تعمیرات کولر آبی

نحوه انتخاب سرویسکار کولر آبی | سرویس کولر آبی به وسیله سرویس کار

در هنگام شروع فصل تابستان یکی از دغدغه‌های مهم مردم سرویس کولر آبی است. پیدا کردن سرویسکار کولر آبی شاید برای شما کمی سخت باشد. سرویس کولرآبی اهمیت زیادی داشته و سرویسکار با تجربه می تواند از فرسودگی کولر جلوگیری کرده و به افزایش طول عمر آن کمک کند.

امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی پیدا کردن سرویسکار زیاد سخت نیست در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم برای شما ویژگی های یک سرویسکار ماهر کولر آبی را توضیح دهیم.

 ویژگی های سرویسکار کولر آبی چیست؟

اگر شما کولر آبی خود را به وسیله شخص با تجربه و متخصص سرویس و تعمیر نکنید ممکن است به قطعات کولر آسیب وارد شود و آنگاه مجبور به پرداخت هزینه های گزاف می شوید تا کولر آبی شما درست کار کند.

به همین دلیل انتخاب یک سرویسکار کولر آبی باتجربه می تواند اهمیت زیادی داشته باشد در ادامه می خواهیم شما را با ویژگیهای سرویسکار کولر آبی آشنا کنیم:

 •  سرویس کار باید وقت شناس باشد.
 • نکات بهداشتی را کاملاً رعایت کند.
 • در صورت لزوم مشاوره و راهنمایی انجام دهد.
 • ابزار مورد نیاز را به همراه داشته باشد.
 • سرویسکار باید اجرتی مناسب با نرخ اتحادیه دریافت کند.
 • تجهیزات باکیفیت و با قیمت مناسب در اختیار شما قرار دهد.
 • نسبت به عملکرد کولر آبی دانش و آگاهی داشته باشد.
 • تخصص و مهارت لازم را در سرویس تمام برندهای کولر آبی دارا باشد.

کولر آبی

سرویسکار کولر آبی چه خدماتی را ارائه می دهد؟

اگر تعمیرکاری را که انتخاب می کنید دارای مهارت بالایی باشد، تمام خدماتی را که کولر شما نیاز دارد انجام می دهد. کولر آبی در هنگام سرویس ممکن است به تعمیر بعضی از قطعات مانند دینام نیاز داشته باشد که می تواند تعویض یا تعمیر آن نشان دهنده مهارت سرویس کار باشد.

خدماتی که سرویس کار باید توانایی انجام آن را دارا باشد موارد زیر است:

 • عیب یابی درست قطعات کولر
 •  شستشو و نظافت کولر آبی
 •  برطرف کردن بوی سوختگی در کولر آبی
 •  نصب کردن سایه بان برای کولر
 • عوض کردن پروانه و بلبرینگ کولر آبی
 •  بررسی و تعمیر و یا تعویض موتور کولر
 •  عوض کردن پوشال ها، شناور و تسمه
 •  روغن کاری کردن پمپ موتور و یاتاقان
 •  بررسی و همچنین تعویض برزنت های ورودی کانال کولر آبی
 •  عایق بندی، رفع نشتی و عوض کردن کفی کولر آبی
 • بررسی و کنترل کردن سیم پیچی موتور کولر و همچنین اتصالات آن

 چگونگی تعیین دستمزد سرویسکار کولر آبی

محاسبه دستمزد سرویسکار به عوامل زیادی بستگی دارد که این عوامل می تواند متغیر باشد به همین دلیل نمی‌توان به راحتی مقدار مشخصی را برای سرویس به عنوان دستمزد سرویسکار در نظر گرفت، با این حال قبل از اینکه سفارش خود را برای سرویس کولر آبی ثبت کنید باید قیمت را بپرسید.

مواردی که می‌تواند بر دستمزد سرویس کار تأثیر گذار باشد عبارتند از:

 • هزینه رفت و آمد
 •  محل نصب کولر آبی
 •  مقدار زمان مصرف شده
 • مهارت سرویس کار
 •  میزان خرابی و همچنین سرویس کولر آبی
 •  قطعاتی که سرویس می شوند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  زمان مناسب برای سرویس کولر آبی | دلیل ضرورت سرویس کولر آبی چیست

لزوم سرویس کولر آبی چیست ؟

سرویس کولر آبی را بهتر است به وسیله سرویسکار انجام دهید تا از صدمات احتمالی به کولر و همچنین به خود، جلوگیری کرده باشید ولی اگر مجبور شدید خودتان این کار را انجام دهید باید با جزئیات آن و روش کار آشنا شوید.

کولری که سرویس نشده باشد می تواند تلاش شما را برای صرفه جویی در آب و برق به هدر بدهد استفاده از کولر در فصل تابستان یکی از ضروریات زندگی می باشد در کولر آبی امکان تنظیم درجه سرما وجود ندارد و می توان در نهایت آن را در دو دور کند و تند تنظیم کرد. پس باید برای جلوگیری از خرابی های احتمالی آن، در ساعاتی که نیاز ندارید کولر را خاموش کنید.

سرویس کولر آبی می تواند کمک کند تا دستگاه کارایی بهتری پیدا کرده و مصرف آب و برق آن هم کمتر شود زیرا ضریب فرسایش در قطعات کولر آبی بالا بوده و در صورت فرسوده شدن باعث بالا رفتن مصرف آب و برق می شود.

تجهیزات کولر آبی

کولر آبی از دو بخش گردش هوا و گردش آب تشکیل شده است که هر کدام به وسیله موتور جداگانه ای انجام می شوند سیستم گردش آب در کولر به وسیله پمپ آب انجام شده و سیستم گردش هوا هم به وسیله موتور اصلی صورت می گیرد.

به طور کلی می توان تجهیزات کولر آبی را به سه دسته قسمت بندی کرد:

 1. الکتریکی: قطعات الکتریکی شامل سه دکمه برای قطع و وصل، موتور کولر و پمپ آب می باشد.
 2. مکانیکی: شامل تسمه، توربین هوا و شناور است.
 3. قطعات ثابت: قطعات ثابت مانند بدنه، دریچه ها، شیر تخلیه و اتصالات شبکه آبرسانی می باشد.

نحوه سرویس کولر آبی

قبل از اینکه سرویس کولر آبی را شروع کنید ابتدا از خاموش بودن آن اطمینان پیدا کنید. کولر فیوز جداگانه ای دارد که باید آن را قطع کنید ابتدا از شخصی که در پایین ایستاده بخواهید تا کولر را یکبار قطع و وصل کند تا از قطع بودن آن مطمئن شوید. سپس دریچه های خروجی باد را در اتاق ها باز کنید تا در صورتی که کولر شروع به کار کرد به موتور کولر فشار وارد نشود.

پوشال ها را چک کنید

اولین کاری که برای سرویس کولر آبی باید انجام دهید، بررسی کردن پوشال ها است پوشال باید سالی یکبار تعویض شود زیرا پوشال مکان مناسبی برای رشد قارچ و باکتری بوده که می تواند در طول زمستان در بین بافت آن به وجود آمده باشند وقتی آب روی پوشال ها می ریزد این باکتری ها باعث بوی ناخوشایندی در خانه خواهند شد البته مشکل فقط بوی بد کولر نیست، بلکه ممکن است این قارچ ها و باکتری ها باعث به وجود آمدن بیماری های تنفسی در افراد شوند. پوشال قیمت زیادی نداشته و بهتر است هر ساله تعویض شود. اگر نخواستید به دلایلی پوشال را تعویض کنید در هنگام سرویس کولر، پوشال ها را با آب بشویید تا خاک های آن وارد اتاق نشود.

البته تعویض پوشال بسته به آب شهر شما، ممکن است هر سال ضرورت داشته باشد. در صورتی که تصمیم گرفتید پوشال را تعویض کنید باید سایز آن را متناسب با ظرفیت کولر در نظر بگیرید مثلاً اگر پوشال کولر ۴۵۰۰ را در روی کولر ۳۵۰۰ بسته باشید باعث می شود تراکم بالای پوشال بیشتر از سایز بوده و در سیستم گردش هوا اختلال ایجاد می کند. در هنگامی که می خواهید پوشال را تعویض کنید ابتدا پوشال را خیس کنید و در محل خود قرار داده و شبکه سیمی مخصوص را هم در روی آن بگذارید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تبدیل کولر آبی به کولر سلولزی | کاربرد پد سلولزی در کولر آبی

موتور کولر را چک کنید

همان طور که می دانید کولر آبی یک دینام و یک پمپ آب دارد که پمپ وظیفه گردش آب را عهده دار بوده و دینام هم عمل گردش هوا را در کولر انجام می دهد. سالم بودن این دو قطعه می‌تواند باعث مصرف انرژی کم در کولر شود.

برای سرویس این قطعات ابتدا باید گرد و غبار آنها را بگیرید و سپس این دو قطعه را روغن کاری کنید. فراموش نکنید که یاتاقان ها به روغن کاری نیاز دارند.

نکته مهم: پمپ آب دینام اگر بیشتر از ۷ ساعت به طور مداوم کار کند ممکن است بسوزد.

بر روی کولر سایه بان نصب کنید

تابش مستقیم نور آفتاب می تواند بدنه کولر را داغ کرده و باعث شود باد کولر گرم شود. نصب سایبان بر روی کولر آبی، باعث خنک شدن کولر و در نتیجه خنک شدن باد آن خواهد شد و مصرف برق و آب کولر را کم می کند.

شستشوی کولر آبی

یکی از مواردی که در هنگام سرویس کولر آبی باید انجام دهید شستشوی کولر است به وسیله یک فرچه پلاستیکی کف کولر را تمیز بشویید و مراقب باشید که به رنگ آن آسیب نرسد. در صورتی که رنگ کف کولر از بین رفته باشد باعث پوسیدگی و زنگ زدگی کفی کولر خواهد شد، در این صورت توصیه می کنیم یک ظرف قیر ایزوله یعنی قیر آماده و سرد را تهیه کنید و آن را جهت عایق کاری بر کف کولر پخش کنید.

البته ابتدا باید کف کولر را کاملا تمیز کرده و سپس تمام کفی را به وسیله قیر بپوشانید بعد از آن، تمام بدنه کولر را تمیز کنید تا گرد و غبار روی آن وارد منزل نشود. پیچ و مهره های کولر را آچار کشی کرده و از محکم بودن آنها اطمینان پیدا کنید.

بررسی تراز بودن کولر آبی

تراز بودن کولر آبی اهمیت زیادی دارد که باید در هنگام سرویس کولر، بررسی شود ممکن است به مرور زمان در اثر تکان های موتور، کولر جابجا شده باشد. هم راستا نبودن دهانه کولر و خروجی کولر می تواند باد خنک را به هدر بدهد پس سعی کنید این دو مورد با هم هم راستا باشند. پارچه های برزنتی را که در دهانه کولر نصب می کنید ممکن است به مرور دچار آسیب دیدگی شده باشند باید آن را کاملاً بررسی کرده و درزهای به وجود آمده در آن را بپوشانید.

کولر آبی

سخن پایانی

همانطور که می دانید سرویس کولر آبی مزایای زیادی دارد که حتماً باید سالی یکبار انجام شود. بعضی از افراد اینکار را خودشان انجام می دهند، دقت داشته باشید سرویس کولر آبی فقط روغن کاری قطعات آن نیست بلکه موارد مهمی می باشد که فقط از عهده تعمیرکار کولر آبی بر می آید، مانند خرابی بعضی از قطعات که باید به وسیله سرویس کار تشخیص داده شده و برطرف شود.

در این مقاله از ایبک امداد شما را با روش انتخاب یک سرویسکار کولر آبی آشنا کردیم در صورتی که در این زمینه سوالی داشتید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

نحوه انتخاب سرویسکار کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

لزوم سرویس کولر آبی چیست ؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا