تعمیرات لباسشویی

چگونه سطح آب ماشین لباسشویی را تنظیم کنیم؟

آبی که در هنگام آبگیری وارد دیگ لباسشویی می‌شود، مقدار استاندارد و مشخصی دارد و اگر از اندازه استاندارد کمتر و یا حتی بیشتر باشد، در چرخه شستشو مشکل ایجاد خواهد شد. اگر آبگیری نادرست انجام شود تنظیمات سطح آب در ماشین لباسشویی شما به هم می‌خورد.  در این مقاله از ایبک امداد می‌خواهیم شما را با عواملی که در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی مؤثر هستند آشنا کنیم.

شرح وظایف سنسورهای ماشین لباسشویی

یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین قطعات در ماشین لباسشویی سنسور می‌باشد. سنسور در اصل همان حسگر بوده و برای باز کردن، قطع کردن و هشدار دادن مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی در ماشین لباسشویی سنسورها به چهار دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند که شما را با وظایف آنها آشنا می‌کنیم:

 1. یک سنسور مقدار کثیفی و آلودگی آب
 2. سنسور نشتی آب
 3. سنسور سطح آب
 4. سنسور دما

۱- سنسور تشخیص کثیفی و آلودگی آب

سنسور تشخیص کثیفی و آلودگی آب در ماشین لباسشویی‌های جدید دیده می‌شود و به وسیله اشعه مادون قرمز هم کار می‌کند. این سنسور متوجه مقدار کثیفی آب شده و برای شستن لباس‌ها از آب و برقی کمتری استفاده می‌کند و شستن لباس به وسیله لباسشویی، تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که لباس‌ها کاملاً تمیز شود ولی اگر در لباسشویی شما این سنسور قرار داده نشده باشد، شستشوی لباس‌ در لباسشویی با اطمینان انجام نخواهد شد. همانطور که گفتیم سنسور تشخیص کثیفی و آلودگی به وسیله مادون قرمز کار کرده و در لباسشویی‌های جدید وجود دارد و وظیفه آن هم تشخیص مقدار کدر بودن و کثیفی آب ماشین لباسشویی است. وقتی این سنسور متوجه مقدار کثیفی آب در لباسشویی شود ، شستشو را هم کندتر کرده تا کثیفی‌ها بهتر برطرف شود.

سطح آب ماشین لباسشویی

۲- سنسور نشت آب

سنسور نشت آب هم عملکردی مانند سنسور سطح آب دارد به این شکل که با تشخیص دادن مقدار سطح آب در لباسشویی شما، اجازه نمی‌دهد که سطح آب از مقدار استاندارد بالاتر برود و آب نشت کند.

حتما بخوانید:   راهنمای رفع ارور E30 ماشین لباسشویی آاگ

۳- سنسور سطح آب

همانطور که از اسم این سنسور پیداست در هنگام آبگیری مقدار سطح آب را معین کرده و نمی‌گذارد که آب از مقدار مشخص شده، بیشتر شود. اگر این سنسور دچار مشکل بشود در زمان آبگیری دستور قطع شدن آب صادر نشده و ممکن است آب از ماشین لباسشویی شما سرریز شود.

۴- سنسور دما

سنسور دما وظیفه دارد در ماشین لباسشویی دمای آب را کنترل کند و اجازه ندهد که دما از حدی که شما معین کرده‌اید، بیشتر و یا کمتر شود.

چه عواملی در تنظیم سطح آب در ماشین لباسشویی مؤثر هستند؟

عوامل زیادی در تنظیم سطح آب در ماشین لباسشویی مؤثر هستند که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

 • مواد شوینده نامناسب و غیر استاندارد
 • ارتفاع شلنگ تخلیه
 • شیر برق
 • پمپ تخلیه
 • دریچه ورودی آب
 • هیدروستات

تنظیم سطح آب در ماشین لباسشویی به مواردی مانند قطع و وصل به اندازه و به موقع آب ورودی در ماشین لباسشویی بستگی دارد و این وظیفه را هیدروستات بر عهده دارد.

هیدروستات چه اهمیتی در تنظیم سطح آب در ماشین لباسشویی دارد؟

یکی از قطعات مهم در ماشین‌های لباسشویی، هیدروستات است که به آن سوئیچ کنترل سطح آب هم می‌گویند و سطح آب را در دیگ لباسشویی کنترل کرده و به پمپ تخلیه جهت تخلیه آب همچنین به شیر برقی برای ورود آب، دستور لازم را می‌دهد. در هیدروستات دو نوع فیش وجود دارد یکی سه فیش و دوم ۶ فیش می باشد. اگر در عملکرد این قطعه اختلالی ایجاد شود سطح آب به درستی تنظیم نمی‌شود.

 • شما می‌توانید این قطعه را به وسیله پیچ بالای هیدروستات تنظیم کنید.
 • در صورتی که پیچ را به طرف بیرون و یا داخل بکشید، آب ورودی هم زیاد و کم خواهد شد.

اگر در تنظیم سطح آب اختلالی مشاهده کردید موارد زیر را بررسی کنید:

 • از تنظیم درست پیچ هیدروستات مطمئن شوید.
 • شلنگ هیدروستات را بررسی کنید و اطمینان پیدا کنید که نشتی نداشته و یا دچار ترک خوردگی نشده باشد.

دریچه ورودی آب چه نقشی در تنظیم سطح آب در ماشین لباسشویی دارد؟

یکی از قطعات ماشین لباسشویی که در تنظیم سطح آب دخالت زیادی دارد، دریچه ورودی آب می باشد. دریچه ورودی آب قطعات زیادی دارد که یکی از آنها برد الکتریکی است. همانطور که می‌دانید برد الکتریکی قطعه مهمی می‌باشد و وظیفه دارد که فرمان را به قطعات دیگر بفرستد.

 • قطع شدن آب ورودی، به کمک دریچه ورودی لباسشویی انجام می‌شود. در اصل هیدروستات و سنسور فقط فرمان باز کردن و یا قطع کردن آب را در لباسشویی صادر می‌کنند و برد الکترونیکی دریچه ورودی، این فرمان را اجرا می‌کند. در صورتی که برد دریچه ورودی و یا حتی قسمت غیر بردی، دچار آسیب شود  قطع شدن و یا وصل شدن آب درست انجام نمی‌شود و آبگیری در لباسشویی با مشکل مواجه می‌شود.
 • در روی برد، قطعات الکترونیکی لحیم کاری می‌شوند و به همین دلیل امکان تعمیر و یا تعویض آنها نیست و تنها راه حل این است که شما کل برد الکترونیکی را تعویض کنید. البته باید این کار به وسیله تعمیرکار ماهر انجام شود ، در غیر این صورت مشکل‌ بیشتر خواهد شد.
حتما بخوانید:   برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی مابه MABE

پمپ تخلیه چه نقشی در تنظیم سطح آب لباسشویی دارد؟

پمپ تخلیه وظیفه دارد آب کثیفی که از شستن لباس‌ها به وجود می‌آید را از داخل لباسشویی به طرف بیرون انتقال بدهد. گاهی ممکن است پمپ به دلایلی مانند خراب شدن برد، گیر کردن اشیاء و یا شکستن پروانه پمپ از کار بیفتد. خرابی پمپ می‌تواند باعث نشت آب و یا سر و صدای زیاد در لباسشویی شود و در این صورت لباسشویی شما آبگیری هم نمی‌کند. به طور کلی باید بگوییم که اگر ورود و خروج آب در ماشین لباسشویی شما به طور همزمان انجام شود، مشکلات زیادی را برای دستگاه ایجاد خواهد کرد مهم‌ترین این مشکلات عبارتند از:

 • قطعات ماشین لباسشویی آسیب می‌بینند.
 • زمان شستشو در لباسشویی طولانی‌تر می‌شود.
 • در هنگام شستشو آب زیادی مصرف خواهد شد.

نکته مهم: در هنگامی که ماشین لباسشویی شما آبگیری می‌کند ، باید اطمینان پیدا کنید که همان زمان که آب وارد می‌شود، به وسیله پمپ تخلیه خارج نمی‌شود.

شیر برق چه نقشی در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی دارد؟

شیر برق وظیفه دارد جریان برق را کنترل کرده و آن را قطع و وصل کند. وقتی شما برنامه مناسبی را برای شستشو انتخاب می‌کنید، شیر برقی هم فرمان شما را به برد لباسشویی ارسال خواهد کرد. بعد از اینکه آب داخل دیگ لباسشویی شده و به اندازه استاندارد می‌رسد، شیر برقی به وسیله هیدروستات باعث قطع جریان آب خواهد شد. اگر شیر برقی به هر دلیلی خراب شود، آبگیری لباسشویی با مشکل مواجه می‌شود.

ارتفاع شلنگ تخلیه چه نقشی در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی دارد؟

همانطور که می‌دانید شلنگ تخلیه وظیفه دارد آب لباسشویی را تخلیه کرده و از دیگ لباسشویی خارج کند. در صورتی که ارتفاع این شلنگ از سطح آب لازم برای شستشو کمتر باشد، آب ورودی به سطح مورد نظر شما نمی‌رسد. اگر شلنگ تخلیه را در ارتفاع درست قرار ندهید باعث می‌شود تخلیه نابجا انجام شده و مشکلاتی در تنظیم سطح آب لباسشویی ایجاد شود. اگر در هنگام آبگیری متوجه شدید که از شلنگ تخلیه آب خارج می‌شود ، باید ارتفاع شلنگ تخلیه را در یک متری زمین قرار بدهید. وقتی تنظیم سطح آب در لباسشویی کامل می‌شود که شما شلنگ تخلیه را به وسیله یک بست در بالای لباسشویی وصل کرده باشید.

حتما بخوانید:   روش ریست ماشین لباسشویی بوش | زمان مناسب برای ریست لباسشویی بوش

مواد شوینده نامناسب چه نقشی در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی دارند؟

وقتی شما از مواد شوینده نامناسب و غیر استاندارد استفاده کنید، این مواد شوینده تولید کف زیادی می‌کنند و گاهی ممکن است این کف‌ها به قسمت‌های دیگر لباسشویی هم برود. اگر این کف به قسمت تنظیم سطح آب در لباسشویی نفوذ پیدا کند ، باعث خواهد شد که عملکرد آن مختل شود.

مواد شوینده نامناسب و غیر استاندارد تأثیر زیادی در روی تنظیم سطح آب ندارند ولی استفاده از آن می‌تواند گاهی مشکل ساز شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتماً از مواد شوینده مناسب و استاندارد استفاده کنید که دارای برند شناخته شده‌ای باشند. همچنین دقت داشته باشید هیچگاه پودر را بیشتر از مقدار تعیین شده استفاده نکنید. بعضی از افراد تصور می‌کنند ریختن پودر زیاد، باعث تمیزی بیشتر لباس‌ها می‌شود، در صورتی که این تصور کاملاً اشتباه است. استفاده از پودر بیشتر از حد تعیین شده، می‌تواند به لباسشویی شما آسیب بزند.

سطح آب ماشین لباسشویی

دلیل تنظیم سطح آب لباسشویی چیست؟

همانطور که در ابتدا هم گفتیم تنظیم سطح آب لباسشویی می‌تواند نقش مهمی در شستشوی لباس‌های شما داشته باشد. اگر به دلایل مختلفی این تنظیمات بهم بخورد، عملکرد لباسشویی مختل شده و نمی‌توانید به خوبی از آن استفاده کنید.

عوامل زیادی می‌تواند باعث شود تنظیم سطح آب لباسشویی بهم بخورد، پس توصیه می‌شود در صورتی که با این مشکل مواجه شدید، برطرف کردن مشکل ماشین لباسشویی خود را به تعمیرکار ماهر و با تجربه بسپارید تا لباسشویی شما را عیب یابی کرده و مشکل را برطرف کند.

در صورتی که به موقع برای تعمیر لباسشویی اقدام نکنید و یا اینکه تعمیر آن را به افراد ناوارد بسپارید ، احتمال دارد که به لباسشویی شما صدمات زیادی وارد شود. در این صورت ممکن است مجبور شوید هزینه زیادی برای تعمیر لباسشویی پرداخت کنید.

31

چگونه سطح آب ماشین لباسشویی را تنظیم کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مواد شوینده نامناسب چه نقشی در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی دارند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x