تعمیرات اجاق گاز

تعویض شیشه اجاق گاز | آموزش عوض کردن شیشه اجاق گاز

✅تعویض شیشه اجاق گاز | آموزش عوض کردن شیشه اجاق گاز، تعمیر اجاق گاز | راهنمای کامل تعویض شیشه اجاق گاز ✅

اجاق گازها از وسایل مهم آشپزخانه محسوب می شوند و به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند. اجاق گاز های رومیزی، اجاق گاز های تو کار و یا صفحه ای و اجاق گازهای ایستاده، که درب آن ها از نوع شیشه ای است. شیشه اجاق گازها در برابر ضربه مقاوم هستند. اما امکان دارد، این شیشه ها نیز به دلایل گوناگون مانند، نگهداری نامناسب و یا استفاده نادرست و غیر اصولی دچار ترک و یا شکستگی شوند. در ادامه مطلب به نحوه عوض کردن شیشه اجاق گاز می پردازیم.

عوض کردن شیشه اجاق گاز

شیشه اجاق گاز به ندرت دچار شکستگی و یا آسیب می شود. اما در صورتی که این اتفاق برای آن افتاد، شما باید در کمترین زمان ممکن، شیشه اجاق گاز خود را تعویض نمایید. صفحه اجاق گاز شیشه ای طرفداران زیادی دارد. چون بسیار زیبا و چشم نواز می باشند و تولید کنندگان آنها را در رنگ های مختلف تولید می‌کنند. برای اینکه مشکلی در صفحه اجاق گاز شما پیش نیاید، باید تابه ها و قابلمه های سنگین را از روی آن بردارید و از چنین ظروفی بر روی آنها استفاده نکنید. همچنین باید اجاق گاز خود را تمیز نگه دارید و لکه ها را قبل از اینکه سفت شوند، از روی صفحه اجاق گاز پاک کنید.

عوض کردن شیشه اجاق گاز رومیزی

 •  تعویض کردن شیشه اجاق گاز شیشه ای یکی از کارهای دشواری است، که نیاز به زمان زیادی خواهد داشت.
 •   برای اینکه شیشه این نوع از اجاق گاز ها را عوض کنید، در ابتدا گاز خود را خاموش کنید، شیر آن را ببندید و از برق بکشید.
 •  در مرحله بعدی باید تمام لوازم جانبی و همچنین مشعل‌های گاز را از روی آن بردارید و پس از اینکه شیشه جدید را جایگزین شیشه شکسته کردید، همه این وسایل را باید با دقت و به درستی نصب نمایید.
 •   پیشنهاد می‌کنیم برای عوض کردن این نوع شیشه از تعمیرکاران متخصص کمک بگیرید.

عوض کردن شیشه اجاق گازهای صفحه‌ای

 •  برای عوض کردن شیشه گاز صفحه ای در ابتدا باید شیشه مرغوب و باکیفیت در اندازه گاز خود تهیه نمایید. برای این کار باید گاز خود را اندازه بگیرید و نوع و اندازه شیشه مد نظر خود را سفارش دهید.
 • پس از این که شیشه را تحویل گرفتید، باید با تعمیرکار تماس بگیرید، که این شیشه را برای شما نصب کند. چون امکان دارد که به دلیل نصب نادرست، اجاق گاز به خوبی کار نکند و شیشه شما دوباره دچار شکستگی شود.
حتما بخوانید:   عیب‌یابی و تعمیرات اجاق گاز آلتون|نمایندگی مجاز اجاق گاز آلتون

اجاق گاز

عوض کردن شیشه اجاق گاز صفحه‌ شیشه‌ای

برای اینکه شیشه اجاق گاز صفحه ای شما دچار شکستگی نشود بهتر است، که اطلاعات لازم را راجع به نگهداری این نوع شیشه ها داشته باشید. برای اینکه شیشه گاز صفحه ای خود را عوض کنید، باید طبق مراحل زیر عمل نمایید:

 •  گاز خود را خاموش نمایید و شیر گاز را ببندید و اجازه دهید که گاز خنک شود.
 •  ممکن است که شیشه شکسته اجاق گاز موجب شل شدن اتصالات مجاری هوای داخلی شده باشد و این موجب می‌شود، که نشت گاز اتفاق بیفتد. پس نباید به هیچ عنوان از اجاق گازی که دارای شیشه شکسته است، استفاده نمایید.
 • در این مرحله باید با نمایندگی معتبر و یا تعمیرکار مجرب تماس بگیرید، تا تعویض صفحه شیشه ای را برای اجاق گاز شما انجام دهد.

عوض کردن شیشه درب گاز فردار

 •  در ابتدا باید گاز و فر را خاموش نموده و شیر گاز را ببندید. همچنین باید اجاق گاز خود را به طور کامل از برق بکشید.
 •   این احتمال وجود دارد که شیشه های شکسته به شلنگ گاز آسیب زده باشند. به آرامی و با دقت همه شیشه ها را جمع کنید.
 •   سپس با توجه به برند و مدل فر خود شیشه آن را خریداری و آماده نمایید.
 •  در این مرحله باید درب فر را جدا نمایید برای اینکار شما باید زبانه های قفل را که در دو طرف در قرار دارند آزاد کنید و سپس درب فرار را به سمت بالا و بیرون بکشید.
 •  درب فر را بر روی سطح نرم مثل یک حوله قرار دهید و با استفاده از ابزار مناسب پیچ دستگیره درب فر را باز نموده و آن را از درب جدا نمایید.
 • حالا باید پیچ هایی که موجب محکم شدن پنل در داخلی به درب بیرونی می‌شود را باز نمایید و در داخلی را از درب بیرونی جدا نمایید و در سطح مناسب که سفت نباشد، باید قرار دهید. وقتی که درب داخلی فر را بر می دارید و روکش بالای آن را جدا می کنید، به پنل شیشه‌ای بیرونی می‌توانید دسترسی داشته باشید، که با استفاده از نوار چسب دوتایی نگه داشته شده است و شما باید آن را بکشید و بردارید.
 • از چارچوب در پنل شیشه ای را بیرون آورید با استفاده از وسیله مناسب مثل چسب پاک کننده باقی‌مانده نوار فوم را از قاب بیرونی درب باید جدا نمایید.
 •  پنل شیشه‌ای جدید درب بیرونی را متصل کنید و قسمت بالای درب را دوباره وصل نمایید. همچنین پنل هایی که از در جدا کرده بودید را دوباره بر روی درب مونتاژ نمایید و دستگیره را به شیشه جدید متصل کنید. همه پیچ هایی که باز کرده بودید را بسته و درب فر را در محل خودش با دقت نصب نمایید.
حتما بخوانید:   تعمیرات اجاق گاز جی پلاس

اجاق گاز

قیمت شیشه اجاق گاز چقدر است؟

با توجه به برند و مدل اجاق گاز شما قیمت شیشه آن متفاوت خواهد بود. قبل از این که شیشه را تهیه کنید، باید برند و مدل دستگاه خود را به خوبی بدانید. برای اینکه خیالتان از لحاظ قیمت راحت باشد، می‌توانید از سایت های مختلف قیمت آنها را استعلام کنید. همچنین می‌توانید خرید شیشه اجاق گاز خود را به یک تعمیرکار مجرب و مورد اعتماد بسپارید، تا شیشه اجاق گاز شما به راحتی و با قیمت ارزان‌تر و به صرفه تهیه و نصب گردد.

