آرایشی

آموزش کوتاه کردن مو با موزر | روش کار با موزر چگونه است؟

کوتاه کردن مو با موزر روشی بسیار مفید برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها بوده و می‌توانید به این وسیله در زمان هم صرفه‌جویی کنید، زیرا دیگر نیازی نیست وقت خود را تلف کرده و برای کوتاه کردن موهایتان به آرایشگاه بروید ولی برای کار با موزر باید حتماً روش کار آن را دانسته و بتوانید به وسیله آن موی خود را کوتاه کنید. در این مقاله از ایبک امداد مراحل قدم به قدم کوتاه کردن مو را برایتان توضیح می‌دهیم تا بتوانید به راحتی از موزر استفاده کنید.

روش کار با موزر چگونه است؟

اگر شما هم با موزر آشنایی ندارید، باید بگوییم که موزر دستگاهی بسیار معروف است که به وسیله آن مو را اصلاح می‌کنند. البته موزر اسم کارخانه ای است که این دستگاه را تولید کرده و در آلمان هم قرار دارد. دستگاه موزر در قدرت‌ها و مدل‌های مختلفی عرضه می‌شود و در بیشتر خانه‌ها هم وجود دارد. دستگاه موزر بسیار ساده است ولی در عین سادگی، کارآمد هم می‌باشد. بیشتر افراد برای تنظیم کردن خط ریش، کوتاه و مرتب کردن موها از آن استفاده می‌کنند.

برای کار با دستگاه موزر به روش زیر عمل کنید:

 • در موزر کلیدی برای روشن و خاموش کردن دستگاه قرار داده شده است. دکمه پاور در قسمت چپ موزر می‌باشد. برای تنظیم کردن ارتفاع تیغه ها هم از کلیدی که در راست دستگاه قرار دارد استفاده می‌کنند. این کلید به وسیله اهرمی قابل تنظیم در تمام حالات می‌باشد.
 • البته معمولاً نیازی نیست که تیغه های موزر را تیز کنید فقط باید پیچ تیغه‌ها را به آرامی باز کرده و بعد از اینکه آن را تمیز کردید، تیغه‌ها را روغن کاری کنید تا مانند روز اول، دستگاه دارای بازدهی بالایی شود. ولی اگر متوجه کندی تیغه‌ها شدید باید به تعمیرکار موزر مراجعه کرده و تیغه‌های دستگاه را تیز کنید.
 • در هنگامی که با موزر کار می‌کنید باید به این نکته مهم توجه کنید که حتماً شماره شانه های آن را بدانید و نسبت به آن آگاهی داشته باشید. هر قدر که شماره شانه دستگاه موزر شما عدد کوچکتر باشد، کوتاه شدن مو هم بیشتر خواهد شد. مثلاً شماره دو از شماره ۶ بیشتر موها را کوتاه می‌کند.
 • بعد از هر بار استفاده کردن از موزر برای کوتاهی مو، باید به وسیله پنبه ای که به الکل صنعتی یا الکل طبی آغشته شده است دستگاه را کاملاً ضدعفونی کنید. با این کار می‌توانید از حساسیت ها و بیماری های پوستی احتمالی جلوگیری کنید.
 • به این نکته مهم توجه کنید که باید از دستگاه موزر تمیز برای کوتاه کردن موهای خود استفاده کنید زیرا اگر دستگاه کثیف باشد موی شما خراب شده و مدل دلخواهتان درست نخواهد شد. برای اینکه دستگاه را تمیز کنید می‌توانید به وسیله یک فرچه کوچک و یا یک مسواک اینکار را به راحتی انجام دهید.
 • برای اینکه تیغه های مضر روان تر شود هیچگاه از آب برای آن استفاده نکنید. لازم است چند قطره روغن را در روی دندانه های تیغه بریزید و سپس موزر را برای یک دقیقه در همین حالت روشن بگذارید. شما با این کار باعث می‌شوید دستگاه موزرتان کم صدا و روان‌تر کار کند.
 • هر بار که از دستگاه موزر استفاده می‌کنید، حتماً در پوش پلاستیکی آن را هم بگذارید تا در برابر ضربه، از تیغه ها محافظت کند. این درپوش پلاستیکی از کج شدن تیغه ها هم جلوگیری می کند.
 • هیچگاه دستگاه موزر را برای مدت طولانی روشن نگذارید زیرا اگر دستگاه شما برای طولانی مدت روشن بماند نه تنها خراب می‌شود بلکه طول عمر مفید آن هم کاهش پیدا خواهد کرد.
 • همچنین باید مراقب باشید که دستگاه را پشت سر هم خاموش و روشن نکنید زیرا ممکن است دکمه آن خراب شده و یا حتی قطعات دیگر دستگاه هم دچار خرابی شوند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  ترمیم ناخن شکسته با روش های آسان و راحت

کوتاه کردن مو با موزر

آموزش کوتاه کردن موهای مردانه به وسیله موزر

برای اینکه موی مردانه را به وسیله موزر کوتاه کنید، نیازی نیست که موها را مرطوب کنید فقط قبل از کوتاه کردن موها به وسیله دستگاه موزر، باید موها تمیز و خشک باشد زیرا ممکن است مو به داخل تیغه دستگاه کشیده شده و گیر کند و این کار، کوتاه کردن مو را برای شما سخت خواهد کرد. در نتیجه شما باید با توجه به شانه ها و تیغه های مختلفی که در موزر وجود دارد، مقدار بلندی و کوتاهی موی خود را تنظیم کنید. بعد از اینکه شانه مناسب را برای خودتان انتخاب کردید حالا طبق روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا یک دسته از موی سر فرد را در بین انگشتان دستتان قرار بدهید و با دقت زیاد کوتاه کردن موی سر را شروع کنید. مقدار کوتاهی مو به مدل مورد نظر شما بستگی دارد. اگر فرد تصمیم دارد که کچل کند نیازی نیست که موها را در بین انگشتان خود قرار بدهید.
 • برای اینکه موی سر فرد را کوتاه کنید باید از جهت مخالف روییدن موها شروع کنید. برای کوتاه کردن بهتر، توصیه می‌کنیم موها را تقسیم بندی کنید تا به صورت یک دست کوتاه شود.
 • بعد از اینکه موهای دسته بندی شده را کوتاه کردید، حالا باید سراغ موهای قسمت شقیقه بروید. وقتی موهای شقیقه را هم کوتاه کردید، موها یک دست خواهد شد. هر قدر که دقت بیشتری در این کار انجام دهید، مسلماً موهای شما به صورت یک دست و بهتر کوتاه می‌شود.
 • دقت داشته باشید تا تمام قسمت های دور سر فرد، به شکل یک دست کوتاه شده باشد.

در صورتی که چهار مرحله را خوب انجام داده باشید احتمالاً ناهماهنگی وجود ندارد ولی اگر متوجه ناهماهنگی در موی سر فرد شدید، بهتر است دوباره این مراحل را تکرار کنید تا تمام قسمت ها به شکل یکنواخت کوتاه شود زیرا نداشتن هماهنگی در کوتاهی مو، می‌تواند باعث زشت به نظر آمدن موی سر فرد شود.

چگونه باید از ریش تراش موزر نگهداری کنیم؟

نگهداری از موزر کار بسیار ساده‌ای است فقط باید با نکات مهم برای مراقبت از این وسیله آشنایی داشته باشید:

۱- دستگاه موزر را همیشه تمیز نگه دارید:

وقتی شما دستگاه خود را همیشه تمیز نگه دارید به وسیله آن می‌توانید حتی موهای بلند را هم کوتاه کنید. قبل و یا بعد از استفاده از دستگاه موزر باید تیغه‌ها را تمیز نگه دارید زیرا این کار باعث تیزتر شدن تیغه ها شده و به افزایش طول عمر موزر کمک می‌کند.

۲- بعد از استفاده کردن از دستگاه، تیغه های آن را ضدعفونی کنید.

یکی دیگر از مواردی که در مورد روش نگهداری از ریش تراش های برقی باید به آن توجه کنید این است که بعد از استفاده از آن، تیغه ها را ضدعفونی کنید. برای این منظور می‌توانید از محلول های مخصوص ضدعفونی استفاده کنید. باید تیغه‌ها را برای حدود ۳۰ ثانیه در داخل محلول بگذارید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  اشتباهات متداول در استفاده از ریش تراش برقی و راهکارهای رفع آن

ممکن است به محلول مخصوص ضدعفونی دسترسی نداشته باشید، در این صورت باید از الکل ۶۰ درصد که می‌تواند با غلظت بالای خود قارچ‌ها و ویروس ها را از بین ببرد، استفاده کنید. یکی دیگر از روش ها برای از بین بردن میکروب ها و ویروس های روی تیغه موزر، استفاده از سرکه سفید است. البته توصیه می‌کنیم تیغه ها را به شکل دوره ای ضدعفونی کنید.

۳- تیغه های موزر را عوض کنید.

کمتر پیش می‌آید که نیاز به تعویض تیغه های موزر باشد. شاید در تمام عمر موزر، یکی دو بار دستگاه نیاز به تعویض تیغه پیدا کند. برای نگهداری از موزر و ریش تراش برقی خود بهتر است چند عدد تیغه یدک را در هنگام خریدن موزر بخرید تا اگر تیغه ها دچار آسیب شد، آنها را عوض کنید.

گاهی هم ممکن است به دلیل کند شدن تیغه ها شما مجبور به تعویض آن شوید. تیغه های موزر برای موهای بلند و ضخیم مورد استفاده قرار می‌گیرد پس ممکن است از ریش تراش های دیگر زودتر کند شود و یا کارایی خود را هم از دست بدهد. کند شدن تیغه ها باعث خواهد شد که به موتور موزر فشار وارد بیاید، در این صورت توصیه می‌کنیم هر ۱۲ الی ۱۸ ماه یک بار اقدام به تعویض تیغه ها کنید.

نکته مهم: از نشانه های کندی تیغه ها در ریش تراش موزر، گاز گرفتن دستگاه می‌باشد.

چرا موزر به جای اینکه مو را کوتاه کند، آن را می‌کشد؟

گاهی ممکن است ریش تراش موزر شما به جای اینکه ریش و موی شما را کوتاه کند، آن را بکشد. در این صورت به روش زیر عمل کنید:

 • در اولین مرحله باید تیغه های دستگاه را روغن بزنید. روغن زدن تیغه ها برای نگهداری از ریش تراش تأثیر زیادی دارد.
 • در دومین مرحله باید شارژ دستگاه ریش تراش موزر خود را بررسی کنید زیرا اگر شارژ ریش تراش کم باشد نمی‌تواند به خوبی صورت را اصلاح کند.

اگر اقدامات گفته شده را انجام دادید ولی باز هم مشکل موزر شما رفع نشد، بهتر است تیغه های آن را عوض کنید.

کوتاه کردن مو با موزر

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم به شما نکات مهم و ارزشمندی را در مورد کوتاه کردن مو به وسیله موزر آموزش بدهیم تا با رعایت این نکات بتوانید خودتان موهای خود و افراد خانواده را کوتاه کنید. البته دقت داشته باشید که کوتاه کردن موهای سر به وسیله موزر کمی زمان بر بوده و به صبر و حوصله نیاز دارد.

همچنین باید به این نکته مهم هم توجه کنید که برای کوتاه کردن مو به شکل اصولی، حتماً باید تیغه موزر تیز باشد زیرا تیغه های کند، باعث کنده شدن موها شده و نتیجه خوبی هم از کوتاه کردن موها نخواهید گرفت.

اگر متوجه کند شدن تیغه های موزر شدید، حتماً برای تیز کردن دستگاه به تعمیرکار موزر و ریش تراش مراجعه کنید.

 

آموزش کوتاه کردن مو با موزر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش کار با موزر چگونه است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا