تعمیرات اجاق گازتعمیرات

۸ علتی که باعث برق داشتن بدنه اجاق گاز می شود

چرا بدنه اجاق گاز برق دارد و هنگام تماس با دست جرقه می زند؟

اجاق گازی یکی از مهمترین وسایل آشپزخانه می باشد که حتی یک روز هم این دستگاه به مشکل برخورد کند زندگی شما مختل می شود. اجاق گاز ها در سه نوع موجود می باشند: توکار ،رومیزی و مبله. در کنار اشکالاتی مثل خراب شدن شعله ها ،قطع شدن گاز ،مشکلات ترموکوپل اجاق گاز،  گرفتگی شعله و…. بعضی وقت ها هم بدنه اجاق گاز برق دارد که باعث ایجاد خطر می شود . در این مقاله از ایبک امداد ۸ علت برق داشتن بدنه اجاق گاز را برایتان توضیح خواهیم داد.

۸ دلیلی که می‌تواند باعث برق داشتن بدنه اجاق گاز شود

۱. نفوذ کردن آب به درون اجاق گاز

به طور معمول پس از پایان مهمانی شلوغ ما تصمیم می گیریم اجاق گاز خود را تمیز کنیم، در هنگامی که شما شستشو را انجام می دهد امکان دارد که آب به داخل بخش های الکتریکی و اجاق گاز مانند ترموکوپل و…. نفوذ کند. اگر همچنین اتفاقی بیفتد دستگاه شما دچار اتصالی می شود و اگر شما به بدنه دستگاه خود دست بزنید احساس برق گرفتگی می کنید . یکی از اصلی ترین دلایل برق داشتن بدنه اجاق گاز، رفتن آب به درون آن می باشد. اگر همچنین اتفاقی افتاد حتما اجاق گاز را از برق جدا کنید و تمام درها و منافذ آن را نیز باز کنید. بگذارید که چند ساعت هوای آزاد آشپزخانه در آن جریان داشته باشد، پس از گذشت زمانی به احتمال زیاد آبی که در اجاق گاز بود خشک خواهد شد.

۲. سیم هایی که درون اجاق گاز وجود دارند آب شوند.

به رغم این که در اکثر اوقات اجاق گاز دمای بالایی دارد و در دمای بالای فعالیت می کند، ولی باید از زیاد شدن این دما در دستگاه جلوگیری کنیم. به طور مثال اگر می خواهید غذای خود را در فر بپزید باید مراقب باشید که درب این دستگاه نباید برای مدت طولانی بسته باشد چون امکان دارد عایق های پلاستیکی که روی سیم ها وجود دارد نتوانند این گرما را تحمل کنند و ذوب شوند. اگر دست شما خیس باشد و به دستگاه بخورد خطر برق گرفتگی زیاد می شود . پس اگر علت اصلی برق دار بودن اجاق گاز شما، ذوب شدن سیم ها باشد، باید سریع آن را از برق جدا کرده و تمام سیم کشی های آن را چک کنید و اگر سیمی در اثر حرارت ذوب شده بود حتما آن را جایگزین کنید.

۳ . کنده شدن سیم ها از جای خود

برق داشتن بدنه اجاق گاز

به احتمال زیاد برای شما هم پیش آمده است که پس از یک سال بخواهید خانه تکانی کنید اجاق گاز خود را کمی جابجا می کنید چربی‌های انباشته در پشت آن را تمیز می کنید. در این هنگام امکان دارد که بعضی از سیم ها از جای خود کنده شود و به بدنه متصل می شود وقتی که به همان قسمت دست می زنید متوجه می شوید که بدنه دستگاه برق دارد. یکی از اصلی ترین دلایل برق داشتن بدنه اجاق گاز شما جدا شدن سیم ها از جای خود می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا سقف دستشویی چکه می‌کند و چگونه چکه سقف دستشویی را رفع کنیم؟
۴.لخت شدن سیم هایی که درون اجاق گاز وجود دارد

اجاق گازی یا هر دستگاهی بسته به کیفیت خود عمر محدودی دارد. پس از گذشت مدتی عایق سیم ها پوسیده می شود و باعث می شود سیم ها به بدنه برخورد کرده و اجاق گاز برق دار شود. برای اینکه بتوانید این مشکل را حل کنید ، تمام سیم ها را چک کنید اگر سیم لخت شده بود آن را عوض کنید.

۵ . استفاده کردن از وسایل فلزی

برای جلوگیری از برقدار شدن بدنه اجاق گاز شما باید اجسام فلزی را داخل اجاق گاز نکنید زیرا اجسام فلزی مثل آب رسانای خوبی برای جریان برق هستند هیچ وقت روی سیم های اجاق گاز اشیا سنگین و برنده نگذارید اگر از داخل اجاق گاز بویی مانند بوی سوختگی سیم به مشام شما رسید سریعاً اجاق گاز را از برق بکشید و سیم های سیم کشی فندک را چک کنید و از سالم بودن سیم ها اطمینان پیدا کنید اگر فقط قسمتی از اجاق گاز شما آتش گرفت نباید از آب برای خاموش کردن آتش استفاده کنید زیرا آب باعث می شود جریان برق به بدن شما منتقل شود از اتصال کابل آرت به زمین هم اطمینان داشته باشید تعمیر اجاق گاز و عیب یابی در این صورت را به تعمیر کاران ماهر بسپارید.

۶ . متصل نبودن سیم ارت به زمین

یکی از دلایلی که باعث می شود بدنه اجاق گاز برق داشته باشد . وجود نداشتن سیم ارت یا متصل نبودن آن به زمین است. وظیفه سیم ارت این است که جریان الکتریسیته را به زمین منتقل می کند و باعث جلوگیری از برق گرفتگی می شود. این سیم با انتقال دادن الکتریسیته به زمین باعث جلوگیری از برق گرفتگی و آتش سوزی می شود. شما می توانید به راحتی با چک کردن خروجی اجاق گاز از اتصال این سیم مطمئن شوید. اگر در این سیم ۲ خروجی وجود دارد، یعنی اینکه دستگاه شما به  تخلیه ی زمین متصل نمی باشد. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که سیم ارت اجاق گاز را باید به کجا متصل کنیم؟ باید یک چاه ارت ایجاد کنید و سیم ارت را به آن وصل کنید تا این سیم بتواند وظیفه خود را انجام دهد. اگر نتوانستید این مشکل را حل کنید حتماً با کسی که در این کار تخصص دارد تماس بگیرید.

اگر شما این چند مورد ساده را رعایت کنید می توانید از بروز مشکلات حوادث جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

۷. به وجود آمدن پل رسانش

برق داشتن بدنه اجاق گاز

مایعات یا چربی ها باعث ایجاد آلاینده یا کثیفی بر روی این قسمت می شوند . در صورتی که گرد و غبار به وجود بیاید این حالت اجاق گاز شدت پیدا خواهد کرد . در این صورت پل رسانش به وجود می آید که می تواند دلیل اصلی برق داشتن بدنه اجاق گاز شما باشد. شما برای اینکه بتوانید این مشکل را حل کنید به صورت مداوم اجاق گاز خود را تمیز کنید.

۸. خراب شدن پریز اجاق گاز

دو نوع پریز در اجاق گازها وجود دارد:

  • برقی
  • مکانیکی

اگر اشکال مکانیکی در پریز به وجود بیاید به راحتی نمی توانیم متوجه آن بشویم و آن را تشخیص دهیم. در این صورت باید قاب پریز و یا اتصالات آن را عوض کنیم. پس اگر اجاق گاز شما برق داشت یکی از مهمترین دلایل آن می تواند خراب شدن پریزهای آن باشد که باید به آن توجه کنید. شاید خراب شدن پریز در طولانی مدت و به آهستگی اتفاق بیفتد اما اگر که به آن رسیدگی نکنید می تواند باعث خطرات جبران ناپذیری شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعویض شیر تخلیه آبگرمکن چگونه انجام می‌شود؟

کمک های اولیه در هنگام برق گرفتگی با اجاق گاز

اگر شما با فردی رو به رو شدید که دچار برق گرفتگی به وسیله اجاق گاز شده در مرحله اول باید برق اصلی ساختمان را قطع کنید اگر این کار را انجام ندهید با کوچکترین تماس شما با بدن فرد مصدوم، باعث می شود تا برق به بدن شما هم منتقل شود. بعد از اینکه مصدوم را از جریان برق جدا کردید سریعاً با اورژانس تماس بگیرید و تا اورژانس برسد حتما وضعیت مصدوم را به طور مداوم بررسی کنید. اگر به بدنه اجاق گازی که برق دارد دست بزنید باعث سوختگی شما خواهد شد. اگر مصدوم دچار سوختگی دست شده بود، آن را چند دقیقه زیر آب سرد بگذارید و بعد دست مصدوم را با پارچه‌ای تمیز ببندید و منتظر رسیدن اورژانس باشید و بعد از آن حتماً با نمایندگی اجاق گاز تماس بگیرید و از آنها برای برطرف کردن این مشکل کمک بخواهید.

خلاصه مطالب

همانگونه که گفتیم مهمترین دلایلی که باعث برق داشتن بدنه اجاق گاز میشود شامل موارد زیر است:

  • اگر شما عادت به شستن اجاق گاز با آب دارید وقتی اجاق گاز به برق متصل باشد بدنه اجاق گاز دارای برق می شود.
  • فرسوده شدن روکش سیم های اجاق گاز باعث می شود که سیم ها آسیب دیده و اتصالی کند و شما با لمس بدنه گاز دچار برق گرفتگی خواهید شد
  • استفاده از اجسام فلزی در اجاق گاز برقی باعث برق گرفتگی خواهد شد اگر بعد از درآوردن اجسام فلزی از اجاق گاز با مشکل برق داشتن اجاق گاز روبرو شدید، حتماً باید برای تعمیر گاز برقی خود اقدام کنید.
  • یکی از دلایلی که می تواند باعث برق داشتن اجاق گاز شود وصل نبودن سیم ارت می باشد ارت وظیفه انتقال جریان الکتریسیته به زمین را دارد و از برق گرفتگی جلوگیری می کند اگر سیم ارت به زمین متصل نباشد احتمال برق گرفتگی در گاز شما وجود دارد.
  • دلیل بعدی مایعات ریخته شده در روی اجاق گاز است چربی و ذرات غذا باعث به وجود آمدن آلاینده‌های روی گاز می شود و گرد و غبار هم این حالت را زیاد کرده و یک پل رسانش به وجود می آورد که می تواند باعث برق داشتن اجاق گاز شود.

نتیجه گیری:

برای اینکه از بروز مشکلات جدی در اجاق گاز جلوگیری کرده باشید، به نظافت اجاق گاز اهمیت زیادی بدهید و آن را همیشه تمیز نگه دارید تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کرده باشید هرگز اجاق گاز را با آب نشویید و آن را با دستمال مرطوب تمیز کنید تا سلامت خودتان به خطر نیفتد اگر اجاق گاز شما برق داشت حتماً برای عیب یابی به تعمیرکار مراجعه کنید تا در اولین فرصت اجاق گاز شما را عیب یابی و عیب را برطرف کند.

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد

۸ علتی که باعث برق داشتن بدنه اجاق گاز می شود چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آیا نفوذ کردن آب به درون اجاق گاز می تواند باعث برق داشتن بدنه ی اجاق گاز شود ؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا