تعمیرات یخچال

تعمیر یخساز یخچال حایر Haier

نحوه تعمیر یخساز یخچال حایر | راهکار های نگهداری یخچال هایر

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

حتما برایتان پیش آمده که به هنگام خرابی یخساز یخچال خود دچار سردرگمی شده اید و نمی دانید از کجا باید شروع کنید. در این مقاله قصد داریم برخی از مشکلات رایج یخساز یخچال های حایر را مورد بررسی قرار دهیم. شما با مطالعه این محتوا با ایرادات رایج در یخچال خود آشنا خواهید شد و می توانید برخی از این ایرادات جزئی یخساز یخچال خود را رفع نمایید.

نحوه کارکرد یخساز یخچال ساید به چه صورت است؟

قبل از اینکه به سراغ تعمیرات برویم برای درک بهتر روش های عیب یابی بهتر است با نحوه ی کارکرد یخساز یخچال آشنا شویم. امروزه با وجود اینکه برند های تولید کننده یخچال های ساید بسیار متعدد می باشند، اما مکانیزم کلی عملکرد آن ها به یک صورت است و تنها در برخی از جزئیات با هم تفاوت هایی دارند.

نحوه ی استفاده از یخساز یخچال به این صورت است که با فشردن اهرم یخساز یخچال که معمولا در جلوی یخچال های ساید قرار دارد می توانید یخ ها را به صورت قالبی یا خورد شده تهیه نمایید. فراموش نکنید که در هنگام فشردن این اهرم یک لیوان یا ظرف مناسب را در خروجی یخساز قرار دهید. در حالت کلی مکانیزم عملکرد یخساز یخچال به شرح زیر می باشد:

آب ورودی یخچال توسط لوله یا شلنگ به پشت یخچال وصل می شود و سپس به شیر برقی ورودی یخچال می رسد این شیر وظیفه ی قطع و وصل کردن آب را بر عهده دارد. زمانی که دمای یخساز به دمای مورد نیاز برای تولید یخ برسد این شیر برقی باز می شود و آب به وسیله لوله های کوچکتر به داخل یخچال وارد شده و سپس به سینی و قالب یخساز می رسد.

این سینی ها جایی هستند که یخ ها در آن جا تولید می شوند و سپس درون مخزن یخ ریخته می شوند تا مجددا عملیات یخسازی صورت گیرد. این کار تا زمانی انجام می شود که دستگاه تشخیص دهد که مخزن یخ ها به طور کامل پر شده است.

یخساز یخچال حایر

 

فعال سازی یخساز یخچال به چه صورت می باشد؟

روش راه اندازی یخساز یخچال حایر به شرح زیر می باشد:

 1. در ابتدا پیشنهاد ما این است که دفترچه راهنمای دستگاه را با دقت مطالعه نمایید چرا که در این دفترچه علاوه بر روش های راه اندازی و نحوه ی کار قسمت های مختلف یخچال نکاتی را در جهت نگهداری هر چه بهتر یخچال به شما عزیزان ارائه می کند.
 2. در بیش تر یخچال های برند حایر کلید فعال سازی یخساز یخچال به صورت on/off می باشد که با زدن on یخساز روشن می شود اما در برخی از مدل ها برای روشن کردن یخساز یخچال از یک اهرم فلزی استفاده شده است که با کشیدن اهرم به سمت پایین یخساز یخچال روشن می شود.

یخساز یخچال حایر

نحوه ی خاموش کردن یخساز یخچال حایر

نحوه ی خاموش کردن یخساز یخچال هم مانند روشن کردن آن در مدل های مختلف یخچال حایر متفاوت بوده، در زیر برخی از رایج ترین روش های خاموش کردن یخساز یخچال حایر را خدمت شما عزیزان شرح خواهیم داد:

