تعمیرات هود

هود چگونه کار می‌کند؟

هود چگونه کار می‌کند؟ | انواع هود، مزایای استفاده از هود

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

آشپزخانه مکانی است که ما زمان زیادی را در کنار خانواده و دوستان در حین آشپزی می‌گذرانیم و به همین علت است که به یک آشپزخانه مجهز با ظروف و وسایل کامل نیاز داریم. هود نیز یکی از وسایل مهم و کاربردی آشپزخانه است و طرز کار با هود آشپزخانه بسیار مهم می‌باشد. در این مقاله به نکات بسیار مهمی مثل هود چگونه کار می‌کند؟ مزایای استفاده از هود، معرفی انواع هود، طرز استفاده از هود لمسی و چه موقع از هود استفاده کنیم؟ اشاره می‌کنیم.

خلاصه‌ای از طریقه کار کردن هود

برای آنکه وقت کمتری از کاربران گرامی گرفته شود، در این قسمت خلاصه‌ی نحوه‌ی کار هود را مطرح می‌کنیم.

هود به چه صورت کار می‌کند؟ هود وسیله‌ای است که کمک می‌کند ذرات غذا و بوی غذا از آشپزخانه خارج شود.
مکانیزم هودها چگونه است؟ در هودها از فن برای مکش و حذف بو و ذرات غذا استفاده می‌شود
انواع هودها هود شومینه‌ای، هود توکار، هود جزیره‌ای، هود زیر کابینتی، هود مورب
مزایای استفاده از هودها هودها بوی غذا و گرمای اضافه را حذف نموده و آشپزخانه را تمیزتر نگه می‌دارد.
طریقه استفاده از هودها هود را دیر روشن نکنید، دور موتور هود را تنظیم نمایید، برای تنظیمات بهینه به میزان شعله‌های روشن روی اجاق گاز توجه کنید.
استفاده از هود لمسی هود را روشن کنید، مکش هود را تنظیم کنید، چراغ هود را روشن کنید، سرعت مکش را می‌توانید تغییر دهید.
چه زمانی از هود استفاده کنیم؟ قبل از شروع آشپزی

هود چیست و به چه صورت کار می‌کند؟

هود یکی از لوازم ضروری و کاربردی در هر آشپزخانه محسوب می‌شود. خانم‌های ایرانی مدت زمان زیادی را در آشپزخانه می‌گذرانند و برخی اوقات، بعضی از خانواده‌ها در این محیط غذا می‌خورند. تهیه غذای آبدار و خوشمزه مدت زمان زیادی طول می‌کشد و محیط خانه پر از دود و ذرات چربی می‌شود. چون در حین پخت انواع بوی نامطبوع مثل بوی پیاز سرخ شده، بوی کره سوخته در هوا پخش می‌شود. هود وسیله‌ای است که به کمک شما می‌آید و تمامی ذرات و بوهای نامطبوع را از آشپزخانه پاک می‌نماید.علاوه بر این هود زیبایی خاصی به آشپزخانه می‌بخشد. امروزه محصولات و مدل‌های مختلفی از هود در بازار وجود دارد که انتخاب از بین آنها گاهی سخت و دشوار می‌گردد. هود مخفی برای آشپزخانه شما مناسب تر است یا مورب؟ هود شومینه‌ای چطور است؟ کدام یک از آنها ظرفیت تهویه بیشتری را دارند؟

هود

مکانیزم و نحوه‌ کار هود

هودهای دارای فیلتر، هوا را از طریق فیلترهای کربنی فیلتر می‌کند و آن را به آشپزخانه شما باز می‌گرداند. فیلترهای کربنی بوهای نامطبوع را به دام می‌اندازند. اما همه‌ی بوها را فیلتر نمی‌کند.هودهای دارای فن نصب شده در پشت اجاق گاز آشپزخانه، هوا را از طریق فیلتری خارج کرده و از داخل آشپزخانه و خانه شما دور می‌نمایند.

مزایای استفاده از هود

قبل از معرفی انواع هود، ضروری است که دلایل و مزایای استفاده از هود در آشپزخانه را بدانید. دلایل اصلی برای استفاده از هود در آشپزخانه عبارتند از:

 •  هودهای آشپزخانه دارای سیستم‌های روشنایی و چراغ می‌باشند که پخت و پز را برای کاربران آسان‌تر می‌نماید و باعث حفظ ایمنی در حین آشپزی می‌شود.
 •  چنانچه راهی برای خروج دود از خانه وجود نداشته باشد، دود پخش شده و بر روی دیوارها می‌نشیند و تمیز کردن دیوارها و جلوی کابینت‌ها بسیار سخت می‌شود. استفاده از هود آشپزخانه، تمیز و مرتب نگه داشتن آن را راحت‌تر و آسان‌تر می‌نماید.
 • خطرات ناشی از مسمومیت با دی‌اکسیدکربن کم می‌شود.
 •  دما را پایین می‌آورد و به خنک نگه داشتن آشپزخانه کمک شایانی می‌کند.
 •  یکی از کاربردهای اصلی هود حذف دود، گرمای اضافه، ذرات ریز غذا می‌باشد.
 •  وجود داشتن هود در آشپزخانه موجب افزایش ارزش ملک شما می‌شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر هود زیگما | خدمات تعمیر هود در محل

انواع هود آشپزخانه

وقتی که قصد خرید هود را دارید احتمالاً با دیدن تنوع مدل‌ها و انواع آن، سردرگم خواهید شد. انتخاب هود آشپزخانه برای بسیاری از خریداران، در درجه اول بستگی به نوع دکوراسیون آشپزخانه آنها دارد. خریداران دیگری هم هستند که به هر علتی می‌خواهند هود آشپزخانه خود را تعویض کنند. ممکن است هود آنها خراب باشد یا برای تنوع اقدام به عوض کردن آن می‌کنند. برای این دسته از خریداران، انتخاب نسبتاً ساده‌تر است. چون مدل هود آنها باید همان مدل هود قبلی باشد که در آشپزخانه آنها وجود داشت. افراد دیگری که قصد دارند آشپزخانه خود را بازسازی کنند، دستشان در انتخاب بازتر می‌باشد. این دسته از خریداران بسته به سلیقه‌ی خود و کاربرد هود، هر نوع و مدل هودی را می‌توانند انتخاب نمایند. بنابراین آشنایی با انواع هود آشپزخانه و ویژگی‌های هر کدام از آنها دارای اهمیت است.

هود

همه‌ی هودهایی که در بازار وجود دارند عملکرد یکسانی دارند، ولی در دیگر قسمت‌ها مثل جنس بدنه، رنگ و طراحی ظاهری و داخلی با هم تفاوت دارند. برندهای داخلی و خارجی زیادی وجود دارند که مدل‌های مختلفی از هود را با طراحی‌های متفاوت به بازار عرضه می‌نمایند. هودهای آشپزخانه در مدل‌های زیر ساخته می‌شوند:

هود زیر کابینتی

هود زیر کابینتی از پرفروش‌ترین مدل‌های هودهای آشپزخانه است. امروزه افراد زیادی هستند که از این هود استفاده می‌نمایند. هود زیر کابینتی را می‌توان هود توکار هم دانست. چون این نوع هود بالای اجاق گاز و زیر کابینت نصب می‌گردد و لوله خروجی هوا داخل کابینت پنهان می‌شود. هودهای زیر کابینتی به دلیل اینکه به فضای کمی برای نصب نیاز دارند و همچنین بخاطر اینکه قیمت مناسب‌تری نسبت به هودهای دیگر دارند، مورد استقبال مردم قرار گرفته است و فروش بالایی دارد.

هود مورب

هودهای مورب طراحی مدرن و زیبایی دارند. در طراحی بیرونی و ساخت بدنه این هودها از شیشه و یا ترکیبی از استیل و شیشه استفاده می‌گردد، که موجب زیبایی این هود می‌شود. هود مورب روی دیوار و معمولاً در فضای بین کابینت‌ها نصب می‌شود. تنوع ظاهری این هودها زیاد است. فیلتری که داخل این نوع هود قرار گرفته است را می‌توان از هود جدا نمود و پس از شستشو دوباره آن را در محل خودش قرار داد و صدای هود مورب کم است.

هود مخفی

هود مخفی یکی از انواع هود آشپزخانه است که طراحی آن با دیگر هودها فرق دارد. هود مخفی به صورت توکار طراحی شده است و کاملاً داخل کابینت قرار می‌گیرد. این طراحی نوع جدیدی از طراحی‌های هود آشپزخانه می‌باشد و امروزه بیشتر مردم به دنبال خرید هود مخفی هستند. این هود مناسب آشپزخانه‌های کوچک است و با هر دکوراسیونی از آشپزخانه سازگاری و همخوانی دارد.

هود شومینه‌ای

هودهای شومینه‌ای مانند هودهای مورب به دیوار متصل می‌گردند و در فضای خالی بین کابینت‌ها قرار می‌گیرند و جنس بدنه هود شومینه‌ای از استیل است. اما بعضی از برندهای تولید کننده هود برای اینکه ظاهر هود زیبا‌تر گردد، در کنار استیل از شیشه هم استفاده می‌نمایند. این هود برای آشپزخانه‌هایی که فضای بالای اجاق گاز آنها خالی است و کابینت وجود ندارد مناسب می‌باشد. هود شومینه‌ای علاوه بر زیبایی، قیمت مناسبی دارد و مکش بالا و در عین حال صدای کمی است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعویض شیر اجاق‌گاز

هود جزیره‌ای

در خانه‌هایی که اجاق گاز آنها روی جزیره نصب شده است از این هود استفاده می‌شود. ظاهر این هود شبیه هود شومینه‌ای است، اما این دو از نظر محل قرارگیری و نصب با همدیگر متفاوت می‌باشند. هود جزیره‌ای دقیقا بالای اجاق گاز قرار می‌گیرد و به سقف متصل است و جزء هودهای لوکس به حساب می‌آید. قدرت مکش این نوع از هودها بالا است.

هود تلسکوپی

جدیداً نوع جدیدی از هود به نام هود تلسکوپی به بازار آمده است و به دلیل طراحی ظاهری متفاوتی که دارند، به نام هود آسانسوری هم شناخته می‌شوند. طراحی این مدل از هود خاص است و به نوعی این هود را مدرن‌ترین هود آشپزخانه می‌نامند. قیمت این هود بسیار بالاتر از بقیه هودها است. ولی در واقع کارایی چندانی ندارند. از مزایای این هود می‌توان به طراحی مدرن و اشغال فضای کم برای نصب اشاره کرد.

نحوه‌ کار با هود

اگر مصرف‌کنندگان با نحوه‌ی استفاده‌ی صحیح از هود آشنا باشند، دیگر نیازی به تعمیر و تعمیرکار هود نخواهند داشت و عمر مفید هود را با استفاده درست از این دستگاه افزایش می‌دهند:

 •  هود را دیر روشن نکنید.چون بوی غذا همه‌ی فضای خانه‌ی شما را پر خواهد کرد.
 •  زود روشن کردن هود موجب ایجاد فشار بر موتور هود می‌شود.
 •  فقط چند لحظه قبل از اینکه بوی غذا در خانه پخش شود هود را روشن نمایید. در این مواقع موتور و دستگاه گرم می‌شوند.
 •  در هودهای مدرن و جدید این امکان را دارید که دور موتور دستگاه را تنظیم کنید.
 • با این‌ کار قدرت راحتی هود تغییر می‌کند و استفاده از دستگاه بهبود می‌یابد.
 •  برای تنظیمات درست و بهینه به میزان شعله‌های روشن اجاق گاز باید توجه کنید.
 •  برای تنظیمات بهتر، از راهنمای استفاده از هود می‌توانید کمک بگیرید.
 •  افزایش مصرف انرژی هود، موجب افزایش هزینه‌های شما و همچنین کاهش طول عمر دستگاه می‌گردد.

هود

نحوه‌ استفاده از هود لمسی

در بیشتر مواقع استفاده از هود لمسی، مفیدتر و کارآمدتر از هودهای قدیمی می‌باشد. از روی صفحه نمایش هود اقدامات زیر را می‌توانید انجام دهید:

 •  هود را خاموش و روشن نمایید.
 •  میزان مکش هود را تنظیم کنید.
 • چراغ هود را روشن و خاموش کنید.
 • سرعت مکش هود را تغییر دهید.

چه زمانی باید هود را روشن کنیم؟

چه موقع از هود استفاده می‌شود؟ از هود برای از بین بردن بوی نامطبوع آشپزخانه استفاده می‌گردد. که برای افرادی که آشپزی می‌کنند، بسیار کاربردی و مفید است. بهترین زمان برای روشن نمودن هود قبل از شروع آشپزی می‌باشد. چون اگر هود را دیرتر روشن کنید، بوی غذا آشپزخانه و داخل خانه پخش می‌گردد. روشن کردن هود روی سرعت متوسط چند دقیقه قبل از آشپزی به جلوگیری از پخش شدن بوی نامطبوع در خانه کمک می‌‌نماید. در بسیاری از هودهای مورد استفاده در آشپزخانه یک چراغ وجود دارد. می‌توانید این چراغ‌ها را در هنگام روشن کردن اجاق گاز، روشن نمایید. تا بتوانید در روشنایی مناسب غذا را بپزید. توجه داشته باشید که استفاده از هود با سرعت بالا می‌تواند موجب ایجاد صدای بلند و غیر‌عادی شود. پس از سرعت متوسط یا به اصطلاح دور اول استفاده نمایید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

هود چگونه کار می‌کند؟

مجموع امتیازات

نحوه‌ی کار کردن هود، انواع هودها

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا