تعمیرات اجاق گاز

نحوه اتصال سیم ارت در اجاق گاز | نصب، رنگبندی و نحوه اتصال آن

راهنمای اتصال سیم ارت اجاق گاز | چه زمانی بدنه اجاق گاز برقدار می‌شود؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

امروزه در تمام وسایل برقی برای افزایش ایمنی از سیم ارت به زمین استفاده می شود شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که در اجاق گاز این سیم چه کاربردی دارد؟ در این مقاله می‌خواهیم برای شما نکات مهمی را در مورد سیم ارت بیان کنیم. سیم ارت چیست و چگونه می تواند از برق گرفتگی جلوگیری کند؟ سیم ارت در اجاق گاز چه رنگی بوده و به کجا وصل می شود؟

سیم ارت چیست؟

در صنعت برق سیم ارت یعنی سیم اتصال به زمین، این سیم از برق گرفتگی جلوگیری خواهد کرد امکان دارد در مدارات الکتریکی نشت برق وجود داشته باشد و این نشتی برق امکان دارد به وسیله ی اجسام رسانا و یا هادی به سطح بیرون وسایل الکترونیکی و یا الکتریکی منتقل شود به طوری که وقتی شما به آن دست می‌زنید جریان الکتریسیته وارد بدن شما خواهد شد برای اینکه از این مشکل جلوگیری کنند باید فلزات هادی که به وسایل الکتریکی مربوط می شوند به وسیله یک سیم ارت به زمین وصل شود این کار باعث می‌شود که خطرات ناشی از برق گرفتگی از بین برود به این معنی ایمنی محیط زندگی شما افزایش پیدا می کند سیم ارت در صنایع مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا که جریان‌های الکتریکی قدرتمندی هستند که از جریان های معمولی و ولتاژ های معمولی شهری بسیار پرخطر تر می باشند.

روش استفاده کردن از سیم ارت و یا همان سیم اتصال به زمین به دلیل برقراری ایمنی بسیار زیاد در بخش صنایع و در محیط های تجاری و ساختمان‌های مسکونی هم مورد استفاده قرار می گیرد امروزه این روش در بیشتر کشورهای دنیا به عنوان یکی از ملزومات استانداردی در سیستم برق کشی مسکونی و شهری محسوب می شود.

آیا سیم ارت برق دارد؟

به طور خلاصه باید بگوییم «خیر» سیم ارت به تنهایی برق ندارد زیرا در سیم  ارت یا همان سیم اتصال به زمین جریان الکتریکی وجود ندارد در واقع این سیم ها دارای بار الکتریکی نیستند و خود به نوعی می توانند از خطر برق گرفتگی جلوگیری کنند اگر جریان الکتریکی در سطح اجسام رسانا و وسایل الکتریکی دچار نشت شود این سیم جریان را به زمین انتقال می دهد اگر وسایل الکتریکی شما دارای نشت برق باشد به وسیله سیم اتصال به زمین ایمن می شود و شما با دست زدن به سیم ارت دچار برق گرفتگی نخواهید شد.

خلاصه ای در مورد سیم ارت اجاق گاز

در ابتدا به طور خلاصه برای شما به این سوالات پاسخ می دهیم که سیم ارت اجاق گاز چیست و وظیفه آن چه می باشد و چگونه می تواند از برق گرفتگی جلوگیری کند و….

  • سیم ارت در اجاق گاز چیست؟

سیم ارت در اجاق گاز سیمی است که برق اضافه را به زمین خواهد فرستاد و از برق گرفتگی جلوگیری می کند.

  •  وظیفه سیم ارت در اجاق گاز چه می باشد؟
پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیر فر بوش BOSCH

وظیفه سیم ارت در اجاق گاز این است که برق های اضافه را به زمین و چاه ارت برساند.

  • سیم ارت در اجاق گاز چگونه مانع از برق گرفتگی می شود؟

سیم ارت در اجاق گاز ، برق بدنه را به زمین انتقال داده و از ماندن الکتریسیته ساکن در اجاق گاز جلوگیری می کند.

  • سیم ارت در اجاق گاز به چه رنگی می باشد؟

در کشور ما سیم ارت به رنگهای زرد و سبز است.

  •  سیم ارت در اجاق گاز را به کجا باید متصل کنیم ؟

یک سر سیم ارت را باید به بدنه اجاق گاز وصل کرد سر دیگر سیم را به چاه ارت و یا لوله گاز وصل می کنند.

سیم ارت در اجاق گاز

سیم ارت در اجاق گاز چیست؟

سیم ارت کابل انعطاف پذیری می باشد که برق لوازم الکترونیک را تأمین خواهد کرد این سیم علاوه بر فاز و خنثی دارای هادی زمینی (زرد و سبز در ایران و اروپا / سبز در ایالات متحده) را هم شامل می شود در داخل دستگاه های الکتریکی سیم ارت به قسمت بدنه بیرونی دستگاه متصل خواهد شد و یک سر دیگر آن را هم به زمین وصل می کنند اتصالات را می توانید با سوکت و یا پیچ و یا سایر اتصالات دیگر ایجاد کنید البته بعضی از اتصالات مانند رک برای جلوگیری کردن از قطع این اتصال به زمین و بقیه اتصال ها استفاده نمی شود.

سیم ارت در اجاق گاز چه کاربردی دارد؟

حتماً تا حالا برایتان پیش آمده که خبر برق گرفتگی شخصی را شنیده باشید وقتی که سیم فاز یا نول به بدنه یک دستگاه وصل شود با تماس بدن شخص با آن، جریان الکتریکی به بدن شخص منتقل خواهد شد الکتریکی شدن قطعات گاز به عوامل متعددی بستگی دارد که عبارتند از: رسیدن رطوبت به فندک گاز و یا پیچ و تاب و ذوب شدن روکش ها و سیم ها و… می باشد.

وقتی که هدایت الکتریسیته از طریق رسانه‌های اجاق زیاد می شود خطر برق گرفتگی هم زیاد خواهد شد برای اینکه شما از این برق گرفتگی در امان بمانید باید از سیم ارت استفاده کنید این سیم می تواند ایمنی را افزایش داده و از ایجاد الکتریسیته ساکن جلوگیری کند و برق را به زمین انتقال دهد و همچنین از برق گرفتگی بدن شخص جلوگیری کند سیم ارت از یک سمت به اجاق گاز و سمت دیگر به لوله آب ساختمان و یا کف زمین وصل می شود.

سیم ارت چگونه می تواند از برق گرفتگی جلوگیری کند؟

حتماً شما هم با این مورد روبرو شده اید که شنیده و یا دیده باشید که شخصی در اثر تماس با دستگاه های الکتریکی دچار برق گرفتگی شده باشد آیا می دانید دلیل این برق گرفتگی چیست؟ وقتی که سیم های نول و فاز به شکلی به محفظه دستگاه وصل شده که باعث می شود  مدار الکتریکی مشکل پیدا کند، با دست زدن به آن شخص دچار برق گرفتگی خواهد شد سیم ارت می تواند این جریان الکتریکی را به زمین انتقال داده و از آتش سوزی، اتصالی دستگاه و حتی برق گرفتگی جلوگیری کند.

در اجاق گاز سیم ارت چه رنگی است ؟

سیم ارت معمولاً به رنگ زرد و سبز می باشد که یک رنگ باید حداکثر ۷۰ و حداقل ۳۰ درصد از رشته سیم را بپوشاند و سیم دیگر  هم بقیه سطح سیم را پوشش دهد دقت داشته باشید که بین سیم سبز و زرد برای شناسایی سیمی است که برای اتصال سیستم حفاظتی مشابه و یا زمین استفاده می شود به طور معمول از رنگ آبی برای رشته سیم خنثی استفاده می کنند اما اگر سیم خنثی ندیدید از این رنگ برای شناختن هر رشته سیم بدون اتصال به هادی محافظ یا زمین استفاده کنید در واقع برای تولید کابل های مختلف و سیم از رنگ‌های مختلفی استفاده خواهد شد که کابل افشان هم از این قاعده مستثنا نیست کابل افشان یک کابل انعطاف پذیر می باشد که با توجه به ویژگی های خاصی که دارد از آن استفاده می کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیرات اجاق گاز دوو در شهر های تهران و کرج

سیم ارت به کجا وصل می شود؟

قابل ذکر است که بگوییم سیم ارتینگ از یک چاه ارت و یک سیم ارت تشکیل شده است که می تواند جریان الکتریکی را به زمین انتقال دهد برای نصب کردن این سیم باید ابتدا یک سر آن را به چاه وصل کنید و سر دیگر آن را هم به اجاق گاز متصل کنید حالا طرف دیگر این سیم را به لوله کشی خانه و یا چاه زمین وصل کنید.

کدام وسایل به سیم ارت نیاز دارند؟

همه وسایل الکترونیکی و الکتریکی به سیم ارت نیازمندند ولی به طور کلی می‌توان گفت وسایل الکتریکی که بدنه آن ها از جنس هادی می باشد باید به سیستم اتصال به زمین وصل شوند.

آیا سیم ارت می تواند صاعقه را هم دفع کند؟

جواب این سوال «خیر» است سیم ارت سیم کشی اتصال به داخل زمین می باشد و ایمنی داخل ساختمان را در مقابل برق گرفتگی  ضمانت خواهد کرد اما برق گرفتگی کامل ساختمان و یا جلوگیری از برق گرفتگی به وسیله صاعقه، شما باید از چاه ارت استفاده کنید.

فرق بین سیم نول و سیم ارت چیست؟

سیم ارت و سیم نول هر دو را می توان به چاه نول و یا چاه ارت وصل کرد و یا حتی از هر دوی آنها می توان به لوله کشی آب ساختمان متصل کرد فرق زیادی بین سیم ارت و سیم نول وجود ندارد ولی اصولی تر این است که سیم ارت به چاه ارت وصل شود و سیم نول به سیم کشی نول شهری وصل شود.

سیم ارت در اجاق گاز

نتیجه گیری

در این مقاله برای شما سیم ارت یا همان سیم اتصال به زمین را به طور کامل توضیح دادیم و همچنین بیان کردیم که چگونه سیم ارت می تواند مانع از برق گرفتگی در اجاق گاز شود، سیم ارت تنها در اجاق گاز کاربرد ندارد بلکه در تمامی وسایل الکتریکی و الکترونیکی که رسانای برق می باشند مورد استفاده قرار می گیرد از سیم ارت در ساختمان های تجاری و مسکونی هم استفاده می شود.

سیم ارت در اجاق گاز وظیفه دارد که برق های اضافه را به زمین و به چاه ارت برساند و از برق گرفتگی توسط بدنه اجاق گاز جلوگیری می کند همانطور که گفتیم در کشور ایران سیم ارت به رنگ های زرد و سبز وجود دارد.

امیدواریم مطالب بیان شده برای شما مفید بوده باشد اگر در این زمینه سوالی داشتید می توانید در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه اتصال سیم ارت در اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کدام وسایل به سیم ارت نیاز دارند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا