خدمات ساختمان

چگونه می‌توانیم برای پرندگان پنجره ایمن داشته باشیم؟

چرا باید برای پرندگان پنجره ایمن بسازیم؟ این سؤالی است که بیشتر افراد می‌پرسند. باید بگوییم که پرندگان نه تنها موجودات بسیار زیبایی هستند بلکه قسمت حیاتی از اکوسیستم را هم تشکیل می‌دهند و با حمل کردن دانه‌ها برای تکثیر گیاهان و محافظت از آب‌های آشامیدنی و همچنین کنترل جمعیت آفات، به انسان‌ها کمک می‌کنند. پرندگان در هنگامی که پرواز می‌کنند ممکن است با خطرات زیادی روبرو شوند که مهمترین آنها بعضی از المان‌هایی است که در ساختمان‌های مسکونی و تجاری به کار رفته است. متأسفانه باید بگوییم که دومین عامل برای مرگ و میر پرندگان برخورد با شیشه‌های ساختمان است که می‌تواند بعد از حمله گربه‌ها، با اهمیت‌ترین عامل شناخته شود.

همانطور که می‌دانید پرنده‌ها از شیشه درک درستی ندارند پس باید برای نجات آنها چه کار کنیم؟ ‌مهمترین اقدامی که می‌شود برای جلوگیری از کشته شدن یا آسیب دیدگی این پرندگان انجام داد این است که برای آنها پنجره ایمن بسازیم. اگر می‌خواهید با ساختن پنجره‌های ایمن آشنا شوید، بهتر است تا انتهای این مقاله از ای بک با ما همراه باشید.

دلایل ضربه زدن پرندگان به شیشه

شاید تا حالا دیده باشید که بعضی از پرندگان جلوی شیشه ماشین نشسته و بازی می‌کنند و یا اینکه به شیشه پنجره ضربه می‌زنند. شاید به نظرتان این رفتار پرندگان بامزه بیاید ولی همین رفتار هم می‌تواند بسیار خطرناک باشد. طبق آمارها، اعلام شده است که سالانه بیشتر از یک میلیارد پرنده بصورت مرگباری با شیشه‌های پنجره برخورد می‌کنند و جان خود را از دست می‌دهند. پرندگان زمانی که در کنار پنجره می‌نشینند به دلیل آینه‌ای و شیشه‌ای بودن، تصویر خودشان را داخل شیشه می‌بینند و آن را مهاجم تلقی می‌کنند و می‌خواهند به وسیله نوک زدن به شیشه‌ها آن را برانند.

پنجره ایمن

چگونه از برخورد پرندگان با شیشه جلوگیری کنیم؟

پرندگان به کمک همه ما نیاز دارند ولی کمک کردن به این حیوانات زیبا این نیست که فقط به آنها آب و دانه بدهیم، ایمن کردن شیشه‌های پنجره و جلوگیری کردن از برخورد پرندگان با شیشه‌ها، می‌تواند کمک زیادی به آنها بکند. روش‌های زیادی وجود دارد که شما می‌توانید باعث شوید شیشه پنجره برای پرنده قابل مشاهده شود.

آویختن نوار، قرار دادن نقاشی‌های کوچک با فاصله روی شیشه، زدن برچسب، چسباندن برچسب هولوگرافیک، گذاشتن آبخوری و فیدر در فاصله‌های مناسب از شیشه (به صورتی که بازتاب آن در روی شیشه نیفتد)، چسباندن اشیاء رنگی به شیشه، استفاده از توری، کشیدن پرده و… کارهایی است که شما می‌توانید انجام دهید تا شیشه ها برای پرنده قابل مشاهده شود.

پرندگان نمی‌توانند نور را در طیف ماوراء بنفش ببینند به همین دلیل مبتکران برای اینکه پرندگان به شیشه برخورد نکنند، شیشه‌های مخصوصی تولید کرده‌اند. این شیشه‌ها روکش‌های منعکس کننده داشته و باعث می‌شوند که پرندگان آنها را ببیند ولی برای چشم انسان کاملاً صاف و شفاف دیده می شوند.

متأسفانه باید بگوییم که این برچسب‌های یو وی در کشور ما ایران وجود نداشته و یا اگر هم باشد آنقدر گران است که تهیه کردن آن برای همه مردم امکان‌پذیر نیست، ولی می‌توان از برچسب مات شیشه‌ای که ابعاد و طرح‌های متفاوتی دارد، استفاده کرد و یا حتی می‌توانید اشیاء زیبا را در جلوی شیشه بیاویزید و یا اینکه گلدان گیاهی را در بیرون پنجره قرار بدهید و یا گاهی اجازه بدهید که شیشه‌ها غبار گرفته و خاکی شوند، تا پرندگان بتوانند شیشه را بهتر تشخیص دهند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمای آجر نسوز سفید | ویژگی های آجر نمای سفید چیست؟

به چه دلیل پرندگان به شیشه برخورد می‌کنند؟

برای اینکه بهتر بتوانیم پاسخ این سؤال شما را بدهیم، بهتر است که از خانه بیرون بروید و از دید یک پرنده پنجره‌ها را خوب نگاه کنید تا به راحتی بتوانید پاسخ سؤالتان را پیدا کنید. پرنده در هنگامی که پرواز می‌کند نمی‌تواند شیشه را خوب تشخیص داده و آن را مانع بداند. به همین دلیل با سرعت به شیشه برخورد می‌کند. در اصل می‌توانیم بگوییم که شیشه اصلاً برای پرند قابل مشاهده نیست. پرندگان در هنگام پرواز تلاش می‌کنند که از بین تصاویری که بازتاب گیاهان است و یا فضاهای باز داخل شیشه، عبور کنند.

پنجره‌ها منبع انسانی مرگ و میر پرندگان

طبق مقالاتی که منتشر شده، برخورد کردن پرندگان با شیشه پنجره می‌تواند دومین منبع انسانی برای مرگ و میر پرندگان باشد. آنطور که تخمین زده‌اند، برآورد شده که حدوداً یک میلیارد تلفات پرنده به دلیل برخورد با پنجره در ایالات متحده انجام شده که شاید تلفات جهانی از این هم بیشتر باشد. بیشترین پیش بینی برای مرگ و میر پرندگان بستگی به نزدیکی ظرف آب و یا غذای پرنده در مجاورت شیشه، تراکم پرندگان و پوشش گیاهی دارد.

چگونه شیشه قاتل پرندگان مهاجر است؟

باید گفت که انعکاس نور از شیشه‌های پنجره در شب، مخصوصاً ساختمان‌های بلند، باعث می‌شود که پرندگان مهاجر دچار آسیب دیدگی و مرگ شوند. بعضی از پرندگان مهاجر در هنگام شب به کمک نور ستارگان جهت یابی کرده و پرواز می‌کنند. ایجاد نورهای مصنوعی در ساختمان باعث می‌شود این پرندگان گیج شده و با شیشه برخورد کنند.

چگونه می‌توانیم برای پرندگان پنجره ایمن داشته باشیم؟

برای اینکه از آسیب دیدگی پرندگان جلوگیری کرده و پنجره ایمنی برای خانه خود بسازید، باید به روش زیر عمل کنید:

  1. برای ساختمان از شیشه‌های کمتری استفاده کنید.
  2. به شیشه‌ها یک مانع مناسب اضافه کنید.
  3. برای پنجره‌های ساختمان از شیشه مات استفاده کنید.
  4. به شیشه‌ها برچسب‌های مناسب و یا استیکر شیشه مات کن بچسبانید.
  5. لامپ‌های اضافه را در خانه خاموش کنید.

در ادامه مقاله شما را با موارد بیان شده آشنا خواهیم کرد و برایتان توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید پنجره ای ایمن برای محافظت از پرندگان بسازید:

۱- از شیشه‌های کمتری استفاده کنید.

مسلماً اگر شما در نمای بیرونی ساختمان از سطوح شیشه کمتری استفاده کنید، کمتر هم احتمال دارد که پرندگان با شیشه برخورد کنند. معماری‌های امروزی و مدرن باعث شده تا افراد از پنجره‌های بزرگی که ارتفاع این پنجره‌ها از سقف تا کف خانه رسیده، استفاده کنند زیرا این پنجره‌ها امروزه دارای محبوبیت زیادی هستند. پنجره‌های بزرگ دارای ظاهر زیبا و چشمگیری بوده و نور زیادی هم وارد خانه شما می‌کنند و باعث می‌شوند فضای کوچک خانه شما، بزرگ به نظر بیاید و اتاق‌ها روشن‌تر شوند ولی باید بدانید که پنجره‌های بزرگ باعث آسیب دیدگی بیشتر پرندگان خواهند شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی انواع سنگ‌های ساختمانی | کاربرد سنگ در ساختمان

نکته مهم: استفاده از شیشه‌ های بزرگ برای ساخت و ساز ساختمان، باعث می‌شود انرژی‌های گرمایشی به هدر رفته و از جهت اقتصادی هم به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست.

۲- مانعی برای پنجره اضافه کنید.

شما می‌توانید به عنوان مانع، یک توری در روی پنجره نصب کنید تا از آسیب دیدگی پرنده جلوگیری شود. نصب کردن توری برای پنجره روشی مقرون به صرفه برای ساختن پنجره های ایمن جهت جلوگیری از آسیب دیدگی پرندگان است. توری‌های پنجره بسیار متنوع بوده و هر کدام هم دارای معایب و مزایای خاصی هستند که شما می‌توانید با توجه به نیاز خود و همچنین مقدار بودجه‌ای که در اختیارتان دارید، مناسب‌ترین و بهترین آن را خریداری کرده و نصب کنید.

با نصب توری نه تنها برای پرندگان، پنجره ایمنی درست می‌کنید و از آسیب دیدگی آنها جلوگیری می‌کنید، بلکه از شر حشرات موذی هم در امان خواهید بود و حشرات نمی‌توانند وارد خانه شوند.

۳- استفاده از شیشه‌های مات برای پنجره

باید بدانید که شیشه‌های شفاف می‌توانند خطر بیشتری برای پرندگان محسوب شوند. استفاده کردن از شیشه‌های حکاکی یا سندبلاست می‌تواند به پرندگان هشدار بدهد که سر راه آنها مانعی وجود دارد و آنها باید از این مانع دوری کنند. می توانید این شیشه‌ها را در هنگام ساختن و یا حتی بازسازی خانه در روی پنجره‌های ساختمان نصب کنید و نصب آنها زمان زیادی هم نمی‌گیرد.

استفاده از شیشه‌های سند بلاست نه تنها باعث می‌شود پنجره‌ای ایمن برای پرندگان ساخته باشید بلکه به شما کمک خواهد کرد تا نمای ساختمانتان جذاب‌تر شود.

۴- برچسب زدن به شیشه‌ها

اگر می‌خواهید پنجره ای ایمن داشته باشید و از پرندگان زیبا محافظت کنید به راحتی می‌توانید با برچسب زدن روی شیشه این کار را انجام دهید. استفاده از استیکرها و برچسب‌های شیشه مات کن، باعث می‌شود نه تنها حریم شخصی‌تان حفظ شود، بلکه از نور خورشید هم لذت ببرید. نصب کردن این برچسب‌ها کار ساده‌ای بوده و به تجهیزات خاصی هم نیاز ندارد. این برچسب‌ها و استیکرهای شیشه‌ای معمولاً قابل شستشو هستند و باعث می‌شوند دکوراسیون داخلی منزل زیباتر شود.

پنجره ایمن

۵- لامپ‌های اضافه را روشن نگذارید.

گونه‌ای از پرندگان وجود دارند که مهاجرت آنها در شب انجام می‌شود. منابع نورهای مصنوعی باعث می‌شوند توانایی این پرندگان برای پیمایش ایمن در شهرها و مناطق پرنور مختل شود. نورهای مصنوعی در مقیاس‌های بزرگ و در شب، باعث می‌شوند پرندگان مهاجر جذب مکان‌های پرخطر شوند، به همین دلیل برای اینکه از آسیب دیدگی این پرندگان جلوگیری کنید، بهتر است در خانه لامپ‌های اضافه را خاموش کنید.

نورهای زیاد برای پرندگان ایجاد خطای دید کرده و خطر برخورد آنها به شیشه و آسیب دیدگی‌شان را افزایش خواهد داد.

سخن پایانی

اگر بخواهید خانه جدیدی بسازید و یا اینکه بخواهید خانه قدیمی‌تان را بازسازی کنید، می‌توانید با اقدامی بسیار ساده و حتی کم هزینه، پنجره را برای پرندگان ایمن کنید. شما می‌توانید با ایمن سازی پنجره برای پرندگان زیبا، از کشته شدن و آسیب دیدگی آنها جلوگیری کنید. به این وسیله به حفظ محیط زیست هم کمک بسیاری خواهید کرد.

چگونه می‌توانیم برای پرندگان پنجره ایمن داشته باشیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

به چه دلیل پرندگان به شیشه برخورد می‌کنند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا