تعمیرات جاروبرقی

لوله جاروبرقی را چگونه تمیز کنیم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

تمیز کردن لوله جاروبرقی از اهمیت زیادی برخوردار است و باعث سالم ماندن جاروبرقی شما می شود شاید بخواهید بدانید که دلایل مسدود شدن لوله جاروبرقی شما چیست؟ در این مقاله می خواهیم برای شما نکات مهمی را در مورد لوله جاروبرقی و کاربرد آن و چگونگی تمیز کردن آن بیان کنیم با ما همراه باشید.

لوله جاروبرقی چه کاربردی دارد؟

لوله جاروبرقی فلزی بوده و به دلیل سفت بودن شما می توانید در حالت ایستاده خیلی راحت جارو را روی زمین حرکت دهید و نیازی نیست که مقدار زیادی خم شوید البته این قطعه تمیز کننده در برندهای مختلف با یکدیگر ممکن است فرق کنند ولی کلاً عملکرد آنها مانند هم می باشد ویژگی های لوله ی جاروبرقی های مختلف با هم دیگر متفاوت است

خلاصه روش تمیز کردن لوله جاروبرقی

در ادامه می خواهیم به طور خلاصه و تیتروار برای شما روش های تمیز کردن لوله جاروبرقی را به طور کامل توضیح داده و شما را با آن آشنا کنیم:

 • کاربرد لوله جاروبرقی
 1.   آسان تر تمیز می کند.
 2. به کمک لوله جاروبرقی نیازی به خم شدن در هنگام تمیزی ندارید.
 • دلیل مسدود شدن لوله جاروبرقی 
 1.  وجود پرز
 2. وجود مو
 3.  زباله های بزرگ
 • چگونگی باز کردن لوله جاروبرقی
 1.  برای باز کردن لوله جاروبرقی ابتدا به وسیله دست لوله جاروبرقی را به سمت چپ و راست بکشید
 2.  لوله را از خرطومی جدا کنید.
 3. سپس آن را تمیز کنید.
 •  روش تمیز کردن لوله جاروبرقی
 1. اگر گرفتگی در لوله جاروبرقی شدید بود می توانید از یک سیخ دراز استفاده کنید.
 2.  شستن به وسیله آب یکی از راه‌های تمیزی لوله است.
 3. اگر  گرفتگی لوله سطحی است به وسیله انگشت دست می توانید گرفتگی را برطرف کنید.

لوله جاروبرقی

چگونگی تشخیص محل گرفتگی

همانطور که می دانید یکی از ابزارهای مهم نظافتی، جاروبرقی می باشد که تقریباً در بیشتر خانه ها وجود دارد حتماً تصور اینکه بدون جارو برقی منزل را تمیز کنید برایتان بسیار دشوار است ولی اگر قدرت مکش جاروبرقی کم شود علاوه بر اینکه فرش و موکت تمیز نمی شوند باعث می شود گرد و غبار و ذرات آلرژی زا در هوا پخش شده و بیشتر باعث اذیت و نگرانی شما شود.

گاهی کم شدن قدرت مکش جاروبرقی دلایل ساده ای مانند گرفتگی و یا گیر کردن اجسام در قسمتهایی از دستگاه می باشد خوشبختانه این مشکل جدی نبوده و شما به راحتی و بدون نیاز به تعمیر کار می توانید آن را برطرف کنید برای این که قدرت مکش دستگاه را بررسی کنید لوله جاروبرقی را روی دست خود قرار دهید به این طریق می توانید مکش دستگاه را چک کنید اگر حس کردید که مکش ضعیف است حتماً در لوله گرفتگی وجود دارد.

پیدا کردن محل گرفتگی اولین قدم

اولین قدمی که باید بردارید این است که محل گرفتگی را مشخص کنید و ببینید کدام قسمت از دستگاه شما دچار گرفتگی شده است در مرحله اول فیلتر دستگاه را درآورید و تمیز کنید سپس به سراغ کیسه جاروبرقی بروید اگر کیسه یکبار مصرف است باید آن را تعویض کنید و اگر یکبار مصرف نیست آن را خالی کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعویض شیر اجاق‌گاز

سپس شلنگ جاروبرقی را بررسی کنید احتمال دارد لوله جاروبرقی دچار گرفتگی و انسداد شده باشد این انسداد ممکن است در قسمتی باشد که شلنگ به بدنه وصل می شود.

کدام قسمت از جاروبرقی مسدود شده است؟

قبل از اینکه کار خود را شروع کنید ابتدا جاروبرقی را از برق بکشید در مرحله اول شلنگ جاروبرقی را چک کنید اگر منبع گرفتگی را پیدا کردید لوله را از بدنه دستگاه جدا کنید شلنگ های جاروبرقی قابل جابجایی هستند ابتدا شلنگ را از اجزای دیگر جاروبرقی جدا کنید و داخل شلنگ را بررسی کنید و داخل آن را به وسیله یک چراغ قوه نگاه کنید.

دلیل مسدود شدن لوله جاروبرقی چیست؟

اگر متوجه شدید که لوله جاروبرقی شما دارای مکشی ضعیفی شده است و آشغال ها را هم خوب جمع نمی کند اولین چیزی که به ذهن شما می رسد مسدود شدن لوله جاروبرقی است امکان دارد در حین جارو کردن جسم کوچکی، پرز یا مو لوله جاروبرقی را مسدود کند در هر صورت باید مشکل را برطرف کنید تا مکش جاروبرقی شما درست شود.

چگونه لوله جاروبرقی را باز کنیم؟

اگر متوجه شدید که لوله جاروبرقی شما دچار گرفتگی شده حتماً باید آن را برطرف کنید به هیچ وجه نگران نباشید زیرا برطرف کردن گرفتگی لوله جاروبرقی بسیار راحت است می توانید به وسیله انگشت گرفتگی را باز کنید البته بهتر است که از دستکش استفاده کنید اتصال پایین جاروبرقی و شلنگ را باز کرده و با دقت آنجا را نگاه کنید اگر گرفتگی عمیق بود می توانید از وسیله دیگری هم برای برطرف کردن این گرفتگی استفاده کنید.

مثلاً می‌توانید برای باز کردن گرفتگی لوله جاروبرقی از رخت آویز باز شده و یا دسته ی طی استفاده کنید و اگر قسمت گرفتگی در اتصال شلنگ به بدنه بود می توانید از پیچ گوشتی و قیچی استفاده کنید. و یا می توانید لوله را به حمام برده و داخل لوله را به وسیله آب و مایع شستشو بشویید.

روش تمیز کردن لوله جاروبرقی

لوازم جانبی را مانند اتصالات و لوله ها از جاروبرقی کاملاً جدا کنید بهتر است در سینک ظرفشویی و یا وان به وسیله یک ضدعفونی کننده آن را شستشو دهید در مرحله بعدی می توانید کیسه جاروبرقی را هم بشویید تا کاملاً تمیز شود سپس لوله را کاملا نگاه کنید اگر از یک طرف، طرف دیگر دیده شد معلوم است که لوله باز شده است . بگذارید لوله خشک شود دوباره از آن استفاده کنید.

چگونه می توانیم محل گرفتگی در جاروبرقی را تشخیص دهیم؟

برای آنکه متوجه شوید گرفتگی در کفی پارویی جاروبرقی می باشد یا خیر؟ می توانید به طور ظاهری با دقت و با چشم خود آن را نگاه و بررسی کنید برای اینکه خرطومی را از جهت گرفتگی بررسی کنید باید آن را از دستگاه جدا کرده و عمودی در دست بگیرید جسم کوچکی مثل یک مهره کوچک داخل خرطومی بیندازید اگر این جسم به راحتی از آن عبور کرد و بر زمین افتاد متوجه خواهید شد که خرطومی دستگاه شما نگرفته است در غیر اینصورت قسمت مسدود شده همان خرطومی می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش کامل تعمیر برد جارو برقی

برای اینکه تشخیص دهید که آیا محفظه مکش دچار گرفتگی شده است یا نه؟ بهتر است که ابتدا دستکش دست کرده و انگشت خود را در دهانه مکش جاروبرقی وارد کنید به طور معمول گرفتگی در این قسمت اتفاق می افتد.

برطرف کردن گرفتگی لوله جاروبرقی

برای اینکه کفی پارویی را رفع گرفتگی کنید باید آن را به طرف خود چرخانده و داخل آن را با دقت نگاه کنید از یک ابزار باریک مثل پیچ گوشتی استفاده کنید تا گرفتگی را برطرف کنید دقت داشته باشید که از جسم تیز مثل چاقو برای این کار استفاده نکنید.

اگر گرفتگی در قسمت خرطومی بود برای خارج کردن گرفتگی از خرطومی می توانید یک سر خرطومی را داخل سطل زباله قرار داده به وسیله یک دسته باریک و بلند جارو و یا طی وارد خرطومی کنید و به آرامی به طرف جلو آن را فشار دهید تا گرفتگی برطرف شود.

اگر گرفتگی در قسمت محفظه جاروبرقی و یا همان کیسه جاروبرقی بود می توانید کیسه جاروبرقی را کاملاً خالی و تمیز کنید اگر کیسه جاروبرقی شما از نوع یکبار مصرف بود باید آن را تعویض کنید.

تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

فیلتر جارو اگر فیلتر جاروبرقی دچار گرفتگی شود و یا کثیف و آلوده شود می تواند باعث کم شدن قدرت مکش جاروبرقی شود برای اینکه مشکل را برطرف کنید باید فیلتر جاروبرقی را در آورده و آن را در فضای آزاد تمیز کنید می توانید با آرامی به آن ضربه بزنید تا گرد و غبار آن پاک شود اگر متوجه شدید که گرفتگی بسیار زیاد است و فیلتر با ضربه زدن تمیز نمی شود باید آن را عوض کنید.

چگونه مکش جاروبرقی را تست کنیم؟

قسمت های مختلف دستگاه را به یکدیگر وصل کنید و سپس جاروبرقی را روشن کنید و مکش دستگاه را دوباره چک کنید اگر گرفتگی باز شده بود ولی هنوز مکش ضعیف بود باید حتماً به متخصص مراجعه کنید.

لوله جاروبرقی

 نکات کلیدی برای رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

 • اگر نتوانستید گرفتگی لوله را برطرف کنید زیاد تلاش نکنید زیرا امکان دارد که به لوله آسیب برسانید و هم باعث تلف شدن وقت شده و هم مجبور به پرداخت هزینه های بیشتر خواهید شد.
 • قسمت های مختلف جاروبرقی به راحتی از یکدیگر جدا خواهند شد اگر نتوانستید با چرخاندن و یا کشیدن آنها را از هم جدا کنید امکان دارد باعث شکستگی لوله و یا اتصالات و یا پارگی خرطومی شوید پس به آنها فشار وارد نکنید.
 • سعی کنید رفع گرفتگی را با روش اصولی و درست انجام دهید تا به قطعات دستگاه آسیب نرسد.

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد برای شما روش های رفع گرفتگی لوله جاروبرقی را بطور کامل توضیح دادیم و شما را با گرفتگی های جاروبرقی آشنا کردیم.

اگر در این زمینه سوالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

لوله جاروبرقی را چگونه تمیز کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کدام قسمت از جاروبرقی مسدود شده است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا