مجله لوازم خانگی

چگونه از لوازم برقی آشپزخانه نگهداری کنیم؟

یکی از موارد مهمی که شما باید در هنگام استفاده کردن از لوازم برقی آشپزخانه در نظر بگیرید، یادگیری روش استفاده درست برای کار کردن با این لوازم و همچنین نگهداری و مراقبت صحیح از آنها است. این دو مورد باعث خواهد شد که لوازم برقی شما عمر بیشتری داشته و کمتر به تعمیر نیاز پیدا کند. در این مقاله از ایبک می‌خواهیم با هم روش نگهداری صحیح از وسایل برقی را مرور کنیم.

روش نگهداری از وسایل برقی آشپزخانه در مقابل قطع شدن برق

یکی از چیزهایی که به لوازم برقی آشپزخانه آسیب می‌زند، نوسان ولتاژ جریان برق است. این ولتاژ با عبور کردن از مدار الکتریکی وسایل، باعث خرابی آنها خواهد شد. نوسان ولتاژ در هنگامی که برق قطع می‌شود و یا صاعقه زده می‌شود به وجود می‌آید. برای اینکه از این مشکل جلوگیری کنید توصیه می‌کنیم برای وسایلی مانند ماشین لباسشویی، یخچال فریزر و… از محافظ برق استاندارد استفاده کنید.

بعد از استفاده وسایل برقی، دوشاخه آنها را از پریز برق جدا کنید. این کار نه تنها باعث صرفه‌جویی در مصرف برق می‌شود، بلکه از وارد شدن شوک ولتاژی به دستگاه جلوگیری می کند. بعضی از افراد تصور می کنند که فقط کولرهای گازی و آبی را باید سرویس کنند ولی بهتر است برای افزایش طول عمر تمام وسایل برقی، هر چند وقت یکبار شرایط کارکرد آنها را بررسی کنید. مثلاً فکر کنید که ماشین لباسشویی شما چندین سال مورد استفاده قرار گرفته ولی تا به حال آن را سرویس نکرده‌اید!

باید بدانید که سرویس سالیانه تمام وسایل برقی آشپزخانه می‌تواند بسیار مفید بوده و از خرابی آنها جلوگیری کند، زیرا در هنگام سرویس، خرابی‌ های احتمالی را در وسایل برقی شناسایی کرده و قبل از جدی شدن، آن را برطرف خواهید کرد. سعی کنید حتماً حداقل سالی یک بار محل تراز بودن ماشین لباسشویی، جمع شدن رطوبت در دستگاه و… را بررسی کنید. ممکن است شلنگ آبی که به ماشین لباسشویی وصل می‌شود دچار مشکل شده باشد و یا حتی پاره شده باشد. حتماً باید شلنگ را بررسی کرده و در صورت لزوم آن را تعمیر و یا تعویض کنید و اگر لازم بود حتماً از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

لوازم برقی آشپزخانه

نگهداری صحیح و اصولی از یخچال

یکی از وسایل مهم برقی در آشپزخانه که به شکل دائم هم کار می‌کند، یخچال فریزر است. برای اینکه از این وسیله خوب نگهداری کنید باید به موارد مهمی توجه داشته باشید. هیچگاه مواد غذایی را که تاریخ مصرف آنها گذشته است داخل یخچال قرار ندهید زیرا ممکن است باعث رشد قارچ‌ها و میکروب ها در یخچال شوید.

چیدن مواد غذایی در داخل یخچال فریزر باید به شکلی باشد که هوای سرد بتواند به راحتی از بین مواد غذایی عبور کرده و به همه جای یخچال به طور یکسان پخش شود. اگر اینطور نباشد کندانسور یخچال زیاد کار کرده تا بتواند هوای مناسبی را در داخل آن ایجاد کند، در این صورت یخچال شما دچار خرابی می شود.

حداقل سالی دو بار قسمت سیم پیچ کندانسور را تمیز کنید. مخصوصاً اگر محل زندگی شما گرد و خاک فراوانی دارد باید بدانید که ممکن است این گرد و خاک در روی موتور و سیم پیچی یخچال جمع شده و مانع شود تا جریان هوای مناسب به کندانسور منتقل شود. بیشتر یخچال های امروزی ضد برفک می باشند، ولی اگر یخچال شما برفک می زند باید هر چند وقت یک بار آن را خاموش کنید و برفک ها را خوب تمیز کنید. دقت داشته باشید برای تمیز کردن برفک ها هیچگاه از وسایل نوک تیز و یا چاقو استفاده نکنید زیرا احتمال دارد به یخچال آسیب بزنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  جارو رباتیک هوشمند چیست؟ | نحوه کارکرد جارو رباتیک هوشمند

نکته دیگری که باید در هنگام استفاده از یخچال رعایت کنید این است که تمام قفسه ها را از مواد غذایی پر نکنید زیرا به این صورت جریان هوا خوب به تمام نقاط منتقل نخواهد شد و می‌تواند باعث خرابی یخچال شود.

در هنگام قرار دادن یخچال باید دقت داشته باشید که هیچگاه یخچال شما به دیوار نچسبد، حتماً باید از دیوار پشت و دیوارهای کناری، فاصله داشته باشد. زیر یخچال هم باید کاملاً تراز باشد. دقت کنید که هیچگاه یخچال را در کنار اجاق گاز و وسایل گرمایشی دیگر قرار ندهید. نکته دیگری که باید رعایت کنید این است که غذای داغ را داخل یخچال نگذارید زیرا باعث فشار آمدن به موتور خواهد شد. حتماً به وسیله جارو برقی و یا یک دستمال خشک، پشت یخچال را تمیز کنید و گرد و غبار آن را بگیرید.

نگهداری صحیح و اصولی از ماشین ظرفشویی

برای اینکه از ماشین ظرفشویی خود بهترین استفاده را کرده باشید، توصیه می‌کنیم در طول روز بیشتر از یک بار آن را روشن نکنید. بهتر است صبر کنید تا تمام ظرف های روزانه جمع شود بعد دستگاه را روشن کنید و ذرات باقیمانده غذا در روی آن را از بین ببرید. فیلتر ماشین ظرفشویی باید به طور مرتب تمیز شده و رسوبات آن هم پاک شود. اگر آب در منطقه شما سنگین است، حتماً از نمک‌های مخصوص برای پیشگیری از به وجود آمدن خط و خش در روی ظرف ها استفاده کنید. بهتر است برای نگهداری اصولی و صحیح از تمام لوازم برقی آشپزخانه، حتماً دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید.

نگهداری صحیح از ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی جزو وسایل برقی کاربردی در آشپزخانه است که ظرفیت های مختلفی هم دارد. هیچگاه بیشتر از ظرفیت ماشین های لباسشویی داخل آن لباس نریزید. این کار باعث خواهد شد که محفظه سنگین شده و فشار زیادی به موتور دستگاه وارد شود. به طور منظم باید لوله های خروجی و ورودی و همچنین فیلتر لباسشویی را چک کنید و اجازه ندهید که دچار رسوب گرفتگی شوند. اگر متوجه پوسیدگی شلنگ های لباسشویی شدید، حتماً باید آن را تعویض کنید. در هنگام قرار دادن لباسشویی حتماً باید سطح کاملاً تراز باشد. اگر محل قرارگیری لباسشویی تراز نبود به وسیله پیچ های زیر دستگاه آن را تراز کنید، در غیر این صورت لباسشویی شما در هنگام کار دچار لرزش و صدای زیادی خواهد شد. استفاده زیاد از پودر لباسشویی هم می‌تواند به دستگاه آسیب بزند. اگر شما پودر لباسشویی را به مقدار زیاد داخل دستگاه بریزید در بدنه لباسشویی رسوب کرده و به موتور آن آسیب خواهد زد.

استفاده صحیح از آون توستر، مایکروویو، ساندویچ ساز، فر برقی و..

وسایلی مانند آون توستر، مایکروویو، ساندویچ ساز و فر برقی تنوع زیادی دارند و معمولاً یکی از این وسایل در تمام آشپزخانه‌ها پیدا می‌شود. دقت داشته باشید که تمیز کردن داخل این وسایل اهمیت زیادی دارد زیرا ممکن است به مرور چربی ها در داخل آن جمع شده و باعث بروز بعضی از بیماری ها شود و حتی از عملکرد درست دستگاه هم جلوگیری خواهد کرد.

توصیه می‌کنیم هیچگاه برای تمیز کردن این دستگاه ها، مواد شوینده به کار نبرید. بعضی از قسمت ها ممکن است قابل جدا شدن باشد، می‌توانید آنها را جدا کرده و بشویید و بعد از خشک شدن در جای خود بگذارید. حتماً برای استفاده از این وسایل، از دفترچه راهنما استفاده کنید. نکته‌ای که در هنگام استفاده از وسایلی مانند مایکروفر، آون توستر، فر برقی و… باید رعایت کنید قرار دادن ظروف مناسب در داخل این دستگاه ها می‌باشد. ظرفی که در داخل مایکروفر می‌گذارید، حتماً باید مناسب باشد در غیر این صورت ممکن است باعث ایجاد جرقه و یا حتی آتش سوزی شود. بعد از اینکه از وسایل برقی استفاده کردید، حتماً آنها را از برق بکشید. وسایلی مثل ساندویچ ساز به شکل مستقیم با غذا در تماس است و بیشتر از وسایل دیگر کثیف می‌شود. برای اینکه دستگاه را تمیز کنید حتماً باید از یک اسکاج نرم، مایع ظرفشویی و آب گرم استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دستگاه بخور سرد چیست و چه فوایدی دارد؟

استفاده درست و اصولی از اجاق گاز

اجاق گازهای امروزی برای کار کردن به فندک نیاز دارند و فندک هم با برق کار می‌کند. البته بعضی از دستگاه های اجاق گاز، سیستم کامپیوتری دارند که باید به برق وصل شود.  اگر در اجاق گاز شما هم از برق استفاده می‌ شود، باید حتماً از قسمت های برقی و سیم کشی آن به طور اصولی نگهداری کنید. هنگامی که اجاق گاز را تمیز می‌کنید، دقت داشته باشید که آب به داخل سیم های دستگاه نفوذ نکند. اگر درست از وسایل برقی آشپزخانه نگهداری نکنید، ممکن است عملکرد و طول عمر آن کاهش پیدا کند.

استفاده درست و اصولی از آبمیوه گیری

بعضی از آبمیوه گیری‌ها چند کاره بوده و آسیاب یا مخلوط کن دارند. اینها جزو وسایل پر استفاده و کاربردی در آشپزخانه ها محسوب می‌شوند. معمولاً این وسایل عمر مفید بالایی دارند ولی برای استفاده طولانی مدت و حجم زیاد درست نشده‌اند، به همین دلیل نباید برای مدت طولانی و پشت سر هم از آن استفاده کنید. بهتر است که به دستگاه کمی استراحت داده تا موتور آبمیوه گیری خنک شود. در مورد آبمیوه گیری باید به ظرفیت ورودی دستگاه توجه کنید اگر مقدار میوه زیادی در داخل آن بریزید آب میوه خوب گرفته نمی‌شود و ممکن است در محفظه گیر کند.

استفاده اصولی و درست از چرخ گوشت

چرخ گوشت هم جزو وسایل برقی آشپزخانه است که برای خانم ها اهمیت زیادی دارد ولی به دلیل پرکاربرد نبودن، معمولاً استفاده کمتری از آنها می‌شود. در هنگام استفاده از چرخ گوشت باید دقت داشته باشید تا مواد غذایی که آب زیادی دارند مانند گوجه فرنگی و سبزیجات را در داخل آن نریزید زیرا ممکن است آب این مواد به داخل موتور چرخ گوشت نفوذ کند و دستگاه خراب شود. برای مدت طولانی هیچ وقت از چرخ گوشت استفاده نکنید، زیرا استفاده زیاد می‌تواند به موتور دستگاه فشار وارد کند. بهتر است در هنگام چرخ کردن گوشت‌های زیاد، کمی به دستگاه استراحت بدهید. در هنگام استفاده از چرخ گوشت، گوشت‌ها را به تکه‌های کوچک قسمت کنید و سپس آن را در داخل دستگاه بریزید. تکه های بزرگ باعث گیر کردن گوشت داخل دستگاه می‌شود. بعد از اینکه از چرخ گوشت استفاده کردید قطعات دستگاه را کاملاً از هم جدا کنید و در آب گرم خیس کنید، سپس به وسیله مایع شوینده خوب آنها را شسته و خشک کنید سپس در جای خود قرار دهید.

نکته مهم: به این نکته مهم توجه داشته باشید که هیچگاه چرخ گوشت را در دسترس کودکان قرار ندهید.

لوازم برقی آشپزخانه

سخن پایانی

وسایل برقی آشپزخانه دارای تنوع زیادی هستند و هر کدام هم کاربرد خاصی دارند. برای نگهداری درست و اصولی از لوازم برقی آشپزخانه باید حتماً دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید. نگهداری صحیح از وسایل برقی باعث می‌شود عمر مفید آنها افزایش پیدا کرده و کمتر نیاز به تعمیر پیدا کنند. مخصوصاً وسایلی مثل یخچال که دائماً به برق وصل هستند، به مراقبت بیشتری هم نیاز دارند. بهتر است برای وسایل برقی آشپزخانه خود از محافظ برق استاندارد استفاده کنید.

چگونه از لوازم برقی آشپزخانه نگهداری کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

استفاده اصولی و درست از چرخ گوشت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا