لوازم اداری‌

مقایسه کارتریج اصل از کارتریج طرح چگونه است؟

کارتریج وظیفه دارد رنگ مورد نیاز را برای چاپ سند در اختیار پرینتر بگذارد و با توجه به مدل پرینتر احتمال دارد از یک و یا حتی چند کارتریج در رنگ های متفاوت استفاده کنند. کارتریج ها جزو مواد مصرفی بوده و باید بعد از گذشت مدتی آن را شارژ کرد و در صورت نیاز باید تعویض شوند. با توجه به اینکه قیمت تجهیزات برای شارژ و یا حتی خریدن کارتریج اصل برای افراد میسر نیست، کارتریج طرح وارد بازار شده است که دارای قیمت پایین تری می‌باشد و استفاده از آن هم برای همه امکان‌ پذیر است. در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با تفاوت کارتریج اصل و طرح آشنا کنیم تا در هنگام خرید بتوانید انتخاب مناسب و درستی داشته باشید.

وقتی شما با تفاوت کارتریج اصل و کارتریج طرح آشنا باشید می‌توانید به راحتی آنها را از هم تشخیص بدهید. پرینترها معمولاً از ۲ نوع کارتریج تونر و کارتریج جوهر افشان استفاده می‌کنند که باید ابتدا تفاوت این دو کارتریج را بدانید.

کارتریج تونر یا لیزری

معمولاً در پرینترهای لیزری از کارتریج لیزری هم استفاده می‌کنند. نباید کارتریج لیزری را در مکان‌های مرطوب بگذارید زیرا جنس تونر از پودر بوده و وقتی با رطوبت برخورد می‌کند، گلوله می‌شود و بعد از مدتی هم مانند سنگ سفت خواهد شد. به همین دلیل ممکن است به کارتریج و به پرینتر آسیب بزند. بعد از اینکه تونر یا جوهر کارتریج تمام شد باید آن را شارژ و یا تعویض کنید. در صورتی که کیفیت چاپ برایتان اهمیت زیادی دارد و از جهت مالی هم دغدغه ندارید توصیه می‌کنیم کارتریج را عوض کنید ولی اگر هزینه برایتان اهمیت دارد بهتر است کارتریج لیزری خود را شارژ کنید.

کارتریج اصل

کارتریج جوهر افشان

کارتریج جوهر افشان نسبت به کارتریج های لیزری طول عمر کمتری دارند و باید حتماً هر چند وقت یکبار از آن استفاده کرده و پرینت هم بگیرید زیرا در صورتی که استفاده ای از آن نشود ممکن است بعد از مدتی خشک شود. کارتج جوهر افشان عمر کمتری دارد یعنی بعد از مدتی، صفحاتی که به وسیله این کارتریج چاپ می‌شود، پاک خواهند شد.

حتما بخوانید:   نحوه رفع خرابی پرینتر پاناسونیک در محل | عیب یابی و تعمیر پرینتر Panasonic

تفاوت کارتریج اصل و کارتریج طرح چیست؟

همانطور که در ابتدا هم برایتان توضیح دادیم کارتریچ‌ها جزو مواد مصرفی بوده که بعد از مدتی باید آنها را شارژ و یا تعویض کنید. با توجه به این موضوع که امروزه قیمت خرید کارتریج و یا شارژ آن بالا بوده و برای همه افراد میسر نیست ، کارتریج های طرح هم به بازار آمدند تا افرادی که قادر به خرید کارتریج اصل نیستند، بتوانند از کارتریج طرح استفاده کنند.

نکته مهم: وقتی شما تفاوت بین کارتریج اصل و کارتریج طرح را بدانید می‌توانید از پرداخت هزینه زیادی جهت خرید کارتریج های تقلبی جلوگیری کنید.

کارتریج اصل:

کارتریج اصل کیفیت بالایی داشته و خرابی آن هم تقریباً صفر درصد می‌باشد. این کارتریج به وسیله شرکت‌های صاحب برند ساخته می‌شود. در کارتریج اصل از مواد اولیه مرغوب استفاده شده و به همین دلیل دارای قیمت بالایی است. به دلیل این قیمت، بیشتر افراد قادر به خرید این کارتریج نبوده و این یکی از معایب بزرگ کارتریج اصل است. در کارتریج اصل از مرغوب‌ترین و بهترین پودرها استفاده شده است و این باعث شده کیفیت کارتریج ثابت بماند.

کارتریج طرح:

این کارتریج مانند کارتریج های اصل ساخته و طراحی شده‌اند ولی اصل نبوده و به وسیله شرکت‌های صاحب برند هم ساخته نشده‌اند. این کارتریج کیفیت کمتری از کیفیت کارتریج اصل دارد و کیفیت آن هم به وسیله شرکت تولید کننده کارتریج تعیین می‌شود. مهم‌ترین مزیت کارتریج طرح، قیمت مناسب آن می‌باشد. البته کارتریج طرح دیگری هم در بازار وجود دارد که با تعویض و یا جمع آوری قطعات کارتریج هایی که کار کرده‌اند درست می‌شود که به آنها کارتریج های Remanufactured می گویند و به کارتریج هایی هم که شارژ شده‌اند Refilled می‌گویند.

روش تشخیص کارتریج اصل از کارتریج طرح چگونه است؟

روش شناسایی کارتریج های اصل از کارتریج های طرح برای افراد تازه کار و معمولی کمی سخت است. بیشتر برندهای با کیفیت و معروف کارتریج های خودشان را با علامتی ارائه می‌کنند که قابل کپی نباشد و این باعث می‌شود شما بتوانید به راحتی کارتریج اصل را تشخیص بدهید ولی روش‌های دیگری هم برای تشخیص کارتریج اصل و تقلبی وجود دارد که عبارتند از:

۱- بسته‌بندی‌های نامناسب

مسلماً وقتی محصولی اصل باشد بسته‌بندی خوب و لوگوی معتبری دارد. پس در هنگام خرید کارتریج به نحوه بسته بندی آن توجه کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای خرید پرینترهای چند کاره | انواع پرینترهای چند کاره

۲- فروشندگان مجاز و معتبر

توصیه می‌کنیم در زمانی که می‌خواهید کارتریج خریداری کنید حتماً برای خریدن کارتریج اصل از فروشگاه معتبر و تخصصی کارتریج استفاده کنید. زیرا شرکت‌هایی که معتبر هستند نه تنها جنس با کیفیتی دارند بلکه برای محصولات خود گارانتی هم ارائه می‌دهند.

۳- بی کیفیتی در عملکرد

وقتی صفحات چاپ می‌شود اگر به کیفیت آنها توجه کنید متوجه خواهید شد صفحاتی که به وسیله کارتریج طرح چاپ شده ، مانند کارتریج اصل نیست و به راحتی می‌توانید بعد از چاپ صفحات، تفاوت آنها را تشخیص بدهید.

۴- قیمت مشکوک کارتریج

قبل از اینکه کارتریج را بخرید حتماً قیمت آن را از فروشگاه های دیگر هم بپرسید در صورتی که قیمت و بسته بندی با هم برابر بود ، پس تفاوتی با هم ندارند ولی در صورتی که کیفیت بسته‌بندی مناسب نبود و یا اینکه روی کارتریج هولوگرام وجود نداشت ، متوجه خواهید شد که کارتریج اصل نیست و یا اگر قیمت کارتریج پایین بود مطمئن خواهید شد که کارتریج تقلبی است.

۵- زود تمام شدن کارتریج طرح

کارتریج تقلبی و طرح نسبت به کارتریج اصل دارای ظرفیت چاپ پایین تری هستند اگر قبل از این هم از کارتریج های اصل برای چاپ استفاده کرده باشید ، به راحتی می‌توانید این موضوع را تشخیص دهید.

ویژگی کارتریج های طرح با کیفیت چیست؟

حتماً تصور می‌کنید که خریدن کارتریج های طرح ممکن است به پرینترتان آسیب زده و صفحات شما چاپ بی کیفیتی داشته باشند و پرینتر شما هم گارانتی خود را از دست بدهد ولی باید بگوییم که کارتریج های طرح که با کیفیت و درجه یک باشند دارای این معایب نیستند. کارتریج طرح با کیفیت دارای ویژگی‌های زیر هستند:

  • دارای گارانتی معتبر می باشند.
  • استفاده کردن از این کارتریج ها گارانتی پرینتر شما را منقضی نخواهد کرد.
  • در کارتریج های طرح با کیفیت، از مواد مصرفی مرغوب و درجه یک استفاده شده است.
  • این کارتریج ها تست‌های کنترل کیفیت را هم به خوبی پشت سر گذاشته اند.
  • قیمت کارتریج های طرح با کیفیت حدوداً یک چهارم قیمت کارتریج اصل است.
  • کیفیت چاپ در این کارتریج ها بالا می‌باشد.
  • هر کدام از این کارتریج های طرح با کیفیت را شما می‌توانید تا ۴ بار هم شارژ کنید.
  • تقریباً می‌توان گفت احتمال خرابی این کارتریج ها کمتر از ۵ درصد می‌باشد.

روش تشخیص کارتریج اصل برندهای مختلف

یکی از روش‌هایی که شما می‌توانید کارتریج اصل برندهای مختلف را شناسایی کنید، اسکن کردن کد QR در روی بسته‌بندی های کارتریج است. به وسیله نرم افزار بارکدخوان و یا یک گوشی هوشمند می‌توانید کد QR را اسکن کرده تا یک صفحه نمایش باز شود و اصالت کالای مورد نظر شما را تأیید کند.

حتما بخوانید:   شناسایی کارتریج اصل از تقلبی با ترفندهایی ساده و کلیدی

روش تشخیص دادن کارتریج‌های اصل در برندهای مختلف عبارتند از:

کارتریج برادر Brother

روی محصولات برند برادر شما می‌توانید هولوگرام اصالت کالا را مشاهده کنید. برای تشخیص دادن کارتریج برادر اصل در ابتدا باید هولوگرام روی آن را با دقت نگاه کنید. شما با تغییر دادن زاویه دید خود می‌توانید مشاهده کنید که ۱ تا ۴ نقطه در بالای کلمه برادر وجود دارد و با چرخاندن کارتریج هم این کلمه کمرنگ خواهد شد.

کارتریج سامسونگ

در روی کارتریج سامسونگ لیبل سفید رنگی وجود دارد که در روی آن لوگوی سامسونگ دیده می‌شود وقتی شما زاویه آن را ۶۰ درجه تغییر بدهید، یک لایه کبود یا آبی براق مشاهده می‌کنید که سامسونگ را به رنگ طلایی نمایش می‌دهد اگر غیر از این چیز دیگری دیدید معلوم می‌شود که کارتریج سامسونگ تقلبی است.

کارتریج اپسون

برای اینکه شما متوجه اصل بودن کارتریج اپسون شوید باید نرم‌افزار uniqolabel را در روی گوشی هوشمند تان نصب کنید زیرا با نصب این نرم‌افزار و اسکن کردن هولوگرام از روی کارتریج مورد نظر، می‌توانید متوجه اصل بودن و یا تقلبی بودن آن بشوید.

کارتریج پاناسونیک Panasonic

برای اینکه متوجه اصل بودن کارتریج پاناسونیک شوید باید به هولوگرام روی کارتریج کاملاً دقت کنید. هولوگرام کارتریج‌های پاناسونیک اصل به سه شکل در روی آن نمایش داده می‌شوند. کلمه پاناسونیک با  خط هایی به رنگ‌های نارنجی، زرد و سبز نوشته شده است که با تغییر دادن زاویه دید شما خطوط مورب سفید رنگی را در روی آن مشاهده می‌کنید. همچنین وقتی زاویه دید را تغییر می‌دهید کلمه پاناسونیک داخل یک مستطیل سبز مشاهده می‌شود.

کارتریج اصل

کارتریج کانن Canon

برای اینکه متوجه شوید این کارتریج اصل است یا خیر، باید به بدنه کارتریج دقت کنید. در روی بدنه کارتریج کانن اصل، لوگوی آن به شکل برجسته هک شده است. البته به کمک هولوگرام کارتریج کانن هم شما می‌توانید متوجه اصل بودن آن بشوید. اگر هولوگرام کارتریج کانن اصل را در زیر نور آفتاب بگیرید به شکل طلایی درآمده و اگر کمی هم تغییر زاویه بدهید به رنگ سبز تیره می‌شود.

31

روش تشخیص کارتریج اصل از کارتریج طرح چگونه است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

ویژگی کارتریج های طرح با کیفیت چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x