مجله ساختمان

چگونه روف گاردن یا فضای سبز روی پشت بام یا تراس داشته باشیم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

روف گاردن و فضای سبز روی پشت بام یا تراس خانه‌ها یکی از شیوه‌های جدید و مدرن ایجاد فضای سبز است که روی تراس یا پشت بام ایجاد می‌شود که با نام‌های مختلفی مانند بام باغ، بام سبز و یا سقف سبز خوانده می‌شوند. با توجه به اینکه امروزه مهاجرت به شهرهای بزرگ و شهرنشینی گسترش پیدا کرده است، بیشتر افراد برای گردش در طبیعت فرصت زیادی ندارند. به همین علت تلاش دارند طبیعت را به خانه خود بیاورند.

در حقیقت بام‌ها یکی از قسمت‌های اصلی ساختمان است که آن را در برابر باران، برف و… محافظت می‌کند. اما می‌توان از آن به عنوان عنصر زیباسازی نیز استفاده کرد. فضای سبز روی پشت بام یا تراس اجرا می‌گردد که امروزه در بیشتر ویلاهای شمالی و برج‌های ساحلی لوکس و مدرن مشاهده می‌گردد.

فضای سبز روی پشت بام یا تراس که به اصطلاح در بین اکثر مردم به روف گاردن معروف است، نمونه‌ای کوچک از فضای سبز است که در حالت کلی از گل، چمن و یا درختچه‌های کوچک تشکیل می‌شود. این نوآوری در ابتدا مورد توجه قرار نگرفته بود و فقط در برخی از ساختمان‌های بسیار لوکس از این ایده استفاده می‌کردند، اما به مرور زمان و تأثیرات بی‌نظیری که فضای سبز روی پشت بام یا تراس در زیباسازی شهر و همچنین تأثیرات بی‌نظیری که در محیط زیست وجود داشت، کم کم این طراحی و ایده مورد توجه افراد بیشتری قرار گرفت و در اکثر ساختمان‌ها از جمله بخش‌های جدید محسوب می‌شود.

انواع فضای سبز روی پشت بام یا تراس بر حسب طراحی فضای سبز

 • بام سبز گسترده: در این بام از گیاهان و یا چمن‌هایی که دارای ارتفاع کمتری هستند استفاده می‌شود. به همین دلیل هزینه آن مقرون به صرفه‌تر خواهد بود و در عین حال نمای بسیار زیبا و جالبی را ایجاد خواهد نمود.
 • بام سبز نیمه متمرکز: در این باغ‌ها از گیاهانی استفاده می‌کنند که دارای ریشه‌های بیشتری هستند مانند درختچه‌های پاکوتاه.
 • بام سبز متمرکز: در این فضای سبز روی پشت بام یا ترانس گیاهان و خاک با ارتفاع و حجم زیاد به کار برده می‌شود و فضای خالی کف بام و ترانس با کفپوش‌های لاکچری پوشانده می‌شود و عموماً برای ساختمان‌ها و برج‌های تجاری بسیار بزرگ طراحی می‌گردد. در این نوع روف گاردن می‌توان از سازه‌هایی مانند آلاچیق نیز استفاده کرد. چون فضای زیادی وجود دارد.
حتما بخوانید:   همه چیز در مورد آسانسور شیشه‌ای نما

برای طراحی فضای سبز روی پشت بام یا تراس باید به نکات بسیار مهم توجه شود. به همین علت پیشنهاد می‌گردد که طراحی روف گاردن را به تنهایی خودتان انجام ندهید. چون شاید در ابتدا همه چیز به نظر ساده آید، اما در حقیقت باید برخی موارد حتماً رعایت شوند. بنابراین بهتر است که با شرکت‌هایی که در زمینه طراحی فضای سبز روی پشت بام یا ترانس تخصص دارند مشورت کنید.

فضای سبز روی پشت بام یا تراس

گیاهان مناسب برای فضای سبز روی پشت بام یا تراس

در روف گاردن باید از گیاهانی بهره ببرید که مقاومت خوبی در مقابل باد، باران و نور خورشید داشته باشند و در معرض نور مستقیم خورشید به راحتی پژمرده نشوند. همچنین شما با توجه به متراژ محیط مورد نظر می‌توانید از بوته‌ها و درختچه‌های بلند نیز استفاده نمایید. در صورتی که فضای شما محدودتر است، معمولاً فضای سبز کمتر جلوه بهتر را نسبت به فضاهای بزرگ‌تر ایجاد خواهد کرد.

خاک مناسب روف گاردن

اولین و مهم‌ترین ملاک برای انتخاب خاک مناسب برای فضای سبز روی پشت بام یا ترانس وزن آن است، که باید سبک باشد. از راهکارهایی که موجب می‌شود از وزن روف گاردن تا حد زیادی کاسته شود این است که از خاک‌هایی که دارای وزن کمتری هستند، استفاده شود. از جمله خاک‌های مناسب برای روف گاردن می‌توان به خاک پرلیت و کوکوپت اشاره کرد. این خاک‌ها هم مواد معدنی زیادی دارند و هم در رشد گیاهان موثر می‌باشند و وزن آنها نیز سبک است.

یکی دیگر از ویژگی‌های خاک فضای سبز روی پشت بام یا ترانس مواد مغذی ‌ها می‌باشد. با توجه به اینکه با گذشت زمان مواد مغذی خاک از بین خواهد رفت، ضروری خواهد بود که با کمپوست‌ها و کود مناسب تقویت گردند تا آسیبی به گیاهان وارد نشود.

سقف روف گاردن باید چگونه باشد؟

با توجه به اینکه روف گاردن در فضای باز طراحی می‌شود، سقفی باید برای آن در نظر بگیرید که در برابر باد و باران مقاومت داشته باشد و تخریب نگردد. در بازار برای سقف فضای سبز روی پشت بام یا ترانس طراحی‌های متنوعی وجود دارد که افراد می‌توانند با توجه به سلیقه یکی از آنها را انتخاب کنند. سقف‌های روف گاردن را می‌توان باز یا بسته کرد. به این ترتیب افراد می‌توانند در شب‌ها از دیدن ستاره‌ها لذت ببرند.

 • سقف چوبی
حتما بخوانید:   طراحی پایدار چیست و چگونه در معماری استفاده می‌شود؟

چوب یکی از متریال‌های با مقاومت زیاد و پرکاربرد است که می‌تواند برای سقف ایده‌آل و مناسب باشد. شما می‌توانید هارمونی سقف مورد نظر را با نرده‌های گلدان، آلاچیق و همچنین کف‌پوش‌های چوبی هماهنگ انتخاب نمایید.

از جمله مزایای استفاده از سقف‌های چوبی می‌توان به مقاومت آنها در برابر باران، باد و نور خورشید و همچنین تنوع در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف آن اشاره نمود. سقف چوبی دارای وزن کمی است که از دیگر مزایای این متریال برای استفاده در سقف فضای سبز روی پشت بام یا ترانس محسوب می‌شود.

 • پلی کربنات

یکی دیگر از انتخاب‌های طراحان پلی کربنات است که به علت تنوع در رنگ و طرح و همچنین مقاومت زیاد یکی از متریال‌های پرطرفدار برای طراحی سقف محسوب می‌شود.

از دیگر مواردی که برای طراحی سقف روف گاردن استفاده می‌شود، می‌توان به این موارد اشاره نمود:

 • آلومینیومی
 • شیشه‌ای
 • پارچه‌ای

المان‌هایی برای نمای شیک فضای سبز روی پشت بام یا تراس

 • این فضا دارای محدودیت نیست، به همین علت می‌توانید با توجه به سبک و سلیقه خود مبلمان خاصی را برای آن استفاده نمایید. همچنین می‌توانید از صندلی‌های حصیری یا فرفوژه برای روف گاردن استفاده نمایید. به یاد داشته باشید که ضرورتی ندارد از صندلی‌ها و مبلمان‌های زینتی و گران قیمت استفاده کنید. چون زیاد به کار نمی‌آیند. برای این منظور می‌توانید از نیمکت‌های پشتی دار استفاده کنید. این نیمکت ‌ها نسبت به قیمتشان کیفیت خوبی دارند.
 • یکی دیگر از المان‌هایی که می‌توانید در فضای سبز روی پشت بام یا ترانس استفاده نمایید، ایجاد آبنما است. چون نقطه کانونی می‌شود و به فضای شما زیبایی خاصی خواهد داد. افراد می‌توانند به جای استفاده از آبنماهای گران قیمت و بزرگ سنتی از آبنماهای مدرن و قابل حمل استفاده کنند.
 • یکی از کارهای ضروری نورپردازی روف گاردن می‌باشد که می‌تواند در شب نمای بسیار زیبا و فوق العاده ایجاد کند.
 • در روف گاردن انتخاب کفپوش مناسب بسیار حائز اهمیت است و باید به آن توجه نمایید و از کفپوش استاندارد و مناسب استفاده نمایید. در اکثر مواقع برای کفپوش راحت و زیبا در حروف گاردن از چمن مصنوعی استفاده می‌شود. چون ارزان قیمت و به صرفه است. همچنین نگهداری از آن بی‌دردسر و ساده می‌باشد. به راحتی می‌توان چمن مصنوعی را شستشو داده و یا آن را جابجا کرد.
 • آبیاری ماشینی فضای سبز روی پشت بام یا تراس به جای آبیاری دستی بسیار مناسب‌تر خواهد بود. در مواقعی که می‌خواهید از میزان هزینه‌ها کم کنید، می‌توانید دستگاه‌ها و ماشین آلات به جای نیروهای انسانی استفاده نمایید. با استفاده از آبیاری اتوماتیک میزان مصرف آب بسیار کاهش پیدا کرده و می‌توانید به راحتی مقدار فشار آب را نیز تنظیم نمایید. به این ترتیب آبیاری با توجه به زمانی که از قبل تعیین گردیده است، انجام می‌شود و متناسب با نوع گیاه خواهد بود.
حتما بخوانید:   ایده های دکوراسیون بهاری

دیوارسازی و بسترسازی مناسب

دیوارسازی و بسترسازی مناسب یکی از نکات بسیار مهم طراحی فضای سبز روی پشت بام یا ترانس می‌باشد که موجب استحکام آن می‌شود. البته ممکن است که برای پوشش گیاهی دیواره‌ها موردی مانند باغچه سازی یا محوطه بندی انجام شود. در صورتی که می‌خواهید شاخه‌ها را هرس کنید و از گیاهان نگهداری کنید، باید این دیواره‌ها در اطراف درختچه‌ها به حالت مجزا قرار گرفته شوند. برای اینکه سقف کمتر آسیب ببیند، حتماً باید کف سازی و بازسازی و دیوارسازی برای پوشش گیاهی استاندارد و بهینه باشد. در صورتی که بسترسازی به صورت مناسب انجام شود، ریشه گیاهان بهتر رشد خواهند کرد و قابل کنترل خواهد بود.

یکی دیگر از نکاتی که حتماً باید به آن توجه کافی شود این است که باید اصول باغبانی به صورت صحیح انجام شود در فضای سبز روی پشت بام و ترانس با توجه به تنوع و تعداد گونه‌های گیاهی که وجود دارد باید آبیاری به شیوه درست را انتخاب نمایید. گیاهان و درختچه‌ها به مراقبت بیشتری نیاز خواهند داشت. شما می‌توانید برای رشد مناسب و خوب گیاهان از کودهای کشاورزی استفاده نمایید.

فضای سبز روی پشت بام یا تراس

سخن تکمیلی

برای داشتن فضای سبز روی پشت بام یا تراس باید به نکات مانندی مانند کف‌سازی و بسترسازی مناسب، استفاده از گیاهان مناسب، استفاده از خاک مناسب و… باید توجه کافی شود. همچنین باید از کفپوش‌های استاندارد و ایده‌آل برای این محیط استفاده شود تا با گذشت زمان دچار آسیب دیدگی و مشکل نگردد. کفپوشی که انتخاب می‌شود به شرایط آب و هوایی، قیمت و سلیقه افراد بستگی خواهد داشت.

پیشنهاد می‌شود برای طراحی فضای سبز روی پشت بام یا ترانس حتماً از افرادی که در این زمینه تخصص دارند و فعالیت آنها در این زمینه است، مشورت کنید تا این کار به صورت اصولی و صحیح انجام شود. در غیر این صورت فضای مناسبی ایجاد نخواهد شد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

چگونه روف گاردن یا فضای سبز روی پشت بام یا تراس داشته باشیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نحوه ایجاد روف گاردن یا فضای سبز روی پشت بام یا تراس تران

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x