تعمیرات تلویزیونتعمیرات

چگونه می توان بک لایت تلویزیون ایکس ویژن را تعویض کرد؟

تعمیر کردن تلویزیون کار بسیار مهم و حساسی می باشد و تعمیر خرابی در خانه امکان پذیر نیست و حتما باید توسط متخصص و تعمیر کار تلویزیون انجام شود، اما تعمیر بک لایت تلویزیون ایکس ویژن از مواردی است که اگر از مهارت فنی برخوردار باشید می توانید در خانه آن را انجام دهید. در این مقاله از ایبک امداد نحوه تعمیر بک لایت تلویزیون ایکس ویژن را توضیح می دهیم.

بک لایت چیست؟

چند سال است که تلویزیون های ال سی دی و بعد از آن تلویزیون های ال ای دی تولید شده است و اصلی ترین قطعات تلویزیون بک لایت ها شناخته شده اند. چون بدون بک لایت هیچ تصویری در صفحه نمایشگر دیده نمی شود. تصویری که ایجاد می شود بر روی پنل دستگاه برای مشاهده شدن نیاز به یک منبع نور دارد، که به این منبع نور بک لایت می گویند.
نحوه قرار گیری این لامپ ها به این صورت است که در یک فاصله مشخص شده در پشت پنل قرار می‌گیرند تا پنل دقیقا در معرض نور قرار بگیرد و یا در لبه ها به شکل ردیف و فشرده چیده می شوند تا از راه شکست نور منعکس شده توسط بک لایت تلویزیون ال ای دی به پنل نور برسد.
بک لایت تلویزیون همان نور پس زمینه است که سبب می شود تصویر تلویزیون با کیفیت بالا و خوب ارائه شود و بدون بک لایت شما حتما باید برای تماشای تصویر، تلویزیون خود را تعمیر کنید. باید بدانید کیفیت تصویر به کیفیت و سلامت بک لایت تلویزیون بستگی دارد.
در تلویزیون ال سی دی از بک لایت هایی که با لامپ های فلورسنت درست شده استفاده می‌کنند که گرمای زیادی تولید می کنند، ولی تلویزیون های ال ای دی از لامپ‌های ال ای دی درست شده است که این لامپ ها هم کیفیت تصویر را بهتر می کنند و هم مصرف برق کمتری دارند. در مدل های ال ای دی بک لایت، تمام لامپ ها روی یک پنل قرار گرفته اند و پس از آن درون تلویزیون قرار می گیرند. لامپ ها یا به شکل ردیفی و بطور مستقیم بر روی پنل و یا اینکه در لبه های تلویزیون قرار داده شده که ضخامت کمتری نیز دارند.

حتما بخوانید:   نحوه تعمیر کردن هود پیکو

مشکلاتی در تعویض بک لایت تلویزیون ایکس ویژن

بعضی وقت ها مشکلاتی ممکن است در تلویزیون ایکس ویژن پیش بیاید مانند:

 • کیفیت تصویر پایین بیاید و یا رنگ تصویر دو تایی بشود.
 • استفاده نکردن از قطعات اورجینال و اصلی، تصویر را بی کیفیت می کند.

اگر یک ردیف از لامپ ها در بک لایت تلویزیون ایکس ویژن تعویض شده باشد بعد از مدتی لامپ های قدیمی در بک لایت سوخته و لامپ های تعویض شده سالم و روشن می مانند و باعث می شود تصویر در تلویزیون ایکس ویژن بی کیفیت شود پس بهتر است تمام لامپ ها با هم تعویض شوند.

انواع بک لایت های تلویزیون ایکس ویژن

t v

بک لایت شاخه ای تشکیل شده از شاخه های افقی می باشد، که لامپ های این بک لایت در فاصله های مشخص از یکدیگر روی پنل قرار می گیرند که بصورت مستقیم نور را به صفحه می تابانند.

بک لایت لبه ای که این بک لایت در لبه صفحه تلویزیون قرار می گیرد و لامپ ها با تراکم زیادی در کنار هم و روی نوار قرار گرفته اند. به این شکل ضخامت تلویزیون کم می شود.

چند نشانه از خرابی بک لایت تلویزیون ایکس ویژن

 • ایجاد لکه یا هاله بر روی صفحه تلویزیون ایکس ویژن
 • تلویزیون تصویر نداشته باشد ولی صدا را دارد.
 • تصویر تلویزیون نیمی سیاه شده باشد.
 • وجود نقاط نورانی بر روی صفحه نمایشگر
 • چشمک زدن تصویر و یا قطع و وصل شدن تصویر صفحه نمایش
 • نمایش لوگوی ایکس ویژن و قطع شدن تصویر

بررسی دلیل سوختن بک لایت تلویزیون ایکس ویژن

a 3

اگر قصد دارید بک لایت تلویزیون ایکس ویژن را تعویض کنید، ابتدا باید دلیل سوختن بک لایت تلویزیون را بررسی کنید. سوختن بک لایت تلویزیون ایکس ویژن به دلایل مختلفی رخ می دهد، که ما در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

۱- استفاده کردن از قطعاتی که کیفیت متوسطی دارند

اگر در تلویزیون از بک لایت بی کیفیت استفاده شده باشد باعث می‌شود، لامپ های موجود در بک لایت زودتر از زمان عمر مفید شان بسوزند و کیفیت تصویر صفحه نمایش پایین بیاید. در این حالت باید بک لایت تلویزیون ایکس ویژن را تعویض کنید و این‌بار مطمئن شوید که از قطعه ی با کیفیت و اورجینال استفاده می کنید.

۲- استفاده مداوم از تلویزیون

اگر تلویزیون بصورت مداوم و یکسره روشن باشد باعث می شود تلویزیون داغ شود و گرم شدن زیاد سبب استهلاک و فرسودگی قطعات موجود در تلویزیون می گردد. باید در ازای هر ۲ تا ۴ ساعت روشن بودن، تلویزیون را به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه خاموش نمایید.

۳- سوختن بک لایت در اثر گرمای محیط

زمانی که تلویزیون در کنار بخاری یا شوفاژ، نزدیک به آشپزخانه و یا در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد باعث می‌شود، تلویزیون و قطعات آن بیش از حد داغ شوند و سبب سوختن بک لایت تلویزیون ایکس ویژن می گردد.

۴- میزان روشنایی نور تصویر تلویزیون ایکس ویژن بالا است

وقتی تلویزیونی را می خرید، تنظیمات آن را برای نشان دادن کیفیت بالای آن روی بیشترین مقدار قرار داده اند و این موضوع سبب می شود که لامپ ها از بیش ترین میزان انرژی خود شان استفاده کنند و خیلی زودتر از زمان استاندارد خود بسوزند. برای اینکه از این مشکل جلو گیری کنید باید نور صفحه را کم کنید و یا آن را در حالت پویا قرار بدهید تا مناسب با نور محیط خود کم و زیاد بشود. ولی اگر می خواهید خودتان نور صفحه نمایش را به صورت دستی تنظیم کنید، بایستی آن را روی ۶۰ تا ۸۰ بگذارید.

حتما بخوانید:   لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی چیست ؟
۵- سوختن بک لایت بر اثر جدا شدن بک لایت از سینی خنک کننده

گرمای تولید شده توسط لامپ ها از راه فلزی که در پشت لامپ های بک لایت قرار دارد خارج می شود تا از خراب شدن لامپ ها جلوگیری کند. اگر لامپ ها از سینی خنک کننده فاصله بگیرند، گرمای لامپ ها دیگر به بیرون از سیستم منتقل نمی شوند و باعث سوختن زود هنگام لامپ های بک لایت می شود.
لامپ ها به واسطه گیره های فلزی یا چسب به سینی خنک کننده متصل می شوند. اگر کیفیت چسب پایین باشد و یا از گیره های خوب و مناسبی استفاده نشده باشد، لامپ های بک لایت می سوزند.

علت خاموش شدن تلویزیون ایکس ویژن

 • خراب شدن قطعه مین برد تلویزیون ایکس ویژن
 • فرسودگی قطعات مین برد تلویزیون ایکس ویژن
 • استفاده از کابل نامرغوب HDMI
 • استفاده کردن از فلش مموری ویروسی
 • نوسانات ناگهانی برق

علت روشن نشدن تلویزیون

 • خرابی در کابل برق تلویزیون ایکس ویژن
 • خرابی پریز برق
 • مشکل در برد تغذیه تلویزیون ایکس ویژن
 • خراب بودن کنترل تلویزیون ایکس ویژن
 • ویروسی شدن مین برد تلویزیون ایکس ویژن
نحوه تعویض بک لایت در تلویزیون ایکس ویژن

بکلایت

مصرف کنندگان اگر می خواهند خودشان اقدام به تعویض و یا تعمیر کردن بک لایت تلویزیون ایکس ویژن کنند باید تجربه، مهارت و دانش این کار را داشته باشند. در غیر این صورت امکان دارد به دیگر قسمت های این دستگاه آسیب بزنند. اگر قصد انجام تعمیر تلویزیون ایکس ویژن را دارید به موارد زیر عمل کنید:

 • اول باید دی فیوزرهای صفحه نمایش را در بیاورید و بعد پنل بک لایت را جدا کنید.
 • نباید ترتیب و جهت آن ها به هم بخورد، بعد قطعه را به آرامی از روی بک لایت کامل بردارید.
 • بعد از آن می توانید بک لایت و شاسی فلزی هیت سینک را مشاهده کنید. سپس باید بک لایت را از صفحه فلزی جدا کنید.
 • در این مرحله می توانید ال ای دی ها را با حرارت دادن از بدنه فلزی جدا کنید.
 • بعد از جدا کردن نوار ال ای دی باید هر کدام از آنها را کامل بررسی کنید. اگر هر کدام از آنها خراب شده باشند با استفاده از هیتر های مخصوص لامپ خراب شده را جدا کرده و تعویض کنید.
 • بهتر است بک لایت تلویزیون ایکس ویژن را تعویض کنید، تا مطمئن باشید دیگر خراب نمی شود.

خودتان هم می توانید کل بک لایت تلویزیون را عوض کنید که البته هزینه ی زیادی دارد. چنانچه خواستید کل بک لایت را تعویض کنید، اول اطمینان پیدا کنید بک لایت با کیفیت و اورجینال تهیه خواهید کرد و یا اینکه کل لامپ های موجود در بک لایت را بررسی کنید و لامپ خراب را پیدا کرده و تعویض کنید. ولی بهتر است تمام لامپ ها را عوض کنید تا در آینده لامپ های قدیمی تر خراب شده و لامپ هایی که جدیداً گذاشته اید همچنان سالم بمانند.

حتما بخوانید:   خرابی های رایج در یخ ساز یخچال وستینگ هاوس

آموزش تشخیص عیب بک لایت

وظیفه اصلی بک لایت ایجاد تصویر در صفحه نمایشگر است. اگر تلویزیون ایکس ویژن صدا بود ولی تصویر نداشت یا قسمتی از صفحه نمایشگر تلویزیون ایکس ویژن تیره شده بود باید بدانید بک لایت آن‌ خراب و یا سوخته است.
اگر خواستید تلویزیون را تست کنید باید با یک چراغ قوه در نزدیکی صفحه نور را به روی صفحه بیندازید اگر تصویری مشاهده کردید و نور پس زمینه نداشت، باید بدانید بک لایت تلویزیون ایکس ویژن خراب است.

عوامل نشان دهنده خرابی بک لایت تلویزیون ایکس ویژن
 • روشنایی در قسمتی از تصویر کمتر باشد
 • بعد از روشن کردن تلویزیون در یک لحظه لوگوی تلویزیون
 • تصویر ظاهر شده ولی نور تصویر وجود نداشته باشد.
 • قطع و وصل شدن لحظه ای تلویزیون و یا چشمک زدن و پرپر زدن تصویر تلویزیون ایکس ویژن.
 • نقطه های نورانی در صفحه نمایش ایجاد بشود.
 • نقطه تاریک در تلویزیون ایکس ویژن.

تعمیر بک لایت تلویزیون ایکس ویژن از کجا شروع شود؟

برای اینکه بتوان تلویزیون را تعمیر کرد باید بک لایت و عیوب آن را به خوبی بررسی کنید و در اولین گام باید بدانید کارآیی بک لایت چیست و یا بدانید با چه هدفی بک لایت در دستگاه تلویزیون تعبیه شده است؟ چه وظیفه ای دارد؟ یا روش تست آن چگونه می باشد؟ بک لایت در کجای تلویزیون قرار گرفته است؟

اصلی ترین قطعات تلویزیون ایکس ویژن

در گذشته قبل از تولید بک لایت تلویزیون، در تلویزیون های ال سی دی از لامپ فلورسنت استفاده می شد. لامپ های فلورسنت مشکل داشتند و مشکل آن ها مصرف توان انرژی بالا بود و همچنین حرارت بالایی تولید می کردند و با‌ استفاده زیاد از تلویزیون حرارت زیادی ایجاد شده و باعث بالا رفتن استهلاک در این نوع تلویزیون ها شده و قطعات تلویزیون خیلی زود تر از عمر مفید آنها خراب می شدند.

تلویزیون ایکس ویژن یکی از محبوب ترین و بهترین محصولات برند ایکس ویژن است و شایع ترین ایرادی که احتمال دارد در تلویزیون های ایکس ویژن صورت بگیرد، خرابی بک لایت این تلویزیون ها می باشد. خرابی های بک لایت تلویزیون ایکس ویژن در صورت کم بودن میزان آسیب دیدگی قابل تعویض یا تعمیر می باشد. برای رفع این آسیب دیدگی باید به نمایندگی های این برند مراجعه کنید.

در این مقاله از ایبک امداد از تعویض بک لایت تلویزیون ایکس ویژن و دلایل خرابی این تلویزیون مطالبی را برایتان عنوان کردیم امیدواریم توانسته باشیم به شما کمک کرده باشیم.

چگونه می توان بک لایت تلویزیون ایکس ویژن را تعویض کرد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله چگونه می توان بک لایت تلویزیون ایکس ویژن را تعویض کرد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا