تعمیرات چرخ گوشت

دلیل صدای زیاد چرخ گوشت چیست؟ | رفع صدای زیاد چرخ گوشت

علت شنیده شدن صدای زیاد از چرخ گوشت چیست؟ | رفع صدای زیاد چرخ گوشت، استفاده درست از چرخ گوشت

چرخ گوشت از جمله لوازم خانگی پر سر صدا در آشپزخانه محسوب می‌شود و  صدای بلند این دستگاه طبیعی می‌باشد، اما در صورتی که سر و صدای چرخ گوشت بیش از سابق شده است و صدای غیر طبیعی در آن ایجاد می‌شود، باید این موضوع را مورد بررسی قرار داده و دلیل آن را پیدا کنید، چرخ گوشت‌هایی که در بازار وجود دارد انواع گوناگونی دارند. برخی از چرخ گوشت‌ها صنعتی هستند که اندازه این چرخ گوشت‌ها بزرگتر از چرخ گوشت‌های خانگی است و بیشتر در رستوران‌ها و کارخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. موتور این دستگاه نسبت به چرخ گوشت‌های خانگی قوی‌تر می‌باشد.

برخی دیگر از چرخ گوشت‌ها از نوع خانگی هستند که در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند. نوع سوم چرخ گوشت‌ها از نوع دستی می‌باشند که موتور ندارند و طراحی آنها بسیار ساده است. وقتی که اهرم چرخ گوشت چرخانده می‌شود چرخ کردن مواد مختلف به راحتی انجام می‌شود و جنس و ابعادهای مختلفی دارد.

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]اصطکاک بیش از حد بین قطعات چرخ گوشت می‌تواند دلیل صدای زیاد چرخ گوشت شود ، البته موارد زیادی هستند که باغث به وجود آمدن صدای زیاد از دستگاه میشود که در ادامه آن ها را بصورت کامل مورد بررسی قرار داده ایم.[/box]

دلیل صدای زیاد چرخ گوشت چیست؟

دلایل گوناگونی می‌تواند موجب ایجاد صدای زیاد و غیر طبیعی در چرخ گوشت شود. برخی از این دلایل به نحوه استفاده کاربران مربوط است و برخی دیگر از دلایل به علت خرابی و مشکل در دستگاه به وجود می‌آیند. اما به هر دلیل اگر صدای چرخ گوشت شما بیش از اندازه زیاد است، تا زمانی که آن را عیب یابی و تعمیر نکردید و مشکل چرخ گوشت برطرف نشده است، نباید از آن استفاده کنید.

وجود استخوان در گوشت

اولین موردی که موجب ایجاد صدای زیاد در چرخ گوشت می‌شود و شما صداهای ناهنجاری از دستگاه در حین کار می‌شنوید این است که در گوشتی که چرخ می‌کنید استخوان وجود دارد. توجه داشته باشید که با چرخ گوشت‌های خانگی که موتور آنها قدرت کمتری دارد به هیچ عنوان نباید گوشت‌های استخوان‌دار را چرخ کنید. چون این کار موجب شکستن چرخ دنده‌ها، شبکیه و تیغه دستگاه خواهد شد. بنابراین با رعایت این نکته ساده می‌توانید از خرابی چرخ گوشت خود جلوگیری کرده و عمر مفید آن را افزایش دهید.

زیاد بودن حجم گوشت

در برخی مواقع برای مدت بسیار طولانی از چرخ گوشت استفاده می‌شود و تکه‌های بزرگ گوشت در این دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این موارد موجب می‌شود که به موتور چرخ گوشت شما بیش از اندازه فشار وارد شده و صدای غیر عادی در چرخ گوشت شما به وجود خواهد آمد.

برای اینکه از این مشکل جلوگیری کنید، باید گوشت‌های خود را به تکه‌های ریزتر تقسیم نمایید و پس از آن چرخ کردن آنها را در چندین نوبت انجام دهید و فرصت خنک شدن و استراحت را به چرخ گوشت خود بدهید تا از فشار زیاد به موتور و سوختن آن جلوگیری کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  یک چرخ گوشت خانگی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

همچنین بهتر است که گوشت بسیار گرم را در چرخ گوشت خود چرخ نکنید، تا هم فشار کمتری به دستگاه شما وارد شود و هم گوشت به خوبی چرخ شود.

چرخ گوشت

چرخ گوشت آسیب فیزیکی دیده است

در برخی مواقع احتمال دارد که چرخ گوشت شما از ارتفاعی سقوط کند یا ضربه شدیدی به دستگاه شما وارد شود. در نتیجه از نظر فیزیکی آسیب دیده و یا امکان دارد که مونتاژ قطعات چرخ گوشت جابجا شود. در این شرایط صدای چرخ گوشت تغییر کرده و بیشتر خواهد بود.

همچنین باید دقت داشته باشید که چرخ گوشت را حتماً در سطح صاف و محکم قرار دهید تا در حین کار دستگاه شما با اختلال مواجه نگردد. برای جلوگیری از ایجاد مشکلات فیزیکی برای چرخ گوشت، دقت داشته باشید که حتماً دستگاه خود را در محل مناسب نگهداری کنید و در حین روشن بودن چرخ گوشت از وارد کردن وسایل مانند چاقو و قاشق به درون آن خودداری کنید. همچنین چرخ گوشت باید از دسترس کودکان به دور نگهداری شود.

وجود جسم خارجی

در برخی مواقع احتمال دارد که با باز کردن چرخ گوشت خود متوجه شوید که جسم خارجی در آن یا داخل شبکیه آن وجود دارد. یکی از دلایل صدای زیاد چرخ گوشت در حین کار می‌تواند وجود همین جسم خارجی در دستگاه باشد که باید بررسی این مورد توسط تعمیرکاران متخصص انجام شود.

در برخی موارد ممکن است که به قطعات درون دستگاه ضربه وارد شده و این قطعات در چرخ دنده‌ها گیر می‌کنند و موجب ایجاد صدای زیاد در چرخ گوشت می‌شوند. در این شرایط به موتور چرخ گوشت شما فشار بسیار زیادی وارد خواهد شد. بنابراین در مواقعی که با این مشکل مواجه می‌شوید، حتماً باید آن را خاموش نموده و از برق جدا کنید و اقدامات لازم برای عیب یابی و تعمیر چرخ گوشت خود را انجام دهید.

آسیب‌دیدگی گیربکس و چرخ دنده‌ها

یکی از بخش‌های بسیار مهم چرخ گوشت قسمت گیربکس و چرخ دنده‌های آن می‌باشد که امکان دارد به علت فشار زیاد چرخ دنده‌ها ترک خورده یا ساییده شده باشند و حتی امکان دارد که شکستگی در آنها ایجاد شده باشد. در این مواقع از چرخ گوشت صدای زیادی تولید خواهد شد. همچنین اگر چرخ دنده‌ها خشک شده باشند، ممکن است که در هنگام کار کردن چرخ گوشت صدای زیادی ایجاد شود.

در این شرایط چرخ گوشت شما باید توسط تعمیرکاران متخصص مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت نیاز چرخ دنده‌های چرخ گوشت شما عوض شده و گریسکاری آن انجام شود. با انجام دادن این کارها چرخ گوشت شما مثل قبل کار خواهد کرد و مشکلی در عملکرد آن وجود نخواهد داشت.

خراب بودن یاتاقان موتور چرخ گوشت از دیگر دلایل سر و صدای زیاد این دستگاه می‌باشد. وقتی که یاتاقان چرخ گوشت عوض شود، چرخ گوشت شما با همان قدرت قبل و صدای کم به کار خود ادامه می‌دهد. در این شرایط تعمیرکاران متخصص جعبه دنده چرخ گوشت را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند تا اگر خرابی وجود داشته باشد، اقدامات لازم برای تعویض را انجام دهند.

خراب بودن فن چرخ گوشت

در مواقعی که فن یا پروانه خنک کننده چرخی گوشت خراب یا هرز شده باشد، موجب ایجاد صدای زیاد در این دستگاه خواهد شد. وقتی که از دستگاه برای مدت طولانی استفاده می‌کنید، پروانه خنک کننده وظیفه دارد که موتور چرخ گوشت را خنک کرده و تهویه هوای داخل آن را انجام دهد. اگر فن دچار شکستگی، ترک خوردگی یا ساییدگی شده باشد، چرخ گوشت شما بیش از اندازه داغ شده و به موتور دستگاه فشار زیادی وارد می‌شود. بنابراین برای رفع مشکل باید اقدامات لازم برای تعمیر و یا تعویض آن را در کمترین زمان ممکن انجام دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مشکلات رایج چرخ گوشت | بررسی مشکلات چرخ گوشت

خرابی عایق موتور چرخ گوشت

پس از کارکرد بالای چرخ گوشت و گذشت مدت زمان زیادی عایق موتور که وظیفه دارد صدای موتور دستگاه را کاهش دهد، کم کم از بین می‌رود و به مرور زمان صدای چرخ گوشت شما بیشتر خواهد شد. این مورد به علت خراب بودن قطعه‌های درونی چرخ گوشت نیست و فقط باید موتور دستگاه را مجدد عایق کاری کنید تا از منتقل شدن صدای بیش از اندازه به بیرون جلوگیری شود.

همچنین باید به این نکته توجه کنید که پس از استفاده طولانی از چرخ گوشت نیاز خواهد بود که سرویس دستگاه انجام شود. این سرویس کردن موجب افزایش طول عمر مفید چرخ گوشت خواهد شد. وقتی که چرخ گوشت سرویس می‌شود، قسمت‌های مختلف چرخ گوشت تمیز شده و بازدید از جعبه دنده، گیربکس و چرخ دنده‌ها انجام می‌گردد. همچنین در صورت لزوم بخش‌های مختلف گریسکاری یا روغن کاری می‌شوند.

اگر قطعه‌ای فرسوده شده و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد این کار انجام خواهد شد. به همین دلیل گفته می‌شود که سرویس چرخ گوشت بسیار اهمیت دارد و از ایجاد مشکلاتی مانند صدای زیاد در این دستگاه جلوگیری خواهد کرد. در مواقعی که مشکل کوچکی در چرخ گوشت وجود داشته باشد در هنگام سرویس این دستگاه تشخیص داده شده و قبل از اینکه به مشکل بزرگتری تبدیل شود برطرف خواهد شد. در این شرایط در زمان و هزینه شما بسیار صرفه‌جویی می‌شود.

مونتاژ نادرست چرخ گوشت

در برخی مواقع امکان دارد که پس از استفاده از چرخ گوشت و تمیز کردن قسمت‌های مختلف آن مونتاژ دستگاه به صورت صحیح و اصولی انجام نشود. وقتی که در نحوه مونتاژ چرخ گوشت تغییری ایجاد گردد موجب ایجاد سر و صدای بسیار زیاد در این دستگاه خواهد شد.

برای اینکه این مشکل به وجود آمده را برطرف نمایید، باید مونتاژ چرخ گوشت خود را اصلاح کنید. در صورتی که نتوانستید این مشکل را برطرف کنید، پیشنهاد می‌شود که از تکنسین متخصص کمک بگیرید. در هنگام مونتاژ کردن چرخ گوشت علاوه بر ترتیب قرار گرفتن قطعات مختلف، باید به جهت آنها نیز توجه کنید اگر جهت تیغه یا قطعات دیگر به صورت صحیح نباشد مشکلاتی در حین کار دستگاه به وجود خواهد آمد و عملکرد آن مناسب نخواهد بود.

چرخ گوشت

سخن تکمیلی

امروزه در بیشتر منازل چرخ گوشت وجود دارد و کدبانوهای منزل از این دستگاه استفاده می‌کنند. در برخی مواقع امکان دارد که در حین استفاده از چرخ گوشت با ایرادات و مشکلاتی مانند سر و صدای زیاد این دستگاه مواجه شوند. صدای زیاد چرخ گوشت دلایل گوناگونی می‌تواند داشته باشد که در این مطلب هر کدام از آنها را به صورت مفصل مورد بررسی قرار داده و راهکارهایی برای برطرف کردن آنها مطرح کردیم.

در اکثر مواقع استفاده نادرست از چرخ گوشت موجب ایجاد صدای زیاد در آن می‌شود. بنابراین به نحوه استفاده خود از این دستگاه دقت بیشتری داشته باشید، تا عملکرد چرخ گوشت بهتر باشد.

دلیل صدای زیاد چرخ گوشت چیست؟ | رفع صدای زیاد چرخ گوشت

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل صدای زیاد چرخ گوشت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا