آمدن دمای فریزر اصلی ترین نشانه یک خرابی در فریزر است که باید حتما به آن توجه داشته باشید تا در آینده مشکلات بیشتری برای شما به بار نیاورد، در صورتی که در تشخیص خرابی مشکل داشتید و نتوانستید عیب یابی کنید حتما به متخصصین این زمینه رجوع کنید و از آن ها بخواهید که این کار را برایتان انجام دهند.

در ادامه به سراغ یخچال های مکانیکی و الکترونیکی خواهیم رفت و علت کاهش سرمای هر کدام را برایتان شرح خواهیم داد.

دلیل پایین آمدن دمای فریزر مکانیکی چیست؟

ابتدا به سراغ فریزرهای مکانیکی خواهیم رفت، البته در این قسمت چه فریزر مکانیکی به تنهایی باشد و چه یخچال فریزر مکانیکی تفاوتی ندارد و عیب یابی و دلایل یکسان می باشند.

 • ابتدا به سراغ درجه دمای فریزر بروید که باید روی -۱۵ الی -۱۸ تنظیم کرده باشید.
 • سپس به سراغ ترموستات فریزر بروید و آن را کاملا بررسی کنید و در صورت خرابی تعویض کنید.
 • عملکرد نامناسب ترموستات در صورت خرابی می تواند باعث به هم ریختن فعالیت کمپرسور فریزر شود.
 • همانطور که بالاتر گفته شد در صورت نشتی گاز فریزر، شما با افت سرمای شدید فریزر رو به رو خواهید بود.
 • اگر مدار گاز فریزر نیز گرفتگی داشته باشد و یا به اصطلاح کیپ شده باشد، گاز در مدار خود حرکت نخواهد کرد.
 • در صورت گرفتگی مدار گاز فریزر آن را با گاز ازت و گاز فریون بشویید تا گرفتگی کامل رفع شود و سپس شارژ مجدد نمایید.
 • اگر موتور فریزر شما استارت نمی‌خورد باید بدانید که رله اورلود کمپرسور خراب شده است و در این حالت هم افت سرمای شدید خواهید داشت.
 • در صورت خرابی کمپرسور فریزر نیز شما با افت سرما رو به رو خواهید شد، در صورت سوختن کمپرسور شما حداقل سرما را در فریزر تجربه خواهید کرد.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]در صورت کاهش سرما به صورت پله ای و کم کم احتمال خرابی لاستیک لای درب یخچال به دفعات وجود دارد، پس همیشه به این مورد دقت کنید و لاستیک لای درب را در هنگام افت سرما بررسی نمایید.[/box]

پایین آمدن دمای فریزر

دلیل پایین آمدن دمای فریزر الکترونیکی چیست؟

حال به سراغ فریزر های الکترونیکی خواهیم رفت ، لازم است بدانید که در دستگاه های الکترونیکی برای فریزر های تنها و یا ساید بای ساید و… شرایط برابر است و موارد زیر برای تمام آن ها صدق خواهد کرد.

 • قبل از هر چیز چک کنید دمای فریزر را روی -۱۸ تنظیم کرده باشید.
 • سپس به سراغ سنسور دما بروید و در صورت خرابی آن اقدام به تعویض کنید.
 • حال به سراغ برد الکترونیکی خواهیم رفت و در صورت نیاز به تعمیر و تعویض اقدامات لازم را انجام دهید.
 • برد الکترونیکی مغز دستگاه شما به حساب می آید و در صورت خرابی برد با مشکلات زیادی نظیر کاهش سرما رو به رو هستید.
 • حال به سراغ رله اورلود و خازن آن خواهیم رفت، البته اگر دستگاه شما دارای خازن بود، در صورت خرابی آن اقدام به تعمیر و تعویض آن کنید.
 • در این بخش به سراغ نشتی گاز و یا گرفتگی لوله های گاز فریزر خواهیم رفت، در صورت گرفتگی باید اقدام به تمیز کردن و شارژ مجدد گاز نمایید.
 • ترمودیسک، ترموفیوز، المنت و سنسور دیفراست فریزر بخش دیفراست فریزر شما را تشکیل می دهند و در صورتی که هر کدام از این قطعات با خرابی و مشکل رو به رو شوند با افت سرما رو به رو خواهید شد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای ارورهای یخچال برفاب Barfab | کد خطای یخچال برفاب