 • در اکثر مدل ها این یخچال برای خاموش کردن یخساز می توانید از دکمه off که به معنای خاموش کردن یخساز می باشد و اصطلاحا به آن دکمه ی قفل یخساز هم می گویند، استفاده کنید. هنگامی که این دکمه را فشار می دهید یخساز خاموش شده تا زمان روشن کردن مجدد آن یخساز هیچ عملکردی نخواهد داشت.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل نمایش آلارم روی کولرگازی حایر

نحوه ریست کردن یخساز یخچال حایر به شرح زیر می باشد:

برای ریست کردن یخساز یخچال می توانید از دکمه ای که روی محفظه آن قرار دارد استفاده کنید و سپس دکمه ی reset را که در قسمت زیرین یخساز قرار دارد فشار دهید تا یخساز مجدد خود را بازیابی کند.

در ادامه به بررسی رایج ترین ایرادات یخساز یخچال حایر می پردازیم تا بتوانید برخی ایرادات یخچال خود را در منزل رفع نمایید.

چرا یخساز یخچال حایر آبگیری نمی کند؟

علت آبگیری نکردن یخساز یخچال حایر را می توان به یکی از موارد زیر نسبت داد لذا توصیه می شود تمامی موارد زیر را به دقت مورد بررسی قرار دهید.

 • اگر در مسیر انتقال آب به یخساز گرفتگی وجود داشته باشد آب به یخساز منتقل نمی شود. پس مسیر انتقال آب به یخساز را بررسی کنید که مانعی سر راه آب وجود نداشته باشد.
 • فیلتر آب خود را بررسی نمایید که گرفتگی نداشته باشد و توجه کنید که فیلتر ها هم مانند سایر قسمت ها دارای عمر مفید می باشند پس اگر زمان زیادی از تعویض فیلتر گذشته است آن را تعویض نمایید.
 • دمای فریزر خود را بررسی کنید، دمای فریزر معمولا باید کمتر از منفی ۱۲ درجه سانتی گراد باشد.

علت چسبیدن یخ ها در یخساز یخچال حایر

یکی از عمده ترین مشکلات یخساز های حایر چسبیدن یخ ها به یکدیگر می باشد که ممکن است شما را در خارج کردن یخ از یخساز به دردسر بیندازد. این مشکل می تواند باعث شود که اصلا هیچ یخی از یخساز خرج نشود و یا همان طور که گفته شده به نحوی باشد که یخ های به هم چسبیده آنقدر بزرگ شوند که علاوه بر مشکل خارج کردن از یخساز، برای خود یخساز هم مشکلاتی به وجود آورند و باعث خرابی آن شوند.

دلیل دیگر آن می تواند کم بودن سرما یا دمای فریزر باشد که در این حالت احتمال می رود که فن یخچال خراب شده باشد. در صورتی که یخساز شما دائما روشن بوده ولی مدت زمان طولانی از یخ های آن استفاده نشود می تواند باعث بروز این مشکلات شود.

یخساز یخچال حایر

علت عدم وجود یخ در یخساز یخچال حایر

اگر یخساز یخچال ها یخ تولید نمی کنند، موارد زیر را بررسی نمایید:

 1. همان طور که در آبگیری هم توضیح داده شد بهتر است قبل از هر کاری مسیر آب را بررسی نمایید تا گرفتگی و مانعی وجود نداشته باشد و در صورت گرفتگی لوله را تخلیه و سپس آن را تعویض نمایید.
 2. پس از مطمئن شدن از مسیر آب باید شیر ورودی که از نوع سلونوئید ولو یا شیر برقی می باشد را بررسی نمایید و در صورت خراب بودن آن را تعویض کنید.
 3. لوله ی آبی که آب را از شیر ورودی به یخساز منتقل می کند هم کنترل کنید که دچار یخ زدگی نشده باشد و در صورت یخ زدگی می توانید آن را با سشوار، یخ زدایی کرده و به حالت اولیه برگردانید.
 4. پس از چک کردن موارد بالا فیلتر آب را نیز بررسی نمایید. در صورت گرفتگی می توانید آن را شستشو داده و مجدد سر جایش بگذارید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی حایر Haier در محل

محل قرار گیری سنسور یخساز در یخچال حایر

یکی از مهم ترین موضوعات در تعمیر یخچال اطلاع از محل قرار گیری قطعات مختلف می باشد. این موضوع علاوه بر صرفه جویی در وقت، کمک زیادی به عیب یابی نیز می کند. سنسور یخساز یکی از قطعات مهم در یخچال به حساب می آید که در تعمیر یخساز حتما باید مورد بررسی قرار گیرد. این سنسور بسته به مدل یخچال های حایر در محل های متفاوتی تعبیه شده است. اما معمولا در کنار سایر قطعات یخساز یخچال حایر بوده و با باز نمودن محفظه یخچال می توان محل قرار گیری آن را پیدا کرد.

یخساز یخچال حایر

چرا یخ از یخساز یخچال حایر خارج نمی شود؟

در برخی از موارد ممکن است یخساز یخچال کار خود را به درستی انجام دهد اما یخ از یخساز خارج نشود. برای رفع این مشکل موارد زیر را باید مورد بررسی قرار دهید.

 • علت این مشکل می تواند از خرابی بازو های انتقال یخساز، مدول و یا حتی موتور باشد. باید از عملکرد موارد گفته شده مطمئن شویم.
 • در صورتی که یخ ها به هم چسبیده باشند هم خارج کردن آن ها امکان پذیر نمی باشد. همان طور که گفته شد در این حالت باید فن یخچال بررسی شود و یا مشکل را می توان ناشی از عدم استفاده طولانی مدت از یخساز یخچال حایر دانست.
 • یکی دیگر از دلایل خارج نشدن یخ از یخساز می تواند ناشی از پر شدن بیش از حد مخزن و استفاده نکردن از یخساز در مدت طولانی باشد که در این صورت سایز یخ ها افزایش یافته و به راحتی از یخساز خارج نمی شوند.

ترمودیسک یخساز یخچال حایر در کجا قرار گرفته است؟

ترمودیسک یخساز یخچال حایر وظیفه ی جلوگیری از افزایش دمای بیش از حد المنت را بر عهده دارد و یکی از قطعات مهم یخچال به حساب می آید. طبیعتا با توجه به وظیفه ای که بر عهده دارد این قطعه قابلیت تحمل دماهای بالا را دارد و معمولا بر روی اپراتور دستگاه قرار می گیرد. اما محل قرار گیری دقیق این قطعه در بین ترموستات و المنت برفک زدایی می باشد.

محل قرارگیری شیر برقی یخساز یخچال حایر

سلنیوم ولو یا شیر برقی قطعه ای است که وظیفه قطع و وصل کردن آب را بر عهده دارد و مسیر ورودی آب به یخساز را کنترل می کند. اگر این قطعه به درستی عمل نکند آب به یخساز نمی رسد و در نتیجه در عملکرد یخساز اختلال به وجود می آید. هنگامی که ولتاژ به این شیر برقی اعمال شود، مسیر آب را باز نموده و باعث پر شدن قالب های یخ می شود. این شیر در قسمت پشتی یخچال بوده و دسترسی به آن آسان می باشد.

نتیجه گیری و سخن پایانی

در این مقاله ما ایرادات و مشکلات رایج در یخساز یخچال های حایر را بررسی کردیم و روش های رفع آن ها را نیز عنوان نمودیم چنانچه ابزار مورد نیاز را داشته و همچنین توانایی انجام کار های فنی را نیز دارا می باشید می توانید برخی از ایرادات یخساز یخچال خود را برطرف کنید. اما اگر تخصص کافی را ندارید و یا قادر به انجام کارهای فنی نیستید پیشنهاد می شود برای جلوگیری از هدر رفتن وقت و هزینه، تعمیرات یخساز یخچال خود را به تعمیرکاران مجرب و با سابقه مجموعه ایبک امداد بسپارید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه تعمیر یخساز یخچال حایر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

خدمات نحوه تعمیر یخساز یخچال حایر چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا