تعمیرات چرخ گوشت

یک چرخ گوشت خانگی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

یک چرخ گوشت خانگی از چه اجزایی تشکیل شده است؟ | قطعات چرخ گوشت خانگی

از جمله لوازم پرکاربردی که امروزه در آشپزخانه ها زیاد مورد استفاده قرار می گیرد، چرخ گوشت ها می باشند. گوشت های چرخ کرده که به صورت آماده در فروشگاه های بزرگ و بازار موجود هستند دارای چربی های زیادی بوده و کیفیت آنها مطلوب نیست. بنابراین بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که گوشت چرخ کرده را در خانه تهیه کنند. در این صورت افراد می توانند از گوشت های مرغوب تر استفاده کنند و خیالشان راحت تر خواهد بود.

همچنین به چرخ گوشت های امروزی قطعات جانبی کاربردی مانند قطعه سوسیس ساز اضافه شده است و این به افراد امکان درست کردن سوسیس خانگی را نیز می دهد. در صورتی که با قطعات مختلف چرخ گوشت آشنایی داشته باشید، اگر مشکلی برای هر کدام از آنها به وجود آمد، می‌توانید راحت تر آنها را برطرف نمایید.

چرخ گوشت

موتور چرخ گوشت

موتور چرخ گوشت مهم‌ترین قسمتی است که باید آن را بشناسید. موتور چرخ گوشت نقش بسیار مهمی را در این دستگاه ایفا می‌کند، که خرابی آن موجب خواهد شد که نتوانید از دستگاه خود استفاده نمایید. نکته بسیار مهمی که باید مد نظر داشته باشید این است، که موتور های چرخ گوشت خانگی در مقایسه با چرخ گوشت های صنعتی ضعیف تر هستند و بهتر است که پس از هر ۱۵ دقیقه آن را خاموش نمایید، تا به آن فشار نیاید.

همچنین وقتی با چرخ گوشت خانگی کار می کنید به هیچ عنوان نباید به آن پیاز اضافه کنید. آب پیاز امکان دارد که به قسمت موتور چرخ گوشت شما نفوذ کند و باعث خرابی آن می‌شود.

مخزن یا محفظه چرخ گوشت

مخزن و یا همان محفظه چرخ گوشت قسمتی استوانه ای می باشد که گوشت را از آن وارد گلویی می کنید. جنس محفظه چرخ گوشت های خانگی از آهن است و باید بدانید که هنگامی که گوشت را درون این قسمت وارد می کنید، حتماً به تکه های ریز تر تقسیم کنید و پس از آن درون مخزن چرخ گوشت قرار دهید.

برای اینکه گوشت‌ها را درون مخزن قرار دهید، همواره از دست های خود باید مراقبت کنید. به هیچ عنوان گوشت ها را با دست به سمت گلوی هدایت نکنید. برای این کار می توانید از گوشت کوب پلاستیکی استفاده کنید، تا حادثه‌ای برای شما پیش نیاید.

چرخ دنده چرخ گوشت های خانگی

چرخ دنده چرخ گوشت های خانگی بیشتر از جنس پلاستیک هستند و درون جعبه چرخ دنده قرار دارند. وظیفه چرخ دنده این است، که سرعت گشتاور موتور چرخ گوشت را بالا ببرد. برای اینکه از این قطعه استفاده کنید، باید نکاتی را مد نظر داشته باشید.

این قطعه از جنس پلاستیک است و درون حلزونی یا میله هدایت کننده قرار می گیرد. وقتی به طور مداوم از آن استفاده می کنید، میله فلزی داغ می شود و از چرخ دنده فاصله خواهد گرفت. در این حالت شما از چرخ گوشت خود صداهای ناهنجاری می‌شنوید یا امکان دارد که چرخ گوشت شما کار کند، اما از آن گوشتی خارج نشود و همچنین ممکن است که از چرخ گوشت شما گوشت‌ها به صورت له شده بیرون آیند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا چرخ گوشت خوب گوشت ها را چرخ نمی کند؟

همچنین باید به حجم گوشتی که وارد چرخ گوشت و قسمت تیغه ها می کنید، توجه داشته باشید و به اندازه مناسب و محدود این کار را انجام دهید. چون وقتی حجم گوشت بالا باشد، موجب خواهد شد که در میان تیغه ها گوشت ها گیر کنند.

شبکه چرخ گوشت

شبکه چرخ گوشت یکی دیگر از اجزای این دستگاه می باشد که جنس آن از آهن است و در دو مدل درشت و ریز وجود دارد. با توجه به اینکه افراد گوشت چرخ کرده درشت یا ریز می‌خواهند، می توانند از شبکه چرخ گوشت مناسب استفاده کنند و آن را بر روی تیغه نصب نمایند. چنانچه شبکه چرخ گوشت بر روی تیغه به صورت صحیح نصب نگردد، چرخ گوشت شما نمی تواند کار کند.

برای استفاده از شبکه چرخ گوشت نکته بسیار مهم این است، که پس از استفاده از دستگاه تمام منافذ را با آب ولرم و مایع ظرفشویی مورد شستشو قرار داده و همه منافذ آن را به خوبی پاک کنید. چون در صورتی که مواد ریز بر روی شبکه چرخ گوشت باقی بماند در چرخ گوشت شما بوی بدی احساس خواهد شد که نشان دهنده فاسد شدن این مواد خواهد بود.

حلزونی یا میله هدایت کننده

حلزونی یا میله هدایت کننده یکی دیگر از قطعات مهم چرخ گوشت خانگی می باشد. این میله درون گلوی قرار دارد و گوشت ها را به سمت تیغه هدایت می کند. میله هدایت کننده یا حلزونی از جنس فلز بوده و طرح مارپیچ دارد. در انتهای مارپیچ واشری قرار دارد، که باید به انتهای میله متصل باشد. این میله نقش بسیار مهمی دارد و موجب می شود که تیغه به صورت صحیح در محل خود قرار بگیرد.

تیغه چرخ گوشت

تیغه چرخ گوشت موجب می شود که گوشت ها به تکه های کوچک تر خرد شوند. ظاهر تیغه چرخ گوشت چهار یا سه پره است و در بیشتر چرخ گوشت‌ها جنس این تیغه‌ها از استیل می باشد. نحوه عملکرد تیغه‌ی چرخ گوشت اینگونه می باشد، که وقتی میله مارپیچ گوشت ها را به طرف تیغه ها هدایت می کند، این تیغه های چرخ گوشت گوشت ها را چرخ خواهند کرد.

در صورتی که تیغه به صورت برعکس نصب شده باشد، گوشت نمی تواند چرخ شود. بنابراین باید توجه داشته باشید که لبه تیز تیغه به سمت بیرون باشد.

طوقه چرخ گوشت

طوقه در قسمت جلویی شبکه قرار دارد و موجب می شود که قطعات داخلی محکم شوند. به بیان دیگر وقتی طوقه بسته می‌شود، تیغه، حلزونی و شبکه در محل خودشان فیکس شوند. جنس طوقه از فلز است و وقتی طوقه را می بندید، باید توجه داشته باشید که شیارهای طوقه بر روی شیار های گلویی به صورت صحیح قرار بگیرند و تیغه از محل خود تکان نخورد.

سینی چرخ گوشت خانگی

سینی چرخ گوشت قسمتی می باشد که گوشت های ریز شده درون آن ریخته می شوند. جنس سینی چرخ گوشت های خانگی معمولاً از پلاستیک بوده و در قسمت بالای چرخ گوشت هستند. گوشت ها با استفاده از هاون پلاستیکی و از طریق سینی به درون مخزن چرخ گوشت هدایت می شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل روشن نشدن چرخ گوشت چیست | راهنمای استفاده از چرخ گوشت

سوسیس ساز چرخ گوشت های خانگی

یکی از ویژگی‌های بسیار مهم چرخ گوشت های جدید خانگی داشتن سوسیس ساز می باشد. این قطعه به افراد این امکان را خواهد داد که سوسیس سالم و خانگی از گوشت های بسیار باکیفیت تهیه کنند. با توجه به اینکه گوشت هایی که در کالباس و سوسیس های کارخانه ای استفاده می شود برای سلامت افراد مضر است، استفاده از گوشت تازه و سالم و درست کردن سوسیس در خانه یکی از راهکارهای بسیار مناسب و مفید برای استفاده نکردن از غذاهای ناسالم می باشد.

همچنین این قطعه در چرخ گوشت های خانگی به افراد این امکان را نیز می دهد، که از لذت خوردن سوسیس محروم نباشند‌. بنابراین وقتی چرخ گوشت تهیه می کنید، توجه کنید که قطعه سوسیس ساز همراه چرخ گوشت وجود داشته باشد.

چرخ گوشت

نکات مهم برای نگهداری قطعات چرخ گوشت خانگی

  1. برای اینکه به موتور دستگاه شما فشار وارد نشود، پیشنهاد می شود که حتماً گوشت ها را به تکه های ریز تر برش بزنید.
  2. از چرخ گوشت های خانگی برای ریز کردن سبزیجات نباید استفاده کنید. چون اگر آب سبزیجات به قسمت موتور دستگاه وارد شود به آن آسیب های جدی وارد خواهد کرد.
  3. وقتی از چرخ گوشت خود استفاده می کنید، پس از تمام شدن کار خود باید همه قطعه ها و اجزایی که قابل شستشو هستند را با استفاده از مایع ظرفشویی و آب ولرم بشویید و پس از آن با دقت آنها را خشک نمایید. چون امکان دارد این قطعه ها زنگ بزنند و در این صورت وقتی مجدداً از دستگاه خود استفاده می کنید، طعم گوشت مناسب نخواهد بود.
  4. همانطور که گفته شد به هیچ عنوان نباید در چرخ گوشت پیاز را چرخ کنید. چون امکان وارد شدن آب پیاز به قسمت موتور و در نتیجه آسیب دیدن دستگاه شما بسیار زیاد است.
  5. چرخ گوشت خود را به صورت خالی نباید روشن کنید. چون موتور دستگاه سرعتی بوده و در صورتی که چیزی در حلزونی وجود نداشته باشد، سرعت چرخ گوشت بالاتر خواهد بود و این موجب می‌شود چرخ دنده ها کند شوند.
  6. چرخ گوشت خود را در دسترس کودکان قرار ندهید. این کار می تواند حادثه آفرین باشد.
  7. برای اینکه گوشت ها را درون مخزن دستگاه قرار دهید، به هیچ عنوان با دست گوش ها را هدایت نکنید. برای این کار از گوشت‌کوب پلاستیکی استفاده کنید، که در کنار دستگاه وجود دارد.
  8. قبل از استفاده از چرخ گوشت اطمینان حاصل کنید، که قسمت های مختلف دستگاه را به صورت صحیح نصب نمودید.

سخن تکمیلی

امروزه از چرخ گوشت های خانگی زیاد استفاده می شود. بنابراین لازم است که با قطعات و اجزای مختلف چرخ گوشت خانگی آشنایی کافی داشته باشید، تا بتوانید در هنگام به وجود آمدن مشکل برای دستگاه تشخیص دهید که مشکل به وجود آمده مربوط به کدام یک از قسمت‌های این دستگاه می باشد و برای تعمیر و یا تعویض آن اقدامات مناسب را انجام دهید. برای اینکه قطعات مختلف چرخ گوشت خانگی شما عمر مفید بیشتری داشته باشند، باید به نکات مهم نگهداری و استفاده از آنها دقت داشته باشید.

یک چرخ گوشت خانگی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

معرفی قطعات چرخ گوشت خانگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا