تعمیرات چرخ گوشت

دلایل نچرخیدن مارپیچ یا اسکرول چرخ گوشت چیست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

چرخ گوشت یکی از لوازم پرمصرف در آشپزخانه است که معمولاً برای چرخ کردن گوشت، آماده کردن کالباس، سوسیس و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر چند که بعضی افراد به دلیل کمبود وقت این مواد غذایی را به شکل آماده خریداری می‌کنند ولی اگر شما به دنبال سلامت و کیفیت مواد غذایی هستید باید خودتان دست به کار شده و از چرخ گوشت استفاده کنید. چرخ گوشت مثل وسایل دیگر نیاز به استفاده صحیح و نگهداری اصولی دارد و گاهی ممکن است بعضی از قطعات آن نیاز به تعمیر و یا تعویض پیدا کنند. یکی از مشکلات رایج که ممکن است برای تمام چرخ گوشت‌ها در برندهای مختلف اتفاق بیفتد، نچرخیدن مارپیچ یا اسکرول چرخ گوشت است. در این مقاله از ایبک امداد شما را با دلایل بروز این مشکل و همچنین رفع آن به طور کامل آشنا خواهیم کرد.

دلایل نچرخیدن مارپیچ یا اسکرول چرخ گوشت چیست؟

گاهی دیده می‌شود چرخ گوشت روشن است ولی گوشت به خوبی چرخ نمی‌شود. یکی از مهم‌ترین دلایل این مشکل این است که مارپیچ یا اسکرول چرخ گوشت نمی‌چرخد. شاید با روشن کردن دستگاه، اسکرول چرخش خود را شروع کند ولی با ریختن گوشت داخل چرخ گوشت، اسکرول از حرکت می‌ایستد. مهمترین دلایل نچرخیدن اسکرول چرخ گوشت موارد زیر است:

 1. ساییدگی در انتهای مارپیچ
 2. آرمیچر هرز شده باشد.
 3. خراب شدن چرخ دنده گیربکس
 4. خراب شدن شفت موتور یا پین فنر

۱- ساییدگی در انتهای مارپیچ

در انتهای مارپیچ قطعه شش گوش وجود دارد که از جنس فلز مستحکم می‌باشد. هرچند که کمتر اتفاق می‌افتد این قطعه خراب شود، ولی گاهی ممکن است به دلیل استفاده غلط و یا طولانی مدت این قطعه دچار ساییدگی شود. بیشتر مواقع شما می‌توانید با تراشکاری مشکل را برطرف کنید ولی گاهی هم ممکن است به تشخیص تعمیرکار نیاز باشد این قطعه تعویض شود.

اسکرول چرخ گوشت

۲- آرمیچر هرز شده باشد.

آرمیچر نقش مهمی در چرخیدن اسکرول دارد و به وسیله برق حرکت می‌کند. آرمیچر با چرخش خود باعث چرخیدن اسکرول هم خواهد شد. وقتی آرمیچر هرز می‌شود، چرخش آن بی‌نتیجه بوده و نمی‌تواند مارپیچ چرخ گوشت را بچرخاند. در این صورت لازم است شما چرخ گوشت را تعمیر کنید. تعمیرکار در صورت نیاز این قطعه را برای شما عوض می‌کند.

۳- خراب شدن چرخ دنده گیربکس

همانطور که می‌دانید چرخ دنده گیربکس به شکل شش ضلعی بوده و مارپیچ در آن جای می‌گیرد و حرکت آن را به شکل اصولی و درست هدایت می‌کند. اگر این قطعه ساییده، شکسته و یا خراب شود، مارپیچ هم نمی‌تواند به چرخش خود ادامه بدهد. در صورت خراب شدن این قطعه شما باید برای تعمیر آن به مرکز تعمیرات برند چرخ گوشت خود مراجعه کنید. اگر می‌خواهید از خراب شدن چرخ دنده گیربکس جلوگیری کنید، موارد بیان شده را رعایت کنید:

 • گوشت را قبل از چرخ کردن به تکه‌های کوچک تقسیم کنید.
 • هیچگاه پوست و استخوان را همراه با گوشت در چرخ گوشت نریزید.
 • گوشت‌ها را بیش از اندازه داخل دستگاه فشار ندهید.
 • برای مدت طولانی از دستگاه چرخ گوشت خود استفاده نکنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل روشن نشدن چرخ گوشت چیست | راهنمای استفاده از چرخ گوشت

یکی نشانه‌های خراب شدن چرخ دنده گیربکس این است که چرخ گوشت شما صدای بلندی ایجاد می کند.

۴- شفت موتور یا پین فنر خراب شده باشد.

شفت موتور و پین فنر جزو مواردی هستند که در صورت آسیب دیدگی و یا شکستگی، باعث می‌شوند مارپیچ چرخ گوشت نچرخد. دقت داشته باشید که این قطعات کاملاً تخصصی بوده و برای بررسی و تعمیر آنها، حتماً باید به نمایندگی چرخ گوشت خود مراجعه کنید تا مشکل دستگاه به وسیله تعمیرکار برطرف شود.

دلایل خراب شدن چرخ گوشت چیست؟

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که ممکن است برای چرخ گوشت شما به وجود بیاید این است که چرخ گوشت درست کار نکند و یا چرخ گوشت روشن نشود. معمولاً این مشکلات به علت خرابی یکی از قسمت‌های چرخ گوشت ایجاد می‌شود و شما باید آن را عیب یابی کرده و ریشه مشکل را بشناسید. یکی از مواردی که باعث روشن نشدن چرخ گوشت می‌شود خرابی اورلود است. دقت داشته باشید که خرابی اورلود بسیار اهمیت دارد و باید در اولین فرصت آن را عوض کنید.

به غیر از اورلود یکی دیگر از قطعاتی که باعث روشن نشدن چرخ گوشت می‌شوند، موتور دستگاه است. موتور چرخ گوشت از قطعات مختلف مثل هسته، آرمیچر و زغال تشکیل شده که هر کدام از این قسمت‌ها وظیفه خاصی دارند. اگر یکی از این قطعات در کار عملکرد خود دچار مشکل شود، چرخ گوشت شما روشن نخواهد شد. در این صورت برای عیب یابی باید حتماً به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.

برق به چرخ گوشت نمی‌رسد.

یکی دیگر از دلایلی که باعث روشن نشدن چرخ گوشت می‌شود، نرسیدن برق به دستگاه است. در این صورت باید در مرحله اول پریز را بررسی کنید، اگر از سالم بودن پریز اطمینان پیدا کردید سیم و دو شاخه دستگاه را هم چک کنید در صورتی که مشکلی نداشتند باید مطمئن باشید که برق وصل است.

خوب چرخ نشدن گوشت ها

اگر متوجه شدید که گوشت ها در داخل دستگاه خوب چرخ نمی‌شود، احتمالاً تیغه چرخ گوشت کند شده است. البته موارد دیگری هم باعث خوب چرخ نشدن گوشت ها می‌شود، مثلاً ممکن است شما تیغه را به صورت اشتباه نصب کرده باشید و یا چرخ کردن سبزیجات و میوه های اسیدی مثل پیاز، لیمو و… می‌تواند در بلند مدت، باعث کند شدن تیغه چرخ گوشت شود.

استفاده طولانی مدت از چرخ گوشت

دقت داشته باشید اگر شما تمام گوشت های خود را در یک نوبت چرخ کنید، مسلماً به دستگاه فشار زیادی وارد خواهد شد و نه تنها عمر مفید آن را کاهش می‌دهد بلکه باعث خوب چرخ نشدن گوشت ها هم می‌شود. توصیه می‌کنیم تمام گوشت ها را یکباره چرخ نکرده و این کار را در چند نوبت انجام بدهید تا هم گوشت ها خوب چرخ شود و هم به دستگاه فشار وارد نشود.

چرخ کردن گوشت در تکه های بزرگ

وقتی شما تکه های گوشت را بزرگ در داخل چرخ گوشت بیندازید، باعث می‌شود به دستگاه فشار زیادی وارد شود. توصیه می‌کنیم ابتدا گوشت را به تکه های کوچک تقسیم کنید سپس آن را در یخچال قرار داده و بعد از ساعتی گوشت ها را چرخ کنید.

چرخ کردن گوشت با استخوان

چرخ کردن گوشت هایی که استخوان از آن جدا نشده می‌تواند به چرخ گوشت شما آسیب بزند. این کار نه تنها باعث کند شدن تیغه چرخ گوشت می‌شود بلکه به دستگاه فشار زیادی وارد کرده و حتی ممکن است باعث شکستن تیغه هم بشود. بهتر است قبل از اینکه گوشت ها را داخل چرخ گوشت بیندازید کاملاً آن را بررسی کنید و از نبودن استخوان در داخل گوشت، اطمینان پیدا کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل پیچیدن گوشت دور تیغه چرخ گوشت چیست؟

چرخ کردن گوشت یخ زده

قبل از اینکه گوشت ها را چرخ کنید، بهتر است آن را از فریزر خارج کنید. اگر گوشت یخ زده باشد به دستگاه فشار وارد می‌شود و گوشت هم خوب چرخ نخواهد شد.

چرخ کردن گوشت با چربی و پوست

ممکن است بعضی از قسمت های گوشت دارای پوست و چربی باشد پس باید قبل از اینکه برای چرخ کردن گوشت اقدام کنید، چربی و پوست ها را جدا کنید در غیر این صورت  گوشت در تیغه گیر می‌کند و خوب چرخ نمی‌شود.

برق به چرخ گوشت می‌رسد ولی دستگاه روشن نمی‌شود.

وقتی متوجه می‌شوید که برق به چرخ گوشت رسیده ولی دستگاه شما روشن نمی‌شود، نشان خواهد داد که مشکل از رسیدن برق به دستگاه نیست و قسمت های دیگر دستگاه دچار مشکل شده است. ممکن است زغال موتور مشکل داشته باشد، در این صورت آن را عوض کنید. برای عوض کردن زغال موتور، قاب بیرونی چرخ گوشت را باز کنید و زغال قدیمی را خارج کرده و زغال جدید را جایگزین کنید.

مشکلات متداول چرخ گوشت

۱- صدای بلند چرخ گوشت:

همانطور که می‌دانید چرخ گوشت ها جزو وسایل پر سر و صدا می‌باشند و صدای زیاد هم در آنها عادی است ولی در صورتی که متوجه صدای غیر عادی شدید، باید حتماً دستگاه را بررسی کنید. مهمترین دلیلی که می‌تواند باعث سر و صدای غیر عادی در چرخ گوشت شود، نداشتن گریس است. ممکن است گریس فاسد شده و یا نشتی داشته باشد. در اینصورت به راحتی می‌توانید با عوض کردن گریس مشکل را هم رفع کنید.

البته دلایل دیگری هم برای صدای غیر عادی در چرخ گوشت وجود دارد که یکی از آنها شکستن چرخ دنده است. در این صورت باید چرخ دنده را تعویض کنید. اگر یاتاقان های موتور گشاد شوند، باعث سر و صدای غیر عادی در دستگاه خواهند شد که باید یاتاقان ها تعویض شوند.

اسکرول چرخ گوشت

۲- جرقه زدن موتور

گاهی ممکن است در هنگام چرخ کردن گوشت متوجه جرقه در دستگاه شوید. بروز این مشکل می‌تواند به دلیل موارد زیر باشد:

 • رطوبت دستگاه
 • اصطکاک داخل دستگاه
 • اتصالی داشتن سیم ها

سخن پایانی

با اینکه شما می‌توانید به راحتی گوشت چرخ کرده را در بازار خریداری کنید ولی معمولاً خانم‌های خانه‌دار ترجیح می‌دهند که گوشت را خودشان در منزل چرخ کنند. این کار کاملاً بهداشتی بوده و می‌تواند به سلامت افراد خانواده کمک کند، ولی چرخ گوشت هم مانند وسایل برقی دیگر ممکن است گاهی با خرابی‌ هایی مواجه شود. یکی از این خرابی‌ها، نچرخیدن مارپیچ یا اسکرول چرخ گوشت است. در این مقاله دلایل بروز این مشکل و روش‌های رفع آن را هم به طور کامل برایتان توضیح دادیم. دقت داشته باشید اگر مشکلات چرخ گوشت مربوط به خرابی قطعات آن باشد، حتماً باید برای رفع مشکل به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل نچرخیدن مارپیچ یا اسکرول چرخ گوشت چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل خراب شدن چرخ گوشت چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا