تعمیراتتعمیرات اجاق گاز

خدمات تعمیرات اجاق گاز ژنوا

اجاق گاز یک وسیله ضروری و پرکاربرد در منازل می باشد که به دلیل استفاده زیاد و گاهی هم استفاده غلط از دستگاه، مشکلاتی در آن به وجود می آید در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با روش نگهداری صحیح و اصولی از اجاق گاز ژنوا و همچنین مشکلات متداول در آن آشنا کنیم تا در صورت خرابی اجاق گاز بتوانید به راحتی مشکل را در منزل برطرف کنید دقت داشته باشید اجاق گاز به دلیل استفاده از گاز می تواند خطرناک باشد برای تعمیر موارد مهم، حتماً به نمایندگی های تعمیرات اجاق گاز ژنوا مراجعه کنید و از دستکاری کردن دستگاه خودداری کنید.

نگهداری صحیح و اصولی از اجاق گاز ژنوا

برای اینکه اجاق گاز شما طول عمر بیشتری داشته باشد باید از آن خوب مراقبت کنید نگهداری صحیح از اجاق گاز می تواند از خرابی های اجاق گاز جلوگیری کرده و شما را نیازمند به کمک گرفتن از تعمیر کار نکند برای مراقبت از اجاق گاز چند نکته مهم را برای شما بیان می کنیم:

۱- از سرریز شدن و پاشیدن مواد غذایی روی اجاق گاز ژنوا جلوگیری کنید.

مهمترین نکته ای که برای نگهداری صحیح از اجاق گاز باید رعایت کنید این است که تا حد امکان کاری کنید اجاق گاز شما نیاز به تمیز کاری نداشته باشد باید از پاشیدن مواد غذایی روی اجاق گاز و یا سر رفتن مواد غذایی جلوگیری کنید ماهیتابه و قابلمه را طوری انتخاب کنید که عمق بیشتری داشته باشد و مواد غذایی به راحتی از آن بیرون نریزد.

۲- لکه ها و چربی ها را سریع از اجاق گاز ژنوا پاک کنید.

در هنگام آشپزی امکان دارد اجاق گاز شما با لکه های چربی کثیف شود در این صورت سریع باید آن را تمیز کنید زیرا اگر لکه ها بماند سفت و سخت شود پاک کردن آنها دشوار خواهد شد. برای پاک کردن اجاق گاز ژنوا می توانید از دستمال نمدار استفاده کنید. سعی کنید این کار را برای خود عادت قرار دهید و بعد از هر بار استفاده از اجاق گاز سریع آن را تمیز کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از برنامه های شستشوی لباسشویی فیلیپس philips

اجاق گاز ژنوا

۳- هیچگاه از پودرهای ساینده برای تمیز کردن اجاق گاز ژنوا استفاده نکنید.

اگر می خواهید طول عمر اجاق گاز شما زیاد شود دقت داشته باشید برای پاک کردن لکه ها از پودرهای ساینده استفاده نکنید برای اینکه لکه های به جا مانده پاک شوند بهتر است ماده شوینده را با آب ترکیب کنید و یا سرکه و آب را به نسبت مساوی با هم مخلوط کرده و به وسیله اسفنج لکه های قدیمی را پاک کنید استفاده از پودرهای ساینده باعث می شود روی اجاق گاز شما خراش‌های کوچک و شکاف های نامحسوسی به وجود بیاید و تمیز کردن داخل این شکاف ها سخت خواهد بود برای تمیز کردن اجاق گاز خود از مواد شوینده قوی استفاده نکنید زیرا به اجاق گاز شما آسیب می رساند از ترکیب جوش شیرین، نمک و آبلیمو می توانید برای تمیز کردن سطح اجاق گاز استفاده کنید.

۴- به صورت مرتب اجاق گاز ژنوا خود را تمیز کنید

اگر شما بعد از هر بار استفاده، اجاق گاز خود را تمیز کنید باعث می شود لکه های باقی مانده روی اجاق گاز سخت و سفت نشده و به راحتی پاک شود جاهایی مانند زیر سر شعله ها، زیر دستگیره های اجاق گاز را کاملاً تمیز کنید باید سر شعله ها را برداشته و زیر آن را با اسفنجی که به آب و مایع شوینده و یا آب و سرکه آغشته کرده اید تمیز کنید این کار را حداقل ماهی یکبار انجام داده و تمام قسمت های اجاق گاز را به طور مجزا تمیز کنید.

۵- از ریختن آب به طور مستقیم روی اجاق گاز ژنوا خودداری کنید.

شاید خیلی از افراد دوست داشته باشند که اجاق گاز را با شلنگ آب تمیز بشویند ولی این کار کاملاً اشتباه است زیرا باعث می شود آب در لوله های داخل اجاق گاز و مجراهای آن نفوذ کند و به قسمت های مختلف مخصوصاً سیستم برق رسانی اجاق گاز آسیب برساند. برای تمیز کردن اجاق گاز اسفنج نرمی را برداشته و آن را با آب و سرکه آغشته کنید و روی صفحه اجاق گاز بکشید.

مشکلات متداول در اجاق گاز ژنوا

در این مقاله برای شما روش های نگهداری اصولی از اجاق گاز ژنوا را توضیح دادیم استفاده صحیح از اجاق گاز می‌تواند به افزایش طول عمر آن کمک بسزایی بکند در ادامه می خواهیم برای شما مشکلات رایجی را که امکان دارد برای اجاق گاز شما به وجود بیاید همراه با روش های برطرف کردن این مشکلات، بیان کنیم در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

حتما بخوانید:   نحوه عیب یابی و تعمیر اجاق گاز فلر | رفع خرابی اجاق گاز فلر

دلایل تغییر رنگ شعله های اجاق گاز ژنوا چیست؟

یکی از مشکلات اجاق گاز تغییر کردن رنگ شعله ها می باشد اگر شعله اجاق گاز نارنجی و زرد باشد نشان دهنده این مشکل است که میزان هوا و گاز تنظیم نیست و این مشکل باید به وسیله تعمیرکار بررسی شود کثیف بودن سر شعله ها هم می تواند باعث بروز این مشکل شود اگر با تغییر رنگ شعله ها روبرو شدید موارد زیر را بررسی کنید:

 • اگر مشعل درست کار کند باید شعله های اجاق گاز آبی باشد.
 • اگر متوجه شدید که رنگ شعله های اجاق گاز شما تغییر می کند و یا زرد است و یا کمتر از حد معمول است نشان دهنده بروز مشکل در پیلوت های گاز و یا مشعل ها می باشد.
 • برای حل مشکل، مشعل ها را درآورده و اطراف سر آن را چک کنید.
 • می توانید مشعل ها را با آب بشویید تا چربی ها، رسوبات و گرد و غبار در آن از بین برود.
 • هیچگاه قطعات اجاق گاز را با سیم های خشن و یا مواد شیمیایی نشویید زیرا مشکل را بیشتر می کند.
 • اگر با انجام این کار مشکل برطرف نشد باید با نمایندگی های تعمیرات اجاق گاز ژنوا تماس بگیرید.

چرا اجاق گاز ژنوا یکسره جرقه می زند؟

اگر متوجه شدید که فندک اجاق گاز ژنوا شما به طور مداوم جرقه می زند موارد زیر را بررسی کنید:

 • سیستم جرقه زن را چک کنید.
 • خرابی الکترود جرقه می تواند باعث بروز این مشکل شود.
 • احتمال دارد ماژول اجاق گاز آسیب دیده باشد.

اگر اجاق گاز شما بدون اینکه فندک را بزنید جرقه می زند، باید در مرحله اول سیستم جرقه زن را بررسی کنید احتمال دارد سیستم جرقه زن خراب شده باشد. امکان دارد فندک سوخته و یا خیس شده باشد. اگر با فندک زدن به طور متوالی در اجاق گاز ژنوا روبرو شدید اجاق گاز را از برق کشیده و صبر کنید تا فندک خشک شود بعد از آن اجاق گاز را به برق بزنید.

خراب شدن الکترود جرقه هم می‌تواند باعث جرقه زدن دستگاه شود اگر لازم بود باید قطعات خراب شده تعویض شود اگر نتوانستید مشکل را برطرف کنید باید به نمایندگی تعمیرات اجاق گاز ژنوا مراجعه کنید.

دلایل خاموش شدن شعله اجاق گاز چیست؟

اگر شما بعد از اینکه ولوم را رها کردید شعله اجاق گاز تان خاموش شد می توانید برای حل مشکل موارد زیر را بررسی کنید:

 • امکان دارد شعله اجاق گاز کثیف شده باشد.
 • سعی کنید به طور منظم حداقل هفته ای دوبار سطح شعله را تمیز کنید.
 • خراب شدن ترموکوپل می تواند باعث روشن نشدن شعله شود.
حتما بخوانید:   علت کار نکردن یکی از کمپرسور های دو قلو کولر گازی

ولوم اجاق گاز را چک کنید اگر وقتی ولوم شعله را می چرخانید صدای فندک را هم می شنوید ولی بوی گاز نمی آید، احتمال دارد ورودی گاز به اجاق دچار مشکل جدی شده باشد ولی اگر بوی گاز را حس می‌کنید ولی فندک جرقه نمی زند پس خرابی فندک گاز می تواند دلیل بروز این مشکل باشد برای اینکه مشکل را برطرف کنید ابتدا اجاق گاز را از برق بکشید و سر شعله ها را برداشته و آن را کاملاً تمیز کنید برای این کار می‌توانید از سوزن و یا خلال دندان استفاده کنید. احتمال دارد حفره‌های سرشعله دچار گرفتگی و انسداد شده باشد فلکه گاز اجاق گاز خود را هم چک کنید تا مشکل را پیدا کنید برای اینکار باید از تعمیرکار کمک بگیرید.

دلیل بوی گاز در اطراف اجاق گاز ژنوا چیست؟

دقت داشته باشید اگر با این مشکل روبرو شدید باید حتماً آن را برطرف کنید زیرا این مشکل از حساسیت زیادی برخوردار است نشت گاز بسیار خطرناک بوده و می تواند حادثه آفرین هم باشد مهمترین دلایل بروز این مشکل می‌تواند فرسودگی و یا پارگی شلنگ و یا شل شدن بست ها باشد باید برای برطرف کردن مشکل حتماً تمام مسیرهای گاز را به کمک کف صابون تست کنید اگر مشاهده کردید که در نقطه ای کف به حباب تبدیل می شود متوجه خواهید شد که در آن نقطه نشتی گاز وجود دارد سریع آن را برطرف کنید.

ثابت نبودن شعله گاز به چه دلیل است؟

اگر متوجه شدید که شعله گاز شما ثابت نیست برای عیب یابی موارد زیر را بررسی کنید:

 • هوا داشتن جریان گاز می‌تواند باعث ثابت نبودن شعله گاز باشد.
 • انسداد مسیر گازرسانی یکی از دلایل بروز این مشکل است.
 • نوسانات فشار گاز شهری هم می‌تواند باعث ثابت نبودن شعله های گاز در اجاق گاز ژنوا شود.

ممکن است این مشکل خطرات زیادی به همراه داشته باشد حتماً برای برطرف کردن آن اقدام کنید برای این منظور می توانید با نمایندگی تعمیرات اجاق گاز ژنوا تماس بگیرید.

اجاق گاز ژنوا

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد برای شما مشکلات رایجی را که امکان دارد برای اجاق گاز ژنوا به وجود بیاید بیان کردیم تا در صورت نیاز بتوانید در منزل آن را عیب یابی کنید دقت داشته باشید گاهی ممکن است مشکلات اجاق گاز ساده بوده و شما بتوانید به راحتی آن را برطرف کنید ولی گاهی هم مشکلات بسیار جدی است و حتماً باید با تعمیرکار تماس بگیرید.

اگر در این زمینه سوالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

111111111111111111

31

خدمات تعمیرات اجاق گاز ژنوا

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل تغییر رنگ شعله های اجاق گاز ژنوا چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا