تعمیرات تاسیسات برقی

نحوه نصب و سیم کشی لامپ هالوژن در سقف ساختمان

لامپ هالوژن یکی از کم مصرف ترین لامپ های تولید شده در دنیا است. از لامپ هالوژن جهت روشنایی محیط های بسیار زیادی استفاده می شود. در این مقاله از ایبک امداد تلاش داریم به بررسی لامپ های هالوژن، کاربرد ها و نحوه عملکرد آنها بپردازیم. همچنین نحوه نصب و سیم کشی لامپ هالوژن در سقف را با شما بررسی کنیم:

لامپ هالوژن چیست؟ و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

لامپ هالوژن یکی از بهترین و کم مصرف ترین لامپ هایی می باشد که اختراع شده و به منظور روشن کردن مکان های زیادی استفاده  می شود.

 • یک رشته سیم‌ تنگستن در داخل لامپ هالوژن قرار دارد که کمی برم یا ید و گاز های بی اثر درون محفظه آن جمع شده اند.
 • انواع مختلفی از لامپ های هالوژن مانند هالوژن های سی او بی، هالوژن های، اس ام دی و هالوژن های ال  ای دی دسته بندی شده اند.
 • وقتی برق به درون لامپ ها وارد می شود، گاز هالوژن در رشته سیم تنگستن داغ شده و موجب خارج شدن نور سفید رنگی از لامپ خواهد شد و نحوه عملکرد لامپ هالوژن به این شکل انجام می شود.
 • چون مقدار گرمایی که در لامپ های هالوژنی تولید می شود بر روی سطوح کوچک منعکس می شود و  حبابی که داخل لامپ هالوژن قرار دارد به تنگستن درون شیشه نزدیک تر می باشد پس حرارتی که در آن ایجاد می شود، در این لامپ خیلی کمتر از لامپ های التهابی است.

این فقط یکی از مزایای لامپ های هالوژن می باشد. ولی می توانید برای لامپ های هالوژن مزایای که در زیر بیان می کنیم نیز اضافه کنید:

 • طول عمر بالاتر لامپ های هالوژنی
 • پخش نور بسیار مناسب در لامپ هالوژن
 • مصرف انرژی خیلی کم

لامپ های هالوژنی بیشتر از نوع لامپ های سقفی می باشند و نور بسیار مناسبی هم دارند، می توانید از لامپ هالوژنی جهت نمای داخلی ساختمان ها و نورپردازی آنها استفاده کنید.

کاربرد اصلی لامپ های هالوژن سقفی مربع و گرد شکل، اغلب در نورپردازی بالای تلویزیون، سقف های کاذب، راهرو ها، بالای کابینت های آشپزخانه، بالای تلویزیون، اتاق خواب ها و …. می باشد.

حتما بخوانید:   برق اضطراری یا UPS چیست | کاربردهای مختلف UPS

لامپ هالوژن

نقشه سیم کشی لامپ های هالوژن سقفی

داشتن یک نقشه اصولی سیم کشی لامپ هالوژن سقفی، قطعاً می تواند به شما کمک کند تا بتوانید مسیر صحیح و مناسب را جهت نصب لامپ های هالوژن و اجرای اصولی سیم کشی را انجام دهید.

 1. حتماً باید از کلید دو پل جهت کنترل روشن و خاموش کردن لامپ های درون سقف استفاده کنید و تمام لامپ ها باید بصورت سری به هم متصل شوند.
 2. باید سیم های نول و فاز را مشخص کنید که معمولاً به رنگ آبی و قرمز در نقشه ترسیم‌ می شود. سیم فاز را باید به کلید دو پل وارد کرده و دو خروجی فاز را از آن بگیرید.
 3. لازم است یک خروجی فاز نیز از کلید دو پل به لامپ های هالوژن سقفی و همچنین یک خروجی دیگر فاز به دیگر لامپ های هالوژنی در سقف متصل کنید.
 4. سیم نول باید فقط از کلید عبور داده شود، سپس بطور مستقیم به تمامی لامپ های هالوژن در سقفی بصورت سری متصل کنید.

در بخش بعدی نحوه نصب و سیم کشی لامپ های هالوژن سقفی را به همراه تمام جزئیات آن را برای شما شرح خواهیم داد.

سیم کشی لامپ های هالوژن سقفی

قبل از هر کاری باید بدانید که شما هیچ محدودیتی در نصب و سیم کشی لامپ های هالوژن در سقف ساختمان خود ندارید. تعداد لامپ  هالوژن را می توانید به دلخواه خودتان تعیین کنید.

بهتر است در ابتدا زیر ساخت کار، جهت نصب لامپ هالوژن در سقف را آماده کنید. در ادامه به نحوه نصب و سیم کشی لامپ های هالوژن در سقف ساختمان را برایتان شرح خواهیم داد:

آماده کردن زیر ساخت نصب لامپ های هالوژن

ابتدا بهتر است محل نصب را با دقت زیاد مشخص کنید:

 1. جهت قرار دادن لامپ هالوژن در سقف ساختمان و محل مناسب نورپردازی، بهتر است مکانی که تصمیم دارید لامپ های هالوژن را بر روی آن قرار دهید را مشخص کنید.
 2. شما دو گزینه پیش روی دارید، یا باید محل را اول رابیتس کاری و سپس گچ کنید و یا باید در مکانی که مشخص کرده اید، سقف کاذب را انجام دهید.
 3. چنانچه تصمیم به رابیتس کاری گرفته باشید، می توانید یک محفظه تو خالی جهت نصب هالوژن آماده کرده و بعد فریم های مخصوص را کار بگذارید و سپس لامپ های هالوژن را بدرستی در داخل آن نصب کنید.
 4. چنانچه لامپ ها را درون سقف کاذب نصب کنید، کار سیم کشی لامپ های هالوژن نیر با سرعت و  سهولت بیشتری نیز انجام خواهد شد.
حتما بخوانید:   انتخاب بهترین فیوز برق برای ساختمان | انواع فیوز برق ساختمان
سیم کشی کلید برق دو پل و تک پل

روشن و خاموش شدن هر لامپی به کلید برق وابسته است پس به منظور سیم کشی لامپ های هالوژن حتماً باید ابتدا سیم کشی ها و نصب کلید برق را انجام دهید. باید در نظر بگیرید که چه تعداد از لامپ های هالوژن در محل مورد نظر می خواهید استفاده کنید، البته نوع کلید های برق متفاوت هستند.

چنانچه تعداد کمی لامپ هالوژن در نظر داشته باشید، حتماً باید نصب و سیم کشی کلید تک پل و برق رسانی به لامپ ها را نیز انجام داده تا بتوانید از همان نقطه هم لامپ ها را روشن و خاموش کنید.در این حالت از جعبه تقسیم یک سیم فاز ورودی  وارد کلید تک پل می شود و همچنین یک خروجی فاز هم از آن گرفته می شود.

اگر میزان لامپ های هالوژنی در محل زیاد باشند، حتماً باید جهت روشن و خاموش کردن لامپ ها از یک یا چند عدد کلید دو پل  استفاده کنید. روش کار سیم کشی در این حالت متفاوت می باشد به اینصورت که ابتدا یک رشته سیم فاز وارد کلید دو پل شده و بعد دو خروجی فاز از کلید دو پل گرفته می شود.

هدایت سیم ها به محل نصب لامپ های هالوژنی

ادامه مراحل نصب دیگر بسیار ساده انجام می شود. تا این مرحله کلید برق دو پل و یا تک پل نیز در محل لامپ های هالوژن سیم کشی و همچنین نصب شده اند.

حال باید در این مرحله سیم فاز را از کلید برق بگیرید و به همراه نول به داخل لوله برق فرستاده تا سیم های نول و فاز به محل نصب لامپ های هالوژن فرستاده شوند.

سیم کشی لامپ هالوژنی

در این مرحله نوبت به سیم کشی رسیده است:

 • باید از کلید برق سیم فاز خروجی را به لامپ های هالوژنی ببندید. در این مرحله رشته سیم فاز خروجی بصورت سری باید به تمام لامپ ها متصل شود.
 • چنانچه تعداد لامپ های هالوژن زیاد بودند و شما هم از کلید دو پل استفاده کرده باشید، دو سیم فاز خروجی در مکان نصب کلید وجود دارند.
 • اکنون باید یک رشته سیم فاز خروجی را به نیمی از لامپ های هالوژنی به صورت سری ببندید و سیم فاز خروجی دوم را هم به نیمی دیگر از لامپ های هالوژنی به همین روش متصل کنید.
 • سیم نول که در محل وجود دارد را هم بصورت سری به تمامی لامپ های هالوژنی بسته می شود. در این حالت کل لامپ ها به سیم نول و فاز مجهز خواهند شد.
 • توجه کنید که جهت انجام این کار لازم می باشد تا سر سیم های نول و فاز را به کمک سیم چین لخت کرده و بعد سیم را به پایه لامپ هالوژن متصل کنید.
حتما بخوانید:   مراحل تعویض سیم کشی تلفن در ساختمان | بهترین سیم تلفن ساختمان چیست؟
نصب لامپ های هالوژنی

اکنون کار سیم کشی لامپ ها دیگر تمام شده و فقط باید لامپ های هالوژن را در محل آنها نصب کنید.

 1. جهت این کار باید گیره پشت قاب لامپ را به طرف داخل بگیرید و لامپ را خیلی سریع در داخل محفظه ای که قبلاً در داخل سقف کاذب یا رابیتس بندی  درست کرده اید، قرار دهید.
 2. اکنون گیره در قسمت پشت لامپ باز شده و آن را بر روی سقف نگه خواهد داشت. در مرحله آخر باید برق ساختمان را وصل و کلید برق را بزنید و روشن و خاموش شدن لامپ های هالوژن را تست کنید.

رعایت نکات ایمنی در نصب لامپ های هالوژن

هنگام نصب یک سری نکات مهم وجود دارد که باید حتماً رعایت کنید:

 • قبل از نصب سیم کشی لامپ های هالوژن را به طور کامل قطع کنید.
 • لامپ هالوژنی را نزدیک پلاستیک یا پارچه نصب نکنید چون امکان دارد آتش سوزی به وجود آید.
 • چنانچه قسمت شیشه ای لامپ را با دستان چرب لمس کنید، تمرکز حرارت روی یک نقطه بیشتر خواهد شد. در نتیجه طول عمر لامپ هالوژن شما کوتاه خواهد شد.
 • اگر توان لامپ ها بیشتر از یک تا دو کیلو وات است باید از پوشش های مناسب و محافظ ها برای این مدل لامپ ها استفاده کنید.

لامپ های هالوژنی در تمامی ساختمان ها مانند اداری، تجاری، مسکونی، رستوران ها و ….. به دلیل مصرف خیلی کم انرژی مورد استفاده قرار می گیرد.

لامپ هالوژن

نتیجه گیری

در این مقاله از نحوه سیم کشی لامپ های هالوژن در ساختمان ها و طریقه سیم کشی و نصب آنها موارد مهمی را برایتان بیان کردیم. توجه داشته باشید در نزدیکی لامپ های هالوژن نباید پلاستیک و پارچه قرار دهید زیرا حرارت این لامپ ها زیاد بوده و احتمال آتش سوزی وجود دارد. بهتر است برای نصب و سیم کشی لامپ های هالوژنی در سقف ساختمان، از تکنسین ماهر کمک بگیرید. مجموعه ایبک امداد آماده خدمت رسانی به شما می باشند.

31

نحوه نصب و سیم کشی لامپ هالوژن در سقف ساختمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نقشه سیم کشی لامپ های هالوژن سقفی

امتیاز کاربر: 1.6 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x