تعمیرات کولر آبی

تفاوت کولر های گازی اینورتر و معمولی چیست

کولر گازی های اینورتر و معمولی چه تفاوت هایی را با یکدیگر دارند

اگر قصد دارید یک کولر گازی با کیفیت را خریداری نمایید، در مرحله اول برای اینکه بهترین نوع آن را بخرید بایستی از عملکرد این دستگاه شناخت داشته و همچنین تفاوت کولر های گازی اینورتر و معمولی را بدانید؛ تا همه این نکات را در کنار هم قرار دهید و سرانجام تصمیم درستی را در مورد خرید آن بگیرید. پس از به دست آوردن اطلاعات مربوطه، تطبیق و رسیدن به برآیند ها و جمع بندی، در نهایت آگاه خواهید شد که بایستی چه مدل کولری را برای منزل خود برگزینید. اگر کولر خود را با بالا ترین کیفیت خریداری نمایید، کمتر درگیر تعمیرات کولر گازی می‌شوید. ولی اگر کولر گازی شما به طور مداوم به مشکل می‌خورد می‌توانید از کارشناسان مجرب و ماهر کمک بگیرید تا دستگاه را عیب یابی و تعمیر کنند.

انواع و اقسام کولر گازی ها

با فرا رسیدن فصل بهار و تابستان، خرید و فروش کولر گازی هم بیشتر می شود، اگر شما هم می‌خواهید کولر گازی را بخرید نباید فقط به مارک و برند آن توجه کنید، بلکه بایستی به مقدار هزینه خود برای خرید آن دقت کنید و همچنین به یکی از مساله های اصلی که قرار است در کدام بخش از کشور زندگی کنید هم دقت ویژه ای داشته باشید. پس از دانستن جواب سوال های خود، حالا باید با انواع مختلف کولر های گازی آشنا شوید.

  • کولر گازی پنجره ای
  • اسپلیت دیواری
  • کولر گازی دستی

ویژگی های کولر گازی پنجره ای

این نوع از کولر ها همانطور که از نامشان مشخص است باید بر روی پنجره قرار بگیرند و لازم است با هوای محیط ارتباط برقرار کنند. کولر های گازی پنجره ای زیر مجموعه کولر های خانگی هستند. پس از اینکه کولر های پنجره ای را نصب کردید، قسمتی که رو به منزل است را پنل جلویی و بخش دیگر آن که رو به خارج از منزل قرار دارد را پنل پشتی می‌نامند.

حتما بخوانید:   تعویض پروانه کولر آبی و شفت کولر | مراحل تعویض پروانه کولر آبی

در داخل کولر های گازی فن هایی وجود دارد که هوای داخل محیط را می‌گیرند و پس اینکه آن را خنک کردند به محیط بر‌ می‌گردانند. در حین انجام فرایند بالا از کولر های گازی، گرما تولید می‌شود که از پنل های پشتی خارج می‌گردد.

مزایا و معایب کولر های پنجره ای

این مدل از کولر گازی ها طراحی مینیمال و ساده ای دارند که می‌توانید آن را با هر دکوراسیونی که دارید ست کنید، همچنین این کولر ها جا به جایی بسیار راحتی را هم دارند. اگر مهارت لازم را برای نصب کولر گازی ندارید به هیچ عنوان نگران نباشید؛ چون این کولر ها بدون دردسر نصب می‌شوند. علاوه بر موارد گفته شده، کولر های پنجره ای هزینه کمتری را نسبت به دیگر کولر های گازی را دارند و این نوع از کولر ها انرژی کمتری را مصرف می‌کنند.

اما کولر های پنجره ای قدرت خنک کنندگی کمتری را دارند و به خوبی نمی‌توانند محیط اتاق یا منزل را خنک کنند، به همین خاطر بهتر است این نوع کولر ها را در اتاق هایی با متراژ کم استفاده نمایید. لازم است بدانید کولر های پنجره ای به خاطر طراحی که دارند معمولا صدای بیشتری را نسبت به کولر های دیگر، تولید می‌کنند و در حین کار کردن، صدای زیادی را در محیط انتشار می‌دهند که امکان دارد آرامش شما را برهم زند.

ویژگی اسپلیت های دیواری

کاربرد اسپلیت های دیواری این گونه است که، گاز را به مایع و مایع را به گاز تبدیل می‌کنند و سرمای تولید شده از این فرایند را به محیط اطراف می‌گسترانند. اسپلیت ها از دو بخش تشکیل شده اند، به بخشی که داخل محیط قرار دارد را پنل داخلی و بخشی که در خارج از محیط است را پنل خارجی می‌نامند.

ویژگی اسپلیت های دیواری

مزایا و معایب اسپلیت های دیواری

کولر های گازی با استفاده از گاز کولر و کمپرسور، هوای اتاق را خنک می‌کنند و مانند کولر های آبی از آب استفاده نمی‌شود. این موضوع سبب صرفه جویی در مصرف آب می‌شود. اسپلیت های دیواری نسبت به کولر های پنجره ای بی صدا هستند و قدرت خنک کنندگی بیشتری را دارند. این نوع از کولر ها با استفاده از فیلتر هایی که دارند، هوای اتاق را به خوبی تصفیه می‌کنند. اما اسپلیت های دیواری معایبی که دارند این است که هزینه بسیار بالایی را باید برای خرید آن بپردازید و همچنین انرژی زیادی را مصرف می‌کند، در نتیجه از این جهت به بعضی از افراد فشار وارد می‌شود.

ویژگی های کولر گازی دستی

این نوع از کولر ها ساختار متفاوتی را با سایر کولر ها دارند، طوری که قطعه کمپرسور در داخل آنها تعبیه شده است و مانند دیگر کولر ها جدا نیست. نصب این کولر ها بسیار راحت است و قابلیت این را دارند که هوای بسیار خنک و بدون رطوبت را تولید کنند.

حتما بخوانید:   خرید پمپ کولر آبی | راهنمای خرید پمپ کولر

جالب است بدانید کولر های گازی ایستاده ابعاد بیشتری را نسبت به کولر های گازی دیواری را دارند و فضای زیادی از محیط را اشغال می‌کنند. این کولر ها یک معایب دارند و آن به صدای زیاد این نوع از کولرها اشاره می‌شود، چون که قطعه کمپرسور آنها در داخل دستگاه قرار دارد باعث تولید سر و صدای زیادی شده و آلودگی صوتی را ایجاد می‌کنند.

کولر گازی دور متغیر (اینورتر) چگونه کار می‌کند

قطعه اینورتر در حقیقت یک مبدل برقی است که جریان برق مستقیم را به جریان برق متناوب تبدیل می‌کند. وظیفه اینورتر این است که، سرعت و حرکت موتور را تنظیم کرده و از موتور در برابر کم و زیاد شدن ولتاژ و نوسانات برق محافظت می‌کند.

کولر گازی های دور متغیر را به کولر های کم مصرف می‌شناسند و عصر جدیدی از این کولر ها به شمار می‌رود. ولی به چه علت این کولر ها را به کولر های کم مصرف می‌شناسند؟ در کولر گازی های مدل قدیمی، پس از اینکه فرد توسط قطعه ترموستات مقدار دما را تعیین کرد و زمانی که دمای اتاق با دمای سیستم برابر شد، می‌توانید کمپرسور دور ثابت را متوقف کنید.

انجام فرایند های بالا مانند، خاموش روشن شدن مکرر قطعه کمپرسور و کنترل دما سبب وارد شدن فشار به موتور می‌شود و در آخر مصرف انرژی بالا می‌رود. امروزه کولر گازی ها را به اسم اینورتر می‌شناسند، طوری که به جای استفاده از کمپرسور دور ثابت از کمپرسور دور متغیر استفاده کرده اند. در کولر گازی های دور متغیر، پس از یکسان شدن دمای مورد نظر فرد با دمای اتاق، به جای اینکه آن را خاموش کند؛ سرعت و یا دور کولر به طور خودکار کم می‌شود.

کولر گازی دور متغیر با دور ثابت چه فرقی می‌کند؟

با توجه به مطالب بالا تا الان باید فرق کولر گازی دور متغیر با دور ثابت را بدانید. در موارد پایین به چند نمونه از تفاوت های آنها می‌پردازیم.

کولر گازی دور متغیر با دور ثابت چه فرقی می‌کند؟

مصرف انرژی را مورد توجه قرار دهید

کولر گازی های دور متغیر با کمپرسور اینورتری که دارند، در مصرف برق صرفه جویی می‌کنند و در نتیجه هزینه زیادی را پرداخت نخواهید کرد. چون کمپرسور های اینورتر، به طور مداوم خاموش روشن نمی‌شوند و هر بار که دمای آن را کنترل می‌کنید، دور موتور هم با آن تنظیم می‌شود‌. در چنین وضعیتی انرژی کمتری را مصرف می‌کنند و در نهایت هزینه ناشی از برق هم کاهش می‌یابد.

حتما بخوانید:   پنکه بهتر است یا کولر | مقایسه پنکه و کولر

صدای کمتری را ایجاد می‌کند

کمپرسور اینورتر کولر گازی دور متغیر، فقط مصرف انرژی را کاهش نمی‌دهد، اگر کمپرسور به طور مداوم خاموش روشن نشود؛ سر و صدای ناشی از آن کمتر می‌شود. طوری که با استفاده از کولر گازی های اینورتر دیگر هیچ سر و صدایی اذیتتان نخواهد کرد.

هزینه کولر گازی های اینورتر چقدر است

در این نوع از کولر گازی ها تکنولوژی های پیشرفته ای به کار رفته است همین موضوع هم باعث شده هزینه خرید آن افزایش یابد. وجود تکنولوژی سخت و پیچیده در این کولر ها باعث شده تعمیرات و سرویس کولر گازی اینورتر هم دشوار باشد و برای برطرف کردن مشکلات آن باید از تعمیرکارهای ماهر کمک بگیرید.

کدام یک از کولر گازی ها برای مناطق گرمسیر مناسب هستند

در مناطق گرمسیر و شرجی به خاطر اینکه هوای محیط بسیار گرم و خفه کننده است، بر این اساس بهترین راه حل برای رهایی از هوای گرم و مرطوب، استفاده از یک کولر گازی متناسب است. برای اینکه بهترین کولر گازی را بر اساس مناطق خود برگزینید، بایستی افزون بر قیمت آن، عوامل دیگری را هم در نظر بگیرید. در نتیجه اگر در مناطقی از کشور سکونت دارید که گرم و شرجی است، باید کولری را انتخاب کنید که افزون بر خنک کردن اتاق، رطوبت را هم متعادل کند.

در چنین وضعیتی، اسپلیت بهترین گزینه برای شما است. اگر موارد گفته شده حالت عکس را داشته، به این معنی که اگر در مناطقی سکونت دارید که آب و هوای گرم و خشکی را دارد دیگر احتیاجی به این نوع از کولر ها ندارید و لازم نیست هزینه های زیادی را بابت آن پرداخت کنید.

نکات نگهداری و مراقبت از کولر های گازی

  • مراقب باشید کولر های گازی نشتی ندهند، اگر همچنین وضعیتی را مشاهده کردید بهتر است هر چه زودتر برای رفع آن اقدام کنید.
  • سعی کنید هر ۶ ماه یک بار فیلتر های کولر گازی را تعویض کنید.
  • برای اینکه کولر شما هوای خنک تری را تولید کند، توصیه می‌کنیم آن را عایق بندی کنید.
  • اگر از تایمر استفاده کنید در مصرف انرژی صرفه جویی خواهید کرد.
  • هر ۱۲ ماه یک بار قطعه های کندانسور و کمپرسور را سرویس کنید.

31

تفاوت کولر های گازی اینورتر و معمولی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تفاوت کولر های گازی اینورتر و معمولی چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x