پایین آمدن دمای فریزر

معیوب شدن کمپرسور و پایین آمدن دمای فریزر

کمپرسور بدون شک اصلی ترین و مهمترین قطعه در فریزر و یخچال خواهد بود، در مقالات گذشته با انواع کمپرسور یخچال فریزر آشنا شدید، در این مقاله صحبت ما تنها روی فریزر است و باید بدانید که سرمای زیادی که در فریزر می بینید توسط این قسمت تولید می شود، هر زمان با افت سرما رو به رو هستید ابتدا از سلامت این بخش اطمینان حاصل نمایید، در ادامه موارد بررسی کمپرسور را برایتان شرح خواهیم داد.

 • کمپرسور توسط رله اورلود و خازن شروع به کار می کند.
 • در یخچال های ساید بای ساید در کنار کمپرسور خازن هم تعریف شده.
 • در صورت خرابی هر کدام از این دو قطعه کمپرسور استارت نمی خورد و سرما کم می شود.
 • معمولا در کمار کمپرسور فریزر یک فن نیز تعریف شده در صورت وجود حتما آن را بررسی نمایید.
 • فن باعث خنک کردن کمپرسور می شود و خرابی آن می توان باعث خرابی کمپرسور شود، وجود آن نشانه ضرورت خنک شدن کمپرسور است.

نشتی و کم بودن گاز و پایین آمدن دمای فریزر

یکی دیگر از دلایلی که باعث افت سرمای فریزر شما می شود، نشتی گاز فریزر است، دلایل زیادی می تواند باعث کاهش گاز فریزر و نشتی گاز شوند که در ادامه آن ها را برایتان شرح خواهیم داد.

 • بعد از شارژ کردن گاز یک والف برای بستن انتهای لوله قرار داده می شود در صورت خرابی آن گاز تخلیه خواهد شد.
 • در بعضی مدل ها اواپراتور آهنی وجود دارد، این مدل از اواپراتور ممکن است با رطوبت و برخورد با آب زنگ بزند و نشتی کند.
 • اگر اهل جابجایی فریزر برای تغییر دکوراسیون هستید و یا برای تعویض منزل جابجایی زیادی دارید ممکن است با برخورد لوله ها سوراخ شوند.
 • اگر گاز کمی به فریزر در هنگام شارژ کردن تزریق شده باشد، یا اینکه لوله ها دچار گرفتگی باشند و مسدود باشند و سطح گاز پایین باشد هم با افت سرما رو به رو هستید.

سخن آخر

در این مقاله از ایبک امداد باز هم با مورد دیگری از تعمیرات یخچال فریزر آشنا شدید و دانستید که چه مواردی می تواند باعث افت سرمای فریزر شما شوند، سرمای فریزر اصلی ترین و مهمترین دارایی یک فریزر محسوب می شود و افت آن یعنی خراب شدن تمام مواد غذایی درون آن، دقت کنید که موارد زیادی باعث افت سرمای داخل فریزر می شوند که باید هر کدام را بصورت تخصصی بررسی کنید.

در صورت افت سرما ابتدا به سراغ کمپرسور بروید و آن را کامل بررسی کنید که اگر خرابی داشت حتما رفع کنید، سپس لاستیک های لای درب فریزر و لولای آن را بررسی کنید، در صورتی که خرابی در این قسمت ها مشاهده شد حتما اقدام به تعویض آن ها کنید، همچنین نشتی گاز یخچال و یا افت گاز فریزر نیز می تواند باعث افت سرمای فریزر شود.

از شما دعوت می کنم در صورتی که از کاهش سرمای فریزر تجربه ای داشتید حتما در بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بتوانند از این تجربیات بهره مند شوند.

پایین آمدن دمای فریزر به چه علت است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزشی برای حل مشکل پایین آمدن دمای فریزر و راه حل آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا