تعمیرات کولر آبی

چگونه می توانیم از کولر آبی به صورت بهینه استفاده کنیم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

نکات بسیار مهم جهت استفاده کردن بهینه از کولر آبی وجود دارد که با رعایت آنها می توانید علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی راندمان دستگاه خود را نیز بالا ببرید. سرویس کردن به موقع کولر آبی، قرار دادن سایبان برای آن، نصب کولر در مکان مناسب و مواردی از این قبیل می تواند به استفاده بهینه از این دستگاه کمک کند.

۱. سرویس کردن منظم کولر آبی

نخستین قدم برای آنکه کولر آبی شما با قدرت زیادی کار کند و چندین سال بتوانید بدون دردسر از آن استفاده کنید سرویس کردن منظم و دوره ای آن می باشد. در ادامه مطلب مراحل انجام سرویس کولر آبی را به صورت خلاصه بیان می کنیم.

روغن کاری کردن دینام کولر

وظیفه دینام کولر گردش هوا در دستگاه می باشد. با توجه به اینکه کولر آبی در فضای باز قرار می گیرد گرد و غبار می تواند روی آن انباشته شده و باعث کاهش راندمان دستگاه شود. بنابراین توصیه می کنیم که دینام موتور کولر آبی را هر چند وقت یک بار بررسی کنید و آن را روغن کاری نمایید.

بررسی پمپ آب کولر

پمپ آب کولر در کف دستگاه قرار دارد و وظیفه گردش آب را در کولر به عهده دارد. بهتر است همه بخش های پمپ آب که شامل ورودی آب، شلنگ انتقال و همچنین سبد می شود هر چند وقت یک بار تمیز شود. بدنه اصلی کولر نیز باید سرویس شده و کاملاً شسته شود تا اگر رسوبی در آن ایجاد شده است از بین برود. رسوبات موجود در کولر با گذشت زمان می تواند باعث زنگ زدگی بدنه آن شود.

شستشوی مخزن حلزونی

قطعه حلزونی داخل کولر قرار دارد که در اثر گذشت زمان می تواند از گرد و غبار و ذرات پر شود.چگونه می توانیم از کولر آبی به صورت بهینه استفاده کنیم؟ وقتی کولر روشن می شود این ذرات و گرد و غبار در هوا پخش می گردد و به فضای ساختمان وارد خواهد شد. هنگام سرویس کردن کولر آبی حتماً مخزن حلزونی آن را نیز بشویید.

تعویض کردن تسمه کولر

اگر تسمه داخل کولر آبی فرسوده شده باشد ممکن است هر لحظه پاره شود. اگر تسمه پاره شود پروانه کولر قادر به چرخیدن نیست و موتور در کولر آبی درجا کار می کند. بنابراین لازم است گاهی به کولر سر زده و تسمه آن را کنترل کنید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

روغن کاری کردن یاتاقان ها

در دو سمت محور مرکزی پروانه یاتاقان ها قرار دارند و باعث انتقال نیروی حرکتی از تسمه و پولی به محور می شوند و در نهایت باعث چرخش پروانه خواهند شد. بنابراین به علت حساسیت زیادی که این قطعه دارد فراموش نکنید هر بار که کولر را سرویس کردید یاتاقان ها را تمیز کرده و آنها را روغن کاری کنید.

روغن کاری کردن پولی

یکی از اجزای مکانیکی داخل کولر قطعه پولی می باشد که از طریق تسمه کولر نیروی حرکتی را به موتور دریافت می‌کند و باعث چرخیدن پروانه می شود. به هنگام سرویس کردن کولر دقت کنید که پولی ها را نیز بررسی کنید و ببینید که آیا روان می چرخند یا خیر. اگر نیاز به روغن کاری داشتند حتماً این کار را انجام دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تبدیل کولر آبی به کولر سلولزی | کاربرد پد سلولزی در کولر آبی

تعویض پوشال ها

بهتر است هر دو سال یک بار اقدام به تعویض پوشال های کولر کنید تا نتیجه مطلوبی از آن دریافت نمایید. بعضی اوقات بعضی از افراد برای آنکه بتوانند استفاده بهینه ای از کولر آبی داشته باشند سالی یک بار پوشال های آن را تعویض می‌کنند که البته می‌تواند راندمان عملکرد دستگاه را افزایش دهد و فضای محیط را بهتر خنک کند.

تمیز نمودن شبکه آبرسانی در کولر

همه شلنگ ها و لوله های داخل کولر شبکه آبرسانی را تشکیل می دهند. همه این لوله ها و شلنگ ها باید تمیز شوند تا هیچ مانعی جهت انتقال آب در دستگاه وجود نداشته باشد.

تراز کردن شناور

اگر شناور کولر تراز نباشد فرایند قطع و وصل شدن آب در کولر به صورت درست انجام نمی شود به همین خاطر آب به اندازه کافی به کولر وارد نمی شود و یا اینکه آب بیش از حد و اضافی به کولر وارد خواهد شد و از لبه های کولر و یا از شیر تخلیه سرریز می‌شود. بنابراین تنظیم کردن شناور را فراموش نکنید.

۲. نصب سایه بان روی کولر

نصب کردن سایه بان یکی دیگر از مواردی است که باعث افزایش راندمان کولر خواهد شد. اگر کولر آبی در تراس قرار گرفته باشد بنابراین خورشید به صورت مستقیم به آن نمی تابد و نیازی به سایه بان ندارد اما اگر کولر شما در پشت بام نصب شده است بهتر است یک سایه بان برای آن درست کنید تا از تابش مستقیم آفتاب در امان باشد.

مزایای نصب سایه بان

نصب سایه بان می تواند باعث خنک تر شدن باد کولر شود. معمولاً پس از آنکه سایه بان نصب گردید شاهد تغییرات چشمگیری در میزان خنکی باد دستگاه خواهید بود. علت دیگر جهت نصب سایه بان صرفه جویی در مصرف آب می باشد.چگونه می توانیم از کولر آبی به صورت بهینه استفاده کنیم؟ تابش مستقیم نور خورشید باعث تبخیر شدن آب داخل کولر می شود به همین خاطر مصرف آب افزایش پیدا می‌کند. یکی دیگر از دلایل نصب سایه بان افزایش طول عمر کولر می باشد. چنانچه کولر شما سایه بان داشته باشد نور آفتاب مستقیماً به بدنه آن نمی تابد و همچنین برف و باران نیز باعث پوسیده شدن بدنه آن می شود. با صرف هزینه اندکی می توانید یک سایه بان نصب کنید و از مزایای آن بهره مند شوید. صرفه جویی در مصرف آب و برق و افزایش طول عمر کولر آبی از مزایای نصب سایه بان می باشد. علاوه بر آن بادی که پس از نصب سایه بان از کولر خود دریافت می کنید بسیار خنک تر و مطبوع تر خواهد بود. توجه کنید به جای نصب سایه بان هرگز اجسام سنگین روی کولر قرار ندهید زیرا نه تنها کمکی به افزایش راندمان کولر نخواهد کرد بلکه آسیب های جدی به آن وارد می کند.

۳. عملکرد کولر آبی بدون آب

تصور بسیاری از افراد بر این است که چنانچه کولر آبی بدون آب کار کند حتماً می سوزد. لازم است بگوییم که روشن ماندن کولر بدون آب البته در مدت زمان کوتاه باعث سوختن آن نخواهد شد اما چنانچه این روند طولانی گردد موتور کولر داغ شده و در نتیجه خواهد سوخت. محیط داخل کولر آبی در معرض تابش مستقیم خورشید است و به همین خاطر موتور و دیگر قطعات دستگاه گرم خواهند شد. وجود آب می تواند به خنک شدن موتور کولر کمک کند. اگر کولر آبی بدون آب کار کند و این روند طولانی شود باعث داغ شدن و سوختن موتور خواهد شد اما اگر این اتفاق در شب بیفتد تاثیر زیادی روی موتور دستگاه نخواهد گذاشت. پیشنهاد می کنیم که دقت کنید همیشه کولر شما آب داشته باشد و همه قطعات آن به طور صحیح کار کند تا باد کولر خنک شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  زمان مناسب برای سرویس کولر آبی | دلیل ضرورت سرویس کولر آبی چیست

۴. روشن بودن کولر روی دور تند

ممکن است این مورد برای شما عجیب باشد اما کارشناسان و متخصصین در این زمینه پیشنهاد می‌کنند که به هنگام روشن کردن کولر ابتدا آن را روی دور تند قرار دهید و پس از آن که کمی کار کرد دستگاه را روی دور کند تنظیم کنید. این کار روش سیستم کولرهای قدیمی می باشد زیرا کولرهای قدیمی یک خازن راه انداز داشتند که این قطعه در کولرهای جدید حذف گردیده است. وظیفه این خازن این است که با سرعت بالا کولر آبی را از سرعت صفر به سرعت مطلوب برساند. بنابراین وقتی که کولر روی دور تند روشن می شود در واقع نقش خازن را بازی کرده و کولر می تواند سریعاً دور موتور را به دور مطلوب برساند. به همین خاطر فشار کمتری نیز به موتور دستگاه وارد خواهد شد. پس از آنکه دو دقیقه کولر روی دور تند کار کرد می توانید آن را روی دور کند تنظیم کنید. با انجام این کار طول عمر کولر نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

۵. جایگاه مناسب برای دریچه ها و کانال

کانال کشی کولر باید تحت نظر متخصصین انجام شود و همه استاندارد های آن رعایت گردد. به عنوان مثال نباید یک فضای بزرگ به صورتی کانال کشی شود که باد کولر نتواند بخشی از فضا را خنک کند. زاویه قرار گرفتن دریچه ها نیز باید به صورتی باشد که بتوان حداکثر استفاده را از باد کولر داشت. چگونه می توانیم از کولر آبی به صورت بهینه استفاده کنیم؟دریچه هایی که امروزه برای کولر قرار داده می‌شود معمولاً هوشمند هستند و دارای ریموت می باشند که با کمک این ریموت می‌توانید جریان باد را کنترل کرده و آن را تنظیم کنید و یا حتی دریچه ها را ببندید.

۶. باز کردن پنجره ها

بسیاری از کاربران فکر می کنند پس از روشن کردن کولر باید پنجره ها را ببندند تا باد خنک کولر خارج نشود اما این تصور اشتباه است. وقتی که کولر را روشن می کنید باید یک پنجره را باز کنید تا هوا بتواند در محیط جریان پیدا کند. بستن همه پنجره ها و درها می‌تواند باعث دم کردن خانه و ایجاد بوی نامطبوع و همچنین افزایش رطوبت در آن شود. بنابراین زمانی که کولر آبی را روشن می کنید حتما یکی از پنجره ها را نیز باز کنید تا هوا بتواند جریان پیدا کند.

سخن پایانی

یکی از وسایل بسیار معمول برای تامین سرمایش خانه کولر آبی می باشد. این وسیله سالیان طولانی می تواند مورد استفاده قرار گیرد به شرط آن که به صورت درست و اصولی از آن نگهداری و مراقبت شود. در این مقاله از ایبک امداد نکات مهمی در مورد سرویس کردن کولر آبی بیان کردیم. چنانچه همه کارهای بالا را به صورت درست انجام دادید و باز هم متوجه شدید که کولر شما عملکرد درستی ندارد می توانید از متخصصین ما در زمینه تعمیرات و سرویس کولر کمک بگیرید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

کولر آبی به صورت بهینه استفاده کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه می توانیم از کولر آبی به صورت بهینه استفاده کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا