تعمیرات چرخ گوشت

چرا موتور چرخ گوشت جرقه می زند | راهکارهای رفع مشکل

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

امروزه چرخ گوشت به یکی از وسایل ضروری در آشپزخانه تبدیل شده است که مشکلاتی احتمال دارد در هنگام استفاده از این وسیله برای شما ایجاد شود. یکی از این مشکلات جرقه زدن موتور دستگاه است. این مشکل علائم و دلایل مختلفی دارد به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله از ایبک امداد راهکارهای مناسبی را برای رفع مشکل جرقه زدن موتور چرخ گوشت برایتان بیان کنیم.

چرا موتور چرخ گوشت جرقه می‌زند؟

ممکن است در هنگام استفاده از دستگاه چرخ گوشت شاهد جرقه‌هایی در داخل آن باشید. در اصل این جرقه ها به موتور چرخ گوشت مربوط می‌شود که دلایل زیادی باعث بروز این مشکل خواهد شد. مهم‌ترین این دلایل عبارت هستند از:

  1. در مدار چرخ گوشت اتصالی ایجاد شده باشد.
  2. وجود اصطکاک بین قطعات چرخ گوشت
  3. خراب شدن اورلود موتور
  4. نفوذ رطوبت و آب به موتور
  5. فرسوده شدن کموتاتور

۱- در مدار چرخ گوشت اتصال ایجاد شده باشد.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث جرقه زدن موتور در چرخ گوشت می‌شود، اتصالی در مدار است. وقتی شما کلید خاموش و روشن چرخ گوشت را فشار می‌دهید و به طور ناگهانی چرخ گوشت جرقه می‌زند، احتمال دارد در مدار اتصالی به وجود آمده باشد زیرا در داخل دستگاه مداری تعبیه شده که برق را از پریز به طرف دو شاخه و بعد از آن به قطعات دستگاه می‌رساند. این مدار اتصالات زیادی دارد. یک اتصالی کوچک در مدار، باعث جرقه در موتور چرخ گوشت خواهد شد.

دقت داشته باشید وقتی قطعات دستگاه را می‌شویید قبل از اینکه آن را در دستگاه قرار داده و دوباره استفاده کنید، حتماً قطعات را کاملاً خشک کنید.

موتور چرخ گوشت

۲- وجود اصطکاک بین قطعات چرخ گوشت

یکی دیگر از دلایل جرقه زدن چرخ گوشت اصطکاک بین قطعات است. معمولاً این مشکل می‌تواند به دلایل زیادی مثل کثیف بودن چرخ گوشت به وجود بیاید. اگر شما از مواد گوشتی که تمیز هم نیستند و اضافات گوشتی دارند در چرخ گوشت خود استفاده کنید، ممکن است به مرور قطعات چرخ گوشت دچار اصطکاک شوند.

اصطکاک در چرخ گوشت ممکن است بین قطعات دستگاه ایجاد شود که به دلیل ضربه خوردن و یا حتی جابجا شدن قطعات به وجود می‌آید.

۳- خراب شدن اورلود موتور

خراب شدن اورلود موتور هم می‌تواند باعث جرقه زدن آن شود. اورلود از یک صفحه فنری، یک المنت و اجزای دیگر درست شده که باعث رسیدن جریان برق به المنت می‌شود و آن را گرم می‌کند تا چرخ گوشت شما کار خود را شروع کند. اگر جریان برق زیاد باشد، گرمای زیادی هم تولید شده و باعث آسیب رسیدن به اورلود می‌شود و در نهایت باعث به وجود آمدن جرقه در موتور خواهد شد.

۴- نفوذ رطوبت و آب به موتور

دقت داشته باشید که اگر موادی که در داخل چرخ گوشت ریخته می‌شود دارای رطوبت باشد، این رطوبت به قطعات دستگاه نفوذ کرده و باعث می‌شود دستگاه شما خراب شود. بعضی از افراد برای خرد کردن سبزی هم از چرخ گوشت استفاده می‌کنند و یا گاهی پیاز را با گوشت چرخ می‌کنند. این کار کاملاً اشتباه بوده و باعث خراب شدن چرخ گوشت خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل نچرخیدن مارپیچ یا اسکرول چرخ گوشت چیست؟

۵- فرسوده شدن کموتاتور

یکی دیگر از مواردی که باعث می‌شود موتور چرخ گوشت جرقه بزند، فرسوده شدن کموتاتور است. کموتاتور از جنس مس درست شده و در صورتی که فرسوده شود، بین آن و زغال اصطکاک ایجاد می‌شود. این اصطکاک می‌تواند سیستم چرخ گوشت را مختل کرده و باعث جرقه در موتور دستگاه شود.

راهکارهای مناسب برای برطرف کردن مشکل جرقه زدن چرخ گوشت

اگر متوجه شدید موتور چرخ گوشت شما جرقه می‌زند در اولین مرحله باید دستگاه چرخ گوشت را خاموش کرده و آن را از برق بیرون بکشید. قاب اصلی دستگاه را در بیاورید تا بتوانید به قسمت داخلی آن دسترسی یابید. حالا تمام اتصالات و قطعات را با دقت چک کرده و اگر متوجه مشکلی در قسمتی از قطعات شدید، حتماً باید آن قطعه را عوض کنید.

در هنگام استفاده از چرخ گوشت به این نکته مهم توجه کنید که قبل از اینکه برای چرخ کردن گوشت اقدام کنید، گوشت را تمیز کرده و تمام استخوان ها و پوست های اضافه را از آن جدا کنید زیرا این استخوان ها و پوست ها در بین تیغه و قطعات گیر می‌کند و باعث خراب شدن دستگاه چرخ گوشت می‌شود.

مشکلات متداول در چرخ گوشت

تمام وسایل برقی به مرور زمان و یا گاهی به دلیل استفاده غلط ممکن است دچار خرابی های جزئی و یا مهم شوند. چرخ گوشت هم از این قاعده مستثنا نبوده و ممکن است دچار مشکلاتی شود که شما را با آن آشنا خواهیم کرد.

نچرخیدن چرخ حلزونی

چرخ حلزونی قسمتی از چرخ گوشت است که باعث چرخ کردن گوشت شده و آن را به طرف دهانه خروجی دستگاه هدایت می‌کند. اگر چرخ حلزونی حرکت نکند، گوشت هم چرخ نمی‌شود گاهی دیده شده که دستگاه روشن می‌شود ولی چرخ حلزونی حرکت نمی‌کند. این مشکل ممکن است به دلیل استفاده زیاد از دستگاه باشد.

اگر انتهای آرمیچر هرز شده باشد و یا چرخ دنده خراب شود، شما با نچرخیدن چرخ حلزونی مواجه خواهید شد. برای اینکه دلیل بروز این مشکل را پیدا کنید بهتر است قطعات نام برده شده را بررسی کرده و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید.

سر و صدای غیر عادی چرخ گوشت

یکی از مواردی که نشان می‌دهد چرخ گوشت خراب شده است، سر و صدای غیر عادی دستگاه است. دلیلی که می‌تواند باعث بروز این مشکل شود هرز شدن یاتاقان‌ها و یا خراب شدن آنهاست، گاهی ممکن است گریس داخل دستگاه خراب شده باشد و یا پروانه خنک کننده موتور دچار خرابی شده و یا لق بزند. اگر یاتاقان‌ها هرز شده بود باید آنها را تعویض کنید. توصیه می‌کنیم برای حل مشکل به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.

اگر متوجه شدید که یاتاقان ها دچار مشکل نبوده، پس باید گریس را بررسی کنید. اگر گریس کم و یا خالی بود گریس را اضافه کنید. در انتها پروانه خنک کننده را چک کنید، اگر شل شده بود باید پروانه را سفت کنید و اگر شکسته بود آن را تعمیر و یا تعویض کنید.

گوشت از محفظه خروجی خارج نمی‌شود.

یکی از مشکلاتی که ممکن است در چرخ گوشت ایجاد شود خارج نشدن گوشت از محفظه خروجی است. وقتی با این مشکل روبرو شدید مشاهده خواهید کرد که گوشت به دور تیغه چرخ گوشت چرخیده ولی از محفظه بیرون نمی‌آید. دلیل بروز این مشکل ممکن است اشتباه در ساخت دستگاه بوده و در چرخ گوشت هایی که برندهای نامعتبر دارند به دلیل فاصله غیر استاندارد بین شبکه خروجی و تیغه، ممکن است این اتفاق رخ دهد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل پیچیدن گوشت دور تیغه چرخ گوشت چیست؟

دلیل دیگری که می‌تواند باعث بروز این مشکل شود، کند شدن تیغه های چرخ گوشت است. ممکن است مقدار چربی گوشت زیاد بوده و سوراخ های شبکه خروجی را بگیرد و مانع از خارج شدن گوشت شود. در این صورت می‌توانید چربی‌های گوشت را بگیرید و دستگاه را هم تمیز کنید و دوباره از چرخ گوشت استفاده کنید.

چرخ گوشت کار نمی‌کند.

ممکن است بعد از اینکه شما کلید دستگاه را زدید، متوجه کار نکردن آن شوید. این مشکل معمولاً به موتور چرخ گوشت برمی‌گردد. البته گاهی هم احتمال دارد که کلید خراب باشد و فرمانی برای روشن شدن به موتور ارسال نکند. اگر مشکل روشن نشدن چرخ گوشت به موتور مربوط باشد، احتمالاً به دلیل ساییده شدن زغال های موتور این اتفاق افتاده است. باید موتور را باز کنید و زغال هایی را که ساییده شده خارج کنید و به جای آنها، زغال های جدیدی جایگزین کنید.

اگر هم کلید خراب شده بود، احتمالاً به دلیل خراب شدن ترمینال های کلید است. برای اینکه مشکل را برطرف کنید کلید را باز کرده و ترمینال های خراب را تعویض کنید. دقت داشته باشید که تعویض کردن ترمینال ها، کاری تخصصی بوده و باید به تعمیرکار مراجعه کنید.

از جعبه دنده گریس خارج می‌شود.

در صورتی که متوجه خارج شدن روغن گریس از چرخ گوشت شدید، حتماً دستگاه شما با مشکل مواجه شده که باید مشکل را سریعاً برطرف کنید. دقت داشته باشید که گریس از جعبه دنده بیرون آمده و نشتی هم از آن قسمت است. اگر چرخ گوشت دارای واشر نمدی است، احتمال دارد نشت گریس به دلیل خرد شدن خرابی و یا ساییدگی واشر باشد.

البته در بعضی از چرخ گوشت‌ها واشر نمدی نبوده و در جعبه دنده به وسیله واشر محکم نمی‌شود و با مهره و پیچ محکم می‌شوند. پس در این مدل از چرخ گوشت اگر متوجه نشت گریس شدید، احتمال دارد مهره‌ها و پیچ‌ها شل شده باشند، باید آنها را محکم کنید تا مشکل برطرف شود.

موتور چرخ گوشت

سخن پایانی

چرخ گوشت جزو وسایل برقی ضروری در خانه است که معمولاً ماهی یکی دو بار از آن استفاده می‌شود. این وسیله برقی مانند تمام وسایل دیگر ممکن است با ایراداتی مواجه شود. اگر این ایراد جزئی باشد می‌توانید با کمی دانش فنی مشکل را برطرف کنید ولی در صورت جدی بودن مشکل و یا خرابی قطعات چرخ گوشت، توصیه می‌کنیم حتماً به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای چرخ گوشت ایجاد شود جرقه زدن موتور است. این مشکل معمولاً باعث نگرانی کاربران می‌شود. در صورتی که هنگام کار کردن با دستگاه، متوجه جرقه زدن موتور چرخ گوشت شدید، برای عیب یابی و برطرف کردن مشکل اقدامات لازم را انجام دهید. معمولاً این خرابی‌ها در چرخ گوشت‌ها با برندهای مختلف فرق چندانی با یکدیگر ندارند.

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با جرقه زدن موتور چرخ گوشت و همچنین مشکلات متداول در آن آشنا کنیم. اگر در زمینه خرابی های چرخ گوشت، سؤالی داشتید می‌توانید در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا متخصصین ما در ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

چرا موتور چرخ گوشت جرقه می زند

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهکارهای رفع مشکل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا