تعمیرات کولر آبی

نحوه ساخت کولر آبی با موتور یخچال چگونه است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با روش ساخت کولر آبی با موتور یخچال آشنا کنیم. در صورتی که می خواهید با موتور یخچال، کولر آبی بسازید باید دستورالعمل های مهمی را رعایت کنید. اگر تصمیم به این کار دارید مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

ضرورت استفاده از کولرهای آبی

گرم بودن زیاد محیط و دمای بالای هوا می‌تواند برای بدن مضر بوده و باعث بدخلقی افراد شود به همین دلیل افراد به دنبال تجهیزاتی برای خنک کردن محیط می گردند. تجهیزاتی سرمایشی مانند کولر های آبی.

شما می توانید کولرهای آبی را هم به شکل آماده بخرید و هم با مطالعه و همچنین انجام پژوهش هایی، آن را بسازید. یکی از روش هایی که می توانید کولر آبی بسازید استفاده از موتور یخچال است که در این مقاله می خواهیم شما را با آن آشنا کنیم. برای انجام این کار شما به یک یخچال غیرضروری و قدیمی نیاز دارید.

شاید برایتان تعجب‌آور باشد و بپرسید که چگونه می توان با موتور یخچال، یک کولر آبی ساخت؟ البته ساختن کولر آبی به وسیله موتور یخچال نیاز به تخصص خاصی دارد و حتماً شما باید نسبت به آن آگاهی کامل داشته و با اصول کلی سیستم تهویه هوا آشنا باشید. کولر آبی دست ساز شما، می‌تواند با صرفه بوده و در مکان هایی که نمی توان از سیستم های حرفه ای استفاده کرد شما از این کولر استفاده کنید. دقت داشته باشید که به هیچ وجه نیاز به تجهیزات گران قیمت ندارید.

 ساخت کولر آبی به وسیله موتور یخچال

همان طور که گفتیم روش ساخت کولر آبی به وسیله موتور یخچال، فرآیند پیچیده ای بوده و باید دستورالعمل ها و نکات مهمی را رعایت کنید. به این نکته دقت داشته باشید که شما می توانید با تجهیزاتی بسیار ارزان و ساده یک تهویه هوا و یا حتی تجهیزات خنک کننده هم بسازید. مثلاً برای اینکار می توانید از بطری های پلاستیکی و یک فن هم استفاده کنید.

البته بحث ما فعلاً در مورد نحوه ساخت کولر آبی از موتور یخچال می باشد. برای این کار به یک موتور فریزر که قدیمی و غیر ضروری باشد، نیاز دارید تا بتوانید برای ساختن کولر آبی از آن استفاده کنید. نکته ای که لازم است بدانید این است که کار کولر آبی بر اساس مدار القایی الکترومغناطیسی می باشد که در داخل کولر قرار داده شده است. شما باید این مدار القای الکترومغناطیسی را در ساختار داخل موتور یخچال پیدا کنید به همین دلیل است که می گوییم می توانید به وسیله موتور یخچال یک وسیله سرمایشی مانند کولر آبی بسازید.

نکته جالب و مهم این است که این مدار با انرژی خورشیدی هم شارژ می شود و در مکان هایی که شما به برق دسترسی ندارید می توانید از این کولر دست ساز خود استفاده کنید. این نکته را فراموش نکنید که کولر آبی که می سازید کم مصرف بوده و مزایای زیادی هم دارد که یکی از این مزایا کم شدن خطر برق گرفتگی است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت آتش گرفتن موتور کولر آبی چیست؟

ساخت کولر آبی

قیمت کولر آبی که با موتور یخچال ساخته می شود چقدر است؟

برای ساختن کولر آبی به وسیله موتور یخچال یک سامانه هوشمند اجرا و پیاده سازی شده که شما می توانید با پرداخت یک سوم قیمت کولر آبی موجود در بازار از این کولرهای دست ساز استفاده کنید. در هنگام فرا رسیدن فصل گرما، مصرف برق در کشور بالا رفته و ساخت کولر آبی به وسیله موتور یخچال می تواند کمک زیادی به صرفه جویی در برق کند.

در مورد قیمت کولر آبی که با موتور یخچال ساخته می شود می توانیم بگوییم تقریباً قیمت آنها یک سوم کولر معمولی می باشد. یک مزیت دیگری که این کولرهای آبی دارند کم مصرف بودن آنها است. زیرا با ولتاژ ۱۲ تا ۲۴ ولت کار کرده و خطر برق گرفتگی در آنها وجود ندارد. پژوهش‌ها و تحقیقات زیادی در این مورد ثابت کرده که برای این کولرها یک سیستم معمولی الکترومغناطیسی به کار گرفته می شود که در اصل این سیستم نقش تحریک کننده را دارد و این عمل می‌تواند به وسیله ولتاژ انجام بگیرد. ضمن اینکه این کولر می تواند با کمترین مصرف برق هم کار خود را به درستی انجام دهد. کولری که با موتور یخچال ساخته می شود بسیار بهینه است مثلاً در مصرف آب حدود ۳۰ درصد و در مصرف برق ۸۰ درصد صرفه جویی می شود. این نکته را هم به یاد داشته باشید که معمولاً پمپ این کولرها ۱۲ ولت بوده و در هنگام غوطه ور بودن در آب هم نمی سوزد.

نحوه ساخت کولر آبی با موتور یخچال چگونه است؟

برای ساخت کولر آبی با موتور یخچال شما باید ابتدا مخزن خنک کننده، سیستم خنک کننده و همچنین موتور یخچال را در یک جای مناسبی مانند زیر زمین نصب کنید و بعد از آن به وسیله ابزار مناسب برای ساخت کولر آبی اقدام کنید. روشی را که برایتان توضیح می دهیم یک روش پر بازده و مناسب برای ساختن کولر آبی به وسیله موتور یخچال است.

روش دوم برای ساخت کولر آبی با موتور یخچال، ساختن آب فشان در روی دستگاه کولر است. برای ساختن آب فشان شما باید ابتدا در زیرزمین به کمک دستگاه یک سوراخ ایجاد کرده و بعد از آن لوله های مسی را در داخل آن فرو کنید و بعد به وسیله سیمان و یا چسب، لوله های مسی بسازید. در این روش باید لوله های مسی را در داخل لوله های مسی که از منبع آب خارج می شود، بگذارید تا به حالت مورد نظر شما در بیاید.

یکی از مهمترین نکاتی که برای ساختن کولر آبی باید به آن توجه کنید رعایت کردن دمای کولر می باشد. نکته اولی که در ساختن کولر آبی به وسیله موتور یخچال باید به آن توجه کرد اندازه دستگاه است زیرا ابعاد کولر آبی به طور معمول بین ۱۲۰ تا ۲۵۰ در ۱۸۰ سانتی متر می باشد و در غیر این صورت باعث به وجود آمدن فشار در اواپراتور می شود و به مرور قطعات کولر از بین رفته و سوراخ می شود و باعث سوختن و همچنین خراب شدن کمپرسور کولر خواهد شد.

نکته دومی که در ساختن کولر آبی باید به آن توجه کنید ابعاد لوله ها می باشد زیرا ممکن است لوله ای از جنس چدن بوده و یا ورقه ای به شکل U باشد که در این صورت با تغییر پیدا کردن ابعاد لوله ها و همچنین لرزش در هنگام تولید سرما در کولر، باعث سوختن موتور کولر خواهد شد. بنابراین حتماً باید لوله هایی که انتخاب می‌کنید استاندارد و از جنس مقاومی باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  کولر آبی رومیزی | کولر آبی رومیزی برای چه مصارفی مناسب است؟

لزوم داشتن تخصص و مهارت برای ساخت کولر آبی با موتور یخچال

ساختن کولر آبی با موتور یخچال می تواند مشکلات زیادی برای شما به وجود بیاورد. دقت داشته باشید که برای این کار حتماً به افراد ماهر نیاز دارید که هم دارای تخصص و دانش کافی باشند و هم تجربه و مهارت زیادی در این زمینه داشته باشند. باید این را هم بدانید که موتور یخچال یک وسیله کاملاً قابل بازیافت است و شما می‌توانید آن را به عنوان ژنراتور و یا موتورخانه در مناطق کویری و خشک استفاده کنید. اگر مواردی را که در این مقاله نام می بریم، رعایت کنید می توانید کولر آبی مناسبی با موتور یخچال بسازید.

روش های کلی برای ساخت کولر آبی با موتور یخچال

برای ساختن کولر آبی با موتور یخچال یک سری روش های عمومی و کلی را باید رعایت کنید که در ادامه شما را با آن آشنا خواهیم کرد:

استفاده از موتور و کمپرسور یخچال بدون اینکه شخص دارای مهارت و تخصصی در این زمینه باشد و همچنین ابزار آلات لازم را نداشته باشد، باعث خراب شدن کولر خواهد شد. برای ساختن کولر آبی به وسیله موتور یخچال در هنگامی که از کمپرسور استفاده می کنید باید حتماً نسبت به آن علم کافی داشته باشید.

کمپرسور یخچال یک نوع کمپرسور گریز از مرکز می باشد که جهت ایجاد فشار در روی سیستم گردش آب یخچال و همچنین اواپراتور کمپرسور و کندانسور مورد استفاده قرار می گیرد. برای ساختن کولر آبی به وسیله موتور یخچال به طور کلی از کمپرسور گریز از مرکز استفاده می کنند. کمپرسور گریز از مرکز یک روتور مرکزی دارد که دارای پرده های شعاعی می باشد.

برای این منظور ابتدا باید بدانید که موتور یخچال به وسیله استفاده از مکانیزم خنک کننده هوا، باعث خنک کردن هوا می شود. پس باید دقت کنید که سیم کشی مدار برق کولر را درست متصل کنید. در کولر آبی به طور معمول از یک مبدل برق متناوب، به جریان مستقیم استفاده می کنند. اگر سیم کشی مدار برق کولر مشکل داشته باشد گرمایی که در کولر به وجود می‌آید باعث خنک نشدن موتور و حرارت بیشتر می شود و این مورد یکی از اشتباهات رایج در ساختن کولر آبی با موتور یخچال است زیرا در بیشتر مواقع استفاده از این مورد برای خنک کردن موتور کولر است.

ساخت کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با ساخت کولر آبی با موتور یخچال آشنا کردیم تا بتوانید با مطالعه این مقاله یک کولر آبی بسازید که هم از جهت اقتصادی به صرفه است و هم در مصرف آب و برق صرفه جویی کرده باشید. همانطور که در ابتدا برایتان توضیح دادیم برای این کار حتماً باید دارای مهارت و دانش کافی باشید در غیر این صورت نمی توانید در این امر موفقیتی کسب کنید.

اگر در زمینه ساخت کولر آبی با موتور یخچال سؤالی داشتید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد شما را راهنمایی کنند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه ساخت کولر آبی با موتور یخچال چگونه است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

قیمت کولر آبی که با موتور یخچال ساخته می شود چقدر است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

⨭نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید⨮

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا