تعمیرات چرخ گوشت

چرا چرخ گوشت خوب گوشت ها را چرخ نمی کند؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام چرخ کردن گوشت، متوجه شوید که گوشت‌ها له شده و به خوبی چرخ نمی‌شود. در این صورت حتماً مشکلی برای چرخ گوشت ایجاد شده است. اگر می‌خواهید با عواملی که می‌تواند باعث له شدن و خوب چرخ نشدن گوشت در چرخ گوشت می شود، آشنا شوید تا انتهای مقاله از آی بک امداد با ما همراه باشید.

چرا چرخ گوشت خوب چرخ نمی کند؟

چرخ نشدن گوشت در چرخ گوشت، جزو مشکلاتی است که امکان دارد برای هر کسی پیش بیاید. دلایل زیادی باعث بروز این مشکل خواهد شد که جای نگرانی نبوده و شما می‌توانید به راحتی آن را برطرف کنید.

چرخ گوشت جزو وسایل برقی مهم در آشپزخانه است که به راحتی می‌توان به وسیله آن، در عرض چند دقیقه گوشت ها را چرخ کرد. البته بعضی از کاربران از این دستگاه برای چرخ کردن حبوباتی مثل نخود جهت تهیه فلافل هم استفاده می‌کنند. پس لازم است که چرخ گوشت بی‌عیب و درست کار کند زیرا در غیر این صورت باعث خواهد شد که مقدار زیادی از گوشت به هدر برود و یا خوب چرخ نشود.

در ادامه مقاله به بررسی مهم‌ترین مواردی که می‌تواند باعث شود گوشت له شده و چرخ نشود، می پردازیم:

 1. نصب کردن اشتباه تیغه چرخ گوشت
 2. چرخ کردن گوشت‌ها با پوست و چربی
 3. چرخ کردن گوشت‌های یخ نزده و گرم
 4. چرخ کردن گوشت‌هایی که استخوان دارد.
 5. کند شدن تیغه و پنجره چرخ گوشت
 6. انداختن تکه های بزرگ گوشت داخل دستگاه
 7. استفاده طولانی مدت از دستگاه چرخ گوشت
 8. چرخ کردن بعضی از میوه‌ها و یا پیاز
 9. از کار افتادن بعضی از قطعات دستگاه
 10. مسدود شدن لوله چرخ گوشت
 11. خراب شدن واشرهای دستگاه چرخ گوشت
 12. استفاده از موادی که خاصیت کشسانی بالایی دارند.
حتما بخوانید:   دلایل پیچیدن گوشت دور تیغه چرخ گوشت چیست؟

چرخ گوشت

۱- نصب کردن اشتباه تیغه چرخ گوشت

توصیه می‌شود قبل از اینکه از چرخ گوشت خود استفاده کنید، با دقت اجزای دستگاه را چک کنید. مخصوصاً تیغه چرخ گوشت باید به خوبی بررسی شود و درست در جای خود قرار بگیرد. اگر تیغه چرخ گوشت را برعکس قرار دهید، اینکار باعث خواهد شد تا چرخ گوشت کارایی درستی نداشته و نتواند به خوبی گوشت ها را چرخ کند.

۲- چرخ کردن گوشت‌ها با پوست و چربی

بعضی از قسمت‌های گوشت مخصوصاً گوشت گوسفند، پوست و چربی دارد که این پوست‌ها و چربی‌ها ممکن است به دور قطعات داخلی دستگاه پیچیده و عملیات چرخ شدن گوشت‌ها را با مشکل مواجه کند. برای اینکه از بروز این مشکل جلوگیری کرده باشید، بهتر است که قبل از چرخ کردن گوشت‌ها، ابتدا پوست و چربی‌های گوشت را از روی آن جدا کنید.

۳- چرخ کردن گوشت‌های یخ نزده و گرم

اگر خواستید گوشت گرم حیوانی را چرخ کنید، باید قبل از این کار، چند ساعت گوشت را داخل فریزر بگذارید و سپس برای چرخ کردن آن اقدام کنید. اگر گوشت گرم باشد به راحتی چرخ نخواهد شد و برعکس اگر آن را خنک کنید، بدون مشکل و به راحتی گوشت‌ها چرخ می‌شوند.

۴- چرخ کردن گوشت هایی که استخوان دارند.

یکی از دلایل مهمی که باعث می‌شود چرخ گوشت شما خوب کار نکند، این است که گوشت استخوان داشته باشد. همانطور که می‌دانید استخوان نسبت به گوشت استحکام بیشتری دارد و برای اینکه خرد شود به قدرت بیشتری هم نیاز دارد. وجود استخوان باعث می‌شود تا روند چرخ کردن با مشکل مواجه شده و چرخ گوشت نتواند گوشت ها را خوب چرخ کند.

اگر گوشت شما استخوان داشته باشد، چرخ گوشت در هنگام کار صدای زیادی تولید می‌کند، در این صورت می‌توانید متوجه وجود استخوان در گوشت بشوید. پس توصیه می‌کنیم قبل از اینکه برای چرخ کردن گوشت اقدام کنید، ابتدا تمام استخوان‌ها را به خوبی از آن جدا کنید.

۵- کند شدن تیغه و پنجره چرخ گوشت

ممکن است تیغه و پنجره چرخ گوشت به مرور زمان و یا حتی به دلیل استفاده نادرست از دستگاه، کند شده و باعث شود که کیفیت و سرعت چرخ کردن گوشت ها کاهش پیدا کند. در صورتی که با این مشکل مواجه شدید، می‌توانید با مراجعه به نمایندگی تعمیرات چرخ گوشت، تیغه را تیز کرده و یا تیغه جدیدی خریداری کنید.

نکته مهم: توصیه می‌کنیم خودتان در منزل تیغه را تیز نکنید زیرا ممکن است باعث خرابی تیغه شوید.

۶- انداختن تکه‌های بزرگ گوشت داخل دستگاه

اگر شما برای چرخ کردن گوشت، آنها را خرد نکرده و تکه‌های بزرگ گوشت را در داخل دستگاه بیندازید، باعث خواهد شد که گوشت به خوبی چرخ نشود. برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید توصیه می‌کنیم حتماً گوشت را به تکه‌های کوچک تقسیم کنید تا هم گوشت خوب چرخ شده و هم به دستگاه چرخ گوشت فشار وارد نشود.

حتما بخوانید:   چرا موتور چرخ گوشت جرقه می زند | راهکارهای رفع مشکل

۷- استفاده طولانی مدت از دستگاه چرخ گوشت

بعضی از کاربران عادت دارند که همه گوشت‌های مصرفی خود را یک جا چرخ کنند، این کار باعث می‌شود که مدت طولانی چرخ گوشت روشن مانده و داغ کند. دقت داشته باشید که داغ شدن دستگاه، آسیب زیادی به چرخ گوشت وارد خواهد کرد.

داغ شدن چرخ گوشت باعث می‌شود که چرخ گوشت نتواند خوب گوشت ها را چرخ کند، پس بهتر است در صورت زیاد بودن گوشت ها، بعد از اینکه کمی از آنها را چرخ کردید، دستگاه را خاموش کنید تا خنک شود و بعد از گذشت حدود ۳۰ الی ۶۰ دقیقه دوباره می‌توانید بقیه گوشت‌ها را چرخ کنید. در هنگام خنک شدن دستگاه بهتر است که اجزای داخلی چرخ گوشت را باز کنید و آن را تمیز کنید.

۸- چرخ کردن بعضی از میوه‌ها و یا پیاز

چرخ کردن بعضی از میوه‌ها مثل گوجه فرنگی، پرتقال و یا هر ماده اسیدی دیگر و یا حتی چرخ کردن پیاز، باعث می‌شود که تیغه چرخ گوشت کند شده و گوشت‌ها خوب چرخ نشوند. پس توصیه می‌کنیم هیچگاه برای چرخ کردن میوه‌های اسیدی و پیاز از چرخ گوشت استفاده نکنید.

۹- از کار افتادن بعضی از قطعات دستگاه چرخ گوشت

گاهی ممکن است به دلیل تمام شدن عمر مفید دستگاه و یا انجام ندادن سرویس سالیانه، بعضی از قطعات آن از کار بیفتد، در این صورت است که گوشت‌ها به وسیله چرخ گوشت خوب چرخ نمی‌شوند. به این نکته مهم توجه داشته باشید که چرخ گوشت جزو لوازم ضروری در آشپزخانه است و باید برای نگهداری صحیح و اصولی آن حداقل سالی یکبار دستگاه را سرویس کنید زیرا گاهی امکان دارد بعضی از قطعات چرخ گوشت نیاز به تعمیر و یا حتی تعویض داشته باشند.

۱۰- مسدود شدن لوله چرخ گوشت

در هنگامی که مواد گوشتی را چرخ کرده و از دستگاه استفاده می‌کنید، ممکن است به وسیله تکه استخوان و یا حتی سنگ، لوله دستگاه مسدود شود و این در چرخ کردن گوشت‌ها اختلال ایجاد خواهد کرد. دقت کنید که اگر لوله چرخ گوشت مسدود شده باشد، شما صدای ناهنجاری را از دستگاه خواهید شنید. گیر کردن هر چیزی در لوله باعث می‌شود که به موتور چرخ گوشت فشار بیاید و گوشت ها خوب چرخ نشود و حتی ممکن است باعث شود دستگاه بسوزد.

حتما بخوانید:   دلایل نچرخیدن مارپیچ یا اسکرول چرخ گوشت چیست؟

در صورتی که صدای بلندی را از چرخ گوشت شنیدید، حتماً آن را خاموش کرده و مشکل آن را رفع کنید. اگر نتوانستید خودتان مشکلی را که ایجاد شده برطرف کنید، بهتر است حتماً به نمایندگی های چرخ گوشت مراجعه کنید.

۱۱- خراب شدن واشرهای دستگاه چرخ گوشت

اگر سؤال می‌کنید که چرا ممکن است گوشت ها خوب چرخ نشود، می‌توانیم بگوییم که یکی از دلایل بروز این مشکل ممکن است خرابی واشرهای دستگاه باشد. در پشت قسمت حلزونی اسکرول، واشرهایی وجود دارد که در صورت خراب شدن، قدرت چرخش تیغه را کم می‌کند و از چرخ شدن صحیح گوشت ها جلوگیری می‌کند. اگر می‌خواهید در هنگام کار با چرخ گوشت با مشکلات این چنینی مواجه نشوید، توصیه می‌کنیم حتماً سالی یک بار چرخ گوشت خود را سرویس کنید و اگر واشرهای دستگاه خراب بود، حتماً آنها را تعویض کنید.

۱۲- استفاده از موادی که خاصیت کشسانی بالایی دارند.

باید به این نکته مهم توجه کنید که بعضی از مواد خاصیت کشسانی بالایی دارند و چرخ کردن این مواد برای چرخ گوشت شما کاری دشوار و سخت است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم قبل از اینکه گوشت‌ها را در داخل دستگاه قرار دهید، مطمئن شوید که گوشت‌ها دارای رگ و یا پوست نبوده و به راحتی چرخ می‌شوند و علاوه بر آن، در مورد مواد غذایی دیگری که در داخل دستگاه می‌اندازید، توجه کنید که نباید این مواد خیلی نرم بوده و دارای خاصیت کشسانی بالا باشند زیرا موادی که خاصیت کشسانی بالا دارند باعث ایجاد اختلال در عملکرد صحیح چرخ گوشت خواهند شد و جلوی چرخ شدن گوشت و یا مواد غذایی دیگر را می‌گیرند.

چرخ گوشت

سخن پایانی

در انتهای این مقاله از آی بک امداد در مورد دلایل چرخ نشدن گوشت در چرخ گوشت، باید بگوییم که نگهداری صحیح و اصولی از هر دستگاهی می‌تواند در عملکرد درست آن و همچنین افزایش طول عمر دستگاه، تأثیر بسزایی داشته باشد. به همین دلیل باید نکات مهمی را در هنگام استفاده از دستگاه چرخ گوشت رعایت کنید. بعضی از مواد غذایی مانند مواد غذایی که دارای خاصیت اسیدی هستند را نباید در داخل چرخ گوشت بریزید، زیرا باعث کند شدن تیغه خواهند شد.

همانطور که گفتیم با سرویس سالیانه چرخ گوشت می‌توانید به خوبی از دستگاه خود مراقبت کنید و از خرابی‌های احتمالی در آن جلوگیری کنید.

امیدواریم مطالبی که در این مقاله در مورد دلایل چرخ نکردن گوشت‌ها در چرخ گوشت آورده شد، برایتان مفید بوده باشد.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

چرا چرخ گوشت خوب گوشت ها را چرخ نمی کند؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مسدود شدن لوله چرخ گوشت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x