تعمیرات چرخ گوشت

دلایل پیچیدن گوشت دور تیغه چرخ گوشت چیست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

چرخ گوشت جزو لوازم ضروری منزل بوده و معمولاً برای چرخ کردن گوشت از آن استفاده می‌کنند. این دستگاه ممکن است در اثر طولانی مدت به علت فرسودگی و یا حتی استفاده نادرست از دستگاه، دچار مشکلاتی مثل پیچیده شدن گوشت به دور تیغه شود، که اگر مشکل را برطرف نکنید، ممکن است چرخ گوشتتان کاملاً از کار بیفتد. اگر شما هم می‌خواهید بدانید که دلایل پیچیدن گوشت دور تیغه چرخ گوشت چیست، توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید.

دلایل پیچیدن گوشت دور تیغه چرخ گوشت چیست؟

چرخ گوشت یکی از لوازم خانگی است که از آن زیاد استفاده می‌شود و در صورتی که از آن خوب مراقبت و نگهداری نکنید، ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شوید. مشکل پیچیدن گوشت دور تیغه چرخ گوشت، جزو مشکلات رایج است که می‌تواند باعث خوب چرخ نشدن گوشت ها شود. گاهی در هنگام بروز این مشکل مجبور خواهید بود که دستگاه چرخ گوشت خود را تعمیر کنید، در این صورت باید به نمایندگی تعمیرات چرخ گوشت خود مراجعه کنید و گاهی هم ممکن است با رعایت بعضی از نکات ساده، به راحتی بتوانید این مشکل را برطرف کنید. ‌مهم ترین دلایلی که می‌تواند باعث پیچیدن گوشت دور تیغه چرخ گوشت شود عبارتند از:

 1. اشتباه نصب کردن قطعات چرخ گوشت
 2. کند بودن پنجره و تیغه چرخ گوشت
 3. مسدود شدن مسیر دستگاه
 4. چربی‌های زیاد در گوشت
 5. وجود پوست و رگ در گوشت
 6. خراب شدن واشر چرخ گوشت
 7. فشار بیش از اندازه به چرخ گوشت

در ادامه موارد بیان شده را برایتان توضیح می‌دهیم تا در صورت نیاز بتوانید به راحتی مشکل را عیب یابی و برطرف کنید.

۱- اشتباه نصب کردن قطعات چرخ گوشت

در صورتی که شما دستگاه چرخ گوشتان را تازه خریده باشید، ممکن است به دلیل نصب اشتباه قطعات چرخ گوشت، باعث شوید که گوشت ها دور تیغه بپیچند. وقتی قطعات چرخ گوشت و تیغه‌های آن اشتباه و برعکس نصب شده باشند، باعث خواهد شد که چرخ گوشت درست نچرخیده و گوشت‌ها له شوند. در این صورت باید دستگاه را باز کنید و قطعات آن را چک کنید و مطمئن شوید که اجزای آن درست در کنار هم قرار گرفته‌اند. اگر متوجه نصب اشتباه قطعات شدید و نتوانستید آن را درست کنید، بهتر است از تکنسین ماهر کمک بگیرید.

۲- کند شدن پنجره و تیغه چرخ گوشت

یکی از مواردی که باعث می‌شود گوشت‌ها به دور مارپیچ دستگاه چرخ گوشت بپیچد، این است که پنجره و تیغه کُند باشد. البته باید حداقل سالی یک بار چرخ گوشت خود را سرویس کرده و تیغه‌ها را هم تیز کنید. توصیه می‌کنیم خودتان برای تیز کردن تیغه‌ها اقدام نکنید زیرا ممکن است تیغه خراب شود. این کار را باید به مراکز تعمیر چرخ گوشت بسپارید زیرا در این صورت تیغه‌ها به شکل اصولی و صحیح تیز خواهند شد. نگهداری اصولی و درست از چرخ گوشت مانند: شستشوی درست و مناسب و همچنین نگهداری کردن دستگاه در یک مکان خشک، باعث می‌شود تیغه‌ها تیز بماند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  یک چرخ گوشت خانگی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

تیغه چرخ گوشت

۳- مسدود شدن مسیر دستگاه

یکی از دلایل مهمی که باعث می‌شود گوشت‌ها به دور تیغه بپیچد، مسدود شدن مسیر دستگاه می‌باشد. البته دلایل زیادی باعث بروز این مشکل می‌شود که مهمترین آنها عبارتند از:

 • قرار گرفتن جسم خارجی در دستگاه: وقتی جسم کوچک و سختی مثل استخوان، در داخل دستگاه گیر کرده باشد، عملکرد چرخ گوشت شما مختل شده و گوشت‌ها دور مارپیچ دستگاه می‌پیچد. برای اینکه مشکل را برطرف کنید، ابتدا دستگاه را خاموش کرده و سپس آن را باز کنید و داخل چرخ گوشت را خوب بررسی کنید تا جسم خارجی را پیدا کنید. بعد از خارج کردن آن، به راحتی می‌توانید گوشت‌ها را چرخ کنید.
 • اجزای چرخ گوشت کثیف شده باشد: در صورتی که شما بعد از استفاده از دستگاه، خوب قطعات داخل آن را تمیز نکنید، باعث می‌شود مسیر محفظه بسته شده و گوشت‌ها به دور مارپیچ بپیچد، در این صورت نمی‌توانید گوشت‌ها را به خوبی چرخ کنید. به همین علت باید بعد از اینکه از دستگاه استفاده کردید، به خوبی پنجره‌ها و تیغه‌های دستگاه را تمیز کرده و منافذ آن را هم خالی کنید، زیرا اگر گوشت ها در داخل منافذ گیر کرده باشد، بعد از مدتی خشک و سخت می‌شود. از آبلیمو و روغن زیتون هم می‌توانید برای رفع این مشکل استفاده کنید.

۴- وجود چربی و پی زیاد در گوشت

اگر چربی و پی در گوشتی که می‌خواهید چرخ کنید زیاد باشد، مارپیچ دستگاه شما کند می‌شود و ممکن است گوشت ها به دور مارپیچ بپیچد و عملکرد دستگاه را مختل کند. دلیل بروز این مشکل هم می‌تواند چربی و پی زیاد در گوشت باشد که سطح تیغه‌ها را می‌پوشاند و از برندگی و تیزی آن کم می‌کند. وجود چربی زیاد در گوشت باعث خواهد شد که گوشت ها خوب چرخ نشده و یا سخت از داخل دستگاه بیرون بیایند.

۵- چرخ کردن گوشت‌ها به همراه پوست و رگ

دقت داشته باشید وقتی می‌خواهید گوشتی را چرخ کنید، ابتدا باید چربی‌های اضافه، پوست و رگ را از روی گوشت جدا کنید، در غیر این صورت ممکن است که رگ و پوست مانع چرخ شدن گوشت‌ها شود و در این صورت گوشت به دور تیغه می‌پیچد. پوست و رگ خاصیت کشسانی زیادی دارند و قابل چرخ شدن نیستند، به همین علت به دور تیغه و اسکرول پیچیده و مانع می‌شوند تا دستگاه به درستی کار کند. پس بهتر است قبل از اینکه گوشت ها را چرخ کنید، ابتدا پوست و رگ‌ها را کاملاً از آن جدا کنید.

۶- خراب شدن واشرها

یکی دیگر از عوامل بروز مشکل پیچیده شدن گوشت دور مارپیچ چرخ گوشت، خرابی و یا آسیب‌هایی در واشر دستگاه است. این واشرها پشت محور حلزونی قرار دارند و اگر فرسوده و یا خراب شده باشند، چرخ گوشت عملکرد درستی نخواهد داشت و ممکن است گوشت‌ها دور مارپیچ بپیچند. در صورت خرابی و یا فرسودگی واشرها باید آنها را تعویض کنید. برای این کار بهتر است از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.