در زمان شکستن شیشه اجاق گاز چه اقدامی باید انجام داد؟

در ابتدا باید خونسرد باشید و شیر گاز را ببندید. امکان دارد که اتصالات گاز به خاطر شیشه های شکسته سست و در نتیجه موجب نشتی گاز می شود. بنابراین حتماً باید شیر گاز را ببندید و از اجاق گاز خود استفاده نکنید. برای این که بتوانید اطلاعات لازم را به تعمیرکار بدهید این موارد را تعیین نمایید:

 •  باید بدانید که اجاق گاز شما چه برندی دارد و سازنده آن کدام شرکت است چون امکان دارد، که شیشه یدکی برای آنها وجود داشته باشد.
 • باید مشخص کنید، که اجاق گاز شیشه ای شما از نوع رومیزی است و یا از نوع مبله می باشد. اجاق گازهای صفحه ای رومیزی تو کار هستند و معمولاً بر روی کابینت ها نصب می گردند و ولوم آنها بر روی صفحه شیشه ای تعبیه شده است. اجاق گازهای مبله اجاق گاز هایی هستند، که به صورت ایستاده می باشند و صفحه روی اجاق گاز از جنس شیشه است و ولوم شعله ها روی شیشه قرار ندارد.
 •  باید به تعمیر‌کار متخصص اطلاع دهید، که اجاق گاز شما چند شعله است. در بازار ایران اجاق گاز های صفحه شیشه ای معمولا بین ۲ تا ۵ شعله دارند.
 •  بهتر است، که محل شعله بزرگ اجاق گاز خود یا همان شعله پلوپز را تعیین کنید. در اجاق گاز هایی که ۵ شعله می باشند، شعله بزرگ در وسط یا در دو سمت راست و چپ می تواند قرار داشته باشد.
 •  یکی از مهمترین مواردی که برای تعیین کردن شیشه مورد نیاز شما بسیار حائز اهمیت است، فاصله بین دو ولوم شعله است، که باید آن را اندازه بگیرید. برای انجام دادن این کار سرپوش دو ولوم کنار هم را بردارید و با استفاده از خط کش و یا متر فلزی فاصله مرکز به مرکز دو لوله برنجی ولوم را با دقت زیاد باید تعیین کنید. این فاصله به طور معمول بین پنج و نیم تا شش و نیم سانتی متر خواهد بود. اما در اجاق گازهای خارجی امکان دارد، که این فاصله بیشتر باشد.
 •  اندازه اجاق گاز خود را یادداشت کنید و برای تهیه کردن شیشه بهتر است، که به صورت حدودی اندازه شیشه قبلی را بدانید. برای این کار با استفاده از متر فلزی قاب اجاق گاز را اندازه کنید. در اجاق گازهای صفحه ای رومیزی اندازه شیشه بین ۱ تا ۲ سانتی متر از اندازه قاب گاز بزرگتر خواهد بود. چون شیشه باید قاب را به طور کامل بپوشاند.
حتما بخوانید:   دلایل داغ شدن ولوم اجاق گاز

سخن تکمیلی

در این مقاله به نحوه عوض کردن شیشه اجاق گاز ها پرداختیم و اقداماتی که در زمان شکستن شیشه اجاق گاز باید انجام دهید را بیان کردیم. اگر بر روی اجاق گازها از ظروف مناسب استفاده کنید و از قرار دادن ظروف بزرگ بپرهیزید، شکستگی شیشه اجاق گاز کمتر خواهد بود. شیشه اجاق گازها نسبت به تغییر دما حساس هستند. بنابراین امکان دارد بر اثر ریختن مایعات دچار شکستگی و آسیب شوند. همچنین دقت کنید، که در هنگام تهیه کردن اجاق گازها، شیشه های آنها از کیفیت خوبی برخوردار باشند. قیمت بیشتر برخی از اجاق گازها مربوط به شیشه با کیفیتی است، که در آنها به کار برده شده است. اگر لازم است، که از ظروف بزرگتر بر روی شعله اجاق گاز استفاده نمایید، پیشنهاد می کنیم، که از یک چدن کمک بگیرید. چدن باعث خواهد شد، که ظرف از شیشه اجاق گاز شما فاصله بیشتری داشته باشد و حرارت و شعله به صورت یکنواخت تر در زیر ظرف شما پخش شود.

00000000000999999

31

 

تعویض شیشه اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای تعویض شیشه اجاق گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا