تعمیرات پکیج و آب گرمکن

چگونه آبگرمکن گازی جدید خود را نصب کنیم ؟

چگونه آبگرمکن گازی جدید خود را نصب کنیم ؟

استفاده از آبگرمکن امروزه بیش از پیش شده است و افراد بنا به نیاز های مختلف خود از آن استفاده می کنند .مصارف عمده ای که از آبگرمکن استفاده می کنند شامل گرم کردن آب مصرفی در خانه و محل کار است و همچنین استفاده از آن ها برای گرم کردن خانه در فصول سرد سال با استفاده از سیستم رادیاتور در منزل است.

اما مشکل ای که در ارتباط با استفاده از آبگرمکن ها وجود دارد این است که شما همیشه نیاز به آب گرم ندارید و باید در انرژی مورد استفاده در آبگرمکن ها صرفه جویی شود. برای رفع این مشکل ها آبگرمکن گازی ایجاد شده اند که این آبگرمکن گازی بعد از آبگرمکن مخزنی وارد بازار شده اند و طرز کار و استفاده از آن ها به این صورت است که آب گرم فقط زمانی برای شما تهیه می شود که شما به آن نیاز داشته باشید.

طرز کار آبگرمکن گازی به این صورت است که شما زمانی که آب گرم نیاز دارید شیر آب گرم خانه یا محل کارتان را باز می کنید و آبگرمکن با استفاده از گاز شروع به گرم کردن آب شما می کند و همچنین در مصرف گاز صرفه جویی می شود.

حالا در این مقاله ما قصد داریم تا با نحوه تعمیر و نصب آبگرمکن گازی که بعد از آبگرمکن های مخزنی وارد بازار شده اند آشنا شویم و همچنین نکاتی که در این زمینه شما لازم دارید آشنا شویم.

نصب و تعمیر آبگرمکن گازی و لوله کشی ها و سیم کشی های آن نیاز به تخصص و مهارت کافی در این زمینه دارد. پس اگر دانش و مهارت کافی در این زمینه را ندارید حتما این کار را به متخصص در این زمینه بسپارید تا مانع از خسارات و هزینه های آتی شوید. همچنین اگر در این زمینه سوالی داشتید می توانید با کارشناسان ما در ایبک امداد در تماس باشید و در قسمت پرسش و پاسخ سوالات خود را مطرح کنید و منتظر جواب از سمت کارشناسان ما باشید.

مکان هایی که نباید آبگرمکن گازی در آن جا نصب شود:

همانطور که تا این جای مقاله هم گفته شد آبگرمکن گازی نسل جدید از آبگرمکن هایی هستند که در مصرف گاز صرفه جویی می کنند و هر زمان که شما به آب گرم در خانه یا محل کارتان نیاز داشتید آب را باز کنید و با استفاده از آبگرمکن گازی از آب استفاده کنید.55764258377487b73263443998c0604f charsoogh 1024x1024 1

حتما بخوانید:   فن پکیج دیواری بوتان | آنچه در مورد خرابی فن پکیج بوتان باید بدانید

نکته ای که در این زمینه باید بدانید این است که نصب آبگرمکن گازی در خانه دارای ممنوعیت های نصب در برخی جاها می باشد که در ادامه قصد داریم تا مکان هایی را به شما معرفی کنیم که نباید آبگرمکن گازی شما در آن جا نصب شود:

 • اولین مکانی که نباید آبگرمکن گازی در آن نصب شود مکان هایی است که در آن ها اکسیژن کافی وجود نداشته باشد چون احتمال دارد که با نصب آن خسارات جبران ناپذیری به شما وارد شود.
 • در مکان هایی مانند حمام که آنجا بخار آب وجود دارد و همچنین اکسیژن کافی وجود ندارد نباید از آبگرمکن گازی استفاده کرد.
 • برعکس باور خیلی از انسان ها خانه هایی که دارای زیر زمین هستند مکان هایی مانند زیر زمین جای مناسبی برای نصب آبگرمکن گازی نمی باشد.
 • اتاق های کوچک، انباری ها و این جور جاها مکان مناسبی برای نصب آبگرمکن گازی نیست.
 • در آشپزخانه هایی که تهویه مناسب ندارند جای مناسبی برای نصب آبگرمکن گازی نمی باشد.
 • در نزدیکی اجاق گاز هرگز نباید آبگرمکن گازی خود را نصب کنید چون این کار باعث می شود تا دچار آتش سوزی شوید.

نصب آبگرمکن گازی در خانه :

قبل از بررسی مراحل نصب آبگرمکن گازی باید به یک سری نکات توجه کنید تا مانع از خسارات در آینده شود که در ادامه قرار است که به بررسی آن ها بپردازیم:

ارتقا لوله کشی گاز در آبگرمکن گازی :

آبگرمکن هایی که جدیدا وارد بازار شده اند نسبت به نسل های قبلی آن دارای تفاوت هایی اند مثلا آبگرمکن های جدید سیستمی که برای ورود و خروج گاز نسبت به آبگرمکن گازی قدیمی تفاوت های چشمگیری داشته است و همچنین میزان گاز ورودی در آبگرمکن های قدیمی نسبت به آبگرمکن های جدید متفاوت است.

بنابراین توصیه می شود تا اگر جدیدا از آبگرمکن های جدید استفاده می کنید و می خواهید آن ها را جایگزین آبگرمکن های قدیمی خود کنید حتما از یک متخصص که دارای مجوز های لازم است و دانش و مهارت کافی در این زمینه را هم دارد کمک بگیرد تا مانع از خسارات آتی شوید. چون ممکن است سیستم آبگرمکن های گازی شما نسبت به آبگرمکن های قدمی فرق کرده باشد و همچنین میزان ورودی گاز در آن ها تغییر پیدا کرده باشد پس بنابراین شما احتمالا نیاز دارید تا لوله های گاز خود را تغییر دهید یا آن ها را بزرگتر کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای مشکلات رایج پکیج ال جی

تعویض کردن آبگرمکن گازی جدید با آبگرمکن گازی قدیمی :

برای آنکه تمام نکات گفته شده رعایت شود و خسارت ای به شما و خانه یا محل کارتان وارد نشود مراحل زیر را در هنگام جا به جایی آبگرمکن گازی جدید با قدیم رعایت کنید:

 • در ابتدای امر برای آنکه بخواهید آبگرمکن گازی جدید خود را نصب کنید مسیر و جریان آب را کاملا ببندید.
 • شیر های ورودی گاز و برق را کاملا قطع کنید تا مانع از خسارات آتی به آبگرمکن و خانه شوید.
 • اگر در داخل مخزن آبگرمکن گازی شما آب وجود داشت حتما آب موجود در مخزن آبگرمکن گازی خود را با استفاده از یک شلنگ خارج کنید.
 • در نهایت آبگرمکن گازی قدیمی خود را از محل نصب آن به بیرون منتقل کنید تا جای مناسب برای نصب آبگرمکن گازی جدید فراهم کنید.

نصب آبگرمکن گازی جدید در خانه :

حالا بعد از آنکه آبگرمکن گازی را تهیه کردید نکته مهم در هنگام نصب آن این است که حتما در محل مناسب با فاصله مناسب از درب و پنجره و اطراف آن را نصب کنید تا بهترین کارایی را برای شما داشته باشد. همچنین چون آبگرمکن گازی نیاز به دودکش دارد حتما در هنگام نصب آن به این نکته توجه کنید که باید آبگرمکن گازی را در محلی نصب کنید که فضای کافی برای نصب دودکش هم وجود داشته باشد.

نصب لوله های گاز در آبگرمکن گازی :

حالا بعد از تعیین مکان ای که قرار است آبگرمکن گازی جدید خود را نصب کنید نوبت به آن رسیده که لوله های گاز را تهیه و آن ها را نصب کنید.بهتر است از لوله های گاز آهنی و استاندارد استفاده کنید  و نکات ایمنی در این زمینه را رعایت کنید.اگر شما دانش مقدماتی در این زمینه دارید می توانید لوله ها و اتصالات گاز مربوط به آبگرمکن گازی خود را از قبل تهیه کنید ولی حتما در هنگام نصب آن دقت کنید که باید از متخصص و تعمیرکار حرفه ای در این زمینه استفاده کنید.

نصب لوله های گاز در آبگرمکن گازی برای تامین گاز مورد نیاز در آبگرمکن گازی شما ست تا بتواند وظایفی که در ابتدا مقاله هم گفته شده را برای شما تامین کند در هنگام نصب لوله های گاز باید توجه کنید که حتما از لوله های گاز استاندارد استفاده کتید و جریان گاز را در هنگام استفاده از آن ببندید.

حتما بخوانید:   روش هواگیری کردن پکیج آریستون چگونه است؟

اگر در هنگام کار و نصب آبگرمکن گازی جدید تان دیگر نیاز به تجهیزات و لوله های آبگرمکن گازی قدیم خود ندارید می توانید آن ها را جمع آوری و اطراف خود را خلوت کنید.

نصب لوله های آب در آبگرمکن گازی :

بعد از آن که لوله های گاز را وصل کردید نوبت به آن می رسد که لوله های آب خود را نصب کنید برای این کار حتما مطابق با دستورالعمل های شرکت سازنده آبگرمکن گازی خود عمل کنید و همچنین لوله های آب را سعی کنید مسی انتخاب کنید. البته اگر لوله های آب خود را مسی در نظر میگیرید باید از لحیم کاری برای اتصال آن ها استفاده کنید.

در هنگام نصب لوله های آب  حتما اتصال آب  سرد و گرم را به طور جداگانه نصب کنید و نکات ایمنی در این زمینه را رعایت کنید همچنین سیستم آب رسانی را بعد از اتمام کارتان یک بار به طور کامل چک کنید.10 50 1 2

نصب کردن شیر تخلیه در آبگرمکن گازی :

شیر تخلیه یکی از قطعات مهم در آبگرمکن گازی می باشد که وظیفه دارد زمانی که آب گرم بیش از حد گرم شد آن را تخلیه کند و همچنین این شیر تخلیه در آبگرمکن گازی نقش مهمی در پاکسازی و تعمیرات آبگرمکن گازی دارد.

نصب دریچه خروجی در آبگرمکن گازی :

این مدل از آبگرمکن گازی برای آن که بتواند کارایی خود را داشته باشد باید گاز مصرفی در آن خارج شود که این کار در آبگرمکن گازی از طریق دودکش خارج می شود . که شما در هنگام نصب آبگرمکن گازی باید سوراخی در بالای آبگرمکن و دیوار ایجاد کنید تا مسیر قرار گیری دودکش باشد.

نکات ایمنی بیشتر در هنگام نصب و کار با آبگرمکن گازی :

 • از دودکش جداگانه برای آبگرمکن گازی استفاده کنید.
 • به صورت دوره ای دودکش را بررسی کنید و از باز بودن مجرای آن اطمینان حاصل کنید.
 • از شلنگ ها و بست های مناسب در هنگام نصب آبگرمکن گازی استفاده کنید.
 • از لوله های خرطومی با فشار ضعیف استفاده نکنید.
 • از گاورنر گاز برای تنظیم گاز ورودی در آبگرمکن گازی استفاده کنید.
 • با طی کردن مراحل بالا و انجام این کار ها در هنگام نصب آبگرمکن گازی می توانید به صورت بهینه و ایمن آبگرمکن گازی خود را نصب کنید و از خسارات آتی در این زمینه جلوگیری کنید.

31

چگونه آبگرمکن گازی جدید خود را نصب کنیم ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه آبگرمکن گازی جدید خود را نصب کنیم ؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x