۷- وارد شدن فشار زیاد به چرخ گوشت

اگر شما گوشت کوب دستگاه را بیش از اندازه فشار بدهید تا سرعت دستگاه بالا برود، باعث می‌شود گوشت‌ها به دور تیغه بپیچند. البته فشار زیاد به دستگاه باعث خواهد شد که به موتور آن هم فشار وارد شود و عملکرد دستگاه را مختل کند. پس بهتر است که در هنگام استفاده از چرخ گوشت، ابتدا گوشت‌ها را به قطعات کوچک تقسیم کنید و سپس آنها را کم کم داخل دستگاه بریزید. این کار شما باعث خواهد شد که چرخ گوشت عملکرد بهتری داشته و گوشت‌ها به طور صحیح و کامل چرخ شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل روشن نشدن چرخ گوشت چیست | راهنمای استفاده از چرخ گوشت

چرا دستگاه، گوشت‌ها را خوب چرخ نمی‌کند؟

بیشتر کاربرانی که از دستگاه چرخ گوشت برای چرخ کردن گوشت‌ها استفاده می‌کنند، معمولاً با مشکل چرخ نشدن گوشت‌ها مواجه هستند. دلایل زیادی می‌تواند باعث بروز این مشکل شود که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

 • وارد کردن نیروی زیاد به گوشت
 • وارد کردن نیروی زیاد به تیغه‌های چرخ گوشت
 • اصطکاک تیغه
 • ایجاد مشکل در ورودی چرخ گوشت
 • گرفتگی تیغه‌ها
 • و…

معمولاً مهم‌ترین دلیلی که باعث خوب چرخ نشدن گوشت‌ها می‌شود، تجمع چربی می‌باشد. اگر شما گوشت‌ها را قبل از چرخ کردن خوب تمیز کنید و پوست و چربی‌های آن را جدا کنید، شاید زمان زیادی صرف این کار نشود ولی اگر گوشت ها در داخل چرخ گوشت گیر کند، آنگاه مجبورید که دستگاه را باز کرده و تمام رگ و پوست را از تیغه جدا کنید و دوباره اقدام به چرخ کردن گوشت‌ها کنید.

دقت داشته باشید که بعد از استفاده، حتماً باید دستگاه چرخ گوشت خود را تمیز کنید، در غیر این صورت ممکن است گوشت ها در داخل پنجره چرخ گوشت گیر کرده و با مشکل مواجه شوید. برای این منظور سرکه سفید و آب را با هم مخلوط کرده و به وسیله اسفنج نرم، تیغه چرخ گوشت را تمیز کنید.

چرا گوشت ها در داخل چرخ گوشت له می‌شوند؟

معمولاً به مرور زمان تیغه‌های چرخ گوشت کند شده و باعث له شدن گوشت‌ها می‌شوند و یا گاهی ممکن است شما استخوان را با گوشت‌ها چرخ کنید و این باعث فرسودگی زودتر تیغه‌ها خواهد شد.

بعضی از چرخ گوشت‌ها قدرت زیادی داشته و استخوان‌ها را هم له می‌کنند و هیچ آسیبی هم به دستگاه نمی‌زنند ولی با این حال نباید استخوان‌ها را همراه با گوشت داخل دستگاه بریزید، باید ابتدا ببینید آیا چرخ گوشت شما دارای این قابلیت است یا خیر؟

تیغه چرخ گوشت

نتیجه‌گیری

در این مقاله از آی بک امداد به بررسی دلایل پیچیدن گوشت دور تیغه چرخ گوشت پرداختیم تا بتوانید در هنگام بروز این مشکل، خودتان عیب دستگاه را پیدا کرده و آن را رفع کنید. بعضی از مشکلاتی که در چرخ گوشت ایجاد می‌شود بدون داشتن تخصص و دانش و با رعایت نکات ساده برطرف خواهد شد ولی گاهی هم ممکن است مشکل چرخ گوشت شما تخصصی بوده و نیاز باشد که حتماً با تعمیرکار تماس بگیرید.

فقط توجه داشته باشید که اگر تصمیم گرفتید خودتان مشکل چرخ گوشت را برطرف کنید ، نکات ایمنی را کاملاً رعایت کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل پیچیدن گوشت دور تیغه چرخ گوشت چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا گوشت ها در داخل چرخ گوشت له می‌شوند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا